Skocz do zawartości
Adam1394

Serwer w Polsce, komputer w Niemczech.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym postawić w Polsce serwer (mam miejsce, dostęp do prądu i internetu) tak aby można było ściągać z niego pliki.

Czyli sytuacja wygląda tak:

ściągam odcinek serialu z torrentów w Polsce na "serwer"
z "serwera" bezpośrednio na komputer w Niemczech.

Jak coś takiego najłatwiej wykonać, moja wiedza TCP/IP skończyła się na ustawieniu LAN Party dla 5 komputerów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja bym to zrobił tak. 

Serwer na jakieś Malince z aplikacja torentow. 

Zrobić sobie vpn miedzy tymi komputerami i juz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, uzzo napisał:

Serwer na jakieś Malince z aplikacja torentow.

Bez sensu. Padnie karta z systemem i kaplica. Lepiej postawić cokolwiek co natywnie wspiera SATA.

10 godzin temu, Adam1394 napisał:

z "serwera" bezpośrednio na komputer w Niemczech.

Jeśli to Linux to najprościej SSH, SFTP (ja używam właśnie Midnight Commandera i SFTP), ewentualnie VPN. W sumie na Windowsie podobnie, SFTP lub VPN. Generalnie SFTP wystarczy. Pamiętać należy żeby na serwerze działał Firawall, który wpuszczał by tylko połączenia z sieci operatora od którego masz Internet(i ewentualnie jakiś drugi adres z którego w razie czego można się zalogować). No i ogólnie go zabezpieczyć żeby nikt się nie włamał i nie przejął kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamiast w Malinkę ja bym kupił bardziej zaawansowanego NASa, który pozwoli na instalację klienta torrentów i serwer VPN.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malinka dalem jako przykład wiadomo ze zaawansowany nas lepiej sie sprawdzi a chyba nowe malinki też mają sata. Tylko jak to ma tylko ściągać to po co przepłacać ? Pewnie ma chodzić 24h. A z usterkami sprzętowymi to każdy sprzęt może paść. Ciekawymi rozwiązaniami są odroid. Rozwiązan tego typu jest mnóstwo pytanie czy autor ogarnie instalacje i konfigurację takich rzeczy? Jak coś gotowego to jakiś nas np synology. Ja bym osobiście postawił na odroidzie plus dysk sata na pliki. A kopie karty odroid zrobi się szybciej niż kopie innego systemu. Jak coś pada to i tak ktoś musi na miejscu pomajstrować wszystkiego zdalnie nie naprawi się.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, uzzo napisał:

a chyba nowe malinki też mają sata.

Wersja B oraz Zero nie mają. do nowego CM można znaleźć płytki z gniazdem PCIe i do tego dołożyć zewnętrzną kartę RAID, albo nawet gotowe płytki PCB gdzie odpowiednie gniazda będą już wbudowane, ale do niedawna nawet OS nie miał wsparcia na takie rzeczy natywnie.

Godzinę temu, uzzo napisał:

A z usterkami sprzętowymi to każdy sprzęt może paść.

Tak, ale karty microSD są bardziej podatne na padanie z powodu nadmiernego zapisu/odczytu. Trzeba się trochę namęczyć, żeby zainstalować system i bootować z SSD, albo chociaż przenieść tam potrzebne partycje.

1 godzinę temu, uzzo napisał:

Jak coś pada to i tak ktoś musi na miejscu pomajstrować wszystkiego zdalnie nie naprawi się.

To zależy od sprzętu. Ja na swoim microserverze jestem w stanie przeinstalować system będąc po 2 stronie świata. Byle by internet działać i jeden z zapasowych VPNów (bo główny siedzi właśnie na tym serwerze).
NASy i inny sprzęt wypuszczony na produkcję będzie miał mniejsze szanse, że padnie niż coś postawionego własnoręcznie na płytce prototypowej takiej jak Raspberry Pi czy Odroid.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi