Skocz do zawartości
AvengerGT

Monitor UW 3440x1440 - jaki "optymalny"

Rekomendowane odpowiedzi

1.5 roku używałem 34 calowy LG 34GL750, rozdziałka 2560x1080. Ogólnie byłem/jestem z niego bardzo zadowolony - bez większych wad matrycy, obsługa g-sync, brak zauważalnego smużenia, co będzie kluczową sprawą w tym temacie. 

Postanowiłem wejść na wyższy poziom zagęszczenia pikseli i ostatnio trafiła się spoko okazja - Huawei Mateview gt. Po sprzedaniu zegarka który był dodawany do monitora, ten kosztował mnie ostatecznie 1400 zł. Sprzęt w tej cenie jest naprawdę spoko, kolory, kontrast, nawet wbudowany soundbar daje radę w określonych scenariuszach. To mój pierwszy wyświetlacz na va no i tu pojawia się problem - smużenie w ciemnych scenach oraz spory overshoot po włączeniu g-synca (nie jest on oficjalnie wspierany, ale po zagłębieniu się w temat, wiele monitorów nawet z tym wsparciem potrafi go mieć). 

W każdym razie jestem skłonny szukać dalej ale wygląda na to, że nie ma idealnego monitora. Musi być 34 cale uw. Czy bez wyjątku wszystkie monitory na va dadzą mniejszy bądź większy efekt smużenia? Czy jest taki który generuje tą przypadłość w minimalnym stopniu.

Jeśli chodzi o va, biorę pod uwagę 2 produkty: Iiyama GB3466WQSU-B1 i nieco droższy SUS TUF Gaming VG34VQL1B. Ten drugi spoko bo jasność powyżej 500 cd ale z tego co czytałem/oglądałem, smużenie w ciemnych miejscach jest odczuwalne. Pytanie czy wspomniane monitory z 1ms dadzą mi odczuwalną różnicę względem Huawei z 4ms (wiadomo, podane parametry podane przez producentów są przez nich odpowiednio interpretowane). 

Może nie ma sensu szukać szczęścia i wziąć zauważalnie droższego LG 34GN850? Szkoda kontrastu i czerni, ale smużenie nie powinno być już problemem. Szkoda, też słabego wygięcia w tym LG (1900R) kiedy to 1500 wydaje się być dla mnie optymalne. Skoro prawdopodobnie nie ma monitora idelanego, może lepiej poczekać na rozwój wydarzeń. Nic mi się nie stanie gdy poczekam te kilka miesięcy, może wyjdzie coś ciekawego na rynku. 

Ogólnie nie jest zbyt ciekawie na rynku monitorów. Konieczność pójścia na kompromisy, loteria matryc itp. 

Poniżej sprawa która mnie najbardziej irytuje, przykład dwóch filmików: 

VA panel/monitor dark/black level smearing example in Red Dead Redemption 2

VA panel black smearing - Skyrim

Kolejna sprawa która mnie bardzo zaskoczyła - zmiana tła podczas ruchu w grze Hades. Gdy tylko się przemieszczam, te ręcznie rysowane tła pogrubiają swoje kontury. Jest to mocno zawuażalne i pewnie ma to związek z sąsiedztwem jasnych kolorów z czarnymi obrysami. Pewnie specyfika zastosowanej grafiki w danej produkcji bo w takim Diablo 3 czy 2 beta takich rewelacji nie widać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcesz wad VA to nie szukasz VA, prosta sprawa ;) 34GN850 to świetny monitor.

Żadnej rewolucji w VA/IPS nie będzie w najbliższym czasie (o ile kiedykolwiek), raczej zdecydowałbym się na coś teraz

14 minut temu, AvengerGT napisał:

Pytanie czy wspomniane monitory z 1ms dadzą mi odczuwalną różnicę względem Huawei z 4ms

Jak ten Huawei to jakaś tragiczna VA to tak. Zerknij sobie na sekcję motion (tabelę czasów bo ten obrazek rtings to i tak korzystny przypadek bez czarnego):

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/lg-34gn850-b-vs-asus-tuf-gaming-vg34vql1b/13261/22299?usage=3623&threshold=0.10

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Wu70 napisał:

Jak ten Huawei to jakaś tragiczna VA to tak.

Tutaj ciężka sprawa, bo nie ma jeszcze profesjonalnych recenzji tego sprzętu i nie mam jakby odniesienia. Mogę jedynie przypuszczać, że to jest podobny poziom do Xiaomi Mi Curved. Z czasem reakcji w tym Asusie faktycznie nie jest tak źle w testach rtings. Wskazali jednak best overdrive setting jako 80, a na tym poziomie występuje duży overshoot w ciemnych scenach. Podobno najlepsza opcja to 20. Jeśli jednak mają występować takie rzeczy jak w zacytowanych przeze mnie filmikach to chyba odpadam. Może gdyby to występowało w znacznie mniejszym stopniu... no ale jak nie zamówię na testy to chyba się nie przekonam.

Edycja.

teraz zauważyłem, że patrzyłem na response time na 60hz, a nie maksymalne odświeżanie. Przy max fatycznie jest ustawione na 20. 

Edytowane przez AvengerGT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, AvengerGT napisał:

Tutaj ciężka sprawa, bo nie ma jeszcze profesjonalnych recenzji tego sprzętu i nie mam jakby odniesienia. Mogę jedynie przypuszczać, że to jest podobny poziom do Xiaomi Mi Curved

To obstawiałbym że będzie zauważalnie lepiej w dobrej VA np w tym asusie, porównaj tak jak piszesz a najlepiej jeszcze razem z LG obok :)

Samsung odyssey ma chyba najszybsze VA ale znowu w modelu 34" coś im nie wyszło

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi