Skocz do zawartości
Lukszku

Pomoc z doborem komponentów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chcę złożyć mój pierwszy komputer jestem w tym laikiem więc zadaje pytanie. Myślałem nad takimi:

gtx 1060 6gb jakaś używka z olx do 1k

ryzen 5 3600 też używka do 700

vero l2 600w nowy

b450 aorus elite v2 nowy 

gskill 3200 2x8 z olx uzywka

nad obudową jeszcze nie myślałem coś taniego i nie wyglądajacego jak kupa gówna

fortis 3 nowka

ssd jakiś tani nie wiem jaki ale 250 500 by mi wystarczył

w skrócie co myślicie o tym czy te komponenty będa dobre zasilacz też i czy nie zmienić czegoś tutaj ? co jeszcze móglbym kupic uzywanego i jak sprawdzić np używaną płytę głowna procesor grafe czy wszystko jest sprawne i nie bylo szwinglu z tym ?

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz masz fajnego Corsarza w morele na promo - https://www.morele.net/zasilacz-corsair-tx550m-550w-cp-9020133-eu-1189839/ - 279 zł z kodem "KLASA21" - a to zasilacz parametrowo i jakościowo bliski topki. I 7 lat gwarancji. Może trochę drożej ale IMHO warto dorzucić. 

Cooler możesz dać Fera 5, trochę taniej a super chłodzi i cichy.

SSD szukaj Kingston A2000, mam takie trzy i jestem bardzo zadowolony - do codziennego użytku więcej nie trzeba. Weź 500 GB bo gry też warto na SSD wrzucać, na 250GB szybko zabraknie miejsca.

Płyta główna kup nówkę, są często promki na płyty B450 to bez sensu brać używkę.

Buda - https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-ventum-vt4v-tg-czarna-spc293-7733417/ - za 209 zł z kodem "KLASA21". Tańszych bym nie brał bo tandeta, a tu masz 4 wentyle i dobrą wentylację. Jakość wykonania wiadomo adekwatna do ceny, ale nie ma co narzekać.

Grafa testy, to standardowo odpal jakąś wymagającą gierkę co katuje GPU i pograj z 2-3h przynajmniej. W tle MSI Afeterburner sobie skonfiguruj i patrz na temperatury czy ok. Można też benchmarkiem ale benchmark trwa chwilę a w grze dłużej potestujesz.

 

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeśli chodzi o płytę główną wymiary itp czy wszytko będzie pasować czy nie zmienić plyty ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Gigabyte może być, wszystko będzie pasować. Ewentualnie na morele za 339 zł z tym kodem co wyżej masz Tomahawk MAX II ze sporo lepszą sekcją zasilania, ale przy tym CPU to bez róznicy.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę budżet nie jest z gumy to może zejść z zasilaczem Gold na Bronze? Asus TUF 550B:

https://www.komputronik.pl/product/722832/asus-tuf-gaming-550b.html

Do końca miesiąca jest na niego 90zł cashbacku:

https://promotion.asus.com/pl/pl/q2gamingweeks

Czyli razem wychodzi zaledwie 109zł

1 godzinę temu, Lukszku napisał:

fortis 3 nowka

Fera 5 jest tańsza i lepsza.

Zamiast się bawić w używki to może nowy 10400F? Jest równie szybki, jak kupisz w odpowiednim sklepie razem z płytą MSI np. MSI B560M Bazooka:

https://www.ceneo.pl/106143279

To kwalifikujesz się na 155zł cashbacku od MSI (również do końca miesiąca):

https://pl.msi.com/Promotion/Z590-B560-Cashback-Summer-Promotion-2021

Dysk Kingston a2000 500GB za 230zł:

https://www.ceneo.pl/84692618

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się bawić w cashback fera 5 jak i 3 zmieszczą się w tej budzie silentiumpc ventum ? nic nie będzie ze soba kolidować ? Też mnie zastanawia fakt biosu czy ramy wskoczą na 3200 odrazu czy będzie on trudny w obsłudze , optymalizacji . Czy g.skill aegis będzie wspolpracowal bo tez duzo plotek ze ryzeny sie kloca z ramami . Slyszalem ze ramy 3200 mają juz wbity xmp ale na czym to polega jedno kliknięcie i działa czy zabawa w kalkulator i liczenie. No i ostatnie pytanie czy bedzie roznica przy tym gpu w fps pomiedzy ryzen 5 2600 a 3600 .

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kalderon napisał:

Czyli razem wychodzi zaledwie 109zł

369 zł - 90 zł to nie 109 zł. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lukszku napisał:

nie chce mi się bawić w cashback fera 5 jak i 3 zmieszczą się w tej budzie silentiumpc ventum ? nic nie będzie ze soba kolidować ? Też mnie zastanawia fakt biosu czy ramy wskoczą na 3200 odrazu czy będzie on trudny w obsłudze , optymalizacji . Czy g.skill aegis będzie wspolpracowal bo tez duzo plotek ze ryzeny sie kloca z ramami . Slyszalem ze ramy 3200 mają juz wbity xmp ale na czym to polega jedno kliknięcie i działa czy zabawa w kalkulator i liczenie. No i ostatnie pytanie czy bedzie roznica przy tym gpu w fps pomiedzy ryzen 5 2600 a 3600 .

Oba chłodzenia tam wejdą. Przy Ryzenie 5 3600 RAM bez problemu powinien wskoczyć na 3200 MHz z profilu XMP. Odpalasz UEFI, szukasz zakładki, wczytujesz XMP i tyle. 

Przy tym GPU różnica pomiędzy 2600 a 3600 będzie raczej trudna do odczucia, może poza jakimiś procesorowymi grami (np. CS GO). Niemniej jeśli w planach wymiana karty w przyszłości to warto do 3600 dorzucić bo wzrost wydajności z pojedynczego rdzenia jest duży.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Caps napisał:

369 zł - 90 zł to nie 109 zł. 

Jeszcze wczoraj ten zasilacz kosztował 199zł i było tak od minimum 2 tygodni bo poleciłem ten zasilacz wielokrotnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.08.2021 o 11:49, Dirian napisał:

Oba chłodzenia tam wejdą. Przy Ryzenie 5 3600 RAM bez problemu powinien wskoczyć na 3200 MHz z profilu XMP. Odpalasz UEFI, szukasz zakładki, wczytujesz XMP i tyle. 

Przy tym GPU różnica pomiędzy 2600 a 3600 będzie raczej trudna do odczucia, może poza jakimiś procesorowymi grami (np. CS GO). Niemniej jeśli w planach wymiana karty w przyszłości to warto do 3600 dorzucić bo wzrost wydajności z pojedynczego rdzenia jest duży.

dużo osob pisze ze g.skill aegis to syfiaste ramy ktore na 3200 nie są stabilne co sadzisz o goodram irdm x 3200 2x8 widzialem je za 350zl . Patrzylem na adata xpg d10 ale blackwhite pokazal na odcinku ze na 3200 są niestabilne . Chodzi mi glownie o to zeby byly stabilne na 3200. Zamowilem juz chlodzenie obudowe i vero l3 oraz dysk ktory mi poleciles - uslyszalem ze dc dc i ze jest lepszym zasilaczem . 

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałeś, że Vero L3 jest lepszym zasilaczem od TX550M? ? 

To jakby postawić obok siebie Golfa i Arteona - mniej więcej tyle je dzieli. TX to kilka półek wyżej jakościowo.

No ale ok, Vero nie jest zły więc jak już zamówiłeś, to można zostawić.

Te Adaty faktycznie były problematyczne. Aegisy na 3200 MHz powinny lecieć przy Ryzenie 3600, Irdm też - chyba nawet jakiś czas temu komuś składałem zestaw na Ryzenie 3600 albo 3700 (już nie pamiętam) z tymi kostkami i na jakiejś płytce B450 od MSI i nie było problemu.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aegisy mogą mieć w środku różne kości, często XMP jest nie tylko stabilne ale da się coś podkręcić.

Jeśli masz Ryzena 3600 to pomyśl o szybszym RAMie, nie musi być droższy:

https://www.ceneo.pl/100789919

Dwie sztuki wyjdą za ok. 350zł i masz 3600CL17. Jak się upierasz przy 3200 - Ballistixy z niemieckiego Amazona:

https://www.amazon.de/dp/B083TRRT16?language=pl_PL

Po wyrównaniu VATu wychodzi ok. 345zł. Wersja 3600CL16 jest tylko 30 zł droższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, kalderon napisał:

Aegisy mogą mieć w środku różne kości, często XMP jest nie tylko stabilne ale da się coś podkręcić.

Jeśli masz Ryzena 3600 to pomyśl o szybszym RAMie, nie musi być droższy:

https://www.ceneo.pl/100789919

Dwie sztuki wyjdą za ok. 350zł i masz 3600CL17.

o kurcze wezmę te ramy na morele za 360 zł x2 3600 mhz brzmi rewelacyjnie . Czy nie bedzie problemu z kompatybilnością i stabilnością ? 

 

jeśli chodzi o zasilacz dorwalem go bez promki :c nie chciałem dopłacać juz 100 zł bo poczatkowo zestaw mial wynosic 2200 potem 2500 a teraz 3k xD ajaj

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz Ryzena 3600 nie powinno być problemów. W BIOSie (i tak musisz uruchomić profil XMP) wyłącz "Gear Down Mode".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kalderon napisał:

Jeśli masz Ryzena 3600 nie powinno być problemów. W BIOSie (i tak musisz uruchomić profil XMP) wyłącz "Gear Down Mode".

wyczytałem że ramy mają udimm co to znaczy czy wejdą i będa działać na aorus elite v2? gdzieś piszą , że udimm może się zawieszać i powodować problemy ze stabilonścią 

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UDIMM czyli Unbuffered DIMM. Wejdą i będą działać, to normalne RAMy do klasycznych płyt głównych.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, kalderon napisał:

UDIMM czyli Unbuffered DIMM. Wejdą i będą działać, to normalne RAMy do klasycznych płyt głównych.

czyli będą stabilne i będa miały wiekszą wydajność od takich irdm x 3200  ? bo wyczytalem odwrotnie - sory ze tak dopytuje ale nie chcę potem kupywać kolejnych.

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mają być mniej wydajne? Praktycznie wszystkie konsumenckie RAMy to pamięci UDIMM.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki chłopaki . Wszystko działa . Tylko te 4 wentylatory slychac bardzo . Wszystko ruszylo . Jedyne z czym mam prroblem to , że działa mi jeden jack z tyłu ? Grafę kupiłem 1660 gaming oc od gigabyte z gwarancją a fera 5 chlodzi procek na benchu 100% do 61 stopni tylko haha . Ogolnie polecacie cos zmienic jeszcze w biosie ? bo nic nie ruszałem oprocz xmp i tego gear down mode

Edytowane przez Lukszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na jakich RPM chodzą te wentyle i ewentualnie je skręć trochę niżej jak masz dobre temperatury.

Co do Jacka sprawdź ustawienia audio i samo podłączenie. Osobiście miałem tak że słuchawki i mikrofony musiałem podpiąć inaczej niż myślałem żeby wszystko dzialalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i drugi dzien wentylator od cpu zaczął charczeć mamy 1 nieszczęście próbowałem przestawiac kabel i troche go podciagnac ale nic nie daje o dziwo wentylator jak recznie obracam w przeciwna strone to nie charczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.09.2021 o 16:15, Lukszku napisał:

Tylko te 4 wentylatory slychac bardzo

Jakie to wentylatory, w jakiej obudowie? 

6 godzin temu, Lukszku napisał:

no i drugi dzien wentylator od cpu zaczął charczeć

Na Ferze 5? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2021 o 08:15, Caps napisał:

Jakie to wentylatory, w jakiej obudowie? 

Na Ferze 5? 

tak w ogóle gwinty był źle wylany plastik a sam wiatrak mi chrobotał przez 2 dni a teraz nie . Coś polecacie do zmiany jeszcze w biosie ? wentylatory ustawiłem tryb z normalny na cichy i jest git .

o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Za jakiś tydzień(zawsze warto trochę na stocku popracować czy działa jak należy) możesz walną Sobie oc procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wentylator przestał charczeć teraz piszczy ahhh xD sprawdzalem w biosie wylaczajac i wlaczajac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...