Skocz do zawartości
Kowal92

Po teście OCCT karta graficzna nie włącza się

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam. Od kilku dni zmagałem się z problemem podczas grania w gry (CS:GO, Grid 2, pewnie w innych byłoby podobnie, aczkolwiek nie testowałem), a mianowicie po jakimś czasie od uruchomienia danego tytułu ekran robił się cały czarny, wszystkie otwarte okna i aplikacje przeskakiwały na drugi monitor (podłączony do płyty głównej), na głównym monitorze podłączonym do karty graficznej wyskakiwał komunikat o braku sygnału, a sam monitor wyłączał się. Gra cały czas toczyła się w tle, słyszałem dźwięki z niej, jednak obrazu brak. Odłączanie kabla DP czy zasilacza do monitora nie pomagało, jedynie reset komputera. Kiedy sprawdzałem sytuację programem HWInfo po tym incydencie, to wartości karty graficznej były "wyszarzone" i zamrożone, więc uznałem, że musiała się wyłączyć. Myślałem, że może chodzić o skoki temperatur, więc sprawdziłem jak się one prezentują i faktycznie, w niektórych momentach temperatura skakała do ok 85 C (co chyba i tak nie jest mega krytycznym wynikiem), więc przeczyściłem komputer sprzężonym powietrzem i wyrzuciłem kilogram kurzu z zakamarków komputera. Po tym odpaliłem jedną grę w CSa i cały mecz przebiegł bez przeszkód, jednak podczas kolejnego problem powtórzył się. Po tej sytuacji i ponownym uruchomieniu komputera odpaliłem od razu HWInfo, włączyłem grę i dosłownie po minucie kolejny raz główny monitor przestał działać, a ostatnią zarejestrowaną temperaturą przez program było ok 60 C. Dzisiaj miałem zamiar pograć w chwilę w Grida 2 mając nadzieję, że nie przeciąży on aż tak grafiki i uda się zagrać, natomiast problem kolejny raz wystąpił. Tym razem steam oszalał i po wywaleniu monitora i przerzuceniu wszystkiego na drugi zaczął cały czas odpalać Grida 2 samoistnie, jednak wyskakiwał błąd "Failed to create D3D device" i gra nie chciała się uruchomić. Po tej sytuacji w desperacji zacząłem szukać rozwiązania problemu i znalazłem informacje o programie OCCT, który rzekomo miałby testować podzespoły. Pobrałem go więc i odpaliłem test "Power" ustawiony na 10 minut. Od razu można było usłyszeć mocniejszą pracę komputera i gwałtowny wzrost temperatur. Zauważyłem, że temperatura procesora zaczęła wręcz drastycznie rosnąć i osiągnęła wartość bodajże 91 lub 98 (sam już nie wiem), gdzie wartość o jeden stopień mniejsza była przez program wskazywana jako "max". Po osiągnieciu tego wyniku komputer natychmiastowo wyłączył się, i od tamtego czasu karta w ogóle nie pracuje. Nie kręcą się wiatraki, monitor podłączony do karty nie reaguje, w HWInfo w ogóle nie ma informacji o karcie graficznej, kompletne zero. Jedyne o czym jeszcze wspomnę, to po tym incydencie wyłączyłem komputer i zauważyłem, że kabel od zasilacza nie był całkowicie wepchnięty do gniazda - tak prawdę mówiąc to trzymał się praktycznie tylko w połowie. Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie i czy mogło to powodować przegrzewanie się komponentów, ale już wcześniej miałem kłopot z komputerem, kiedy zasilacz nie był całkowicie dopchnięty do gniazda. Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.

 

Intel Core i5-4460

GIGABYTE B85M-D3H

GeForce GTX 970

Thermaltake SMART SE 530W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A komputer działa, czy nie działa? Jak nie działa to się popsuł. Wyjmij kartę i zobacz czy działa na integrze.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer działa, monitor podłączony do integry chodzi bez problemu. Tak jak pisałem - po teście OCCT odpaliłem komputer, jednak karta graficzna od tego momentu nie daje oznak życia, co jest w sumie dziwne, bo tak jak wspomniałem - przekroczenie temperatur było na CPU, a nie GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie spotkałem się z takim temperaturami na tym procesorze. Na 99% masz popsutą kartę graficzną. Zrób jeszcze raz ten test occt i zobacz jakie będziesz miał temperatury na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zrobiłem test. Dosłownie po paru chwilach temperatura już sięgała ogromne wartości:

 

6AGWUQy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo masz piekarnik w obudowie i przez to karta padła... wtedy może otwórz obudowę. Albo masz awarię czujnika temperatury na płycie/ewentualnie samej płyty.

Może też tak być że masz źle zamontowane chłodzenie na CPU albo wiatrak ci na nim nie działa. Zwiększa obroty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyższy test robiłem przy otwartej obudowie i nie odczuwałem gigantycznych temperatur w środku. 

 

Po odpaleniu testu słychać zwiększoną pracę wiatraków i zwiększenie obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy procek nadal się grzeje do 100C  czy normalnie do 70?

Bo jak otworzysz obudowę to nie będziesz czuł temperatur, bo będziesz miał otwartą obudowę i ciepło się wtedy nie kumuluje tam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jak mówię, ten test robiłem przy otwartej obudowie i jak widać na załączonym screenie temperatury sięgały 100 C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wnioski sam wyciągnij. Popsuty czujnik, albo płyta główna, albo źle zamontowane chłodzenie, albo całkiem zapchany układ chłodzenia na procku, choć nawet jak miałem tam grubą warstwę kurzu to nigdy nie miałem na tym procesorze więcej niż 75C, najwyżej wentylator głośniej pracował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to co jest nie tak z kartą? Czy to ogólnie osobny temat i prawdopodobnie nadaje się już do śmieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta to osobny temat. Pewnie padła, ale dla pewności sprawdzić na innej płycie bo w sumie nie pewności czy twoja płyta jest sprawna, jak masz takie wysokie temperatury na procesorze. Procesory raczej się nie psują.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panie ten procek ma glut pod IHSem i widać, że glut wysechł. Delid trzeba zrobić i tyle. Temperatury się unormują.

A co do karty - karta umierała, odpaliłeś wypalarkę i kartę szlak trafił definitywnie - czego nie rozumiesz? Karta trup!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pioneer83 napisał:

Panie ten procek ma glut pod IHSem i widać, że glut wysechł

No logiczne. Wysechł w jeden dzień i teraz procek ma 100C na zbitch zegarach do 2,3GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, qrek1 napisał:

No logiczne. Wysechł w jeden dzień i teraz procek ma 100C na zbitch zegarach do 2,3GHz

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem w poście wyżej - spokojnie, powolutku - nie spiesz się.:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Pioneer83 napisał:

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem w poście wyżej

Może bym przeczytał jak by było tam coś więcej do przeczytania w kwestii temperatur procesora:rotfl:

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, qrek1 napisał:

Może bym przeczytał jak by było tam coś więcej do przeczytania w kwestii temperatur procesora:rotfl:

Za trudne, co?:lol2::lame:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pioneer83 napisał:

Za trudne, co?

A co mówi twój lekarz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...