Skocz do zawartości
jsfighter

Problem z nowym PC (hardware)

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem sobie PC z takich komponentów:

- ASUS Prime H510M-K

- I3-10100F (używany!)

- HyperX 2x8GB CL16 3600MHz

- SilentiumPC Vero M3 600W

- Gigabyte GTS450/GTX960

Dyski (próbowałem 3 różne):

1) HDD 150GB z Windowsem 7

2) czysty SSD na M.2 od WD (SN550)

3) SSD z Win10

Natomiast problem polega na tym że od pierwszego włączenia PC nie daje sygnału (obrazu) na monitorze - żadnego biosu ani nic nie ma. Na początku podłączałem GTS'a 450 i myślałem że po prostu nie ma sterowników, ale potem odpaliłem GTX 960 który ponoć ma to wbudowane i miał dawać jakiś obraz, niestety nie dał...

Gdy podłączyłem do tego PC swój dysk SSD (na SATA) z Win10, komputer włączył się lecz po chwili zgasł, znowu włączył i wszystko chodziło już niby normalnie.

Ponadto klawiatura i myszka świecą się cały czas, gdy tylko włączę raz ten komputer to one się świecą dopóki nie odłączę zasilacza.

Pierwsze podejrzenie pada na procesor który jako jedyny pochodzi z innego źródła niż sklepu, jest on na 100% włożony poprawnie, jednak nie mam jak sprawdzić czy na pewno działa.

Będę wdzięczny za każdą pomoc i przepraszam jeśli napisałem wątek w złym dziale.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że coś się dzieje czy że kręcą się wiatraki znaczy tylko tyle że zasilacz podaje prąd. Nic więcej. Płyta powinna przejść do BIOSu nawet bez dysku.

Sprawdź czy wszystko jest dobrze podłączone, a jeśli kompa złożyłeś sam - rozłóż i złóż go ponownie. Wyczyść CMOS (wyjmij baterię na płycie głównej na 30s), spróbuj odpalić z jedną kością RAMu (próbuj w różnych slotach). Jeśli to nie pomoże zostaje coś z trójki procesor-płyta-zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego do płyty która obsługuje prędkość RAM max DDR4-3200 MHz dałeś 3600 Mhz?  Może tu jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest, płyta kastruje RAM do 2666MT/s, a jak nie uruchomił profilu XMP to startuje na domyślnych 2133 lub 2400MT/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obraz.thumb.png.ff60ceb4d11171574031819f78749b98.png

Źródłó

Tutaj nie wystartowała wcale. Ze screena jasno wynika, że nie zejdzie z 3600 do 2666 Mhz

 

 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta sczytuje domyślny profil JEDEC z kości (najczęściej 2133 lub 2400MT/s) wszystko powyżej wymaga uruchomienia profilu XMP. Z tym procesorem, dla kości o profilu XMP wyższym niż 2666MT/s płyta skastruje przepustowość pamięci do 2666MT/s. Ale my do tego nie doszliśmy! Nie uruchamia się nawet BIOS, płyta nie uruchamia kompa nawet na domyślnych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Na tym etapie mogę się zgodzić, że to niekoniecznie wina RAM, ale moim zdaniem na tych modułach ta płyta tak czy inaczej się nie uruchomi.

Twoje słowa: "Z tym procesorem, dla kości o profilu XMP wyższym niż 2666MT/s płyta skastruje przepustowość pamięci do 2666MT/s"

Oczywiście, ale granica tej kastracji jest ustawiona na 3200 Mhz.   Nie wynika to z tabeli, ale dla I3 10 gen. ta granica może być gdzieś niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego płyta ma się nie uruchomić na tych kościach? Przecież one nie wymuszają na niej ustawienia 3600MT/s. Ba - nawet na płycie Z590 te RAMy wystartują na 2133MT/s i to się nie zmieni dopóki użytkownik nie aktywuje profilu XMP.

Nie przeczytałeś tej tabeli... Dla procesorów 10 generacji innych niż i7 i i9 pamięć zostanie ustawiona na max. 2666.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty chyba nie przeczytałeś co jest napisane w pierwszym wierszu tej tabeli.?

Ja bym spróbował z wolniejszymi modułami po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym wierszu jest zbiorcze zestawienie cyferek bez wyjaśnień.

Ale co mają zmienić wolniejsze kości jak nawet najszybsze startują na 2133MT/s?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kalderon napisał:

To że coś się dzieje czy że kręcą się wiatraki znaczy tylko tyle że zasilacz podaje prąd. Nic więcej. Płyta powinna przejść do BIOSu nawet bez dysku.

Sprawdź czy wszystko jest dobrze podłączone, a jeśli kompa złożyłeś sam - rozłóż i złóż go ponownie. Wyczyść CMOS (wyjmij baterię na płycie głównej na 30s), spróbuj odpalić z jedną kością RAMu (próbuj w różnych slotach). Jeśli to nie pomoże zostaje coś z trójki procesor-płyta-zasilacz.

Wyciągnąłem i włożyłem tą bateryjkę na ponad minutę i odpaliłem z jedną kością RAMu, a potem odpalałem jeszcze kilka razy z RAMem we wszystkich możliwych konfiguracjach i niestety nic to nie dało.

Spróbowałem użyć drugiego 8pin do CPU i też nic.

Teraz spróbuję wsadzić inny zasilacz (Antec 500W który ma 5+ lat, ale nigdy z nim problemów nie było)

UPDATE:
Z tym Antec'iem nic się nie zmieniło - dalej brak sygnału z płyty

Edytowane przez jsfighter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

No więc zostaje procesor albo płyta.

A możliwe że to przez to że za każdym razem odpalałem PC z podpiętą myszką i klawiaturą na USB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gość źle coś złożył, skoro dla niego GTX960 ma wbudowane sterowniki w kartę :E

Na tych ramach komputer może normalnie działać. Nie wiem co tu za ceregiele się odwalają.

@kalderon operuj przystępnym dla ludzi słownikiem i nie wymyślaj z tym oznaczaniem cyklów MT/s  - nie doda ci  to stylu czy profesjonalizmu, a tylko ludziom w głowie zakręcisz. Tu nie dziki zachód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czeryboj PC składałem ja sam od początku do końca, natomiast to inne osoby mi powiedziały że GTX960 ma wbudowane sterowniki, w co od początku nie chciało mi się wierzyć.

W takim układzie ta karta nie da obrazu z płyty bo nie ma sterowników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MT/s to jedyna poprawna jednostka, pamięci 3600MT/s pracują z zegarem 1800MHz wykonując dwa transfery na takt.

Teraz, jsfighter napisał:

W takim układzie ta karta nie da obrazu z płyty bo nie ma sterowników?

Sterowniki wgrywa się w Windowsie. Karta bez problemu wyświetli obraz bez sterowników.

Wg mnie sprawa została zawężona do procka lub płyty. Niestety jedynym sposobem diagnozy (jeśli płyta nie podaje żadnych kodów błędów) jest podmiana na sprawny podzespół. Socket 1200 to dość popularna podstawka, popytaj po serwisach komputerowych czy podjęli by się sprawdzenia twojego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, jsfighter napisał:

@Czeryboj PC składałem ja sam od początku do końca, natomiast to inne osoby mi powiedziały że GTX960 ma wbudowane sterowniki, w co od początku nie chciało mi się wierzyć.

W takim układzie ta karta nie da obrazu z płyty bo nie ma sterowników?

NIe.

Czarny ekran, brak reakcji - wyświetaa się komunikat na monitorze "cable not connected" albo coś takiego?

Czy jest "czarny ekran" ale widać, że podświetlony?

Wiatraki kręcą się w komputerze stałą prędkością, zmienną, przyspieszają, zwalniają? Działają na wysokich obrotach stałych?

Jeżeli masz dysk HDD/DVDROM (włóż jakąkolwiek płytę) - słychać co jakiś czas "ponowne uruchamianie się dysku/DVDROM w postaci takiego szuarania/rozrkęcania talerzy/plyty?

@kalderon - świetnie, ale przyjelo sie inaczej. Posługuj sie w takim razie nazwą kodową kości pamięci przy udzielaniu wskazówek odnośnie ramu:)

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy Windows/Linux ma domyślne sterowniki na których powinna ruszyć każda grafika. Być może w lichej rozdzielczości ale powinna ruszyć.

Nie ma czegoś takiego jak sterowniki wbudowane w karte.

AUTOR:  Daj znać co było powodem jeśli sprawa się wyjaśni. Może się mylę, ale stawiam na to co wyżej pisałem.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a rozumiem ze podlaczyles kabel do wyjscia z grafiki a nie z plyty glownej? lepiej zapytac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wpadłbym na to by pytać o tak podstawowe rzeczy.?

Dopiero teraz rzucił mi się na oczy ten fragment: "Gdy podłączyłem do tego PC swój dysk SSD (na SATA) z Win10, komputer włączył się lecz po chwili zgasł, znowu włączył i wszystko chodziło już niby normalnie".

Czyli, że na tym dysku wszystko działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czeryboj oczywiście chodzi o tą sytuację w której monitor wyświetla komunikat: "no output signal" (tak jest na moim Benq GW2480)

Wiatraki działały na praktycznie tych samych w miarę niskich obrotach non stop.

Jak podłączałem dysk HDD to wydaje mi się że żadnego dźwięku nie dawał. Wczoraj jak podłączyłem stację dysków CD (też po kablach SATA) to bez wątpienia nie działała. Wciskałem przycisk i nic - cisza.

@xede kabel HDMI podłączałem w każde możliwe miejsce (GTS450, GTX960 i Mobo)

@Flik chyba troche źle się wyraziłem - gdy podpiąłem SSD (ten SATA) to PC się włączył i po chwili zrobił restart, ale żadnego obrazu ani nic nie dał.

 

W okolicy mam serwis który oferuje podpięcie proca pod ich sprzęt - wtedy będzie wiadomo co nawaliło, ale to zrobię nieprędko bo wyjeżdżam. Dam znać za ok 2 tygodnie - wtedy już pewnie wszystko się wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fliklepiej zapytac niz sie potem dziwic, kto pracowal na helpdesku/pierwszej linii wsparcia ten sie nie smieje z takich pytan

@jsfighterpowodzenia w takim razie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W serwisie byłem i w zasadzie to CPU nie sprawdzałem, dostałem natomiast głośnik do płyty głównej.

Gdy wmontowałem go w swój set-up on nie wydał ani razu żadnego dźwięku z siebie (PC trzymałem włączony przez około 20 sekund). Jakieś sugestie?

@xede @kalderon @Czeryboj @Flik

Edytowane przez jsfighter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie nie było piku przy starcie kompa? Poprawnie podłączyłeś (tu biegunowość chyba ma znaczenie)?   Nie rozumiem co głośnik ma wyjaśnić w Twojej sprawie.

Wyjmij cały RAM i uruchom kompa (na wpiętym tym głośniku). Zobaczymy czy zapipka.

Sprawdziłbym procesor i płytę (przez podmiankę). Bardziej stawiałbym na uszkodzoną płytę.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...