Skocz do zawartości
Kamiyan

Wymiana R5 3600 na R5 5600X

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Od niespełna roku posiadam:

Cytat

MSI B450 Tomahawk Max

R5 3600 

Ram 3200/CL16

Tak patrząc po obecnych cenach w X-Komie (R5 3600 za 1099, R5 5600X za 1299), zastanawiam się, czy byłby sens takiej podmianki?

W teorii ten 3600 (używany 11 miesięcy, gwarancja, nierobione OC) byłby teraz wart jakieś 800-850 zł? Ma nałożoną dobrą pastę Grizzly i posiadam nowy cooler boxowy (nie montowałem go nawet).

5600X jest szybszy jakieś 20-25%, więc chyba warto dołożyć te 4 stówki do lepszego proca? Płytę mam w wersji Max.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie weźmiesz tyle za używanego R5 3600 , nowy można kupić ponizej tysiaka , ale jeśli by Ci się udało go sprzedać to by było opłacalne , choć moim zdanie lepiej kupić porzadne chłodzenie i kręcić to co masz a że zmianą procesora poczekać na podstawkę AM 5 

Edytowane przez PCB Stefan 202

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, PCB Stefan 202 napisał:

Nie weźmiesz tyle za używanego R5 3600 , nowy można kupić ponizej tysiaka , ale jeśli by Ci się udało go sprzedać to by było opłacalne , choć moim zdanie lepiej kupić porzadne chłodzenie i kręcić to co masz a że zmianą procesora poczekać na podstawkę AM 5 

Chłodzenie mam. Pisałem, że nie otwierałem tego boxowego, temu procesor jest w stanie niemal nowym (pudełko jest).

Zamontowane jest takie od nowości: be quiet! Pure Rock 2 Czarny 120mm.

Pomysł podmianki zrodził się z tego, że zmieniam dysk na NVME 2TB i pomyślałem, żeby przy okazji wrzucić mocniejszy procesor (czasem trochę koduję h264/hevc).

A jak patrzę ceny 3600, to wahają się 1000-1100. Przy czym Morele nawet nie ma na stanie.

 

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że te boxowe chłodzenie jest warte co najwyżej zwykłe piwo? Co z tego że ma gryzliego nałożonego jak I tak będziesz musiał wyczyścić proca przed wysyłka... Do tego nie ma takiego określenia jak niemal nowe, prawie nowe... Uzywany I tyle.

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600x jest naprawdę świetnym prockiem. Moim zdaniem warto, ale musisz pamiętać, że raczej 3600 sprzedaż w okolicach 700 zł.

Ma się co prawda pojawić jeszcze refresh zen 3+(musisz sobie odpowiedzieć czy chcesz zaczekać), tylko nie ma pewności czy w ogóle zostanie ulepszony odpowiednik 5600. Problem z dostępnością półprzewodników do 2023 r. powoduje, że  Funkcja v cache ma być na początku w high endzie od AMD a nawet jeśli taki 6 - rdzeniowiec będzie na premierę za 1500 zł jak nic.

Kolejna niewiadoma to czy taki 5600xt będzie wyrażnie wydajniejszy bo spodziewa się , że skok mocy dosięgnie raczej procesory z większą liczbą rdzeni.

Kolejna rzecz, jeżeli pojawi się 5600 xt to przez problemy z dostępnością półprzewodników priorytetem mogą być właśnie wersje XT i wtedy może się trafiać więcej gorszych " sztuk" X.  Oczywiście to tylko teoria.

Jak masz to kupuj, 5600X to najbardziej uniwersalny procek.

Edytowane przez krzysiek20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posępne się pod temat też rozważam taka zmianę. Komp do gier w 1440p rozsądek mówi mi nie ma sensu, chęć posiadania bierz. Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz zmiany karty graficznej w najblizszych kilku latach to faktycznie w 1440p nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że zmienię, ale już zapewne na GPU z kolejnej odsłony, bo na spadek cen raczej się nie zanosi.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1440p możesz liczyć na wzrosty max do 10 fps w grach. Na palcach jednej ręki są gry takie jak gta5, shadow of tomb raider,battlefield gdzie liczba klatek będzie do 20,30 fps. Oczywiscie poprawa nastąpi z lepszymi kartami, na Twojej nie zauważysz różnicy.

Edytowane przez krzysiek20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bobson89 napisał:

Posępne się pod temat też rozważam taka zmianę. Komp do gier w 1440p rozsądek mówi mi nie ma sensu, chęć posiadania bierz. Co sądzicie?

@Send1NZmieniał 3700X na 5600X i w wielu grach jest spora różnica, a tez gra w 1440p wiec nie słuchaj tych głupot, ze różnic nie ma bo to gadają najczęściej osoby co sprzęt na YT testują ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa @krzysiek20

Różnica w 1440p między R3600 a R5600x przy karcie RTX3060Ti w Warzone to około 10 w porywach chwilowo maksymalnie 15 fpsów.

W innych grach typu Metro Exodus różnicy nie było żadnej, w RDR2 około 5 klatek.

Testowane osobiście.

 

 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale są gry które wyciągają np 50-55fps na zen2 a przy zen3 już 70 np taki crysis remaster :E czy stare tytuły gdzie optymalizacja pod wielowątkowość leży, po prostu taki 5600x przykładowo jest bardziej uniwersalny minciu kiedyś pisał jak działa starcraft na zen2 xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mówimy w porywach o 10 specyficznych grach w których nowy Ryż będzie znacznie wydajniejszy od starszego.

Mówienie, że w "wielu grach jest spora różnica" to nadużycie.  Sformułowałbym raczej to na "w kilku grach" :)
 

 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kibolkks napisał:

No to mówimy w porywach o 10 specyficznych grach w których nowy Ryż będzie znacznie wydajniejszy od starszego.

Mówienie, że w "wielu grach jest spora różnica" to nadużycie.  Sformułowałbym raczej to na "w kilku grach" :)

 

Wez nie pokazuje tych spapranych testow goscia, ktory co chwile robi jakies gafy w testach.

Wiekszosc testow jego jest tak marnej jakosci, ze szkoda czasu to ogladac.

Wdg niego roznica miedzy 3600 a 5600X to tylko 6fps, on chyba tetuje cpu w miejscahc gra bo rzeczywista roznica to ok 20% a t juz spora roznica ;)

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,6

Nie wspominajac juz o roznicach w MIN FPS.

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kibolkks napisał:

Wkleiłeś test w 1080p a rozmawiamy o 1440p. 

Ale w tym tescie masz tez 1080p co dobitnie pokazuje ile jest wart ten test bo co cos go w koncu wkleiles co ;) Poslugiwac sie skopanym testem to kiepski argument.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale jak ktoś gra w 1440p to co go interesują testy 1080p? ?

Poniżej kolejny test. Różnice między procesorami w wydajności gier marginalne w porywach do 10%. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kibolkks napisał:

Ok ale jak ktoś gra w 1440p to co go interesują testy 1080p? ?

 

A kogo interesuja skopane testy, ktore wrzucasz jako argument w tej rozmowei?? Serio Ty tak powaznie czy palisz teraz glupa?? To tylko pokazuje jakie masz pojecie.

Fakty sa takie, ze roznice w cpu potrafia wynosic do 25%-30% w 1080p, i takie same roznice beda w 1440p jesli gpu nie bedzie ograniczeniem. A to, ze ktos ma slabsze gpu i na dany moment nie skorzysta tak mocno z walorow Zen3 to osobna kwestia. Do tego dochodzi min fps.

Wiec czy uwazam zmiane warta uwagi?? Jka najbarziej tak bo 5600x to mocarny procek w grach, do tego przyklad Cyberpunka pokazuje jak dobrze usprawniona jest architektura i jak daleko zostaje Zen2 w tyle, takich gier jest sporo.

Mi testow nie musisz wrzucac bo mialem ten cpu oraz 3060ti oraz mialem Zen2 i doskonale znam roznice przy 1440p bo pod taki monitorem uzywalem to gpu z tym cpu.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak wszyscy źle testują ale sam nic na poparcie swoich racji nie wrzucisz tylko powtarzasz głupoty o mitycznej przewadze powtarzam w grach z ustawieniami ULTRA 1440p.

Też miałem Ryzena 5 3600 i 5600x z RTX3060Ti i potwierdzam w 100% testy z internetu, które tu wrzucałem na grach które akurat miałem - one nie są skopane. 

Edytowane przez kibolkks
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testów z YT najgorzej jak ktoś to robi na benchmarku, bo wynik z bencha, a z gry to dwie różne bajki

29 minut temu, kibolkks napisał:

Ok ale jak ktoś gra w 1440p to co go interesują testy 1080p? ?

Poniżej kolejny test. Różnice między procesorami w wydajności gier marginalne w porywach do 10%. 

 

Metro tak samo na tym filmiku w tej scenie owszem ładnie widać 100, ale grając jest raczej bliżej 80, a wymagających lokacjach spadek do 60 przynaniej na 2080s. Nie wspominając o rdr2 gdzie bench, a gra to rozbieżność o kilkadziesiąt klatek

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metro i RDR2 mam na dysku osobiście testowałem i podczas samej rozgrywki wyniki FPS przy tych procesorach były IDENTYCZNE. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi się kiedyś ten filmik. Ogólnie wole takie od tych mainstreamowych testów gdzie każdy testuje praktycznie te same gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to są cały czas testy w 1080p dodatkowo z LOW detalami ? ?

Nikt nie gra na LOW detalach mając taką kartę i monitor np.WQHD.

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt że raczej nikt nie gra ale chodzi o samą wydajność 1vs1 bez ograniczenia przez gpu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...