Skocz do zawartości
vonszpon

Nowe GPU - czas na nowy zasilacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się upolować rtx 3060ti Gigabyte w wersji Eagle i naszło mnie pytanie czy nie warto pójść za ciosem i nie wymienić zasilacza. Chociaż obecny ma rekomendowaną moc do tej karty (600W) to jednak jest to stara jednostka, pracująca u mnie z 8 lat (OCZ ModXStream Pro 600W 80+), a ostatnie co bym chciał to usmażyć nową kartę. Na razie nie miałem z nim problemów, dlatego jestem trochę niezdecydowany.

Specyfikacja:

  • CPU: Intel i7-4770
  • Cooler: Silentiumpc Fera 2
  • RAM: 2x8GB Crucial Ballistix Sport 1600MHz Cl9
  • GPU: Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB Gigabyte RTX 3060ti Eagle
  • MoBo: Gigabyte B85-D3H-A
  • PSU: OCZ ModXStream Pro 600W 80+

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez vonszpon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OCZ miał całkiem niezłe zasilacze w ofercie, ten model jest OK choć to faktycznie stara konstrukcja której brakuje wielu obecnych standardów. Jeśli jednak działa to nie widzę problemu, szczególnie że 580 ma podobny pobór prądu co 3060Ti więc jeśli radził sobie z Radeonem to i z RTX nie powinno być problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stara jednostka, jak wychodziła, to była ok, ale obecnie to już szrot warty poniżej 100 zł, a podłączasz go do karty za kilka tysięcy. Jeśli zasilacz jest sprawny (jak nie było problemów na tym RX 580, to jest sprawny :P), to będzie ok. W sytuacji napiętego budżetu zostawiłbym tą jednostkę na miejscu, bo pod względem mocy da radę. Jeśli masz jednak kasę wymieniłbym ten zasilacz na coś nowego. Żeby wymiana miała sens brałbym coś pokroju Supremo FM2 650W czy najlepiej Corsair RM650X (w przypadku tego ostatniego masz 10 lat gwarancji) - ostatnio było trochę promocji na te jednostki i latały w naprawdę super cenach, więc warto polować, może coś jeszcze się trafi.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bottleneck bedzie okrutny, to prawda :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z RX-em miałem, ale przejście na starsze sterowniki pomogło. Chyba będę polował na jakieś promocje widziałem raz Corsaira RM750X za 4 stówki, Fractal Ion 660W był za 330 zł, jak coś się nawinie, to kupię, bo szkoda by ewentualnie tracić kartę w taki sposób. Też kiedyś upgrade będzie więc pewnie warto z zapasem PSU kupić, jak nowsze proce mają większe zużycie mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU jak CPU, ale pobór energii przez GPU i nagłe skoki zapotrzebowania na moc ostatniej generacji mocno namieszały. Osobiście nie kupowałbym obecnie zasilacza słabszego jak 750W w sytuacji gdy myśli się o kupowaniu kart z górnej części średniego segmentu czyli RTX 3070 (ta karta na 650W spokojnie objedzie, pod RTX 3080 potrzeba już 750W, żeby nie było problemów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje "pobyt" na tej 3060ti raczej na dłużej. Chyba wezmę Corsair RM650X/Fractal Ion+ 660w - chociaż jak teraz przejrzałem oferty to Corsair w wersji 750W kosztuje podobnie co wersja 650W. Macie jakieś opinie o tym Fractalku? Też ma 10 lat gwarancji, a standard wyższy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ion+ to też świetny zasilacz, pod względem osiągów trochę lepszy od RMX ze względu na wyższą sprawność. Ma też bardziej plastyczne kable, bo RMX ma je strasznie sztywne ze względu na umieszczenie kondensatorów w wiązkach. Dopłata do mocniejszych wersji jest często mała i, moim zdaniem, warto dołożyć.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Fractala akurat za 100W więcej liczą sobie 2 stówki więcej... Pytanie teraz czy lepiej większy zapas (Corsair 750W) czy kapkę taniej z wyższą sprawnością (Fractal 660W).

Chyba jednak Fractal pójdzie :)

Edytowane przez vonszpon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższa sprawność nie da Ci nic odczuwalnego, bo różnica między Goldem, a Platinium jest niewielka. Moim zdaniem RM750X będzie lepszym wyborem. Lepiej mieć większy zapas mocy. Zwłaszcza, że nie zapowiada się, żeby nowa seria GPU miała mniejszy pobór energii jak obecna. Mówi się wręcz o wzroście zapotrzebowania na waty (przynajmniej tak mówią plotki). 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RM750X był kilka dni temu za 450zł z Amazonu i Euro. Jak nie masz konta na pepperze to warto założyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, wcześniej był nawet za 4 stówki. Ale Ion jest bez okazji za 350 zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2021 o 14:42, zawisztheblack napisał:

CPU jak CPU, ale pobór energii przez GPU i nagłe skoki zapotrzebowania na moc ostatniej generacji mocno namieszały. Osobiście nie kupowałbym obecnie zasilacza słabszego jak 750W w sytuacji gdy myśli się o kupowaniu kart z górnej części średniego segmentu czyli RTX 3070 (ta karta na 650W spokojnie objedzie, pod RTX 3080 potrzeba już 750W, żeby nie było problemów).

A czy do rtx 3070 ti zasilacz 630w objedzie? ?

Bo myślę nad tą kartą.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eciepecie napisał:

A czy do rtx 3070 ti zasilacz 630w objedzie? ?

Bo myślę nad tą kartą.. 

 

O jakim modelu mówimy, bo skoro piszesz 630W, to od razu na myśl przychodzi mi Tt Smart SE, który jest mega kiepskim zasilaczem :P.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2021 o 22:42, zawisztheblack napisał:

O jakim modelu mówimy, bo skoro piszesz 630W, to od razu na myśl przychodzi mi Tt Smart SE, który jest mega kiepskim zasilaczem :P.

 a jak się objawia ta kiepskość, bo na rtx 3070 z ryzenem ustawionym na sztywno   4.1 , oc na GPU i ram crucial balistix rgb bez mieszkania  nie mam problemów.. :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, eciepecie napisał:

 a jak się objawia ta kiepskość, bo na rtx 3070 z ryzenem ustawionym na sztywno   4.1 , oc na GPU i ram crucial balistix rgb bez mieszkania  nie mam problemów.. :) 

 

Tt Smart SE ma grupową regulacje napięć, więc przy silnym obciążeniu linii 12V napięcia na liniach 3.3V i 5V mogą się rozjechać poza normę ATX. Druga sprawa - ten zasilacz ma podrobiony certyfikat sprawności. Producent sam sobie nadał certyfikat, który nie ma nic wspólnego z certyfikacją 80+. Tt Smart SE był często polecany w latach 2014-2016, wtedy była to jedna z najtańszych sensownych jednostek, którą można było polecić osobom z napiętym budżetem (obok Corsair VS). Napędzasz sobie kompa wartego gruba kasę zasilaczem wartym 100 zł, to jednak Twój komp, więc rób jak chcesz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Tt Smart SE ma grupową regulacje napięć, więc przy silnym obciążeniu linii 12V napięcia na liniach 3.3V i 5V mogą się rozjechać poza normę ATX. Druga sprawa - ten zasilacz ma podrobiony certyfikat sprawności. Producent sam sobie nadał certyfikat, który nie ma nic wspólnego z certyfikacją 80+. Tt Smart SE był często polecany w latach 2014-2016, wtedy była to jedna z najtańszych sensownych jednostek, którą można było polecić osobom z napiętym budżetem (obok Corsair VS). Napędzasz sobie kompa wartego gruba kasę zasilaczem wartym 100 zł, to jednak Twój komp, więc rób jak chcesz.

 

 on nie kosztuje sto a ponad 300 zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, eciepecie napisał:

 

 on nie kosztuje sto a ponad 300 zł :)

Żeby nie było niedomówień - piszę o tej jednostce. Nówki mogą w sklepie kosztować nawet i 500 zł, ale nie znaczy to, że ten zasilacz jest wart tyle kasy - na obecnym rynku to przestarzała jednostka. Używka jest warta 100-120 zł, bo za niewiele więcej masz nowe Elementum E2 550W, które również jest na grupowej regulacji napięć, ale przynajmniej ma oficjalny certyfikat 80+. Ewentualnie w podobnej kasie idzie dostać używane Vero L2 / M2 na niezależnej regulacji napięć, a to już wyraźnie lepszy zasilacz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, zawisztheblack napisał:

Żeby nie było niedomówień - piszę o tej jednostce. Nówki mogą w sklepie kosztować nawet i 500 zł, ale nie znaczy to, że ten zasilacz jest wart tyle kasy - na obecnym rynku to przestarzała jednostka. Używka jest warta 100-120 zł, bo za niewiele więcej masz nowe Elementum E2 550W, które również jest na grupowej regulacji napięć, ale przynajmniej ma oficjalny certyfikat 80+. Ewentualnie w podobnej kasie idzie dostać używane Vero L2 / M2 na niezależnej regulacji napięć, a to już wyraźnie lepszy zasilacz.

Ok, dzięki. W takim razie jak już będę chciał wrzucić rtx 3070 ti, to pomyślę nad jakąś dobrą 750-tką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czymś mocniejszym od 3070 wymianę zasilacza uznałbym już za konieczną. Jeśli obecnie wszystko działa i nie chcesz wydawać kasy, to zostaw tego Tt Smart SE, chociaż ja bym go wymienił dawno temu :P.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...