Skocz do zawartości
Pioy

Podmiana Ryzen 1600 na 5600X bez reinstalacji systemu - co muszę zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Na biurku mam 5600X, a w kompie 1600. MSI B450 Gaming Plus (non-MAX). Wiem, że muszę wgrać beta bios, na którym najprawdopodobniej stary CPU nie wstanie - czyli z pendrive'a, albo wgrać i podmienić procesory. Ale co muszę zrobić, żeby Windows mi normalnie wstał (Win10 z wszystkimi aktualizacjami na bieżąco instalowanymi). Jakieś nowe sterowniki do chipsetu czy do procesora wgrać przed podmianą? Z góry thx za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed samą wymianą procesora usuń z Windowsa wszystkie sterowniki AMD.

Zmienisz procesor i normalnie uruchomi się system i zainstaluj nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kibolkks napisał:

Przed samą wymianą procesora usuń z Windowsa wszystkie sterowniki AMD.

 

Nie ma koniecznosci kasowania przed wymiana mozna to zrobic po ;) Druga sprawa to czy je wgra czy nie i tak zadnego wplywu na nic miec nie bedzie .

2 godziny temu, Pioy napisał:

Na biurku mam 5600X, a w kompie 1600. MSI B450 Gaming Plus (non-MAX). Wiem, że muszę wgrać beta bios, na którym najprawdopodobniej stary CPU nie wstanie - czyli z pendrive'a, albo wgrać i podmienić procesory. Ale co muszę zrobić, żeby Windows mi normalnie wstał (Win10 z wszystkimi aktualizacjami na bieżąco instalowanymi). Jakieś nowe sterowniki do chipsetu czy do procesora wgrać przed podmianą? Z góry thx za odpowiedź.

Wgraj najnowszy bios na 1600. Wylacz kompa, podmien procki i wsio ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem z R3600 na 10700k bez reinstalowania czegokolwiek i działa bez żadnej niestabilności już kilka miesięcy, więc w przypadku ryzena na ryzena tym bardziej nie trzeba będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważaj bo może latency jest o 1ns wyższe niż powinno w aidzie przez to xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyż objeżdzam jedną instalkę windowsa :E  na  intel,amd,intel + zmiany kart graficznych z 7 różnych  :-P działa bezproblemowo ale z czasem trza będzie odświeżyć na nowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu kombinować. za miesiąc windows 11 wyrówna wszelkie zgrzyty :E

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jest myśl bo i tak pasuje wgrać na czysto zamiast robić nakładkę na 10 :E no chyba że ktoś nie chce być beta testerem to W11 wgra dopiero w 2023 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zmianie 11th na Zen3 mialem dziwne scinki w niektorych grach wiec poszedl na szybko formacik wiec nie zawsze dziala to idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Zainstalowałem najnowszy sterownik do chipsetu, wg AMD wsparcie wszystkiego od 1. Gen do ostatniej. Następnie wrzuciłem najnowszy beta Bios, agesa 1.2.ileś.ileś. Co ciekawe, na tym biosie ryzen 1600 wstał jakby nigdy nic.

Najtrudniejsze było przykręcić z powrotem śrubki od coolera po wymianie CPU xD

A tak serio, strachu się najadłem gdy Windows rzucił blue screena IRQL NOT LESS OR EQUAL. Szybki Google, błąd ram. Wtf?! Wyjąłem jedną kość RAM, system normalnie wstał. Włożyłem ją jak była... I normalnie wstał. Serio, nie wiem co się odwaliło. 

Na dzień dobry jak już działał, dostał PBO enabled i RAM XMP + z ręki 3200 mhz (tak miałem RAM z 1600 ostatnimi czasy). Wypluł około 4550 pkt R20, dochodzi do 70 kilku stopni. 

Także system stary, poza stratą czasu przez ten dziwny przypadek akcja zakończona powodzeniem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te biosy nie usuwają wsparcia starego zena więc wszystko w normie że 1600 wstal ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...