Skocz do zawartości
travisto

Wgrywanie czystego androida na starszym Xiaomi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z tutejszych użytkowników zna się na wgrywaniu czystego systemu android na telefony xiaomi, które domyślnie mają zainstalowane MIUI?Posiadam Xiaomi Redmi 3 z androidem 5.1.1 LMY47V i chciałbym zrezygnować z MIUI, a zamiast tego wgrać właśnie czystego androida. Jak się za takie coś zabrać i czy jest w ogóle wykonalne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@travisto

Jeśli chodzi o custom ROM-y (nieoficjalne oprogramowanie na urządzenia z Androidem) to niezastąpionym źródłem informacji na temat tego, jakie są dostępne, na ile stabilnie działają, jak je wgrywa na konkretnym modelu urządzenia jest anglojęzyczne forum XDA. Link do działu poświęconemu Xiaomi Redmi 3: https://forum.xda-developers.com/c/xiaomi-redmi-3.5097/

Jeśli znasz język rosyjski to czytelnie rozpisane tutoriale są często dostępne na forum 4PDA. Link do tematu poświęconego custom ROM-om na Xiaomi Redmi 3: https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=733269

 

Warto pamiętać, że to, na ile stabilnie działa dany custom ROM zależy bardzo mocno od konkretnego urządzenia i opinie użytkowników custom ROM-a X na urządzeniu A mogą się mieć nijak do tego, jak będzie on działał na inny urządzeniu B. Analogiczne custom ROM dla urządzenia A nie zadziała na urządzeniu B - nie ma tak jak na komputerach, że jeden obraz systemu zadziała na praktycznie każdym komputerze (w przypadku Androida jest Project Treble, mający to umożliwiać, ale stabilność działania stworzonych w ten sposób custom ROM-ów bywa różna na różnych urządzeniach, więc wraz nie wygląda to tak, jak na komputerach).

Od siebie mogę polecić custom ROM-y z serii LineageOS. Bazują one na czystym Androidzie od Google (AOSP). Z tego, co widzę, to na Redmi 3 najnowszy dostępny jest LineageOS 14.1 oparty na Androidzie 7.1 Nougat.

Generalnie wgrywanie custom ROM-ów odbywa się tak:
1. Odblokowanie bootloadera
2. Wgranie recovery (np. TWRP)
3. Przeniesienie pliku .zip z custom ROM-em do pamięci urządzenia lub na kartę pamięci
4. Instalacja custom ROM-a na urządzeniu z poziomu recovery

To, jak dokładnie wygląda procedura działania w wypadku tych punktów zależy od urządzenia, więc ciężko opisać to bez kontaktu z danym urządzeniem (ja akurat tego nie robiłem na urządzeniach Xiaomi).

Na forum XDA jest temat z tutorialem opisującym ten proces na Xiaomi Redmi 3, ale - jak pisałem - bez kontaktu z danym modelem smartfona ciężko mi odnieść się do tego, na ile jest on aktualny (choć w większości zapewne jest): https://forum.xda-developers.com/t/guide-unlock-permission-unlock-bootloader-twrp-lineageos-open-gapps.3498493/

Edytowane przez mp107
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...