Skocz do zawartości
KurczakPolski

Lubie grać na komputerze ale boli mnie głowa i oczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem że chce sobie pograć na komputerze ale problem jest taki że oczy mnie pięką i ķłóją.Głowa mnie boli i miałeł raz uczucie jak bym był naprmieniowany i nie mogłem usnąć w nocy ale po jakieś chwili usnołem ale miałem uczucie jak by organizm walczył z jakimś bólem.Spałem oczywiście ale miałem uczucie wielkiego pieczenia oczu i głowy Dadam jeszcze źe mam wrodzoną dużą wadę wzroku i mam kontrolę okulistyczna co 1-2 lata.

 

Bardzo bym prosił o jakieś porady bym mógł sobie pograć konfortowo na komputerze i jednocześnie dbać o moje zdrowie. 

Edytowane przez KurczakPolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rób przerwy od komputera (tzn. monitora) co 1-2 godz. O jak dużą wadę wzroku chodzi? Ja np. normalnie noszę okulary ale do monitora zdejmuje (jestem któtkowidzem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konsoli i TV nie masz tego problemu z tego co pamiętam.

Więc sprawa jest prosta. Zadbać o ergonomiczne stanowisko dla PC. Fotel, odpowiednia odległość od monitora i co najważniejsze dobrej jakości monitor i / lub odpowiednie jego ustawienie, nie przesadzać z jasnością i zadbać o odpowiednie oświetlenie stanowiska.

Nigdy nie grać w całkowitej ciemności gdzie jedynym światłem jest monitor co świeci ci w gały.

Edytowane przez lukadd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj okulary z filtrem do patrzenia na ekrany.

Mnie czasem z kolei boli głowa od bycia na zewnątrz, to jasne światło tak powoduje, za dużo Słońca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukadd napisał:

Na konsoli i TV nie masz tego problemu z tego co pamiętam.

Więc sprawa jest prosta. Zadbać o ergonomiczne stanowisko dla PC. Fotel, odpowiednia odległość od monitora i co najważniejsze dobrej jakości monitor i / lub odpowiednie jego ustawienie, nie przesadzać z jasnością i zadbać o odpowiednie oświetlenie stanowiska.

Nigdy nie grać w całkowitej ciemności gdzie jedynym światłem jest monitor co świeci ci w gały.

Zgadzam się z tobą i jak gram na konsoli ma pełny komfort grania a oczy się w  cale nie męczą. Powiem nawet że jak gram na konsoli najlepszy jest dystans  od mojego TV i wersalki. Moje oczy są aż głodne efektów specjalnych bo wszystko dostrzegam nawet gdy dzieje się ostra zadyma na TV.

 

 

  

Edytowane przez KurczakPolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc dopracuj/pozmieniaj stanowisko PC i testuj. Siądź kapkę dalej od monitora, zmniejsz jasność monitora, nie graj całkowicie po ciemku, lekkie oświetlenie stanowiska zawsze powinno być, szczególnie przy dłuższych sesjach, tak samo zwróć uwagę czy nie grasz w słoneczny dzień i intensywne światło nie pada bezpośrednio na monitor powodując na nim odbicia, to też męczy wzrok.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności ja bym postawił na monitor lub jego ustawienia - to jest kluczowy czynnik komfortu lub jego braku i to on jest odpowiedzialny w 99% za taki stan rzeczy. Pamiętam afery przy premierze mojego AOC 24G2U i wiele osób twierdziło to samo - bóle głowy, oczu, dyskomfort - ja nie odczuwam żadnych problemów, a też mam wadę wzroku ale to indywidualna kwestia każdego z nas.

Najpierw zweryfikuj nastawy monitora - zmniejsz jasność, wczytaj jakiś profil obrazu (gry, filmy itp. - nowe monitory mają takie bajery), w ostateczności wymień monitor.

Widzę, że grasz na klocu 43 calowym - wiesz, że to wymaga grania w sporej odległości od ekranu w dobrze oświetlonym pomieszczeniu by nie odbijało się to negatywnie na zdrowiu?

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 43" gra na konsoli.

Do PC miał wcześniej w stopce LG 22MP57VQ-P. Niestety nie wypowiem się na temat tego monitora. Na pewno jest budżetowy i może mieć wpływ niezależnie od ustawień. Ale podstawa to nie szaleć z jasnością i nie siedzieć po ciemku i za blisko monitra.

@KurczakPolski

I popraw w końcu tą stopkę/sygnaturę bo masz posty na pół ekranu :E A widzę, że non stop coś w niej grzebiesz i zmieniasz, a dalej masz puste pola.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ODIN85 napisał:

Jakoś gram na takim z metra w zupełnych ciemnościach i nie odczuwam żadnych dolegliwości z tego powodu.

Klasyczny blad logiczny. To, ze Ty nie odczuwasz zmeczenia nie znaczy, ze wszyscy inni tez go nie beda odczuwac ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odin wbrew pozorom wcale dużo nie gra i nie spędza dużo czasu przed monitorem. Ogrywa kilka z najbardziej rozreklamowanych nowości/gier w danym roku z czego większość tych gier zajmuje mu 10-15h i przejście w ciągu kilku dni.

Więc ciężko jego zdanie brać pod uwagę w tych kwestiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, amsztel napisał:

Klasyczny blad logiczny. To, ze Ty nie odczuwasz zmeczenia nie znaczy, ze wszyscy inni tez go nie beda odczuwac ;) 

Przyjdzie wiek średni to odczuje, wszystko z czasem wychodzi bokiem na zdrowiu, tym bardziej takie przeginanie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfortowym graniem mogę nazwać XSX i TV mam odpowiednią odległość I mogę grać 3h a nawet więcej a oczy nie bolą ani głowa. Na komputerze pogram 1h i już odczuwam że oczy mi się męczą i głową mnie boli. Nie chcę męczyć wzroku bo mam dużą wadę wzroku i chce dbać o moje zdrowie.

Będę grał na konsoli i tak już zostanie. Powiem szczerze że jak dla mnie granie na konsoli jest bardzo konfortowo bo mogę na wersalce zmieniać pozycje gdy ścierpne. Kto woli grać na komputerze proszę bardzo ale ja zostaję zwolennikiem grania na konsoli. Muszę dbać o zdrowie bo ma się tylko jedno.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to po prostu kwestia przeskakiwania z kloca tv  43 cali na malutki monitorek PC - oczy nie potrafią na dłuższą metę przywyknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, caleb59 napisał:

Może to po prostu kwestia przeskakiwania z kloca tv  43 cali na malutki monitorek PC - oczy nie potrafią na dłuższą metę przywyknąć.

I w tym jest problem jest problem bo na klocku gram w gry które nie pójdą mi na PC.Na PC nadrabiam zaległości.

Moje oczy mówią i wysyłą mi informacjie przestań grać bo nas szlak taki i ja w tedy daje taką odpowie odpowiedź:zadek:

Oczywiście żartuje ale i tak zamierzam grać na PC. Oczy męczą mi się też przy czytania czaspisma. 

Co poradzę że kur... bolą mnie oczy i zdaję sobie sprawę że dla oczu to jest szok bo nagle z grania na TV 43 Cale siadam na monitorze który jest znacznie mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, KurczakPolski napisał:

Mam taki problem że chce sobie pograć na komputerze ale problem jest taki że oczy mnie pięką i ķłóją.Głowa mnie boli i miałeł raz uczucie jak bym był naprmieniowany i nie mogłem usnąć w nocy ale po jakieś chwili usnołem ale miałem uczucie jak by organizm walczył z jakimś bólem.Spałem oczywiście ale miałem uczucie wielkiego pieczenia oczu i głowy Dadam jeszcze źe mam wrodzoną dużą wadę wzroku i mam kontrolę okulistyczna co 1-2 lata.

 

Bardzo bym prosił o jakieś porady bym mógł sobie pograć konfortowo na komputerze i jednocześnie dbać o moje zdrowie. 

jasność w monitorach LCD to natężenie światła, więc im wyższa tym bardziej męczy. Niektórzy są na to wrażliwi. Spróbój dać jasność jak najmniejszą (w opcjach monitora ) i sprawdzić czy w tym leży przyczyna (o ile monitor w ogóle pozwala zejść z natężeniem nisko, bo są takie co mają minimum wysoko ustawione ). Ja kiedyś używałem około 35cd/m2 co jest bardzo niską jasnością. W obecnym monitorze na oko to jest z 60cd/m2 minimum i biały kolor jest w miarę biały nawet :) Warto się nie zniechęcać po zredukowaniu janości, bo zawsze oczy/mózg muszą się przyzwyczaić, tj. na początku wydaje się, że kolory są za mało nasycone, a biały za mało jasny, ale po czasie jest ok (aczkolwiek czerń robi się ciemniejsza co jest jakąś rekompensatą ). 

Może być też tak, że jesteś w gronie szczęśliwców wrażliwych na flicker. Niektóre, szczególnie tanie monitory, mimo, że mają 'flicker free', to jest to tak zrobione tandetnie, że od tego oczy właśnie pieką wrażliwe osoby. Jak muszę to siedzę ponad pół doby na kompie i nic mi nie dolega, a jak właśnie testowałem jeden monitor, mimo, że cd/m2 było podobne, to godzina/dwie i oczy pieką. Oczywiście w monitorze jeszcze można spróbować redukcji koloru niebieskiego (chociaż monitory raczej nie mają przesadzonego koloru niebieskiego w obecnych czasach i nie jet to tak bardzo męczące wzrok jak za duża jasność, czy flicker ), często w monitorach są do tego dodatkowe opcje (czasem kilka róznych trybów mniej lub bardziej redukujących kolor niebieski ), które zazwyczaj negatywnie działają na prawidłowe odtwarzanie barw, osobiście uważam, że lepiej samemu sobie skalibrować, jeśli niebieskiego jest za dużo, a te tryby to co najwyżej do pracy biurowej ujdą, a nie gier/filmów.

 

Edytowane przez aka_rock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ODIN85 napisał:

To podłącz tv pod pc i graj na padzie z tej samej odległości co na konsolí.

Nie ma lepszej opcji na problem kurczaka. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nie róbmy dramatu i postanowiłem a raczej muszę zmniejszyć jasność monitora. Po to złożyłem PC do grania w starsze gry żeby grać a nie ma się kurzyć  Na laptopie zmniejszyłem jasność matrycy to już oczy odczuwają różnice.. 

Godzinę temu, lukadd napisał:

Nie ma lepszej opcji na problem kurczaka. 

Spokojna twoja rozczochrana  Kurczak znajdzie rozwiązanie nawet gdyby miał się zapaść pod ziemię.:-P 

Edytowane przez KurczakPolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

Nie ma lepszej opcji na problem kurczaka. 

Chlop was wzial i strollowal :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, joloxx9 napisał:

Chlop was wzial i strollowal :E

Marycha czyli Mały Głodny Polski Kurczak już nie pierwszy raz ma takie problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, lukadd napisał:

Marycha czyli Mały Głodny Polski Kurczak już nie pierwszy raz ma takie problemy. 

@kryndor tez miewal problemy :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2021 o 18:59, KurczakPolski napisał:

Zgadzam się z tobą i jak gram na konsoli ma pełny komfort grania a oczy się w  cale nie męczą. Powiem nawet że jak gram na konsoli najlepszy jest dystans  od mojego TV i wersalki. Moje oczy są aż głodne efektów specjalnych bo wszystko dostrzegam nawet gdy dzieje się ostra zadyma na TV.

 

 

  

Dlatego podłącz PC pod TV. Problem solved

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pomaga zmniejszanie jasności i kontrastu monitora oraz zamykanie oczu co jakiś czas. Warto też może co jakiś czas popatrzeć w dal. Poruszać oczami w lewo, w prawo, w dół, w górę. Pamiętam, że przyjaciel zwykł mieć długo monitor CRT (ja miałem LCD) i zawsze jak do niego przychodziłem to mnie oczy bolały, bo CRT działają inaczej i jego miał jeszcze jasność na maxa ustawioną. CRT faktycznie są niezdrowe, LCD są o wiele wiele lepsze, szczególnie te nowe, nie te wczesne, kiepskie LCD.

Do redukcji światła niebieskiego używam od dawna programu f.lux link do strony. Redukuje automatycznie na podstawie cyklu dnia i nocy w twojej lokalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 8.09.2021 o 21:59, KurczakPolski napisał:

Konfortowym graniem mogę nazwać XSX i TV mam odpowiednią odległość I mogę grać 3h a nawet więcej a oczy nie bolą ani głowa. Na komputerze pogram 1h i już odczuwam że oczy mi się męczą i głową mnie boli. Nie chcę męczyć wzroku bo mam dużą wadę wzroku i chce dbać o moje zdrowie.

Będę grał na konsoli i tak już zostanie. Powiem szczerze że jak dla mnie granie na konsoli jest bardzo konfortowo bo mogę na wersalce zmieniać pozycje gdy ścierpne. Kto woli grać na komputerze proszę bardzo ale ja zostaję zwolennikiem grania na konsoli. Muszę dbać o zdrowie bo ma się tylko jedno.

 

To mam dla ciebie rozwiązanie pośrednie : podepnij PC do TV kablem HDMI i graj na TV, skoro nie bolą cię oczy gdy na nim grasz! W czym problem?:szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę komputer do do telewizora i będzie git. Na telewizorze gram nawet 4 godzin jak każdą w niedzielę oczy mnie nie bolą i nawet nie miałem nigdy zaczerwienionych.  Nie wiem czemu oczy bolą mnie od komputera ale najprawdopodobniej dużej wady wzroku i na dodatek ma zniszczoną w prawym oku  źrenice w skutek czego nie rozżera ani zmniejsza na wskutek reakcji na światło. Chorowałem 8 razy na zapalenie  tęczówki  i miałem zastrzyki do oka. Jak ktoś jest ciekaw to wpiszcie w przeglądarkę zapalenie tęczówki i przez tą chorobę bym stracił wzrok w prawym oku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kluczowa jest odległość i jasność ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...