Skocz do zawartości
xQQ

Pomoc w skończeniu zestawu AMD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Składam zestaw na AMD, który początkowo miał zawierać 5800x, ale jednak padło na 5950x i muszę zdecydować się na inne chłodzenie. Nie wiem, czy chłodzenie AIO wejdzie do obudowy, którą wybrałem na top (kolega musiał zamieniać middle na big tower).

Dodatkowo - nie wiem, które RAMy będą lepsze.

Na pewno będzie jakaś zabawa zegarami CPU i RAM, może undervolting

 

ASUS TUF GAMING B550-PLUS

Fractal Design Zasilacz modularny Ion+ 760w 80PLUS Platinum

AMD Ryzen 7 5950X

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan (muszę odesłać :) )
Zastanawiam się nad lepszym powietrznym typu Corsair A500 Tower Air Cooler 2x120mm

Albo nad jakimś AIO, przykładowo: SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 3x120mm lub Arctic Liquid Freezer II 3x120mm

Corsair 4000D Airflow 

Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 4000MHz CL18 XMP2 F4-4000C18D-32GVK
lub
Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 XMP2 F4-3600C16D-32GVKC

Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus

GPU - jakaś tymczasowa

 

Dzięki

Edytowane przez xQQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek pojawia się pytanie, jakie GPU planujesz w przyszłości do tego zestawu?

A odpowiadając na Twoją główną rozterkę, Navis 280 EVO będzie odpowiednim chłodzeniem, które będzie ciche i wydajne, a przy tym nie będzie problemu z kompatybilnością, wejdzie na top. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Qxi napisał:

Na sam początek pojawia się pytanie, jakie GPU planujesz w przyszłości do tego zestawu?

A odpowiadając na Twoją główną rozterkę, Navis 280 EVO będzie odpowiednim chłodzeniem, które będzie ciche i wydajne, a przy tym nie będzie problemu z kompatybilnością, wejdzie na top. 

Jakiś 3070 albo nowy Radeon, jeszcze nie wiem :)

 

280 dużo traci na wydajności względem 360?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie wygląda w porządku.

Raczej nie, aczkolwiek jakbyś chciał sensownie 360 mieć, to obudowa wtedy do zmiany, ponieważ 360tka na top nie wejdzie, a na froncie ograniczy airflow i będzie "podgrzewać" GPU m.in.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie biorąc 280 odpada główny problem.

Jest sens dopłacać do czegoś droższego niż Navis 280 EVO?

np. NZXT Kraken X63 2x140mm albo EVGA CLC 280mm 2x140mm

nawet znalazł się jakiś Fractal Design Celsius+ S28 Dynamic 2x140mm

Sporo tego :)

 

No i co do RAMu - lepsze wyższe zegary, czy niższe CL? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO raczej nie. W krakenie głównie płacisz za wygląd bloko pompki, zaś EVGA wydajność okupuje kulturą pracy. Jedynie ew Fractal, ale jak dla mnie to przepalanie pieniędzy.

Co do RAM-u, 3600 MHz CL16 odpali Ci bez kombinowania, z 4000 MHz CL18 musiałbyś prawdopodobnie zjeżdżać do 3800 (kwestia synchronizacji z IF) oraz bawić się timingami. Jeżeli chcesz PnP to "wolniejsze", jeżeli chcesz się bawić - "szybsze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie padnie na CL16, dzięki :)

Co do chłodzenia: Arctic Liquid Freezer II 2x140mm - będzie dobrym wyborem? Nie chcę za bardzo wydawać kasy na silentium. 

Ma wysoką chłodnicę przez co ponoć jest wydajny, ale nie koniecznie może zmieścić się na topie. Wejdzie do Corsair 4000D Airflow? Jeśli nie, jak dobrać obudowę pod to chłodzenie? :) Nie widzę takiego parametru jak max. wysokość chłodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xQQ napisał:

Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus

Zmień dysk jak możesz, PNY CS3040 kosztuje tyle samo a to szybszy dysk na PCI-E 4.

Godzinę temu, xQQ napisał:

Jest sens dopłacać do czegoś droższego niż Navis 280 EVO?

Tak, dla ciszy. Nawet z wentylami ustawionymi na 1200 obrotów Navis jest bardzo głośny. Może być Kraken X63, może być be quiet! Silent Loop 2 280, Corsair H115i Pro XT, MSI Core Liquid 280R. Kupując ten ostatni w jednym odpowiednim sklepie razem z płytą MSI (np. MSI B550 Tomahawk) kwalifikujesz się na 135zł cashbacku:

https://pl.msi.com/Promotion/x570s-b550-liquidcooling-cashback-back-to-school

19 minut temu, xQQ napisał:

Wejdzie do Corsair 4000D Airflow?

Nie wiem i musisz przeszukać internety żeby to ustalić. Ba - nawet 280mm AIO z niższymi chłodnicami wymienione powyżej mogą wymagać użycia niskoprofilowego RAMu żeby weszły.

19 minut temu, xQQ napisał:

Jeśli nie, jak dobrać obudowę pod to chłodzenie?

SilentiumPC SG7V, be quiet! Silent Base 802.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, xQQ napisał:

W takim razie padnie na CL16, dzięki :)

Co do chłodzenia: Arctic Liquid Freezer II 2x140mm - będzie dobrym wyborem? Nie chcę za bardzo wydawać kasy na silentium. 

Ma wysoką chłodnicę przez co ponoć jest wydajny, ale nie koniecznie może zmieścić się na topie. Wejdzie do Corsair 4000D Airflow? Jeśli nie, jak dobrać obudowę pod to chłodzenie? :) Nie widzę takiego parametru jak max. wysokość chłodzenia

LF II nie wejdzie do tej obudowy. Do tego musiałbyś doliczyć wymianę wentyli, bo P12 to tanie śmigła z kiepskim wykonaniem i problemami typu elektryczny podźwięk na niektórych RPM-ach.

Jeżeli zmieniać obudowę, to SG7V będzie odpowiednia, a jest w tej samej cenie.

59 minut temu, kalderon napisał:

Tak, dla ciszy. Nawet z wentylami ustawionymi na 1200 obrotów Navis jest bardzo głośny. Może być Kraken X63, może być be quiet! Silent Loop 2 280, Corsair H115i Pro XT, MSI Core Liquid 280R. Kupując ten ostatni w jednym odpowiednim sklepie razem z płytą MSI (np. MSI B550 Tomahawk) kwalifikujesz się na 135zł cashbacku:

https://pl.msi.com/Promotion/x570s-b550-liquidcooling-cashback-back-to-school

Core Liquid jest dużo głośniejszy od Navisa, a jeżeli Navis na 1200 RPM wg. Ciebie jest głośny, to Core Liquid działa jak odrzutowiec, będąc parę dB głośniejszym chłodzeniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nie wiem jak wypada 280R bo nigdzie nie ma jego testów, ale 240R jest dużo cichszy od Navisa.

5 minut temu, Qxi napisał:

. Do tego musiałbyś doliczyć wymianę wentyli, bo P12 to tanie śmigła z kiepskim wykonaniem i problemami typu elektryczny podźwięk na niektórych RPM-ach.

Liquid Freezer II 2x140mm ma wentylatory P12? A to ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kalderon napisał:

Liquid Freezer II 2x140mm ma wentylatory P12? A to ciekawe...

P14, mea culpa - co nie zmienia faktu, że nadal to tanie śmigła, które mają swoje problemy. 

14 minut temu, kalderon napisał:

Prawdę mówiąc nie wiem jak wypada 280R bo nigdzie nie ma jego testów, ale 240R jest dużo cichszy od Navisa.

360tka jest za to dużo głośniejsza od Navisa 360, więc raczej ciężko, żeby się to zmieniło przy 240 vs 240 czy 280 vs 280 IMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Qxi napisał:

LF II nie wejdzie do tej obudowy. Do tego musiałbyś doliczyć wymianę wentyli, bo P12 to tanie śmigła z kiepskim wykonaniem i problemami typu elektryczny podźwięk na niektórych RPM-ach.

Jeżeli zmieniać obudowę, to SG7V będzie odpowiednia, a jest w tej samej cenie.

Core Liquid jest dużo głośniejszy od Navisa, a jeżeli Navis na 1200 RPM wg. Ciebie jest głośny, to Core Liquid działa jak odrzutowiec, będąc parę dB głośniejszym chłodzeniem. 

No to jakie chłodzenie AIO kupić, które nie będzie paździerzem od razu do zmodyfikowania po wyjęciu z pudełka, ani nie będzie Silentium? :)

 

3 godziny temu, kalderon napisał:

Zmień dysk jak możesz, PNY CS3040 kosztuje tyle samo a to szybszy dysk na PCI-E 4.

SilentiumPC SG7V, be quiet! Silent Base 802.

Dysk samsunga już zamówiony. Zawsze mogę odesłać i wymienić, ale warto się bawić? W sensie - nie wiem, czy różnica jest na tyle znaczna

Co do obudowy to ta be quiet 802 wygląda bardzo fajnie i jeśli wchodzi do niej tak wysoka chłodnica jak Arctic II, to pewnie ogólnie jest przestrzenna. Mój nowy typ na tę chwilę, który pewnie zamówię. 

 

edit:

z tym, że według x-komu nie obsługuję AIO na górze w wymiarach 280:

 

1 x 120mm (góra) - chłodnica
1 x 240mm (góra) - chłodnica
1 x 360mm (góra) - chłodnica
Edytowane przez xQQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celsius S28 jest spoko, jeżeli wygląd Navisa np. Ci nie odpowiada.

Nie wiem, czy jest sens płacić 2x tyle za obudowę, IMO jak już to lepiej wydasz tę kasę kupując P600S, jest bardziej uniwersalną skrzynką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xQQ napisał:

z tym, że według x-komu nie obsługuję AIO na górze w wymiarach 280:

Tak wygląda "kratka" montażowa z górnej części:

26-1.jpg

Testujący bez problemu zamontował tam 280mm AIO be quieta (Pure Loop 280):

https://pcper.com/2020/11/silent-base-802-review/

3 godziny temu, Qxi napisał:

360tka jest za to dużo głośniejsza od Navisa 360

A to ciekawe bo Liptonowi wyszło coś zupełnie przeciwnego, Navis 360 jest o 3 decybele głośniejszy przy 1000 obrotów i 5 decybeli głośniejszy przy 1500 obrotów:

 

1 godzinę temu, xQQ napisał:

Dysk samsunga już zamówiony. Zawsze mogę odesłać i wymienić, ale warto się bawić? W sensie - nie wiem, czy różnica jest na tyle znaczna

Na dziś różnicy nie będzie dużej, ale Windows 11 i przyszłościowy Direct Storage będą coraz lepiej korzystać z dysków o wyższej przepustowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obudów jeszcze wpadła mi w oko taka: ASUS TUF Gaming GT501 - wygląda elegancko, ale nie znalazłem rzetelniejszych testów. 
Chyba pójdę jednak w bezpiecznym kierunku i wybiorę pure base 802.

Co do chłodzenia, obejrzałem trochę więcej testów i chyba padnie na porządne i bezproblemowe powietrze: Noctua NH-D15 2x140mm. Temperatury te same, mniej dB, mniej awaryjna konstrukcja.

17 godzin temu, kalderon napisał:

Na dziś różnicy nie będzie dużej, ale Windows 11 i przyszłościowy Direct Storage będą coraz lepiej korzystać z dysków o wyższej przepustowości.

No to w takim razie odeślę tego SSD Samsunga i wezmę to PNY, aczkolwiek nie słyszałem o tej firmie jeszcze :D

 

No i chyba to tyle... Będę zamawiał pewnie dziś pod wieczór, więc jeśli ktoś ma jakieś ciekawe sugestie, to można coś jeszcze pozmieniać :)

Wyjściowo:

ASUS TUF GAMING B550-PLUS

Fractal Design Zasilacz modularny Ion+ 760w 80PLUS Platinum

be quiet! Silent Base 802

Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 XMP2 F4-3600C16D-32GVKC

AMD Ryzen 7 5950X

Noctua NH-D15 2x140mm

PNY 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe XLR8 CS3040

 

Pozostanie tylko dobrać jakąś grafikę za parę stówek, żeby ogarnęła 2/3 monitory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-D15 mimo, że wydajne, to problematyczne chłodzenie pod kątem kompatybilności. Głównie chodzi o zasłanianie slotów na RAM, więc nie każde pamięci wejdą pod tego kolosa, o czym musisz pamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Qxi napisał:

NH-D15 mimo, że wydajne, to problematyczne chłodzenie pod kątem kompatybilności. Głównie chodzi o zasłanianie slotów na RAM, więc nie każde pamięci wejdą pod tego kolosa, o czym musisz pamiętać.

Nh-d15 ma 32mm miejsca pod wentylem w 802 można go dźwignąć o 10mm może 12mm idąc w nh-d15 można wziąć pod uwagę p600s gdzie jest kolejne 5mm więcej miejsca na cooler powietrzny bądź zjeżdżając trochę pb 500dx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bobson89 napisał:

Nh-d15 ma 32mm miejsca pod wentylem w 802 można go dźwignąć o 10mm może 12mm idąc w nh-d15 można wziąć pod uwagę p600s gdzie jest kolejne 5mm więcej miejsca na cooler powietrzny bądź zjeżdżając trochę pb 500dx

Niby można, ale IMO ucierpi na tym trochę zarówno wydajność, jak i estetyka całości. Ripjawsy na pewno bez podniesienia nie wejdą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do tego piję że śmigło w górę bez podnoszenia same lp wchodzą. Ripjawsy (ręki sobie uciąć nie dam) mają 42mm więc sb802 na styk wszytko

Wydajność mocno nie ucierpi

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o Kingstone Renegade, one mają bodajże 33mm i występują w wersji 2x16 GB 3600 MHz CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Qxi napisał:

Można pomyśleć o Kingstone Renegade, one mają bodajże 33mm i występują w wersji 2x16 GB 3600 MHz CL16.

Obawiam się że są wyższe (Renegade) beast były chyba nizsze

Z tej strony wynika że 42mm z hakiem 

https://www.kingston.com/poland/pl/memory/gaming/kingston-fury-renegade-ddr4-memory

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krajowe Goodramy IRDM Pro (2x16GB, 3600CL17) mają niski profil.

2 godziny temu, Bobson89 napisał:

Nh-d15 ma 32mm miejsca pod wentylem w 802 można go dźwignąć o 10mm może 12mm

Można nawet o blisko 20mm, do 802 wchodzą chłodzenia o max. wysokości 185mm, a NH-D15 ma 165mm.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kalderon napisał:

Krajowe Goodramy IRDM Pro (2x16GB, 3600CL17) mają niski profil.

Można nawet o blisko 20mm, do 802 wchodzą chłodzenia o max. wysokości 185mm, a NH-D15 ma 165mm.

Racja zamulenie niedzielne nie wiem czemu w głowie mi siedziało 175 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa kwestia... Ja niczego na żywo nie widziałem więc wasze doświadczenie się kłania. G.Skill RipjawsV DDR4 32GB zmieszczą się z NH-D15 w 802?

To chłodzenie to kolos - racja. W testach (na które ja trafiłem :) ) jednak kładzie wszystkie AIO w podobnej cenie

Edytowane przez xQQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU jakie miałem w życiu, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU, w sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. 3 pinowy wentyl daję możliwość regulacji obrotów ? Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
    • Silnik 8tys zł + rozrząd ORI + płyny + robocizna = 13tys zł  Tyle zapłacił znajomy za wymianę silnika w 5 letnim MK5. Robił mu miejscowy mechanik.  Skrzynia automat PS kompletny remont części+ robocizna ~14tys zł. DPF jest niezniszczalne w tym aucie. Wypala się nawet na biegu jałowym.
    • @luk21pl Z tego co pamiętam, to większość poblokowanych rzeczy, łącznie z tym Żyrafem, odblokowuje się po ukończeniu głównej misji "Skrzydła dziesiątki", czyli jak Aloy nauczy się dominować latające maszyny i używać ich jak zwykłych mount'ów (latać na nich). ... @leven Kotlet później wzbił się w powietrze z moją strzałą  Ale jak się pojawił w nowym miejscu, to już jej nie miał. Gra musiała jego model usunąć po tej animacji wzbijania się w powietrze i wczytać od nowa, tam nieco dalej, jak się szło Fokusem po śladach. ... Z takich dodatkowych ciekawostek, to tym razem grając nie bałem się podejść do tych piaskowych trąb powietrznych i okazało się, że aktywując Tarczoskrzydło można się dzięki nim wzbić w powietrze i to nawet na całkiem ciekawą wysokość Aha, graficznie u mnie te trąby z piasku wyglądają na ogół bardzo dobrze/identycznie jak wyglądały na PS5. Jedynie za pierwszym razem miałem pikselozę z nimi związaną. Obecnie w nieco ponad 90% przypadków wszystko renderuje się już poprawnie. Odnoszę wrażenie, że wystarczyło wczytać zapis na świeżo uruchomionej grze, który od razu wrzucał nas na teren z tymi trąbami z piasku. Za każdym razem teraz, jak śmigam sobie w obrębie tej pustyni, to nie napotkałem problemów graficznych.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...