Skocz do zawartości
Wheezyx

praca/gry ~2500+

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, parcu napisał:

@GS01 a może AOC Agon AG273QXP albo Samsung Odyssey G5 (nowa wersja na IPS)?

Poważnie jest aż tak źle z tymi monitorami 1440p? Nie ma czegoś co byłoby w miarę dobre pod każdym aspektem? Bo jeśli nie to tak to jaki jest sens wychodzić poza FHD, wydać dużo więcej i być niezadowolonym? :E

Źle jest z monitorami szerokogamutowymi. Wygląda na to, że jest coś za coś. Ja już nie mam pojęcia co kupić, rozglądam się za starymi modelami, które miały tylko sRGB, słabą jasność. Samsung G5 jest zakrzywiony i nie mam nawet regulacji wysokości niestety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2021 o 21:00, Rafik7 napisał:

Z tym kontrastem to powiem Ci tak. Do tej pory miałem Della z fabryczną kalibracją (każda sztuka kalibrowana z certyfikatem kalibracji w pudełku) i on miał z fabryki kontrast 1200:1. W codziennym użytkowaniu (internet, YT, praca) nie widziałem różnicy. Dopiero jak odpaliłem na nim film to była wyraźna różnica, a że do filmów mam TV OLED, to mam na to wywalone.

Ze wszystkich wad jakie może mieć matryca (pomijam uszkodzone piksele) najbardziej mi przeszkadza ta nierównomierna biel. To widać po prostu bez przerwy. Przeglądanie internetu, praca w MS Officie, inne programy, których używam codziennie. To wręcz bije po oczach. Nie jestem w stanie tego zaakceptować.

Dzisiaj w pracy z ciekawości testowałem 4 typowo biurowe monitory Della. Dwie stare, 6 letnie sztuki i dwie nowe kupione w grudniu ubiegłego roku. Te 6 letnie są prawie idealne. Nowe nie są złe, ale wyraźnie gorsze (trochę blb, odrobinę nierównomierna biel, widoczna 'siatka' pikseli). W porównaniu do wszystkich monitorów, które ostatnio kupiłem te stare są idealne. Nie wiem jakim cudem ten MSI kosztuje 2300, albo ten LG 2100, jak budżetowy, 6 letni monitor bije je na głowę jakością obrazu...
 

Co do wygrzewania. Ostatniego LG miałem równo 14 dni (tyle ile jest na zwrot). Z komputera korzystam w domu przynajmniej 7 godzin dziennie. Zapomniałem sprawdzić ile miał godzin (ma licznik), ale do tych 100 myślę, że dobiłem. Ta biel się odrobinę poprawiła, ale to nie była jakaś wyraźna zmiana. W tym MSI jest gorzej niż w LG, więc nie widzę szansy na poprawę.

Czerń jest wyraźnie lepsza niż na LG. Podejrzewam, że to zasługa wyraźnie mniejszego blb i IPS glow. Pod tym względem MSI jest wyraźnie lepszy.

I jak, oddałeś tego MSI? Zamawiałeś tego LG? Jak status?

 

W dniu 5.10.2021 o 23:26, GS01 napisał:

Hmm, na oko mi wygląda jakby czerń była dużo lepsza na MSI

Tez mi tak to wygląda, wydaje mi się że to niebieskie coś opisane przez Rafika to jakaś wada fabryczna modelu, bo nie mogę znaleźć innych podobnych skarg na ten temat. Ja chyba zamówię tego MSI i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wheezyx napisał:

I jak, oddałeś tego MSI? Zamawiałeś tego LG? Jak status?

 

Tez mi tak to wygląda, wydaje mi się że to niebieskie coś opisane przez Rafika to jakaś wada fabryczna modelu, bo nie mogę znaleźć innych podobnych skarg na ten temat. Ja chyba zamówię tego MSI i zobaczymy.

też mam ochotę zamówić, bo żywcem nie ma co, a zależy mi na dobrym kontraście nie to co na nano-srano gdzie przy zjechaniu z jasnością poniżej 200 cd mamy 600:1. Ale martwią mnie rzeczywiście opinie na redditcie o tych martwych subpixelach. A zna ktoś jakiś dobry monitor VA, z płaskim ekranem i działającym G-Sync?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Wheezyx napisał:

I jak, oddałeś tego MSI? Zamawiałeś tego LG? Jak status?

Na razie jeszcze jest na biurku. Nie mam teraz czasu zrobić zwrot.

16 godzin temu, Wheezyx napisał:

to niebieskie coś opisane przez Rafik

White Uniformity Issue

Próbowałem zrobić zdjęcie, ale nie mogę tego uchwycić. Na zdjęciach jest to niemal niewidoczne.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.10.2021 o 14:01, Rafik7 napisał:

Na razie jeszcze jest na biurku. Nie mam teraz czasu zrobić zwrot.

White Uniformity Issue

Próbowałem zrobić zdjęcie, ale nie mogę tego uchwycić. Na zdjęciach jest to niemal niewidoczne.

na jakiej jasności używasz monitora? Czy tak samo jest na przykład na ustawieniu 30-50%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzień 20/100. Wieczorem 15/100. Widać to i na 30 i na 50, choć wraz ze wzrostem jasności delikatnie się to poprawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj BLB na Eizo EV2785 (mam podobny model):

normalna ekspozycja:
Eizo-EV2785-Schwarzbild.jpg
wydłużona ekspozycja (coś podobnego uzyskuje smartfon na automacie):

Eizo-EV2785-Schwarzbild-verl.jpg

 

Teraz to samo na półprofesjonalnym NEC EA271Q:

NEC-EA271Q-Schwarzbild.jpg

NEC-EA271Q-Schwarzbild-verl.jpg

Obydwa monitory 27 calowe, 1440p, IPS. Testy wykonane przez Prad (wg mnie rzetelniejsze źródło niż Rtings). Jak widać, BLB występuje nawet na monitorach wysokiej klasy, nie dla graczy. Teraz pytanie, jak naprawdę wygląda BLB na monitorze gamingowym za 2,5 tys. zł. Czy zdjęcia wiernie oddają to, co jest naprawdę...?
Nierównomierność bieli również występuje na powyższych modelach:
NEC-EA271Q-helligkeitsverteilung-350x198

Widzę ją też u mnie - jest leciutka winieta, przy bokach jest ciemniej, ale nie przeszkadza. To jest niestety przez wąskie ramki (jedno z największych dziadostw jakie przyniosła ze sobą modernizacja monitorów) i przez złe spasowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GS01 Wydaje mi się, że za dużo teorii ;) kup coś, a szybko się przekonasz :) nie będzie Ci odpowiadał to zwrócisz. Normalna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Rafik7 napisał:

@GS01 Wydaje mi się, że za dużo teorii ;) kup coś, a szybko się przekonasz :) nie będzie Ci odpowiadał to zwrócisz. Normalna sprawa.

No może, może ;) Prawda taka, że chyba skończę z trzema monitorami - jeden Eizo/Nec, drugi VA do gier z ciemnymi lokacjami, trzeci nano-srano do szybkich gier. Kupując jeden, wyrzekam się 75% zastosowań. Taki rynek.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.10.2021 o 06:01, GS01 napisał:

 Samsung G5 jest zakrzywiony i nie mam nawet regulacji wysokości niestety. 

Zakrzywiona jest wersja z matrycą VA, mi chodziło o tę nowszą wersję z IPS: https://www.x-kom.pl/p/671520-monitor-led-27-samsung-odyssey-s27ag500nux.html .

A o BenQ EX2710Q ktoś coś słyszał? Albo iiyama G-Master GB2770QSU? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten płaski IPS Samsunga to jest jakiś nowy model? Nie mogę znaleźć go na stronie Samsunga ani w testach. Co do Iiyamy sam się nad nią zastanawiałem, ale tylko 6bit+FRC. Ponoć ma równe podświetlenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODnośnie IIyamy pisałem do producenta w tej sprawie;

 

Can u please clarify for me whether GB2770QSU-B1 have true 8 bit color depth or 6 bit +FRC,

i see some mixed informations about this on various websites.

 

Thank you for your email

 

LCD panle used in GB2770QSU-B1 monitor supports full 8bit color depth.

 

 Thank you for your reply.

Can u specify what panel is that exactly?

diplayspecifications.com states its the AU Optronics M270DAN06.8 panel, that doesn't have true 8 bit color depth, just 6 bit +FRC.

Are they wrong?

 

https://www.panelook.com/M270DAN06.8_AUO_27.0_LCM_overview_48371.html

 

The M270DAN08.6 panel is installed.

 

Best regards,

 

Czyli inny panel niż podaje displayspecifications, może tym się ktoś sugeruje i podaje informacje, że 6bit + frc. Monitor jest też certyfikowany przez VESA jako zgodny z HDR 400 a do tego trzeba niby pełnych 8 bitów.

Mogę ustawić 120Hz, 10bit, pełne RGB w panelu Nvidii. Więc już nie wiem czy ma 8bit  czy 8bit+frc. Czy sterownik by mi pozwolił takie coś ustawić na 6bit +frc?

 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, 5hogun napisał:

Czy sterownik by mi pozwolił takie coś ustawić na 6bit +frc?

Tak - sterownik wie tylko jaki sygnał przyjmie elektronika monitora i nie ma pojęcia co za matryca siedzi w środku.

Monitor musi przyjmować sygnał 10 bit żeby obsługiwać HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, 5hogun napisał:

LCD panle used in GB2770QSU-B1 monitor supports full 8bit color depth.

z pewnością nie jest to panel 10 bit, bo ma 16.7M kolorów. Nie jest to też 6bit + FRC, tylko pełne (true) 8 bit. Czyli jednym słowem - nie ma przesadzonej saturacji.
https://www.isolapse.com/true-8-bit-vs-8-bit-frc-monitors-what-is-the-difference/

Zadowolony jesteś z tej Ijyamki? Jak czerń i podświetlenie się sprawuje?

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Egzemplarz taki jak w tych testach więc jest bardzo dobrze pod tym względem.

https://www.purepc.pl/iiyama-g-master-gb2770qsu-b1-red-eagle-test-monitora-do-gier-na-pokladzie-matryca-ips-165-hz-oraz-rozdzielczosc-wqhd

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/iiyama-gb2770qsu-test-recenzja.html

Generalnie w obu dobrze opisano zalety i wady, nie ma co dodawać.

edit:

Udało mi się wywołać jakieś menu serwisowe.

img-20211012-205120.jpgCzyli

Czyli jest tak jak mi Iiyama napisała. Jest panel M270DAN08.6 z 8bit a nie M270DAN06.8 z 6bit +frc jak np. podaje https://www.displayspecifications.com/en/model/9df1259a.

 

 

 

Edytowane przez 5hogun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na papierze niby spoko ta iiyama, ale nie ma certyfikatu G-SYNC Compatible, recenzji porządnej też nigdzie nie ma. Trochę tak na ślepo trzeba by ją kupić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GS01 @Rafik7 Hej, jak tam u Was sytuacja? Ja zamówiłem tego MSI. Trafiła mi się bardzo fajna sztuka, jednak znalazłem po 2 dniach bad pixela i będę wymieniał - spróbuję jeszcze raz z MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wheezyx napisał:

@GS01 @Rafik7 Hej, jak tam u Was sytuacja? Ja zamówiłem tego MSI. Trafiła mi się bardzo fajna sztuka, jednak znalazłem po 2 dniach bad pixela i będę wymieniał - spróbuję jeszcze raz z MSI.

Ja oddałem mojego MSI i drugi raz na pewno nie kupię. Ten monitor ma dla mnie za dużo wad. Do tego odnoszę wrażenie, że prawdopodobieństwo trafienia wadliwej sztuki od MSI jest wyższe niż u konkurencji (bazuje na doniesieniach w sieci i tym jak wyglądała moja sztuka). Poza tym wszystkim, ze względu na inne przygody z MSI nie mam do nich zaufania, a że monitor to zakup na lata to im podziękuję.

Ta iiyama wyglądała kusząco, ale brak recenzji (to co jest na naszych krajowych portalach to padaka. Test czasu reakcji matrycy na oko ?) i brak certyfikatu G-SYNC Compatible mnie odstrasza. Dziwnym trafem żaden monitor iiyamy go nie ma. Jakby nie patrzeć to monitor z certyfikatem jest sprawdzony przez zielonych i w sterownikach są dodane poprawki w razie potrzeby. W iiyamie niby działa, ale gdyby się kiedyś G-SYNC wysypał to zostajesz na lodzie bo oficjalnego wsparcia brak.

Myślałem by jeszcze raz dać szansę LG, ale z braku czasu nic z tego nie wyszło. Przeszło mi przez głowę by spróbować ASUSa PG279QM, ale dostępność jest niska. Może jak się znów pojawią to spróbuję. Jak wspomniałem monitora nie kupuje się na rok czy dwa, więc raz mogę wydać więcej jeśli produkt jest tego warty.

Trochę jestem rozczarowany jakością monitorów 1440p/144Hz+. Przeszło mi też przez głowę by odpuścić tę generację i spróbować w przyszłym roku. RTX 3080 marnował się nie będzie, ma ważniejsze rzeczy do roboty  :>.

Jeżeli coś kupię to na pewno skrobnę ze dwa zdania by podzielić się wrażeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Rafik7 napisał:

Przeszło mi też przez głowę by odpuścić tę generację i spróbować w przyszłym roku.

Myślisz, że coś się zmieni? Ja wątpię żeby wyszło coś dobrego, przed tanimi OLEDami. Teraz wszędzie kryzys, producenci tną koszty jak mogą (zauważyłem, że producenci zmniejszają nawet nakrętki, żeby mniej plastiku wchodziło). 

@Rafik7
obczaj sobie Asus xg27aq. Miałem go już zamawiać, ale ma jeden mankament - wysoki input lag przy 60 Hz, dla mnie dyskfalifikacja, a szkoda, bo monitor petarda.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2021 o 11:30, GS01 napisał:

Myślisz, że coś się zmieni? Ja wątpię żeby wyszło coś dobrego, przed tanimi OLEDami.

Aoc Agon PRO AG274QXM

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/aoc-agon-ag274qxm-ag274uxp-i-ag274qg-premiera-szybkich-monitorow.html

Model AG274QXM został wyposażony w 27-calową matrycę IPS z technologią Mini LED – panel jest w stanie wyświetlić o wiele lepsze czernie niż w modelach korzystających z klasycznego podświetlenia (pod ekranem znalazło się 576 dynamicznych stref rozświetlają się lub wygaszają, dostosowując się do aktualnego obrazu na ekranie).

Zastosowana matryca pozwala wyświetlać obraz o rozdzielczości 2560 x 1440 px przy odświeżaniu 170 Hz (z obsługą AMD FreeSync/Nvidia G-Sync Compaatible). Producent zastosował tutaj 10-bitowy panel, który prawie całkowicie pokrywa paletę barw DCI-P3, a przy okazji spełnia wymagania standardu VESA DisplayHDR 1000.

 

Tylko ta cena..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, parcu napisał:

Aoc Agon PRO AG274QXM

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/aoc-agon-ag274qxm-ag274uxp-i-ag274qg-premiera-szybkich-monitorow.html

Model AG274QXM został wyposażony w 27-calową matrycę IPS z technologią Mini LED – panel jest w stanie wyświetlić o wiele lepsze czernie niż w modelach korzystających z klasycznego podświetlenia (pod ekranem znalazło się 576 dynamicznych stref rozświetlają się lub wygaszają, dostosowując się do aktualnego obrazu na ekranie).

Zastosowana matryca pozwala wyświetlać obraz o rozdzielczości 2560 x 1440 px przy odświeżaniu 170 Hz (z obsługą AMD FreeSync/Nvidia G-Sync Compaatible). Producent zastosował tutaj 10-bitowy panel, który prawie całkowicie pokrywa paletę barw DCI-P3, a przy okazji spełnia wymagania standardu VESA DisplayHDR 1000.

 

Tylko ta cena..

 

Co mi po rozszerzonej palecie barw jak na 4 monitory, które kupiłem, żaden białego nie potrafił normalnie wyświetlić. Przeczytaj ten wątek. Monitorów jest na pęczki (na poprzednich stronach jest lista) tylko problem w tym, że żaden producent nie ma kontroli jakości i na rynek trafia pełno śmiecia, które do niczego się nie nadaje. Założę się, że z tym AOC będzie to samo.

W dniu 24.10.2021 o 11:30, GS01 napisał:

Myślisz, że coś się zmieni? Ja wątpię żeby wyszło coś dobrego, przed tanimi OLEDami. Teraz wszędzie kryzys, producenci tną koszty jak mogą (zauważyłem, że producenci zmniejszają nawet nakrętki, żeby mniej plastiku wchodziło). 

Masz rację, ale może 1440p/240Hz będzie tańsze. Może doczekamy się dobrego trybu sRGB albo chociaż dynamicznego overdrive w niższej półce cenowej.

W dniu 24.10.2021 o 11:30, GS01 napisał:

obczaj sobie Asus xg27aq. Miałem go już zamawiać, ale ma jeden mankament - wysoki input lag przy 60 Hz, dla mnie dyskfalifikacja, a szkoda, bo monitor petarda.

Zobacz na pierwszą stronę ;) sam o tym pisałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rafik7 napisał:

 na 4 monitory, które kupiłem, żaden białego nie potrafił normalnie wyświetlić. Monitorów jest na pęczki (na poprzednich stronach jest lista) tylko problem w tym, że żaden producent nie ma kontroli jakości i na rynek trafia pełno śmiecia, które do niczego się nie nadaje. Założę się, że z tym AOC będzie to samo.

Zobaczymy, tylko ten AOC ma być w cenie 4700 zł, więc jeśli on też będzie miał te same defekty o których piszesz to wątpię żeby kiedykolwiek pojawiło się coś dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, parcu napisał:

Zobaczymy, tylko ten AOC ma być w cenie 4700 zł, więc jeśli on też będzie miał te same defekty o których piszesz to wątpię żeby kiedykolwiek pojawiło się coś dobrego.

No to poczytaj sobie o ASUS PG279QM. Ktoś pisze, że przerobił już 8 sztuk i każda miała bad pixele. I jeszcze żeby to był jeden, a to całe placki bad pixeli. Asus kosztuje 4100 zł. To byłoby na tyle jeśli chodzi o ten monitor. Nie mam bladego pojęcia co robić...

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Rafik7 napisał:

No to poczytaj sobie o ASUS PG279QM. Ktoś pisze, że przerobił już 8 sztuk i każda miała bad pixele. I jeszcze żeby to był jeden, a to całe placki bad pixeli. Asus kosztuje 4100 zł. To byłoby na tyle jeśli chodzi o ten monitor. Nie mam bladego pojęcia co robić...

Bad Pixele to akurat najmniejszy problem bo wystarczy robić zwroty aż do skutku,; miałem na myśli raczej m.in. to co pisałeś o białym kolorze. No i z reguły większość IPSów ma paskudne czernie, w przypadku tego AOC podobno ma być lepiej. Się zobaczy jak będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2021 o 11:12, Rafik7 napisał:

Nie mam bladego pojęcia co robić...

Masz ten sam problem co ja. Po prostu jesteśmy zbyt czuli na niedbałości producentów, słabą kontrolę jakości przy produkcji komponentów i na słabe strony danej technologii. NanoIPS to największe gówno jakie mogli wymyśleć. To matryce dla graczy Fortnite,  Minecrafta i CSa, czyli gier, które omijam szerokim łukiem. Szeroki gamut w tych monitorach to tani chwyt marketingowy i powinni tego zakazać, bo laik myśli sobie, że taki monitor wyświetla to samo co graficzny Eizo z serii CG, a tak naprawdę jest gorzej niż w porządnym monitorze biurowym. Ogólnie monitory dla graczy wyglądają i działają jak gówno. Ja mam dwa problemy:
1. kupiłbym VA, już teraz, ale absolutnie nie akceptuję zakrzywionego ekranu, a te VA z płaskimi mają problemy, typu AOC ma skandaliczny input lag i problemy z GSync. Natomiast ogólnie ważniejsze są dla mnie wysoki kontrast i niski punt czerni niż smużenie

2. Pokładam nadzieję w mini led. Wspomniany wyżej AOC wygląda na papierze rewelacyjnie (poza wyglądem zewnętrznym). Cena bardzo wysoka, ale mam nadzieję, że uzasadniona. Problem w tym, że obiecałem sprzedać monitor w grudniu i muszę się wywiązać, kupić nowy, a chętnie bym poczekał na jakiegoś DELLa z mini led.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...