Skocz do zawartości
Wheezyx

praca/gry ~2500+

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.12.2021 o 11:27, Kyle_PL napisał:

Na każdym typie matrycy LCD (IPS - wszelkie odmiany, VA, TN), jeśli regulacja jasności jest realizowana przez sterowanie jasnością lamp, to kontrast niezależnie od ustawionej jasności jest stały. Tym sposobem, im niższa wybrana jasność, tym nie tylko biel ciemniejsza, ale też czerń.

Ja to wiem. Kalibracja mojego Eizo 2460 pokazała, że na jasności 120 cd kontrast wynosi piękne 1200:1 z hakiem, a black level 0,16.

Spójrz tylko chociażby na testy tego gościa, bo nie ogarniam dlaczego na nano-ipsach kontrast leci na łeb przy niskiej jasności i nie wynosi nawet 600:1

https://youtu.be/RQ2b6nCPK_4

 

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast to jedno, ale popatrzcie na jego niejednorodność (7:56 w tej recenzji). To Ci dopiero bubel. Wcale mnie to nie dziwi. Weź prawie 600 stref podświetlania skalibruj, żeby świeciły identycznie. Zawsze będzie jakaś tolerancja. Nawet Asus na tym poległ w PG32UQX (~1150 stref).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.12.2021 o 01:13, GS01 napisał:

Spójrz tylko chociażby na testy tego gościa, bo nie ogarniam dlaczego na nano-ipsach kontrast leci na łeb przy niskiej jasności i nie wynosi nawet 600:1

https://youtu.be/RQ2b6nCPK_4

Możliwe powody:

1) Jasność była zmieniana nie przy pomocy podświetlenia, tylko innym sposobem (np. przez programowe ograniczanie jasności - są buble monitorowe które tak regulują jasność, lub tacy "mądrzy" użytkownicy którzy coś tam gmerają programowo)

2) Recenzent używa szrotu, jakim jest spyder5 :)

3) Recenzent świeci w monitor podczas pomiaru czerni :)

4) inne głupie rzeczy które robią recenzenci

Jeśli ten monitor reguluje jasność przez przysłanianie matrycą, to bubel. Jednak dawno nie widziałem takiego bubla, więc zakładam jakieś głupie pomysły recenzenta, lub jego kiepski sprzęt pomiarowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Recenzent używa szrotu, jakim jest spyder5

Faktycznie, nie zauważyłem. Już mi się mieszają te recenzje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.11.2021 o 17:18, Rafik7 napisał:

Kup coś wreszcie bo mnie ciekawi co Ci się trafi :P

No i raportuję, że zrobiłem tak jak zamierzyłem, żeby wyrobić się do świąt. Siedzę już na nowym monitorku. Wybór padł na DELLa  AW2721D.
I co powiem? O dziwo, po 3 dniach użytkowania i po pierwszej kalibracji jestem zadowolony. Nawet bardzo. Płynność w grach urywa d**e, prawdopodobnie zasługa natywnego G-Sync Ultimate i VRR (wcześniej tego nie miałem). Przypomniałem sobie po latach jak wygląda brak smużenia i brak screen tearingu. Równomierność bieli na całym ekranie - IDEALNA aż po ostatnie piksele przy krawędziach. Jedna czysta, równomierna karta papieru bez cieni i odbarwień przy krawędziach. Lepiej niż w biurowym Eizo EV2450 - zaskoczyło mnie to. BLB - owszem, występuję, ale nie jest tak źle jak myślałem, że będzie, czerń jest dobra, również lepsza niż myślałem i mam wrażenie, że po 3 dniach jest lepiej. Nie oszukujmy się - albo głęboka czerń, albo smużenie.  Monitor nie przepracował nawet 15 godzin, więc jeszcze jest czas na wygrzanie i pełnię parametrów. Kontrast ok 1000:1, fantastycznie nie jest i to widać (przez to że siedziało się na IPS z kontrastem grubo ponad 1200:1), ale wynik dobry jak na nano-IPS i na pewno lepszy niż na innych nano. Przyjemny dla oka obraz, wyraźny, czysty i niemęczący - o to mi chodziło. Nie wyobrażam sobie używać tego DELLa bez kalibratora, oczywiście fabrycznie jest jak najbardziej ok, ale ten szeroki gamut w monitorach dla graczy koniecznie należy okiełznać.  Po pierwszej kalibracji do profilu sRGB zmniejszyła się saturacja kolorów, monitor bez problemu przechodzi testy gammy (rzeźnik). Ustawiony na jasność 140 cd/m², 120Hz i 12 bitów przez DP 1.4, punkt bieli 6504 K.

Odpaliłem wczoraj Horizon Zero Down - nie poznałem gry. Na 1080p narzekałem na rozmyty obraz, źle działające TAA i słabą grafikę. Teraz podziwiam ostre tekstury i piękno barw, których nie widziałem wcześniej w grach (odczucie jakbym przeskoczył z MP3 128 kbps na FLAC na dobrym sprzęcie audio). HDR - no tu powiem, że zrobił na mnie wrażenie - jasność ponad 500  cd/m² robi robotę. 
Bad pixeli jeszcze nie znalazłem, ale będę obserwował przez najbliższe 3 tygodnie. Jedyne co mnie w jakiś sposób irytuje to powłoka na ekranie - trochę za dużo światła potrafi odbić, ale tak jest, jak się ma za plecami lampę podłogową :E. Ogólnie klarownością obrazu bardzo przypomina mi mojego staruszka - Eizo FS2333 - a to właśnie mi chodziło, nie ma żadnego ziarna na ekranie. Problem mam tylko ze skalowaniem Windowsa - jakoś nie mogę dostosować, żeby wszystko na ekranie miało odpowiednią wielkość. Ogólnie się cieszę, że trafiłem na o tyle dobry sprzęt, że kompletnie nie czuję potrzeby szukania dalej ani chęci zwrotu. I jednocześnie mam obawę, że za chwilę mi się biurko złamie, bo taki ciężki :D

Edytowane przez GS01
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo to super bo właśnie też o nim myślę.Chcialem LG 27 950 b ale nigdzie już ich nie ma.A gdzie kupowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dan254 napisał:

Oooo to super bo właśnie też o nim myślę.Chcialem LG 27 950 b ale nigdzie już ich nie ma.A gdzie kupowałeś ?

X-kom. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że nie jest idealnie, bo jeśli chodzi o dobry poziom czerni i kontrast - zaczyna od drogich VA i kończy na OLED. Ciągle w klasie IPS najlepszy jest Eizo i NEC, szkoda, że nie do grania. No i nie ma w Dellu trybu sRGB, także bez kalibracji czerwony wali po oczach, ale tak czy siak jest dobrze. Jak coś - profile icc z sieci, typu te od Rtings nic nie dają - z ciekawości testowałem. Nie ma sensu instalować cudzych, bo każdy monitor wychodzi inny z fabryki. Profil z sieci dał co innego i źle (mam nawet inne wartości RGB), kalibracja w domu ustawiła monitor porządnie. Warto zainwestować w X-Rite za tysiaka. Każdemu to powtarzam. Zwłaszcza, że jest to niecałe 30% ceny takiego monitora - ceny za ustawienie idealnej bieli i prawidłowych kolorów i gammy.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nie ma monitorów idealnych i w każdych trzeba iść na jakiś kompromis.Trzeba czekać na Oled ( w normalnych cenach bo jedyny jaki widziałem kosztuje 15 tys.).Mam LG OLED 55" więc wiem jak wygląda czerń ?.Z dobrych VA jest G7 ale nie chcę curved

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupuję OLEDa, jak tylko upowszechnią się mniejsze monitory na tej technologii. Obecnie dopiero przeszedłem na 1440p, 27"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nadchodzącym roku Samsung zapowiada monitor 34" OLED. Prawdopodobnie zakrzywiony, co pewnie wielu nie przypadnie do gustu ale ja trzymam kciuki. 

@dan254 jeżeli szukasz monitora to polecam kanał tego gościa: 

Bardzo dużo ciekawego materiału, wiele monitorów porównuje na żywo, dając widzom obraz jak wyglądają w bezpośrednim starciu plusy i minusy testowanych modeli. Nie wiem czy miałeś możliwość posiedzieć dłużej przy zakrzywionym panelu ale jeśli nie to warto dać szansę, szczególnie jeśli ma być na biurku a nie na ścianie :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.Mam teraz zakrzywiony AOC,tylko ten G7 jest mocno zakrzywiony.Monitor mam na biurku.Cena tego Oleda Samsunga będzie pewnie spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to jest niedobre, że na początku będą min 32 cale. MSI już zapowiada monitor 55" - to jest trochę śmieszne. Przekątna jak w telewizorze. Jak zrobią 27 cali OLED to wchodzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego jak bardzo lubię OLEDy to muszę was niestety sprowadzić na ziemię. Obecne nie nadają się do wykorzystania jako monitory. Jeżeli zapowiedziane monitory OLED nie będą miały jakiejś magicznej funkcji, która powstrzyma degradację matrycy to taki monitor będzie trzeba wymieniać raz na kilka lat. A przecież te zabawki tanie nie będą...

 

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rafik7 napisał:

Niezależnie od tego jak bardzo lubię OLEDy to muszę was niestety sprowadzić na ziemię. Obecne nie nadają się do wykorzystania jako monitory. Jeżeli zapowiedziane monitory OLED nie będą miały jakiejś magicznej funkcji, która powstrzyma degradację matrycy to taki monitor będzie trzeba wymieniać raz na kilka lat. A przecież te zabawki tanie nie będą...

 

Sam jestem ciekaw jakie rozwiazania przeciwdzialajace retencji obrazu w oledach zastosuja w monitorach. Sa juz lapki na oledzie i ciekawe czy tam sa jakies lepsze panele czy funkcje temu zapobiegajace? No bo samo wyswietlanie pulpitu czy przegladarki powoduje ze mamy mnostwo statycznych elementow. W grach podobnie. Nijak sie to ma do korzystania z oleda jako tv. A funkcja czyszczenia panelu w oledach tv dziala mniej wiecej  tak ze stopniowo przyciemnia reszte ekranu do poziomu "wypalonych" elementow zeby nie byly widoczne. To w takich monitorach czy laptopach po roku jego jasnosc spadnie chyba o polowe zeby nie bylo widocznej retencji. Chyba ze to bedzie zupelnie inny panel niz w tv

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...