Skocz do zawartości
Drjoshimura

Programowanie jak się ukierunkować?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! od dłuższego czasu myślę otym żeby zacząć programować uczyć się, nauczyć się, zdobyć pracę i pracować jako programista. 

Tylko że problemów jest wiele XD. 
Mam 21 lat, i jest sporo języków i jest dużo opcji. Strony interentowe programy aplikacje na telefon jest tego mnustwó a nawet gry. 

Gdyby ktoś umiał mnie ukierunkować powiedzieć jaki język do czego itd. co w dzisiejszym świecie opłaca się uczyć itd. mało wiem na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na początek polecam ci Python, język wszechstronny i stosunkowo łatwy w nauce, a w co pójść, to już musisz odkryć sam, pomyśl, co cię kręci, co lubisz robić, w czym się najlepiej odnajdujesz i to niech będzie punkt odniesienia ;) 

Bądź też świadom tego, że programowania nie uczysz się raz, uczysz się podstaw, a programować uczysz się tak na prawdę cały czas, nawet już pracując jako programista, to godziny kodowania, rozwiązywania problemów, czym ich więcej, tym lepiej, każdy rozwiązany problem czegoś uczy i to klucz do sukcesu. Musisz uzbroić się w tony cierpliwości ;) 

Edytowane przez Johnny_Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczynałem robiłem kilka podejść do Cpp ale tak na prawdę nie wiem jakie daje możliwości programowanie. wiem tylko tyle że jest to tak szeroki i rozległy temat że zanim bym się ukierunkował w coś co poznał co lubie to jezus marja XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowanie czyli, tworzenie aplikacji, gier, programów, systemów operacyjnych, robotyka, sztuczna inteligencja, praca jako Web Developer (tutaj wchodzi i front end), cyberbezpieczenstwo. 

 

Tutaj możnaby wymieniać jeszcze wiele wiele więcej, ale jeśli to ma być tylko chwilowa zajawka i po jakimś czasie to odstawisz, to pomyśl czy warto, czy to naprawdę to co cię kręci. 

Sam zaczynałem od C++, później było PHP, Java, dopiero w Pythonie poczułem się jak u siebie. 

Praca programisty kręci, wiem, duże pieniądze, praca w korpo lub jako freelancer, ale to tez dużo wiedzy, która trzeba zdobyć, kursy które mówią że w 10 godz zostaniesz programista, to pic na wodę. 

Do stopnia juniora trzeba przynajmniej pół roku intensywnej pracy w kodzie, chyba że ktoś ma na tyle czasu to i w 4 mies. 

Tutaj nie ma magicznej książki czy kursu, samozaparcie i ciężka praca :D

Edytowane przez Johnny_Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początki są toporne i na czym by się nie skupić, na start będą proste programy w terminalu typu rozwiązywanie funkcji kwadratowej, liczenie cięgów Fibonacciego, szukanie NWD/NWW, itp. Jak ktoś się do tego etapu nie znudzi, można zgłębiać jakieś konkretne kierunki typu mobile, web czy data science. Nieco inaczej pewnie będzie w przypadku JS - tutaj od razu można zobaczyć wyniki swojej pracy w formie graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcąc wchodzić w takie rzeczy jak cyberbezpieczeństwo? itd. bo raczej żadnych aplikacji czy gier, albo programów nie mam zamiaru pisać. bardziej interesuje mnie wyłapywanie jakichś ataków hakerskich tego typu rzeczy, więc myślę że cyberbezpieczeństwo jak narazie o tym myśle. c++ narazie mogę go poznać na tyle by coś sobie działać? i tak w przyszłości będę musiał umieć kilka innych XDD ale ważne aby poznać podstawę samego kodu, później wszystko od strony technicznej serwery jakieś sieć internet itd. dobrze to rozumiem? warto udać się na jakiś kurs żeby nakreślić trochę sytuacje. Rozumiem to że bez ciężkiej pracy nic tu nie osiągne. i wiem też ze to jest ciągła nauka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Drjoshimura napisał:

myślę otym żeby zacząć programować uczyć się, nauczyć się, zdobyć pracę i pracować jako programista. 

 

15 minut temu, Drjoshimura napisał:

chcąc wchodzić w takie rzeczy jak cyberbezpieczeństwo? itd. bo raczej żadnych aplikacji czy gier, albo programów nie mam zamiaru pisać.

Sam sobie przeczysz...

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie mordo ja nie wiem co tam sie robi XDD 

i w  sumie tak na prawdę to nie wiem co chce robić, dwa ja nie wiem jak zacząć od czego ?? co robić żeby w ogóle się uczyć XDD 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarki internetowe twoim przyjacielem.
Wklepujesz np. cyberbezpieczeństwo wiki i czytasz z czym to się ogólnie je. Polecam nie ograniczać się wyłącznie do polskiej wersji. Pobieżnie odpowiadając, to dużo tutaj wiedzy z budowy i działania systemów operacyjnych, sieci komputerowych ale też trochę psychologii i socjologii.
Programowanie może pojawić się w różnych aspektach (lista mocno subiektywna i niekompletna, bardzo ogólny zarys):
- jako narzędzie do przeszukiwania, filtrowania, analizy logów (języki skryptowe)
- jako narzędzie do automatyzacji procesów symulowanego ataku, czy przeprowadzania różnych testów np. penetracyjnych (też raczej języki skryptowe)
- jako sedno programowania, tworzysz oprogramowanie, które ma być bezpieczne, zabezpieczasz je przed różnymi formami ataku (cały przegląd języków, kwestia czego się w danym projekcie używa)
- jako sedno programowania, szukanie dziur w systemach, testowanie podatności oprogramowania i sprzętu na ataki (tutaj raczej języki niższego poziomu, włącznie z elementami asemblera)

 

Jak nie wiesz co robić, to trochę ciężko popchnąć.
Może zacząć łapać od strony branży, w której pracujesz, kierunku nauki? Czym się obecnie zajmujesz?
Masz jakieś zainteresowania, hobby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ze swojej strony polecam naukę przez praktykę - nie ma sensu uczyć się wszystkiego bo i tak zapomnisz - podstawy wystarczą. Obierz sobie jakiś cel (coś co chciałbyś napisać np program do bankowości czy powiedzmy jakąś web aplikacje) i dąż do wykonania celu. Do tego potrzebujesz tylko podstaw a całą resztę stopniowo się nauczysz. Ucząc się wszystkiego po naraz zgłupiejesz 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo mówisz, że nie chcesz pisać programów, aplikacji, ale tak naprawdę to bez tego (przynajmniej takich podstawowych na początek) się nie obejdzie, nie nauczysz się nic tylko przewracając kartki książki, albo przeklikując strony, aplikacje tak czy siak musisz pisać. 

A co do języków, ogólnie c i cpp są dość trudnymi językami na początek, chociaż są dobre żeby poznać samą idee programowania, ale jeśli będziesz miał samozaparcie to dasz radę. Python faktycznie jest bardzo przyjemnym językiem, ale teraz głównie jest używany do Data Science i sztucznej inteligencji. 

Edytowane przez szymmos123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o profesjonalna stronę www dla firmy? Lepiej jest iść w wordpress czy coś od zera? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wchodzenie w Cyberbezpieczeństwo bez podstaw IT zajmie ci wiele lat, żeby w ogóle startować na juniora.
Przeczytaj sobie chociażby to https://blog.szurek.tv/post/jak-zostac-pentesterem/ i przede wszystkim wyszukaj na youtube lub jakimś blogu wykorzystanie narzędzia X to zobaczysz jak to wygląda. Nie musisz rozumieć ale przekonasz się jak wygląda taka praca. Możesz szybko zmienić zdanie :).
https://zaufanatrzeciastrona.pl/ we wpisach "Weekendowa lektura" często są linki do analiz jakiś zagrożeń, też możesz na to zerknąć, żeby przekonać się jak to wygląda od strony praktycznej.

Jeżeli chcesz się nauczyć języka, który da ci dużą swobodę to będzie to Java. Jak nauczysz się Javy to możesz być Backend developerem (osoba pisząca serwisy internetowe, część serwerowa) a jak douczysz się Kotlina to możesz zostać programistą Androida (aplikacje na telefon). Oczywiście będziesz musiał też poznać frameworki, które wykorzystuje się na tych stanowiskach, bo sam język to za mało. Ofert pracy w javie/androidzie zawsze było sporo.

Znając Pythona możesz też zostać Backend developerem (po prostu inne frameworki) albo Data Scientist (przetwarzanie i analiza danych, wymaga lepszej znajomości matematyki).

Ostatecznie i tak skończysz znając co najmniej jeden język skryptowy (jak python) i nieskryptowy (jak java), bo język skryptowy zawsze się do czegoś przydaje. Python i Java to też dobre połączenie dla Data Engineer (ludzie zajmujący się przechowywaniem, przetwarzaniem i analizą dużych zbiorów danych) ale ta praca może wymagać też części administracyjnej po stronie baz danych, cloud i znajomości sieci.

Frontend development to zaś część interfejsu klienta np. strona www, najczęściej wymagana będzie znajomość javascriptu i miliona frameworków (+ HTML, CSS). Mile widziana może być obsługa programów graficznych.

Taki podział Frontend, Backend development występuje przede wszystkim przy tworzeniu serwisów internetowych i mobilnych. Programista C/C++ najczęściej będzie łączył obie funkcję a w części wizualnej pomagać mu będzie grafik.
Ogólnie, jak pójdziesz w C/C++ to musiałbyś mieć jakieś konkretne zainteresowanie, bo tutaj nie ma takiego prostego podziału i może być wymagana dodatkowa, specyficzna wiedza tzn. możesz być programistą dla przemysłu (specyficzne wymagania), audio, tv, sterowników, ogólnie sprzętu elektronicznego (tzw embedded), programistą systemowym, gier, specjalistą od przetwarzania obrazów (tutaj też wejdzie python i AI), znajdzie się też backend i wiele innych.
Przejrzyj sobie ogłoszenia o pracę to będziesz miał jakiś przekrój.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam Może na wstępie podam specyfikacje kompa. Procesor: Intel Core i5-8400, 2.8 GHz RAM: GOODRAM 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 IRDM X Black Płyta główna: ASRock Z370 PRO4 (https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/) Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W Karta Graficzna: GeForce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO LHR 8GB GDDR6 Dysk SSD: SSD GOODRAM IRDM 240GB 2,5 SATA III   Dysk HDD: Toshiba P300 1TB 3.5" SATA III   Na dysku SSD zainstalowany jest system + utworzona druga partycja na gry. Z racji, że to mało miejsca, a dysk HDD już nie daje rady przy nowszych tytułach, chciałbym zastąpić go nowym SSD. W ciągu 1-2 lat planuję wymienić również procesor i w razie potrzeby płytę główną z zasilaczem. Na razie jednak jest kolej na nowy dysk i na nim teraz się skupiam. Nie jestem na czasie jeśli chodzi o obecny rynek dlatego potrzebuję pomocy. Czytałem trochę o dyska NVMe i przemawiają do mnie dużo bardziej. Myślę, że pojemność 2 TB będzie wystarczająca. Natrafiłem na model KC3000 firmy Kingston polecany przez wiele osób. Moje główne pytanie jest takie czy ten dysk pasowałby do mojego komputera? Wiem, że to PCIe 4.0, a w płycie głównej mam 3.0, ale podobno też pasuje, a skoro w przyszłości wymieniałbym płytę główną, to już z PCIe 4.0. Czy dokładając ten dysk nie obciąży mi się za bardzo zasilacz (o ile w ogóle będzie mieć na niego wpływ, bo znajduje informację, że pobór mocy to około 3W, ale nie wiem ile w tym prawdy)? Czy nie będzie żadnego problemu, żeby wszystkie dane ze starego HDD przenieść na nowy SSD?   Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.      
    • @leelooo Niestety, ponowne wyszukiwanie nie dostarczyło bezpośrednich informacji dotyczących ostatniego logowania użytkownika @koziakaka ani danych o zdjęciu blokady konta. Jeśli potrzebujesz konkretnych informacji o stanie konta tego użytkownika, najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z administracją forum, ponieważ takie dane często obejmują prywatne informacje, które nie są publicznie dostępne na forum.
    • Czyli co 5090 będzie odpryskiem od B200. Ciekawe czy dadzą DP 2.1 i Neural Texture Compression.
    • Ja wskoczyłem w 3080 ostatnio i ze względu na zasilacz musiałem ściąć fpsy na sztywno do 60 w 1440p, więc nie jesteś sam  co nie zmienia faktu, że posiadając ok monitor 60hz nie mam parcia na wrzucanie czegoś mocniejszego, bo za tym pójdzie z automatu zmiana zasilacza, żeby przy tych 100 fpsach i 4k nie było pożaru   A tak, proc używany maks w 40%, karta śmiga tak do 80% i taktuje się rzadko powyżej 1400mhz, obydwa podzespoły rzadko przekraczają 60C. Cisza, zużycie energii na poziomie 200-250W,  a efekt jakby nie bardzo mi uwierający  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...