Skocz do zawartości
Mistral85

Pomysł na energooszczędny serwer z ECC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Mam zamiar zbudować/kupić serwer do domu.
Chciałbym żeby miał pamięć ECC i był dosyć energooszczędny (i żeby nie był to ARM, bo nie chcę się patyczkować z problemami z oprogramowaniem). Nie musi być cichy, bo i tak będzie stał w osobnym pomieszczeniu.
Obecnie na stanie mam już serwer Dell T310 z antycznym RAM-em z ECC (1066MHz), który by spełniał moje wymagania, gdyby nie to że jest dość prądożerny. Do tego do dyspozycji mam 600zł.

Myślałem nad kupnem po taniości jakiegoś zestawu na Ryzen PRO na allegro, ale to zależałoby od odsprzedaży serwera Dell T310 (a raczej niewiele osób chce takie kupować). Może ktoś z was zna jakiś sensowny zestaw, który mógłby mi posłużyć. W grę wchodzą też używane części. Mam też w domu zwykły PC z RAM-em 3200MHz + kilka dysków, więc może tymczasowo na początek dałoby się kupić jakiś zestaw barebone z procesorem, wyjąć jeden dysk z mojego PC, kostkę RAM-u 8GB i zacząć działać, ale sam nie wiem czy to najlepszy pomysł.
Czy macie pomysł żeby zrobić z tego wszystkiego coś sensownego ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Energooszczędny to rzecz względna dla innych będzie to 200 w a dla innych 30w i do czego to ma służyć? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przy braku aktywności serwer będzie pobierał 50W to będę zadowolony. Z wyliczeń mi wychodzi, że wtedy jakby maszyna działała 24/7, to za prąd byłoby około 22zł miesięcznie.
Niestety obecny Dell T310 pobiera około 150W bez aktywności, więc i rachunek odpowiednio większy i z punktu ekonomicznego już się to przestaje opłacać.

Serwer chciałbym użyć do wirtualizacji i postawić na nim kilka niezbyt wymagających usług - Nextcloud, paperless-ng, Funkwhale, Gitea.
Do tego chciałbym conieco poduczyć się jak operować na systemie plików ZFS, spróbować swoich sił z serwerem email połączonym z  dostawcą torzsamości Keycloak, spróbować zainstalować Home Assistant.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przy tym budżecie nie poszalejesz. Zobacz sobie np. Esprimo E720. 

Tu masz przykładowy: https://allegro.pl/oferta/fujitsu-esprimo-e720-i5-4590-8gb-500gb-win10-10718704843

Ja w takim mam zbudowanego NASa na XPenology z i3-4170 10GB ramu bierze z gniazdka 40-50W z dwoma HDD, z i5 powinno być podobnie. 

Sam mam upchnięte tam 4 HDD (2x3TB+2x14TB)

Albo lepiej  nowszy https://allegro.pl/oferta/komputer-fujitsu-d756-sff-i3-vi-gen-8gb-ssd-win10-10602399673

Natomiast nie wiem jak z pamięciami ECC. Procesory je wspierają (tylko trzeba pamiętać żeby były to ECC unregistered a nie RDIMM) natomiast przy chipsetach z serii Q nic o tym nie piszą. Z drugiej strony kontroler pamięci jest w Procesorze więc nie powinno być raczej problemu.

BTW Do ZFS to potrzebujesz sporo pamięci. Za 600 zł trudno będzie to spiąć. Bo w zależności od tego jak duża pojemność to tak z 8-16GB to minimum.

Edytowane przez iwanme
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

U mnie to wygląda tak :

VM w domu:

- plex - centos

- nextcloud - centos

- mumble - debian

- lab - windows server 2012

Całość stoi na esxi.

PC - Dell T130, 32GB RAM ECC, Xeon E3-1220 czyli Skylake

Zapomnij o budżecie 600PLN. 650 euro kosztował sam serwer. Oczywiście da się taniej ale jeżeli w grę wchodzi wirtualizacja, to tu nie poszalejesz za 600 PLN. Chyba, że faktycznie ogarniesz jakiś egzotycznego hypervisora w małymi wymaganiami. Nie znam się aż tak na tym ;)

Do pouczenia się, możesz spróbować postawić na "cywilnych" częściach. Pamiętaj tylko o zgodności karty sieciowej z wymaganiami hypervisora ;)

Edytowane przez j3zz
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, j3zz napisał:

Chyba, że faktycznie ogarniesz jakiś egzotycznego hypervisora w małymi wymaganiami. Nie znam się aż tak na tym ;)

J1900, 8GB RAM, jakiś SSD i Proxmox. Kilka małych wirtualek stoi (VPN, AdGuardHome czy tam Pi-Hole, jakieś www, Linux do testowania). Do usług sieciowych wystarczy ;)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za rady. Te zestawy wygladają całkiem ciekawie, jednak spróbuję dozbierać jeszcze kilka stówek żeby coś sensowniejszego zbudować.
Jeśli się jednak nie uda, to prawdopodobnie w to Fujitsu zainwestuję albo tego Celerona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi