Skocz do zawartości
ZAQZAX

Jaka karta muzyczna wewnętrzna - pomocy! (używka do 800zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry za ewentualny bump i odgrzanie starego tematu który zakładałem (podobny). Bede wdzieczny za pomoc.

Mam karte muzyczna AIM 808 i nie mam już nerwów i czasu na oddanie jej na płatny serwis - wiadomo, klasyka - znika po restarcie a ja czesto ostatnio musze restartowac (mam powody ;)).
Zniechęciłem się do tej karty pomimo jej cudownego (jak dla mnie) brzmienia, nawet na standardowych opampach.
Kusi mnie powrót do przeklętego Creative i kupienia SoundBlastera AE-7. W desperacji mogę kupić sprawną ale używaną AIM 808 za około 400zł jeśli przemówicie mi do rozsądku względem Creative.

Wybaczcie za chaos w wypowiedzi a więc tak:
Słucham muzyki głównie w formatach FLAC, zdarzają się ripy z winyli w 24bit 192Khz itp.
Używam tanich Superluxów HD681 MKII z których jestem zadowolony - słucham tylko na nich, głośniki stoją nieużywane.
Gatunkowo katuje Rock/HardRock/Punk/Alternatywa, rzadziej ciezki Gotyk ale też ostra elektronika oraz Ambient/Eksperymentalna itd.
Odtwarzam z Foobara2000.
Cenię sobie dobre sterowniki (nie lubie efektów psujących dźwięk typu dawny crystalizer itp.), liczy się w miare dobry equalizer, szczegółowa regulacja basów/sopranów, efekty dsp i tyle.
Taka drobna ciekawostka - AIM gra mi jakoś nieciekawie na Windows11 na który się szykuje niebawem (a nie będzie dedykowanych sterowników na niego).
Większa szansa jest od Creative pod kątem Win11 jeśli chodzi o sterowniki.

Co robić, kupować używaną AE-7 czy AIM808 wedle powyższych preferencji ?
Wg. recenzji wiem że AE-7 gra na słuchawkach gorzej jak AIM - ale może moje ucho tego nie usłyszy... ? nie jestem audiofilem.
Na pewno odpadają wszystkie stare Xonary - mam ich dosyc... Zewnętrzny DAC mnie nie interesuje.

Dzięki za ewentualną pomoc i przeczytanie, wybaczcie za chaos w wypowiedzi (zmęczenie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Crative teraz nie ma problemu ze sterownikami, są aktualizowanie na bieżąco. Nie musisz się ładować od razu AE-7, najtańsza dobra opcja to SB-Z, wyżej masz jeszcze AX-5 którą sam posiadani i też pierwotnie rozważałem AX-7 ale doszedłem do wniosku że to już przesada i żebym usłyszał równice to chyba bym musiał siedzieć w wygłuszonym pomieszczeniu z słuchawkami/głośnikami za wielokrotność samej karty więc to już bardziej obszar audio-voodoo.

Aim808 jest starą konstrukcją i te recenzje bardziej się opierają o stare przekonania gdy karta w swojej cenie nie miała konkrecji dokładnie tak samo jak do tej pory niektóry piszą że Nokia 808 jest nadal niedościgniona ale to że brakuje jej dynamiki jest wolna i nie potrafi wypluć raw to nikt nie wspomina ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odp. i zachętę.
AX-5 nie słyszałem, chyba pomyliłeś z AE-5  ? ;)
Zastanowię się, bo różnica w cenie między 5 a 7 nie jest duża - bo mam okazje na tanią używkę 7 w cenie nowej 5.
Apropo twojego loginu, to czy na Linux'y są w miare dobre sterowniki do tych kart Creative czy trzeba polegać na tych z Github ?
Czasem bawię się Linux'em i fajnie by coś grało w tle, no ale w aplikacje sterownika z konsolą sterującą to chyba mogę pomarzyć ?
Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak AE-5, nie wiem czemu X wskoczyło 😅

A to jak tak to bierz śmiało, zawsze to lepiej kupić coś wyżej za mniej

Działać działa nawet bez kombinowania na popularnych dystrybucjach dla ogółu ale na Arch już trzeba się bawić, co do konsoli sterującej to nawet się w to nie bawiłem bo czułem że tylko czas stracę 

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kupiłem na próbę AE-5...
Ta karta to ####### syf, gra jak integra, pomimo przewertowania wszelkich możliwych opcji regulacji, equalizerem nic nie dało się zdziałać, wszelkie opcje jak wzmocnienie basu, crystalizer, profile, ustawienia impedancji to pic na wodę na tej karcie.
Jedyne co jest dobre w tej karcie to podświetlenie LED.

Ta karta jest warta 99zł a nie 549zł.
_Unix_ w coś ty mnie wpakował :D
Nadam zwrot w paczkomacie w poniedziałek i zapomnę już na ZAWSZE o Creative.
Jestem zmuszony kupić sprawną używkę AIM808 z 6 miesięczną gwarancją...

Płakałbym gdyby mnie zmuszono do recenzji tej karty ...

Edytowane przez EvilKillaruna
Nie klnij
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.09.2021 o 16:36, zaqzax napisał:

Mogę to samo powiedzieć o CREATIVE SOUND BLASTER X3.

Creative jest przereklamowany ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiecie w ogole gdzie na tej karcie znajde efekty ... tzn environmental audio effects tak by sprawdzic jak dzialaja efekty dsp typu reverb - room effect, concert hall ? Tego w ogole nie widze, czyzby wykastrowane ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sam myślałem o jakiejś nowej karcie. Ja mam już około dekadę Xonara DX i przez jakiś czas był problem z cichszym graniem w jednym głośniku po kilku godzinach włączonego PC ale nie wiem czy to było spowodowane problemami ze sterownikami czy zbyt mocnym OC kompa.

Od kilku lat problem nie występuję a zmieniałem różne podzespoły w środku.

Może rozejrzyj się za jakimś xonarem np. STX2?

Nigdy nie miałem żadnych problemów z brakiem sterowników. Są nawet jakieś nieoficjalne. Dzięki nowej (odświeżonej) wersji DX nie powinno być też problemów na W11 ale przydała by się zmiana na jakąś inną kartę po prostu ze starości :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam STX2 w razie co bo będę się rozglądał za DACiem albo zwyczajnie zostanę na DACu ze wzmacniacza. Tylko pytanie jaka platforma jak intel to luks jak AMD to STX2 nie na wszystkim na AM4 działa i muszę odradzić 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.09.2021 o 16:36, zaqzax napisał:

Płakałbym gdyby mnie zmuszono do recenzji tej karty ...

To nie jest kwestia zmuszenia, tylko tego czy jesteś w stanie w ogóle napisać o niej prawdę. Miałem ją na testach, ale niedopracowane sterowniki to była droga przez mękę. Była to ostatnia recenzja czegokolwiek od tej firmy, ponieważ powodów łatwo się domyślić ;). Sam korzystałem z SC808, z czego pracuję obecnie na STX i ST przez większość czasu. Ta ostatnia po modach. Choć obie karty brzmią gorzej od SC808, nie jest to jeszcze aż taka przepaść. Ma za to wiele innych praktycznych atutów nad SC808. Poradnik który pisałem na temat ST/STX z perspektywy 2 tygodni intensywnych testów opiewał na ponad 22 strony.

16 godzin temu, zaqzax napisał:

Tego w ogole nie widze, czyzby wykastrowane ?

I tak ci nic to nie da, bo jakakolwiek aktywacja efektów powodowała znaczną degradację jakości dźwięku. Recenzję pisałem z nadzieją, że to zostanie poprawione, ale jeśli do dziś olano sprawę, to tak samo powinno olać się te produkty i omijać szerokim łukiem. 

PS. Nie klnij mi w tym dziale. Z góry dzięki.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chyba musiałeś dostać trefną sztukę bo jak by to grało słabiej od integry to sam by już dawno ją oddał. U mnie profile działają korektor też. Nie wpiąłeś się przypadkiem w front panel, wzmocnienia basu nawet nie tykaj bo zniekształca znacznie. W ustawieniach odtwarzania włącz tryb bezpośredni a w samym odtwarzaczu wasapi exclusive event. 

EAX i innych efektów nie ma od Visty (wtedy też dźwięk przestrzenny oberwał) bo MS usunął jeną warstwę abstrakcji przez co są generowane na głównym procesorze a nie na karcie jak za czasów specjalizowanego CA20K1 z prawdziwym DSP nad czym ubolewam bo też doznałem niemiłego zaskoczenia po przesiadce i co prawda za pomocą alchemy można przywrócić część efektów środowiskowych ale dotyczy to gier jak np. pierwszy Wiedźmin który z nich korzystał.   

Tak wtedy jak testowałeś to sterowniki były do kitu ale się poprawili, nie ma już problemu z nimi i są częste aktualizacje. To tak ja bym nadal pisał że W10 to jest nieużywalna tragedia bo taki był kilka lat temu.

Edytowane przez _Unix_
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@EvilKillaruna

Dzięki za merytoryczna wypowiedz.
Zrozumiałem - nie będę kląć :)

@_Unix_

Wtyczka oczywiście ok, wzmocnienie basu oczywiście nie ruszone (wg. porad audiofanatyk.pl).
Poszukam w foobarze opcji "wasapi exclusive event" - nie słyszałem o niej, dzięki :)

Profile działają tylko po co zajmują tyle wizualnie miejsca, skoro to drobiazg.
Korektor owszem działa, niestety nie pomaga na tyle bym był zadowolony z tego co słyszę.
Szkoda, że nie ma efektów, nie jest to dla mnie najważniejsze ale bywały okazje, że korzystałem.

Od dziś testuję tą kartę na Win11 - sterowniki pasują, na Win10 - wszystko zrobione.

Też dzięki za pomoc :)

Jutro zamówię AIM 808 - tylko szkoda że AE-5 jest tak drogi, zostawiłbym go sobie bo ma takie ładne te ledy :D

Edytowane przez zaqzax
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi