Skocz do zawartości
Malmo21

Tworzenie obrazu systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym stworzyć czysty system Windows10 na komputerze nr 1  zainstalować na nim kilka programów, utworzyć plik ISO i stworzyć bootowalny pendrive, który będzie służył do instalowania systemu z tymi programami na komputerze nr 2,3,4,5,6,7 etc. Jest jakieś stosunkowo proste podejście do tego tematu ?  Próbowałem używać wbudowanych opcji tworzenia obrazu, kopii systemu czy programów takich jak Aomei.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

proste nie jest, bo obraz dobry do przywrócenia na tym samym komputerze, jeśli chcesz na różnych lepsze podejście to odpowiednie spreparowanie instalatora, tzw stworzenie tzw unattended installer, tzn instalatora automatycznego; dawniej były programy do starych wersji windowsa do tego, czy dla 10 jest nie jestem pewien, ale raczej tak - po prostu stworzy iso z 10 + te programy, i zaraz po instalacji systemu automatycznie je zainstaluje z odpowiednich skryptów

ps - ale obraz też może być, jeśli np komputery na tej samej platformie, np intel, itp; dla programów bez różnicy; nie wiem dlaczego aomei miałby zawieść, tylko musisz pamiętać, ze 10 potrzebuje także np partycji efi, z której startuje, itp - więc np albo zrobisz tę partycję ręcznie na nowym komputerze, albo - inna opcja - sklonujesz tę partycję np na małego pena, pewnie da się zrobić - potem klonujesz efi na nowy komputer, i wgrywasz obraz z pena aomei - obraz może być w aomei zrobiony opcją zabezpiecz system

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oooo super sprawa, już szukam źródeł nt. unattended installer, nie słyszałem o tym wogóle niestety :) . Z pierwszego artykułu widzę, że to może mieć potencjał na rozwiązanie mojego problemu :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

szukaj pod  windows 10 unattended installation

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak właśnie robię. A co gdyby zrobić kopię zapasową systemu, na komputerze nr 1, zainstalować system normalnie na komputerze nr 2 i na komputerze nr 2 użyć przywracania systemu za pomocą kopii zapasowej z kompa nr 1 ? Ma to sens ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

ma; tylko jednorazowo, jeśli chcesz więcej razy zbyt pracochłonne; poza tym po co instalować na 2, nie lepiej po prostu wgrać kopie z instalatora, z naprawy - tzw recovery, czyli naprawa w instalatorze, ma opcje wgrania zrobionej kopii ; z samego 10 na 2 komputerze chyba? nie wgrasz, nie jestem pewien, ale wtedy system musiałby się sam nadpisać

ps - to nie przywracanie systemu (restore), tylko odzyskiwanie systemu (recovery) - to różne rzeczy

ps2 - możesz też zrobić pena ratunkowego=recovery medium - i z niego wgrać na dowolny komputer, więc instalacja niepotrzebna; obraz tez możesz zrobić na pena, ale 10 chyba? nie zrobi - zrobi na pewno aomei

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy wszystkie komputery są takie same? Ja bym najpierw spróbował poprostu sklonowania partycji systemowej jeśli tamte kompy są np. nowe. Win10 powinien wstać nawet jeśli konfiguracja będzie inna (AMD vs Intel). Poprostu potem dograsz brakujące stery przez windows update i wsio.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi