Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

rozważam zakup HDD 2 TB do PC na magazyn (filmy, zdjęcia, obrazy płyt, kolekcja plików pobranych i zachowanych bo się mogą przydać za 10 lat :)).

 

Zależy mi przede wszystkim na wytrzymałości, aby móc wierzyć, że jak najdłużej to przetrwa. Nie wiem jednak czy są wróżbici od awaryjności dysków twardych.

 

No i marzy mi się zrobienie w domu NAS, ale to taka odległa realizacja. Dysk może wtedy bym tam rozważał przenieść jeśli miałoby to sens.

 

Czy coś poradzicie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poradzimy.
Kup dwa dyski, żeby mieć kopię zapasową, bo na bezawaryjności nie ma co polegać jak faktycznie zależy ci na danych.

Wychodzi drożej, bo jeszcze trzeba dokupić obudowę lub stację dokującą, no i dwa a nie jeden dysk ale zabezpieczenie zdecydowanie lepsze niż pojedynczy najlepszy dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, miałem zakładać identyczny temat, to podepnę się tutaj i może ktoś jeszcze poradzi ;)

Też potrzebuję coś w końcu na magazyn, żeby po zgrywać wszystko w jedno miejsce (oczywiście nie czyszcząc źródeł), przy okazji przejrzę wszystko i wtedy ten nowy dysk będzie "źródłem wypadowym". Potem już z niego będę robić kopie. Też rozważam 2TB, może ktoś doradzi coś innego lub większego lub w lepszej cenie. Zastanawiam się nad tą tośką: https://allegro.pl/oferta/dysk-toshiba-p300-2tb-sata-iii-3-5-8381704824 

Wg. kodu producenta jest to CMR, ale za to wersja bulk, czyli bez opakowania chyba. Dobrze, czy źle? 

Do tego w oko wpadła mi taka stacja dokująca: https://www.x-kom.pl/p/603579-obudowa-dysku-silver-monkey-stacja-dokujaca-2x-hdd-25-35.html

Żeby wygodnie podpiąć do lapka i zgrywać wszystko z jednego na drugi, estetycznie, bez bawienia się w zewnętrzne obudowy i mieć pod ręką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2021 o 11:22, Bono[UG] napisał:

Tak poradzimy.
Kup dwa dyski, żeby mieć kopię zapasową, bo na bezawaryjności nie ma co polegać jak faktycznie zależy ci na danych.

Wychodzi drożej, bo jeszcze trzeba dokupić obudowę lub stację dokującą, no i dwa a nie jeden dysk ale zabezpieczenie zdecydowanie lepsze niż pojedynczy najlepszy dysk.

 

zależy mi na danych, ale nie aż tak aby kupować dwa dyski. Dane na których mi najbardziej zależy co jakiś czas kopiuje na dyski zewnętrze.

Liczyłem, że jednak może są jakieś znane prawidłowości pokroju "tej marki są najmniej awaryjne". Ot, chodzi mi o racjonalne zmniejszanie ryzyka, a nie całkowite wykluczenie ryzyka utraty danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiając pytanie: czy warto wybrać jakiś konkretny dysk, konkretnego producenta, czy dziś to już zupełnie nieważne czy kupię WD, Seagate czy Toschibę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wrotekiusz napisał:

czy dziś to już zupełnie nieważne czy kupię WD, Seagate czy Toschibę?

;)

Seagate mało kto poleca, może jeszcze modele serwerowe trochę lepsze ale tak jak pisałem wcześniej lepiej kupić dwa, niż jeden super wypasiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej,  ale jednak postawię póki co na jeden dysk. Serio, chcę go do danych bez których świat mi się nie zawali. Co najwyżej mi się  przykro zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze szukałem, jak to z tą technologią SMR jest? Warto polować konkretnie na CMR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P300 1TB oraz 2TB to CMR, dyski 3,5" 4 oraz 6TB są SMR.

miałem 1TB, teraz mam 2TB P300 i jak na razie sprawuje się dobrze.

Uważaj na WD z serii blue 5400RPM bo to dawna seria Green. (X na końcu zamienili na Z) APM dobijał te dyski. W sumie jak chcesz tam coś wrzucił i położyć na półce to może być.

Jeżeli seagate to może coś z serii Video 5900RPM, potrafią pracować wiele lat.

 

Wybór jest ciężki, sam czytałem o p300 przeróżne opinie i trzymam na nim tylko mało ważne pliki.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to jest dawny green?  https://shop.westerndigital.com/pl-pl/products/internal-drives/wd-blue-desktop-sata-hdd#WD20EZRZ

 

Co do SMR - chciałem jednak zapytać czy warto tego unikać? Jak wertowałem internet to rok/dwa lata temu trafiałem na głosy, że to gorsza technologia. Czy coś tu się zmieniło?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Wrotekiusz napisał:

Co do SMR - chciałem jednak zapytać czy warto tego unikać? 

Nawet nie wiem jakie mam dyski: SMR czy CMR. Działają sprawnie już kilka a nawet kilkanaście lat i to jest dla mnie najważniejsze.  :heu: 

TOSHIBA P300 HDD:

CMR (500 GB- 3 TB):
HDWD130EZSTA, HDWD130UZSVA,
HDWD120EZSTA, HDWD120UZSVA,
HDWD110EZSTA, HDWD110UZSVA
HDWD105UZSVA,

SMR (2 TB-6 TB):
HDWD260UZSVA, HDWD240UZSVA, HDWD220UZSVA
HDWD260EZSTA, HDWD240EZSTA, HDWD220EZSTA

.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2021 o 12:25, Wrotekiusz napisał:

Co do SMR - chciałem jednak zapytać czy warto tego unikać? Jak wertowałem internet to rok/dwa lata temu trafiałem na głosy, że to gorsza technologia. Czy coś tu się zmieniło?

Zależy do czego.

Do odczytu danych - nie powinno być różnicy, choć w pewnym momencie fragmentacja danych może być odczuwalna.
Do zapisu danych - przy dużych porcjach będzie zamulać, transfer spadnie lub kopiowanie niby się zakończy, a dysk jeszcze będzie mielił.
Przy odzysku danych - będzie trudniej, poziom zbliżony do dysków ssd.

Technika pozwala osiągnąć węższe ścieżki odczytu, zatem upchnąć więcej danych na tej samej powierzchni. Problem w tym, że zapis odbywa się na szerszej powierzchni niż odczyt, więc wygląda to jak układanie dachówek, na zakładkę.
Problem pojawia się przy zapisie, nie można nadpisać dowolnego fragmentu dysku, trzeba przepisać cały fragment. Np. jak masz 5 ścieżek na zakładkę i trzeba coś w 3 zapisać, to minimum musisz odczytać 3, 4 i 5, wpisać zmodyfikowane dane w 3 i ponownie zapisać 4 i 5. Logicznie przypomina to dyski ssd, gdzie zapis (a w zasadzie kasowanie) odbywa się grupami komórek.

Zapis, a zwłaszcza modyfikacja danych odbywa się znacznie dłużej ze względu na nadpisywanie ścieżek. Są implementowane pewne metody przyśpieszające (np. oznaczanie które grupy są czyste, które przeznaczone do wyczyszczenia - coś jak trim w ssd) ale koniec końców i tak spadek zapisu się pojawi.
Przy odzyskiwaniu danych pojawia się podobny problem jak w ssd, że struktura danych nie jest ciągła, logiczne ułożenie nie zgadza się z fizycznym, więc jak pójdzie tablica translacji adresów w kontrolerze, to będzie bardzo trudno o poskładanie fragmentów danych.

 

Osobiście miałem jeden taki dysk i za więcej podziękuję. Z tego względu niestety pożegnałem się z nowymi hdd 2,5", bo bez SMR już nie robią.

Edytowane przez Bono[UG]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ciastolina35 Najcichsze, to BQ i Sickleflow. Chyba dobrze zrozumiałem... ustawiasz max rpm wentylatorom obudowy, żeby wentylatory od np. CPU nie wchodziły na większy rpm przy uruchomionej przeglądarce Opera ? Dla czego lepiej kontrolować wentylatory z poziomu np. FanControl zamiast z dołączonego mechanicznego kontrolera obrotów ? Dla tego, że FanControl dynamicznie reguluje poprzez krzywe rpm obrotami wentylatorów z każdego gniazda FAN na płycie głównej. A kontroler mechaniczny działa zawsze z takim samym rpm w zależności od przełącznika rpm. Albo wolno, albo średnio, szybko, itd. Nie ma płynnej regulacji zależnej od temperatury danego czujnika. To bardzo wygodne i darmowe rozwiązanie. Dla przykładu ustawienia FC w moim blaszaku: Teraz oglądam film i piszę na forum. Wentylatory stoją, bo nie ma prawie żadnego obciążenia i można spokojnie spać za to pod obciążeniem zaczyna się taniec, ale nie na maxa, tylko zależny od temperatury grafiki i procesora. Ale jak kto woli, może być kontroler z obudowy.   Nie ma sensu montowania wentylatorów do obudowy powyżej 1k rpm, bo tylko uszy będą boleć. Zrób sobie testy z użyciem monitoringu temperatur CPU i GPU, gdy masz wyłączone wentylatory obudowy, gdy są ustawione na średnie rpm i gdy są ustawione na max rpm. To wszystko wyjaśni  
    • Witam, wrzucilem jak to wyglada, przyszedl mi nowy zasilacz - ten sam problem choc napiecia nieco wzrosly..     zrobilem to, nadal nie moge uzywac rzeczy z podswietleniem
    • Ja ostatnio wrzuciłem 5xfluctusy do swojej budy. Przy niskim obciążeniu są przyjemnie niesłyszalne, ale na maks obciążenia już trochę dają. No i mają fan stop, piękna rzecz  
    • https://store.steampowered.com/news/app/292030/view/5848561962978383311 No to teraz fani będą już w stanie zrobić prawdziwe cuda z tą grą
    • Dostrzegam pewne podobieństwo
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...