Skocz do zawartości
Driver400

Serwer do użytku domowego ok. 1 tyś.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam dość ciągłego podpinania dysku zewnętrznego do komputera w celu przeszukania fotek . Chciałbym zainwestować w jakiś najprostszy serwer do domu. Dużych wymagań nie mam chodzi głównie o to żeby  w każdym momencie można było przejrzeć bibliotekę zdjęć czy to ja czy też inne osoby  z rodziny na swoim  komputerze. Również zastanawiam się nad backupem telefonów. Przeglądałem sprzęty i wpadły mi dwa :

- Synology DS120J

QNAP TS-130

Dysk do tego w zupełności starczy 2TB

- Seagate IronWolf ST2000VN004 2TB

Ktoś z użytkowników serwerów coś doradzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to są bardzo podstawowe modele o kiepskiej wydajności. Z tych dwóch  brałbym Synology bo ma moim zdaniem lepszy software. 

 

Natomiast jeśli czujesz się na siłach i nie boisz się trochę podłubać to możesz zbudować sobie mały serwerek samemu który będzie znacznie wydajniejszy. 

Za około 400 zł kupisz całkiem żwawy terminal. 

Przykładowo:

https://allegro.pl/oferta/terminal-dell-wyse-n11d-j410s-quad-4-16gb-usff-3-11152902881

Wydajnościowo to kosmos w porównaniu z podstawowymi NAS na ARM. Zainstalować sobie na nim możesz OMV lub unRaid bądź Xpenology (czyli sofware od Synology). Z minusów to ten dell akurat nie ma portu SATA tylko M.2 więc dysk wyjdzie dość drogo. Za to na takim sprzęcie na luzie postawisz już i serwerek multimediów, i nextclouda, pihole, czy czego byś tam jeszcze nie chciał.  

 

Albo coś takiego 

https://allegro.pl/oferta/hp-slim-s01-g5900-4gb-1tb-vga-hdmi-m-k-wi-fi-win10-10921877087

Tu minusem jest pobór mocy bo pewnie będzie brał koło 30W. Za to jest to właściwie komputer. Też możesz dorzucić drugi dysk jak 1TB będzie za mało.  Ogólnie w okolicach 4-6 stów można czegoś małego i wydajnego poszukać. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FreeNAS z ZFS dużym wymaganiem na ram itp. to w moim odczuciu raczej target mocniejszych serwerów.

Do tego community jest jakieś takie mniej przyjazne, jak wspomnisz że chcesz normalny domowy serwerek niekoniecznie z pamięcią ECC to Cię zjedzą bo "robić należy dobrze albo wcale" :P

A przynajmniej tak było parę lat temu.

 

OMV jest przyjazne początkującym bo działa na linuksie, a nie na BSD jak FreeNAS/unRaid i dzięki temu komuś kto już liznął linuksa łatwiej się w nim poruszać, z kolei Xpenology to po prostu DSM znany z NASów Synology - też linuks.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie najtaniej wyjdzie złożenie czegoś na procesorze Intel J + obudowa jaka Ci pasuje + dysk. Sprzęt z mojego podpisu kosztował grosze a pracuje już nieprzerwanie chyba od 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może RPi 4 + dysk 2,5" na USB3. Wydajnościowo będzie to biło na głowę najtańsze gotowe NASy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odgrzeję temat, ponieważ też zastanawiam się nad tanim rozwiązaniem NAS do domu.

Najważniejsze aspekty dla mnie to:

- RIAD 1 na 2 dyskach, a najlepiej RAID 5 na 4 dyskach

- zużycie prądu maksymalnie 50W

- usługi: dostęp z zewnątrz, storage, netflix, docker

Patrząc na parametry np. takiego NASA Synology DS920+ (około 2700 zł nowy) to wypada gorzej niż terminal Dell Wyse 5070 (około 500 zł używany) (przykładowy link https://allegro.pl/oferta/dell-wyse-5070-quad-core-1-5ghz-8gb-ram-16gb-ssd-11496344814). Do tego jakiś soft np. Xpenology i teoretycznie taniej i lepiej. 
Tutaj pojawia się mój problem: jak do tego podpiąć więcej niż jeden dysk? Normlanie w kieszeni pod USB? To urządzenie ma 5 wyjść USB 3.0. Ewentualnie istnieją jakieś karty rozszerzeń do tego, żeby wpiąć kilka dysków zamiast jedno M.2?

Edytowane przez qqde23
Poprawa wypowiedzi o RAID

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, qqde23 napisał:

Tutaj pojawia się mój problem: jak do tego podpiąć więcej niż jeden dysk?

No właśnie :) I dlatego terminale są tańsze. Są adaptery pozwalające pod m.2 sata podłączyć zwykłe kable SATA, część osób dodatkowo dolutowuje do płyty głównej odpowiednie gniazdo lub sam kabel (zazwyczaj są odpowiednie piny do tego na płycie), ale jak doprowadzisz do tego zasilanie?
Za dużo kombinowania jak dla mnie.

Jak nie chcesz NASa normalnego, to zrób samodzielnie PC na bazie małej płyty na przykład, albo dużej. Nie ma to większego znaczenia bo i tak najwięcej prądu będzie pobierał procesor i dyski. A że planujesz mieć ich 5 albo 6, to jeżeli nie będą to dyski SATA w "budżecie" 50W się nie zmieścisz niezależnie od tego, co kupisz.

1 godzinę temu, qqde23 napisał:

- RIAD 1 na dwóch dyskach, a najlepiej 5 na 4 dyskach

To się kupy nie trzyma. Przy 2 dyskach taki RAID jest normalny, ale przy większej ilości to już bardziej opłaca się RAID 5 + jakiś hot spare.
Łącząc 5 dysków w RAID1 masz pojemność najmniejszego z nich, oraz prędkość zapisu najwolniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem - chodziło mi że RAID 1 dla 2 dysków albo RAID 5 dla 4 dysków :D zrobię edit żeby miało ręce i nogi ;)

Dyski to będą pewnie jakieś 2.5 SSD SATA np. Crucial MX500

Dzięki za podpowiedzi. Masz jakas propozycję CPU + mobo, żebym mógł na tym uruchomić jedna lub dwie vmki, kilka dockerów, trzymać dane i oglądać Netflix? Oczywiście jak najtaniej i jak najmniej prądożerne :D

A jeszcze co do poprzedniego pytania - do takiego terminala można zrobić RAID na dyskach USB czy to nie przejdzie? Ewentualnie można prosić o link do takiego adaptera z M.2 na 2xkabel SATA?

 

Edytowane przez qqde23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej jak Ci nie przeszkadza używany sprzęt to jakiś małe workstation. Przykładowo: 

https://allegro.pl/oferta/komputer-fujitsu-d756-sff-i3-vi-gen-8gb-ssd-win10-10602399673

Ja mam na starszej wersji (E720 z i3 4Gen) postawionego NASa z Xpenology i 4 dyskami (2x3TB +2x14TB) i dockerem. 4 dyski weszły choć jest ciasno i jeden jest wciśnięty tak trochę luzem na samych szynach.

Sprawdza się bardzo dobrze, aczkolwiek trochę papu żre 50-55W z gniazdka w takiej konfiguracji. 

Bajerancko i fajnie HP Microserver Gen10 Plus ostatnio podrożały i ciężko dostać w okolicach 2k. 

Zależy ile masz miejsca i gdzie to trzymasz. 

Inna spoko opcja to Jonsbo N1 + jakaś płytka ITX - tylko warto poszukać takiej z 4x SATA. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, satorian napisał:

Panowie, a jak Wam się widzi taki elegant? https://allegro.pl/oferta/dell-wyse-5070-quad-core-1-5ghz-8gb-ram-16gb-ssd-11417358529

Czy w cenie do 6 stów znajdę coś o lepszej wydajności i tej samej kulturze pracy?

Zależy do czego potrzebujesz - jeśli jako mały serwerek do jakiegoś Home Assistanta itp itd to jest to bardzo fajne urządzenie. Z minusów - mało wygodne jest dołożenie drugiego LANu jeśli chciałbyś mieć jakiegoś OPNSense/IPFire itp. 

Natomiast jeśli chcesz zbudować serwer NAS to jest to dość upierdliwe bo dyski musisz podłączać po USB co już jest suboptymalne. Wtedy lepiej jakiś SFF w którym zmieścisz fizycznie dyski i masz normalnie SATA. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...