Skocz do zawartości
Driver400

Serwer do użytku domowego ok. 1 tyś.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam dość ciągłego podpinania dysku zewnętrznego do komputera w celu przeszukania fotek . Chciałbym zainwestować w jakiś najprostszy serwer do domu. Dużych wymagań nie mam chodzi głównie o to żeby  w każdym momencie można było przejrzeć bibliotekę zdjęć czy to ja czy też inne osoby  z rodziny na swoim  komputerze. Również zastanawiam się nad backupem telefonów. Przeglądałem sprzęty i wpadły mi dwa :

- Synology DS120J

QNAP TS-130

Dysk do tego w zupełności starczy 2TB

- Seagate IronWolf ST2000VN004 2TB

Ktoś z użytkowników serwerów coś doradzi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ogólnie to są bardzo podstawowe modele o kiepskiej wydajności. Z tych dwóch  brałbym Synology bo ma moim zdaniem lepszy software. 

Natomiast jeśli czujesz się na siłach i nie boisz się trochę podłubać to możesz zbudować sobie mały serwerek samemu który będzie znacznie wydajniejszy. 

Za około 400 zł kupisz całkiem żwawy terminal. 

Przykładowo:

https://allegro.pl/oferta/terminal-dell-wyse-n11d-j410s-quad-4-16gb-usff-3-11152902881

Wydajnościowo to kosmos w porównaniu z podstawowymi NAS na ARM. Zainstalować sobie na nim możesz OMV lub unRaid bądź Xpenology (czyli sofware od Synology). Z minusów to ten dell akurat nie ma portu SATA tylko M.2 więc dysk wyjdzie dość drogo. Za to na takim sprzęcie na luzie postawisz już i serwerek multimediów, i nextclouda, pihole, czy czego byś tam jeszcze nie chciał.  

Albo coś takiego 

https://allegro.pl/oferta/hp-slim-s01-g5900-4gb-1tb-vga-hdmi-m-k-wi-fi-win10-10921877087

Tu minusem jest pobór mocy bo pewnie będzie brał koło 30W. Za to jest to właściwie komputer. Też możesz dorzucić drugi dysk jak 1TB będzie za mało.  Ogólnie w okolicach 4-6 stów można czegoś małego i wydajnego poszukać. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

FreeNAS z ZFS dużym wymaganiem na ram itp. to w moim odczuciu raczej target mocniejszych serwerów.

Do tego community jest jakieś takie mniej przyjazne, jak wspomnisz że chcesz normalny domowy serwerek niekoniecznie z pamięcią ECC to Cię zjedzą bo "robić należy dobrze albo wcale" :P

A przynajmniej tak było parę lat temu.

OMV jest przyjazne początkującym bo działa na linuksie, a nie na BSD jak FreeNAS/unRaid i dzięki temu komuś kto już liznął linuksa łatwiej się w nim poruszać, z kolei Xpenology to po prostu DSM znany z NASów Synology - też linuks.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie najtaniej wyjdzie złożenie czegoś na procesorze Intel J + obudowa jaka Ci pasuje + dysk. Sprzęt z mojego podpisu kosztował grosze a pracuje już nieprzerwanie chyba od 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może RPi 4 + dysk 2,5" na USB3. Wydajnościowo będzie to biło na głowę najtańsze gotowe NASy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi