Skocz do zawartości
Expray1

Mobo do 5900x oc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W innym dziale udalo nam się zlozyc gotowy zestaw pc aczkolwiek nie miałem pewności w przypadku wybranego mobo.

I tu do gry wchodzicie wy.

Procek 5900x (będe probowal OC)

możliwe, że 2x dyski nvm m2

propozycja z forum to:

1. ASUS TUF GAMING X570 PLUS WIFI

Nad czym się zastanawiam  jeszcze to:

2. Asus ROG Strix X570-E

3. Msi MEG x570 Unify

4. MSI x570 MAG Tomahawk.

Która z tych płyt będzie najbardziej odpowiednia? I czy wszystkie będa chodziły jak masełko przy oc 5900x? Nie wiem jeszcze ile wycisne z tego procka ale pewnie tak jak każdy - okolice 4700 mhz.

Zależy mi na dobrej sekcji chłodzenia przy oc aby wszystko było stabilnie.

 

Poniżej przedstawiam mój cały zestaw (jeśli to w czymś pomoże przy odpowiednim wyborze):

AMD Ryzen 9 5900X, Prozessor
€ 509,00
be quiet! STRAIGHT POWER 11 CM 850W, PC-Netzteil
€ 149,90
MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X LHR, Grafikkarte
€ 1.979,00
ASUS TUF GAMING X570-PLUS WIFI, Mainboard
€ 212,90
Corsair iCUE H150I ELITE CAPELLIX 360mm, CPU-Kühler
€ 194,90
Kingston KC2500 1000 GB, SSD
€ 123,90
Fractal Design Meshify 2 XL Black TG Light Tint, Big-Tower-Gehäuse
€ 199,90
G.Skill DIMM 32 GB DDR4-3600 Kit, Arbeitsspeicher
€ 197,90
 
Summe
€ 3.567,40

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda bez problemu zniesie OC. Nawet B550 tomahawk nie będzie mieć z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kalderon napisał:

Każda bez problemu zniesie OC. Nawet B550 tomahawk nie będzie mieć z tym problemu.

Zapomniałem dodać, że zależy mi na 2 slotach M2 ponieważ jeden taki dysk już posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 sloty M.2 ma praktycznie każda pełnowymiarowa płyta B550 i X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kalderon napisał:

2 sloty M.2 ma praktycznie każda pełnowymiarowa płyta B550 i X570.

Ok a jeśli chodzi o obsługe biosu i oc to łatwiejszy jest asus ? I co z aktywnym chłodzeniem chipsetu ? Warto na to spojrzeć żeby nie było za głośno ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz wykorzystywał pełnej przepustowości chipsetu to piździk powinien siedzieć cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj czy przypadkiem inne asusy  też nie cierpią na cold boot problem , mój b550-E cierpi, a żeby uruchomić kompa z "dotkniętym" ramem, czy to xmp czy coś więcej to poleciało z 50 resetów zworką, wczytywanie w kółko profili aż zaskoczył. Ogólnie msi u mnie jest spalone (nie tylko u mnie) , asus jest lepszy, ale pod warunkiem że nie będzie miał jazd z cold bootem. Poczekam do najnowszego biosu, jeśli tego nie naprawi to idę w b550 taichi i zapominam o innych firmach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusy na x570 mają chyba pracujący wentylator na chipsecie na stałe.

Na MSI wentylator praktycznie się nie włącza a miałem dwie płyty MSI  na x570  obecnie mam Unify i mogę ją polecić jeden mankament tylko 4 złącza SATA  za to  3 M2

Edit

Możesz jeszcze poszukać nowych płyt na x570S te nie mają już wentylatora na chipsecie

edit

Literówki po smartfonie....

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B550 jak dwa M.2

B550 MSI Unify lub Gigabyte Aurus Master jak 3x M.2 (Pcie 4.0) + 2x M.2 (PCIE 3.0 ale bez RAIDa - chiepset nie przepuści nic ponad 3500MB/s, więc zysk żaden z raida na chiepsecie)

X570S Unify jak chcesz 6xM.2 PCIE 4.0 w tym  3xRAID 0 z PCIE 4.0 bez ograniczeń z CPU. Lub 3 z CPU + 1 z Chiepsetu. Chiepset obsługuje tam 3 dyski, ale sam w sobie ma transfer jedynie 4x4.0 PCIE, czyli może przepchać dwa dyski M.2 PCIE 3.0 w raid 0. 

Ogólnie kombinacji jest sporo. Ale na pewno zakup X570S pod 2xM.2 nie będzie optymalnym wyborem. Od biedy jak masz 2x PCIE 4.0 to możesz jeden zapiąć z CPU a drugi z chiepsetu. Dzięki temu będzie pełne 16x 4.0 dla GPU, tylko że GPU poradzi sobie bez problemu z 8x4.0 


Zwykłe x570 sobie odpuść, bo to nie był dobry chiepset. Ma problemy z temperaturą samego siebie. Większość płyt ma zatkane wentylatorki i chiepset lubi wyć. USB3.1 Gen2 10gbps niby jest ale nie obsługuje dysków m.2 w adapterze. Czyli takie kij wie po co to? Niektóre dyski SSD zamulają tam. Wszystkie tańsze x570 mają sekcję VRM taką sobie. 

17 godzin temu, Expray1 napisał:

Poniżej przedstawiam mój cały zestaw (jeśli to w czymś pomoże przy odpowiednim wyborze):

AMD Ryzen 9 5900X, Prozessor
€ 509,000
Kingston KC2500 1000 GB, SSD
€ 123,90

I dla czego KC2500 a nie np Samsung PM9A1 1TB ?  Kalderon Cie namówił na Kingstona? :D Pewnie jakbym chciał kupić PCIE 4.0 1TB pod PS5 to też kazałby mi brać Kingstona, nawet jeżeli by tam nie wstał ;D 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z AMD i 2x nvme trzeba uwazac bo sam przebierałem zeby wybrac plyte. Wiele płyt ma 2x nvme ale drugi slot obcina predkosc w przypadku B550 i pdolaczenia do chipsetu.

Jak np Velocita :D

"1 Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4), 1 M.2 (PCIe Gen3 x2 & SATA3)"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie widziałem. W standardzie powinien być pełny m.2 z chipsetu. Słaba ta velocipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bodycount napisał:

Gigabyte X570 Aorus Master — działa bez zarzutu. Mam i polecam — spełni oczekiwania.

 

Jak tam wentylator na chipsecie?

Bo nie wygląda to dobrze ?

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Roberto78 napisał:

Jak tam wentylator na chipsecie?

Bo nie wygląda to dobrze ?

A gdzie Ty tam widzisz jakis problem?? Do 60st pasywne i pow 1700rpm nieslyszalne podczas stress testu.

Czyli realnie uzytkujac na codzien masz wentylator na chipsecie wiekszosc czasu pasywny, no chyba, ze ktos benchuje sobie non stop dysk :E takiej fazy jeszcze nie widzialem :lol2:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Phoenixsuple napisał:

A gdzie Ty tam widzisz jakis problem?? Do 60st pasywne i pow 1700rpm nieslyszalne podczas stress testu.

Czyli realnie uzytkujac na codzien masz wentylator na chipsecie wiekszosc czasu pasywny, no chyba, ze ktos benchuje sobie non stop dysk :E takiej fazy jeszcze nie widzialem :lol2:

Naprawdę 1700 RPM  jest niesłyszalne. Ciekawe.

Jestem ciekaw jak to wszystko działa w obudowie.

Na Unify mam 58°C (wentylator załącza  się powyżej 70°C)   na chipsecie   przy przeglądaniu internetu.  Radiator na Gygabyte nie wygląda mi okazalej  niż ten na Unifu  karta graficzna pół pasywna ~38°C  czyli nie wieje na chipset.

Chodzi  mi o to czy przypadkiem ten pizdzik nie pracuje cały czas  1700RPM jest słyszalne na małym wentylatorze  tym bardzie,  że  powietrze jest zasysane przez te szczeliny.

Na moje oko przy jakimś porządnym GPU wloty powietrza zasłania pewnie chłodzenie karty graficznej

 

edit

O ile w grach pewnie pizdzik nie będzie uciążliwy bo zagłuszą go wentylatory na CPU / GPU  o tyle w spoczynku pewnie go słychać :E

 

 

 

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Roberto78 napisał:

Naprawdę 1700 RPM  jest niesłyszalne. Ciekawe.

 

No moze jakbys przylozyl ucho i wszystko wylaczyl to pewnie by bylo slychac ale przeciez podczas testu pracuja wentyle w budzie, karta graficzna i chlodzenie cpu air czy tam aio wiec dzwiek nie ma prawa sie wybic poza reszte.

Przerabialem tego TUF X570 i nigdy nawet nie zwrocilem uwagi na wentyl tazke  nie ma co sobie glowy tym zawracac tym barziej w budzie gdzie masz lepszy airflow.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Phoenixsuple napisał:

No moze jakbys przylozyl ucho i wszystko wylaczyl to pewnie by bylo slychac ale przeciez podczas testu pracuja wentyle w budzie, karta graficzna i chlodzenie cpu air czy tam aio wiec dzwiek nie ma prawa sie wybic poza reszte.

Przerabialem tego TUF X570 i nigdy nawet nie zwrocilem uwagi na wentyl tazke  nie ma co sobie glowy tym zawracac tym barziej w budzie gdzie masz lepszy airflow.

Mnie zależy na ciszy bo czasem zostawiam komputer na noc włączony  nie twierdze,  że mam bezgłośny komputer ale wydaje mi się że jest na tyle cichy,  że bym słyszał ten pizdzik...

Spróbuje u siebie zrobić by wentylator się włączył ( chyba da się zmienić krzywą w biosie )  i powiedzmy osiągną podobne obroty i jestem pewien, że będzie wył ....

U mnie stres na GPU paradoksalnie obniża temperaturę chipsetu :E

 

edit

Sprawdziłem u siebie przy ~ 2500 RPM  słychać wyraźnie  wentylator na chipsecie  tyle,  że to trochę inna konstrukcja nie wiadomo jak to wygląda ( raczej  słychać :E na Gygabyte

Być może  rzeczywiście nie słychać

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2x asus x570, ten wentyl nie dokuczał, ale ja zawsze mam dobry airflow w budzie. 

b550 względem x570 jest ciut lepsze, ale to też zależy od wybranego modelu. Na plus x570, że więcej urządzeń pcie 4.0 pociągnie, minus wentyle na chipie, potocznie się mówi o gorszym oc (cięższym) , chociaż tego jakoś mocno nie doświadczyłem, ucinaniem przepustowości usb i transferu dysku nvme , tu doświadczyłem, że dysk co na innej platformie wyciskał 2x lepsze parametry, na x570 się wykładał, x370 asrock professional gaming bił tego asusa jak chciał jeśli chodzi o dyski. Jeśli jednak chcesz asusa, to zobacz co wujek google mówi o coold bootach, u mnie się jakieś dziwne rzeczy dzieją od wczoraj (ale to raczej duch mój pokój nawiedził, a nie płyta siada :E ) . 1700rpm na x570 to jest niesłyszalny zakres , chyba od 2500-3000rpm jest już słychać chłodzenie chipsetu. na am4 przerobiłem z 10 płyt, nie powiem która była najlepsza, bo to chipset pamiętający czasy hipisów :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o msi mag x570s tomahawk max wifi ? On juz chyba bez pizdzika, zgadza sie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jeden dysk PCIe 3.0 a drugi kupisz 4.0 to B550.

Jak chcesz 3 dyski 4.0 to b550 unify albo master. Jak chcesz 4 dyski 4.0 to b550 unify. 

Chyba jasno napisałem? XD. 

Tylko tak patrz na wybór chipsetu. 

X570 zwykłego nie kupuj. Miałem. Odradzam. Bezsens totalny. I jeszcze sekcję mają gówniane. To stary i niedorobiony chipset.

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Minciu napisał:

Jak masz jeden dysk PCIe 3.0 a drugi kupisz 4.0 to B550.

Jak chcesz 3 dyski 4.0 to b550 unify albo master. Jak chcesz 4 dyski 4.0 to b550 unify. 

Chyba jasno napisałem? XD. 

Tylko tak patrz na wybór chipsetu. 

X570 zwykłego nie kupuj. Miałem. Odradzam. Bezsens totalny. I jeszcze sekcję mają gówniane. To stary i niedorobiony chipset.

 

Dzięki za info bo cały czas byłem przekonany, że ludzie doradzają mi starszy chipset, a to ja byłem w błedzie tylko, że tego nie sprawdziłem.

B550 który najlepszy pod 5900x ? I rozumiem, że żaden nie ma pizdzika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B550 Tomahawk jest bardzo dobra płytą z tych nie odjechanych cenowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dysków NVME planujesz podpiąć. Jak dwa w tym jeden PCIE 3.0 to dowolna b550 za 400-500zl minimum. 

Jak chcesz BT lub WiFi to bierz na gotowo bo sieciowka Intel z WiFi i BT to koszt około 200zl. A przeważnie masz tam Intela AX200NGW wsadzonego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kalderon napisał:

MSI B550 Tomahawk jest bardzo dobra płytą z tych nie odjechanych cenowo.

Niestety nie ma tej plyty w sklepie w ktorym składam pc. (Alternate.de)

12 minut temu, Minciu napisał:

Ile dysków NVME planujesz podpiąć. Jak dwa w tym jeden PCIE 3.0 to dowolna b550 za 400-500zl minimum. 

Jak chcesz BT lub WiFi to bierz na gotowo bo sieciowka Intel z WiFi i BT to koszt około 200zl. A przeważnie masz tam Intela AX200NGW wsadzonego.

 

Myślę, że 2x nvme byloby wystarczająco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. 3 pinowy wentyl daję możliwość regulacji obrotów ? Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
    • Silnik 8tys zł + rozrząd ORI + płyny + robocizna = 13tys zł  Tyle zapłacił znajomy za wymianę silnika w 5 letnim MK5. Robił mu miejscowy mechanik.  Skrzynia automat PS kompletny remont części+ robocizna ~14tys zł. DPF jest niezniszczalne w tym aucie. Wypala się nawet na biegu jałowym.
    • @luk21pl Z tego co pamiętam, to większość poblokowanych rzeczy, łącznie z tym Żyrafem, odblokowuje się po ukończeniu głównej misji "Skrzydła dziesiątki", czyli jak Aloy nauczy się dominować latające maszyny i używać ich jak zwykłych mount'ów (latać na nich). ... @leven Kotlet później wzbił się w powietrze z moją strzałą  Ale jak się pojawił w nowym miejscu, to już jej nie miał. Gra musiała jego model usunąć po tej animacji wzbijania się w powietrze i wczytać od nowa, tam nieco dalej, jak się szło Fokusem po śladach. ... Z takich dodatkowych ciekawostek, to tym razem grając nie bałem się podejść do tych piaskowych trąb powietrznych i okazało się, że aktywując Tarczoskrzydło można się dzięki nim wzbić w powietrze i to nawet na całkiem ciekawą wysokość Aha, graficznie u mnie te trąby z piasku wyglądają na ogół bardzo dobrze/identycznie jak wyglądały na PS5. Jedynie za pierwszym razem miałem pikselozę z nimi związaną. Obecnie w nieco ponad 90% przypadków wszystko renderuje się już poprawnie. Odnoszę wrażenie, że wystarczyło wczytać zapis na świeżo uruchomionej grze, który od razu wrzucał nas na teren z tymi trąbami z piasku. Za każdym razem teraz, jak śmigam sobie w obrębie tej pustyni, to nie napotkałem problemów graficznych.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...