Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :) zamontowałem dziś AIO Arctic LFII 360  i coś jest nie tak, wygląda mi na zapowietrzony układ? Możliwe to jest w AIO?. 

Zamontowałem tak by ten wentylatorek vrm był na górze więc węże są poniżej a chłodnica na topie. Co zauważyłem 

Brzęczenie pompy takie coś jakby bzzz cisza za chwilę znowu bzzz i cisza i tak caly czas. Wysunąłem tackę z chłodnica i czepalem na wszystkie strony i było słychać jak pompa "pompuje" wodę dość długo to trwało.. Ale później znowu trochę było tego bzzz cisza bzzz cisza. 

Odsyłać na gwarancję czy poczeka aż może powietrze samo zejdzie? Kupione w sumie w poniedziałek. 

Sterować pompą nie mogę bo jest sama sterowana przez pwm więc nawet nie wiem na ilu obrotach czy przypadkiem nie tyle co wentylatory? 

 

Dźwięk dokładnie taki. Mój film na youtube 

https://youtube.com/shorts/N5zHE1xYjhM?feature=share

Edytowane przez przemekpsp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO jak najbardziej może być zapowietrzone, bo nawet w tego typu układach jest trochę powietrza, które często zbiera się w pompie. Dlatego tak ważne jest, żeby chłodnica była nad pompą, bo wtedy w niej, jako w najwyższym punkcie układu, zbiera się to powietrze. Daj temu dzień czy dwa, powinno się uciszyć. Jeśli nie, to zwracaj.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, zawisztheblack napisał:

AiO jak najbardziej może być zapowietrzone

Wyciągać tą tackę z chłodnicą i czepac tym na wszystkie strony? Na włączonym pc? Taniec szamana ale z samą chłodnica 

Tak w sumie robiłem i słychać że pompa raz wodę łapie a raz nie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, przemekpsp napisał:

Wyciągać tą tackę z chłodnicą i czepac tym na wszystkie strony? Na włączonym pc? Taniec szamana ale z samą chłodnica 

Trzepanie chłodnicą sprawi, że powietrze, które się w niej zebrało znowu wróci do blokopompki, a powinno się właśnie zebrać w chłodnicy, żeby pompka pracowała cicho. Poruszaj po prostu całym kompem tył-przód i na boki, tak do kąta 45 stopni (jak przechylisz za mocno, to powietrze ucieknie z chłodnicy do blokopompki). Oczywiście pompka musi pracować. Tak samo odpowietrza się układy custom LC.

Jak układ się nie uciszy, to znaczy, że z samą pompką coś jest nie tak.

Ewentualnie zatrzymaj jeszcze palcem na chwilę ten mały wentylator, który jest na blokopompce, żeby być pewnym, że to nie on wydaje jakieś odgłosy.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, zawisztheblack napisał:

Ewentualnie zatrzymaj jeszcze palcem na chwilę ten mały wentylator, który jest na blokopompce, żeby być pewnym, że to nie on wydaje jakieś odgłosy.

No tutaj jestem absolutnie pewny że nie on. Pod blokiem wodnym jest kabel gdzie można go rozłączyć i wtedy ten wentylatorek nie działa i tak robiłem i było to samo. Podłącze splitterem wentylatory do innego gniazda a pompkę zostawię w AIO PUMP. 

Jak odłączone wentylatory to nie mam żadnego raportu z pompy ani jej obrotów ( bios) nawet nie wiem czy działa. Jak wentylatory są podłączone to w biosie pokazuje AIO PUMP i tyle obrotów ile mają wentylatory, ale to trochę lipa jak w idle wentylatory kręcą na 600rpm to pompka też 600rpm? Trochę lipa. Jak się wkurzę to oddam to na zwrot.. 

Napisałem do Arctic w tej sprawie wraz z linkiem youtube. Zobaczymy co odpiszą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączając to fabrycznie obroty pompy nie są raportowane, widzisz tylko RPM wentylatorów. Jak podłączysz pompę i wentylatory do osobnych złącz, to będziesz mógł sterować osobno RPM pompy i RPM wentylatorów. Na chwilę obecną obie rzeczy sterowane są jednocześnie przy czym pompa ma inny zakres obrotów jak wentylatory, więc nie ma takiej sytuacji, że jak wentylatory mają 600 RPM, to pompa też ma 600 RPM, będzie miała wyższe obroty. Najlepiej podłącz to oddzielnie i ustaw max RPM na pompie (100% sygnału PWM) - pomoże to w jej odpowietrzaniu.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, zawisztheblack napisał:

Najlepiej podłącz to oddzielnie i ustaw max RPM na pompie (100% sygnału PWM) - pomoże to w jej odpowietrzaniu.

Zrobiłem jak mówisz, ale coś dalej jest nie tak. Odłączyłem wentylatory od tego splittera i podłączyłem je swoim splitterem Noctua do złącza CPU FAN a kabel od AIO zostawiłem w AIO PUMP. W biosie nie widzę żadnych opcji regulacji pompy ani jej obrotów, przy funkcji AIO PUMP pisze N/A a CPU FAN mogę sterowac. Kurwa nie wiem nawet jaka rewizja tego chłodzenia jest ale chyba jakaś nowsza bo pasta mx4 jest w tubce i są dołączone zaczepy do AM4 gdzie w starszych wersjach ponoć nie było 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz zmienić z auto na PWM dla pompy? Nie wiem czy się da ale wg instrukcji tak powinno być, sprawdzę sam wieczorem w domu jeśli będzie potrzeba.

Generalnie an auto sama pompka dopasowuje obroty do temperatur

Mam też to chodzenie i pompka na auto mi działa spoko, tylko wentylami steruje osobno

Edytowane przez wrobel_krk
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

Nie możesz zmienić z auto na PWM dla pompy

Jakbyś mógł sprawdzić w domu?. Właśnie nic nie mogę zrobić ciągle pisze N/A i nie pokazuje żadnych obrotów a w sumie powinno. Ale wydajność jest porażka w 3d Marku ponad 88C wiec coś musi być nie tak, spróbuję jeszcze z tym komputerem na boki dawać.. Jak rma to mam nadzieję że xkom moment to załatwi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej Master Liqiud Cooler 240 i 2 dni mi pompka hałasowała, spróbuj dać węże tak żeby były jak najwyżej żeby powietrze miało jak do góry do chłodnicy się przenieść,,no i najlepiej by było żeby chodziło jakiś czas, albo jakoś pod kątem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

żeby chodziło jakiś czas, albo jakoś pod kątem

Tak zrobię, a czy w twoim biosie pokazuje RPM pompy? wszedłem w bios i opcje AIO PUMP bo tam wpięty jest ARCTIC ( bez wentylatorów ) , i dałem PWM, niby mogę ustawić krzywa pracy jak dałem na 40% i przyłożyłem ucho do bloku to słychać ze zmienia sie prędkość  pracy jak dałem na 100% to było słychać ze zwiększa  prace. Ale RPM nie widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RPM nie będzie widać. Masz tylko kontrolę nad pompką, ale nie będziesz widział RPM. Bez wdawania się w szczegóły wynika to z konstrukcji pompy i tego jak to fabrycznie jest podłączane. Przynajmniej tak było w jednej z rewizji, z którą miałem styczność, może to zmienili, o trochę tych rewizji już było.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zawisztheblack napisał:

RPM nie będzie widać

Jest trochę lepiej tzn temperatury w miarę ok ale ciągle to brzeczenie pompki jak z filmiku jest, wydaje mi się że pompka jest uszkodzona albo wciąż zapowietrzona 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę coś odtworzyć tego filmiku ale mogę powiedzieć że moje pompki miałem dwie obie sobie czasami delikatnie pyrkają. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, przemekpsp napisał:

Jest trochę lepiej tzn temperatury w miarę ok ale ciągle to brzeczenie pompki jak z filmiku jest, wydaje mi się że pompka jest uszkodzona albo wciąż zapowietrzona 

Jak coś to zwracaj tego ALF II i po sprawie. Z bardzo dobrych AiO masz EK AiO 360 - w wersji Basic lub DRGB jak chcesz świecidełka. Ma bardzo dobrą pompkę - używają SPC-60, które wykorzystywane jest też w custom LC. Dostępność u nas średnia, ale często są promocje przy zamawianiu ze sklepu firmowego EK w Słowenii np. dostawa za free. Warto sprawdzać na ich FB.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, zawisztheblack napisał:

Jak coś to zwracaj tego ALF II i po sprawie


Poczekam do poniedziałku, jak to nie ustąpi do oddaje do Xkom. Ogólnie chłodzenie mi sie podoba, bez ledów itp , ja mam w obudowie tylko podświetlanie pasków włączone by dawały trochę światła. 
Czekam jeszcze co odpisze ( o ile ) Arctic co w takiej sytuacji zrobić, mi to wygląda na zapowietrzony układ , na i7 9700K na 1.24v mam ponad 70C w stresie co przy H115i PRO nie miało miejsca , ledwo przebijało 65C, dodam ze tam miałem 2x 140mm P14 na 900RPM a tutaj mam 3x 120mm P12 na krzywej gdzie maksymalnie wchodzi na 1300

Zmienie jeszcze pastę z MX4 na coś innego- albo NTH1 albo TGK ewentualnie Gelid Extreme.. może za duzo dałem tej pasty sam juz nie mam pomysłów.. chociaż robiłem to tyle razy ze nie wydaje mi sie bym przesadził 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdemontuj blok i pomajtaj nim na lewo i prawo w trakcje pracy 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Ocho napisał:

zdemontuj blok i pomajtaj nim na lewo i prawo w trakcje pracy 

A co będzie chłodziło wtedy CPU? :P

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zawisztheblack napisał:

A co będzie chłodziło wtedy CPU? :P

Jakaś niestworzona moc wyższa aalbo stockowy cooler. To już wedle preferencji 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ocho napisał:

Jakaś niestworzona moc wyższa aalbo stockowy cooler. To już wedle preferencji 

Absolutnie jestem zszokowany zachowaniem tego aio.. Raz działa normalnie raz nie..  Pompa cały czas 100% i tak będzie działać 24h bez przerwy do poniedziałku. Ogólnie liczę że nie będę musiał go oddawać ale jak już to na pewno kupię coś innego. 

4 godziny temu, zawisztheblack napisał:

A co będzie chłodziło wtedy CPU? :P

A co myślisz o Alphacool Eisbaer Aurora 360 RGB? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo AiO spoko - dobra chłodnica (miedziana, a nie aluminiowa jak we wszystkich innych AiO), standardowe gwinty G1/4 na złączkach, więc da się to spokojnie rozebrać i zmodyfikować jeśli będziesz miał na to ochotę. Pompka (DC-LT) jest ok, ale tyłka nie urywa. Wentylatory do bani, koniecznie musisz je wymienić, bo mają bardzo słabą wydajność. Wentylatory to najsłabszy punkt tego zestawu.

Generalnie w tej cenie wolałbym EK AiO - lepsza pompka, znacznie lepsze fabryczne wentylatory :P.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Generalnie w tej cenie wolałbym EK AiO

I tak zrobię w razie "W" . Ogólnie na razie  sytuacja sie poprawiła ale nie mam żadnej innej pasty poza MX4 by sprawdzić czy coś będzie lepiej, idle 30C wentylatory na AIO 560rpm w MW Multi 62-69C zależy jaki rdzeń wentylatory 1200Rpm. Pompka oczywiście cały czas na 100% znaczy sie chyba bo w biosie ustawiłem PWM by od 5 stopni juz działała na 100% więc raczej tak działa. Na razie komputer chodzi 24h bez przerwy, nie ukrywam ze chciałbym nałożyć na CPU Thermal Grizzly Kryonaut albo Gelid GC Extreme. Daje sobie czas do poniedziałek-środa na sprawdzenie tego czy sie poprawia jak nie to zwrot w XKOM. 
Ogólnie mam dobra sztukę tego i7 9700K bo 5.0 udało mi sie ustabilizować na 1.264v w grach i 1.286v w Benchmarkach - płyta sobie sama podbija napięcia w razie potrzeby. 

Tak przy okazji, po wyciagnięciu GPU z slotu PCI ( podczas przekładki PC ) i ponownym montażu- karta wbija 100% RPM przed logowaniem Windowsa, po zalogowaniu wentylatory sie zatrzymują a przedtem tego nie było. Czemu tak sie dzieje? Ogólnie karta działa jak działała bez żadnych problemów .

Wpadłem na dość głupi pomysł ale moze by tego spróbować, mam w domu jakiś Kontroler Lamptrona, chyba TOUCH, jakby pod niego podłączył AIO to było by widać RPM pompy? Thermal Grizzly Kryonaut

Edytowane przez przemekpsp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, przemekpsp napisał:

Wpadłem na dość głupi pomysł ale moze by tego spróbować, mam w domu jakiś Kontroler Lamptrona, chyba TOUCH, jakby pod niego podłączył AIO to było by widać RPM pompy? 

Nic to nie da. Obrotów pompy nie będzie widać, ponieważ nie ma ona podłączonego przewodu tacho (od RPM). Wynika to z bardzo prostej rzeczy. Fabrycznie masz wszystko podłączane pod mobo jednym przewodem, więc obroty mogą być raportowane tylko z jednego miejsca (z jednego z wentylatorów), ponieważ inaczej nakładałby się na siebie. Gdyby pompa miała podłączony przewód Tacho, to jej obroty nakładałby się na obroty wentylatorów. Tak samo działa to w przypadku użycia rozdzielaczy do wentylatorów - RPM raportowane są tylko z jednego z wentylatorów.

Rev. 1 Arctica raportował tylko RPM pompy jak się go podłączyło standardowo, ale ludzie na to narzekali, bo nie widzieli RPM wentylatorów. Dało się to ominąć podpinając osobno wentylatory pod mobo, a nie do tego fabrycznego rozdzielacza idącego pod oplotem jednego z węży. W Rev. 2 to zmienili i od tego momentu raportowane są RPM tylko wentylatorów.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, zawisztheblack napisał:

Rev. 1 Arctica

Ja mam rewizje v4. Ogólnie dalej jest ten dźwięk bzyczenia jak z filmiku  
https://www.youtube.com/shorts/N5zHE1xYjhM 

trzeba trochę podgolić by było słychać, okropnie mnie to drażni, ponieważ gdy komputer pracuje w IDLE to właśnie słyszę tylko to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj i zwracaj tego ALF2. Zmiana pasty z mx4 na inną nic Ci nie da.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Uptade jakiś, 1,6 GB pobrało, uwaga uwaga, jest "New Game"!
    • Dokładnie, miałem 2 lata płytę za którą dałem 320zl (MSI B450 Tomahawk) płyta kozak, sekcja chłodna z 3700x ustawionym manualnie na 1.35v nie przekraczała 55c  do tego pamięci 4x8 puszone na 3800 ale według for to aby osiągać takie wyniki trzeba było dać wtedy 3x tyle za mobo 🤪
    • Ale czekaj co mieli zrobić przecież prezydent ma prawo łaski i z niego skorzystał. Mieli to olać? A później byłby raban, że łamane jest prawo.
    • 3,5" będą wymagać dodatkowego zasilania (jeżeli ci to nie przeszkadza) z samego usb nie zasilisz takiego dysku w kieszeni, mam dwa telewizory które mają ponad 10 lat i dyski przenośne 500/1000/2000gb normalnie działają więc raczej w tym przypadku pojemność nie ma znaczenia.
    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...