Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kamilos69 napisał:

Nie kombinuj i zwracaj tego ALF2. Zmiana pasty z mx4 na inną nic Ci nie da.

Dzięki za dołączenie do dyskusji. Ogólnie jestem już bardzo bliski podjęcia decyzji na temat zwrotu, zobaczę dziś jutro jak nic nie ustąpi to oddaje, nie idzie przy tym wysiedzieć wieczorem w pokoju kiedy komputer jest dosłownie praktycznie bezgłośny poza tą pompką.

W drodze rozwiązania problemu zrobiłem :

Zmiana pozycji bloku z wentylatorem na dół, do boku i nadal to samo. 

Popuściłem śruby montażowe by zobaczyć czy może to nie zbyt mocny docisk powoduje te pyrkanie/bzyczenie, nadal to samo. 

Wyciągałem chlodnice i dawałem ja najwyżej jak pozwalały węże, nadal to samo. 

Poruszanie chłodnica na lewo prawo w szybkim tempie powoduje że słuchać jak pompa zaczyna pompować wodę. 

Zmiana ustawień pwm pompy nic nie daje pyrka czy to na 40% czy 100%. 

Jeszcze zrobię test jutro z tym "trzepaniem" bloku wodnego jak pisał kolega wyżej. Założę na chwilę cooler Intela. Jak pyraknie nie ustąpi to zwrot innej opcji nie widzę.

Swoją drogą jestem bardzo ciekawy czy niezbyt mało wody jest w AIO. Miałem dwa AIO Corsair i w nich nie spotkałem się z przypadkiem" chlupania" wody w układzie, mimo że wiele razy były montowane  w różnych obudowach i od strzała działały z pełną wydajnością 

Edytowane przez przemekpsp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną ani Xkom ani Arctic nie odpowiedział na email. Dziś jest ostatni dzień testów, załatwiłem chłodzenie boxowe więc jak wrócę to ściągnę Arctica i na włączonej pompce spróbuję nią trochę poruszać może akurat coś się poprawi. Jak nie to RMA.

 

Ogólnie będę informować w tym temacie jak się sprawa zakończy, tak by ewentualnie na przyszłość ktoś mógł się posiłkować. Jestem w 90% przekonany że trzeba będzie to odesłać na rma, liczę jeszcze na to że Arctic wyślę mi nówkę sztukę a ja im odeślę to wadliwe, mają moje dane bo wysłałem im fakturę z xkom. 

Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do RMA w XKOM, boję się że ich serwisanci stwierdzą że wszystko jest ok. Jak już pisałem pierdzenie bzyczenie pompki w idle jest nie do zaakceptowania, próbowałem zmiany RPM i nic to nie daje.

Edytowane przez przemekpsp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jeden nasz formowicz miał problem z pompką w arcticu i wysłali mu nowe chłodzenie i nawet nie chcieli aby odsyłał to pierwsze :E także lepiej to załatwić z nimi bezpośrednio

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

w arcticu i wysłali mu nowe chłodzenie

Na to samo liczę, bo nie wiem jak się zachowa xkom czy wymienia od ręki czy ich "serwis" będzie sprawdzać chłodzenie, ogólnie czuje ze jak by sprawdzili to nie stwierdzili by usterki przecież pompka działa a że się tłucze to tak ma być... 

Support Arctica jeszcze nie odpowiedział 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Send1N napisał:

Z tego co wiem to jeden nasz formowicz miał problem z pompką w arcticu i wysłali mu nowe chłodzenie i nawet nie chcieli aby odsyłał to pierwsze :E także lepiej to załatwić z nimi bezpośrednio

To byłem nawet ja :E

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gret napisał:

To byłem nawet ja :E

Jak długo czekałeś na odpowiedz od ARCTIC? . 
Ogólnie to dziś sie nie bawiłem w podmianę chłodzenia bo późno wróciłem ale za to jutro to zrobię. Chociaż  bardziej to tak by uspokoić sumienie niż z myślą ze cos to da.  X-KOM oczywiście nie chce pomóc w realizacji gwarancji bezpośrednio w ARCTIC , więc musze wypełnić formularz zwrotu i odesłać do nich...kurwica mnie strzela bo tak, temperatury jakby zrobiły sie bardzo dobre, 9700k@5.0 na 1.264-1.284 w OCCT AVX2 72-68C zależy od rdzenia, Crysis Remastered :E 65C, Modern Warfare online 65-68C, Vallhalla 68-70C więc nie jest tak źle tym bardziej ze wentylatory max 1200RPM. Jednak to bzyczenie pompki w IDLE mnie doprowadza do szału. 

Filmik dosłownie z przed chwili 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, przemekpsp napisał:

Jak długo czekałeś na odpowiedz od ARCTIC? . 
Ogólnie to dziś sie nie bawiłem w podmianę chłodzenia bo późno wróciłem ale za to jutro to zrobię. Chociaż  bardziej to tak by uspokoić sumienie niż z myślą ze cos to da.  X-KOM oczywiście nie chce pomóc w realizacji gwarancji bezpośrednio w ARCTIC , więc musze wypełnić formularz zwrotu i odesłać do nich...kurwica mnie strzela bo tak, temperatury jakby zrobiły sie bardzo dobre, 9700k@5.0 na 1.264-1.284 w OCCT AVX2 72-68C zależy od rdzenia, Crysis Remastered :E 65C, Modern Warfare online 65-68C, Vallhalla 68-70C więc nie jest tak źle tym bardziej ze wentylatory max 1200RPM. Jednak to bzyczenie pompki w IDLE mnie doprowadza do szału. 

Filmik dosłownie z przed chwili 
 

 

Odpowiedzieli na drugi dzien, ogolnie to u mnie zadzialali super sprawnie. Jedynie musialem chwile poczekac na wysylke bo czekali na dostawy, sama decyzja byla po dwoch mailach. U mnie dwie pompki pyrkaly identycznie jak ta twoja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, gret napisał:

dwie pompki pyrkaly identycznie jak ta twoja. 

Dzięki za pomoc. Czy te dwa zestawy wymieniłeś?  Trafiłeś w końcu na "normalna"?. Dziwię się temu pyrkaniu bo przed zakupem oglądałem wiele testów youtube między innymi Blacka i nikt nie wspomniał o pyrkaniu pompki. 

Moim największym problemem jest to że w idle wszystkie wentylatory w obudowie zwalniają do 500RPM i jest wtedy pompka słyszalna dość mocno 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, przemekpsp napisał:

Dzięki za pomoc. Czy te dwa zestawy wymieniłeś?  Trafiłeś w końcu na "normalna"?. Dziwię się temu pyrkaniu bo przed zakupem oglądałem wiele testów youtube między innymi Blacka i nikt nie wspomniał o pyrkaniu pompki. 

Moim największym problemem jest to że w idle wszystkie wentylatory w obudowie zwalniają do 500RPM i jest wtedy pompka słyszalna dość mocno 

Olałem to. Wydajność mam dobrą a pyrkanie słyszę tylko jak się mocno wsłucham. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gret napisał:

Olałem to.

Dzięki za pomoc raz jeszcze! U mnie niestety mocno daje się to we znaki więc muszę walczyć jak nie to RMA i liczyć że inna będzie cichsza. Gdyby to było pyrkanie gdy przyłożę ucho do obudowy to bym zostawil ale ja to słyszę w odległości 50cm od zamkniętej obudowy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

                                                                                                                                                                                                                              ! AKTUALIZACJA !
Witam! Rozwiązałem problem z AIO ( mam nadzieje ) , po 2 tygodniach Arctic odpisał z zestawem debilnych pytań odnośnie chłodzenia, pisze debilnych ponieważ wszystkie informacje które im podałem w emailu były na tyle jasne i czytelne ze nie spodziewałem sie odpowiadać na ich pytania.  W emailu napisałem ze chłodnica jest na górze obudowy, wentylatory są podłączone przez splitter to złącza CPU FAN a pompka do złącza AIO PUMP. Po czym dostałem maila z pytaniem jak podłączona jest pompka oraz wentylatory i gdzie zamontowana jest chłodnica :E :E    

Już zgłosiłem RMA do XKOM ale tknęła mnie jeszcze jedna myśl ze skoro obrotami pompy można sterować z BIOSU tak powinno też sie dać sterować z programu od ASUS'a FanExpert 4 i po instalacji okazało sie ze sie da. Jednak że FanExpert jest wbudowanym programem w cały zestaw Ai Suite 3 nie chciałem go używać, pobrałem program Fan Control i tam też dało sie sterować obrotami pompy, oczywiście bez widocznych obrotów RPM, jak ze jestem fanem programu Argus Monitor byłem zdumiony ze w nim sterować pompa nie mogę, napisałem email do firmy i dostałem odpowiedz w 15 Minut. "Proszę zmienić "czip" z ASUS SERVICE na NUVOTON NCT6793D, po tym zrestartować program " i magia sie stała, ARGUS pozwolił na sterowanie pompa, nie wiem jakim cudem kiedy w BIOSIE ustawie te same parametry co w programie to pompa bzyczy pierdzi, jak ustawie w programie to jest cisza, ustawiłem sobie by działa na 60% od temperatury 30C do 60C po czym po przekroczeniu 60C wbija sobie na 95% i jest absolutna cisza, by sie upewnić ze pierdzenie ustało po takim zabiegu wyłączyłem wszystkie wentylatory i tak nasłuchiwałem z uchem w obudowie przez godzinę, żadnych dźwięków które by mnie zaniepokoiły , a wydajność na kręconym i7 9700K jest jak dla mnie bardzo dobra, w IDLE (pisząc tego posta ) wszystkie rdzenia 31-32C w  CinebenchR23 po godzinnym teście najcieplejszy rdzeń 70C najchłodniejszy 66C. OCCT z AVX2 po godzinie 67C. Chłodzenie ma skręcone wentylatory na max 1200RPM, pewnie na pełnym gazie czyli 1600-1700RPM urwał bym jeszcze ze 4-5 stopni. 

Użyłem ARCTIX MX4 , tutaj nie mogę polecić MX5. MX5 po użyciu przypomina trochę gumę do żucia, kiedy próbowałem odkręcić chłodzenie z CPU to było jak przyklejone, nie mogłem doczyścić procesora po tym gównie, gdzie z MX4, Noctua NTH1 czy 2 albo TGK nie ma takiego problemu. 

Mam nadzieje że moze komuś kiedyś sie przydać to rozwiązanie .    

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche dziwne że ustawiasz pompę w biosie i ma nieprzyjemny dźwięk a w argusie ta samo i jest ok :E ja na swoim eisbaer trzymam pompę cały czas na 10V czyli to daje 2400rpm zamiast 2800 i jest kompletnie nie słyszalna a wydajności nie tracę nawet 1stopnia :E 

Tak swoją drogą to też mam argusa i pompą dało się sterować za pierwszym razem po instalacji programu z palca :P ale usunąłem sterowanie bo tak jak wspomniałem mam wbite stałe sztywne obroty w biosie a argusem steruje tylko wentylatorami na chlodnicy i w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Troche dziwne że ustawiasz pompę w biosie i ma nieprzyjemny dźwięk a w argusie ta samo i jest ok

Sam jestem bardzo zdziwiony. A nie wiesz może czy da się w biosie ustawić tak by napięcie procesora w idle nie spadało np poniżej 0.800v? Chciałbym to ustawić na stałe a podczas obciążenia procesor sam by sobie dostosował 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po manualnym oc nie powinien tak zbijać vcore a stronę wcześniej pisałeś ze robiłeś oc, ustaw stale napięcie i nic złego się nie stanie ? nie zdegradujesz w ten sposób cpu jak będzie miał w idle tyle co pod obciążeniem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

                                                                                                                                                                                                                  AKTUALIZACJA v2

Odpisał ci całkiem inny gość z ARCTIC, napisał ze przyślą mi nowe chłodzenie a obecne im odeśle kiedy sprawdzę sobie nowe. W obie strony na ich koszt, brawo ARCTIC. Typ z którym pisałem napisał ze prawdopodobnie to cewka silnika wydaje takie dźwięki . W każdym bądz razie czekam na nowe AIO

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie temat.

Wiem, że sprzed roku ale mam podobny problem.

 

Chłodzenie LFII 240mm zamontowane na topie obudowy (kupione rok temu) przy włączaniu komputera (za pierwszym razem) pompa głośno bzyczy (dźwięk podobny do obcierania wentylatora o jakieś kable itp), czasami po paru godzinach intensywnego użytkowania też słychać - za równo w pierwszym jak i drugim przypadku dźwięk ustaje dosłownie po paru sekundach ale jest bardzo denerwujący - tym bardziej w nocy..

Pal licho, że co parę dni słyszę też przelewanie się wody które trwa też parę sekund.

Co do bzyczenia to domyślam się, że wtedy pompa wchodzi na 100% obrotów, a na niższych obrotach problem nie występuje.

Na pewno dźwięk wydobywa się od strony radiatora a nie tego małego wentylatora przy CPU.

W temacie zauważyłem, że autor podpiął osobno pompę i osobno wentylatory aby nimi lepiej sterować - jak? Wszystko jest przecież na 1 kablu? Chyba, że splitter jest gdzieś ukryty? Dysponuje wersją V3 lub V4 jeśli to pomoże.

Pamiętam, że jak robiłem push-pull to też go szukałem.

 

Kolejna sprawa natknąłem się na informację, że w LFII szybko zaciera się i zapowietrza pompa w pozycji leżącej (poziomej) - prawda to?

Mogę bez problemu przenieść go na front aby był w pionie (jak dobrze pamiętam węże mają być na dole?).

Generalnie będę go reklamował u producenta na dniach - regulacja pompy pozwoliłaby mi na lepsze udokumentowanie problemu (nagranie tego bzyczenia).

Z chłodzenia byłem zadowolony dotąd, ale minął ledwo rok i zaczęły się problemy - więc teraz nie wiem czy to przez pozycję zamontowania AIO, czy trafiłem na wadliwą sztukę, czy takiej niskiej jakości jest wykonanie.

Jak tak ma być to chyba wrócę do powietrza, ale widziałem też że bodajże @zawisztheblack zachwalał EK 360 Basic za lepszą pompę, wykonanie itp - cenowo podobnie jak AFII 360/420.

@przemekpsp odsyłałeś wadliwe chłodzenie na swój koszt? Czy może producent zwrócił za dostawę lub przysłał kuriera od siebie? 

Edytowane przez orange99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w przypadku ALF II wszystko jest podłączone jedną wiązką - przewód od wentylatorów idzie pod oplotem węży do blokopomki - finalnie na jednej wiązce sterujesz i pompą i wentylatorami. Raportowane są tylko RPM wentylatorów.. Możesz odpiąć wentylatory przy chłodnicy (mają bardzo krótkie przewody) i podłączyć je na osobnym rozdzielaczu pod gniazdo płyty głównej, a pompkę podłączyć standardowo przewodem, którym masz teraz wszystko podpięte pod mobo.  Tylko pompka nie raportuje swoich RPM, więc będziesz widział stale 0 RPM na złączu. od 50% sygnału PWM pompka leci na 100%.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...