Skocz do zawartości
Baronik

Zestaw bez karty graficznej do 5k

Rekomendowane odpowiedzi

Zmontowałem sobie taki zestaw, kartę mam na razie GTX 1070 (jak w sygnaturze), który musi jeszcze poczekać na wymianę, bo ceny 3070 to na razie absurd (kosztują niemal tyle, co cała poniższa reszta), zostają też oczywiście dyski i peryferia.

Gram w gry na razie w FHD (monitor 21:9), ale w przyszłości może zmienię monitor na 34" 3440x1440, jak karty trochę stanieją. Nie zamierzam podkręcać, zależy mi na dobrej kulturze pracy, lubię RGB i nie ukrywam sympatii do Corsair (stąd sporo komponentów tej firmy).

https://www.morele.net/inventory/info/3e714694/

Procesor AMD Ryzen 5 5600X, 3.7GHz, 32 MB, BOX - 1309 zł
Chłodzenie wodne Corsair iCUE H115i RGB PRO XT 280mm - 609 zł
Płyta główna Asus PRIME B550-PLUS - 619 zł
Zasilacz Corsair RM750 2021 750W - 499 zł
Pamięć Corsair Vengeance RGB PRO SL, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL18 x2 - 858 zł
Dysk SSD Corsair Force MP600 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe - 429 zł
Obudowa Corsair 4000D Airflow Czarna - 431 zł
Wentylator Corsair iCUE SP120 RGB PRO 120mm - 79,05 zł
Wentylator Corsair iCUE SP120 RGB PRO 120mm 3-pack + Kontroler Lighting Node CORE - 211 zł
Razem: 5 044,05 zł

Czy macie jakieś uwagi? Zależy mi głównie na opinii dotyczącej płyty głównej, a także informacji, czy dołączony do zestawu wiatraków lighting node będzie wystarczający, aby spiąć ładnie AiO, te wiatraki na przód i ten z tyłu obudowy w jedną całość? Na filmach na YT to wygląda wszystko na takie proste, ale nie mając doświadczenia samemu z takim rozbudowanym RGB po prostu nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę fakt, ze ceny kart jeszcze długo będą absurdalne - jesteś pewien, że chcesz teraz zmieniać sprzęt? Przy braku wymiany karty moim zdaniem ta przesiadka jest zupełnie bez sensu - zanim karty stanieją, to na rynku będziesz miał nowsze, wydajniejsze procesory.

Nie wiem też po co ci AIO do 5600X, skoro ten CPU chłodzi bardzo skutecznie Fera 5 za 120 zł. Chyba, że chodzi o kwestie typowo wizualne, no ale z jednej strony bolą cię ceny kart, a z drugiej chcesz wydać niepotrzebnie kupę kasy na AIO? ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dirian napisał:

Biorąc pod uwagę fakt, ze ceny kart jeszcze długo będą absurdalne - jesteś pewien, że chcesz teraz zmieniać sprzęt? Przy braku wymiany karty moim zdaniem ta przesiadka jest zupełnie bez sensu - zanim karty stanieją, to na rynku będziesz miał nowsze, wydajniejsze procesory.

Nie wiem też po co ci AIO do 5600X, skoro ten CPU chłodzi bardzo skutecznie Fera 5 za 120 zł. Chyba, że chodzi o kwestie typowo wizualne, no ale z jednej strony bolą cię ceny kart, a z drugiej chcesz wydać niepotrzebnie kupę kasy na AIO? ;)

Myślałem, żeby poczekać na nowe platformy, ale raczej ich nie kupię, bo będą za drogie, jednak myślisz, że wtedy spadną ceny tych obecnych komponentów?

Wybór chłodzenia do procka jest bardziej podyktowany kwestią rezygnacji z powietrznego chłodzenia - zamysł jest taki, że wszystkie wiatraki będą kręcić się na minimum, przód zaciąga, a ciepłe powietrze wychodzi górą przez AiO i trochę tyłem przez jeden wiatrak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Baronik napisał:

Myślałem, żeby poczekać na nowe platformy, ale raczej ich nie kupię, bo będą za drogie, jednak myślisz, że wtedy spadną ceny tych obecnych komponentów?

Wybór chłodzenia do procka jest bardziej podyktowany kwestią rezygnacji z powietrznego chłodzenia - zamysł jest taki, że wszystkie wiatraki będą kręcić się na minimum, przód zaciąga, a ciepłe powietrze wychodzi górą przez AiO i trochę tyłem przez jeden wiatrak.

Od razu po premierze nie ma co kupować, ale jak minie podatek od nowości to czemu nie. Przy takim budżecie spokojnie poskładasz coś sensownego. Weź też pod uwagę to co napisał kolega wyżej.

A czemu chcesz rezygnować z powietrznego? AIO w zasadzie ma sens jedynie przy mocno grzejących się wielordzeniowych procesorach (Core i9, Ryzen 9, podkręcony Core i7 / Ryzen 7), wtedy ciecz faktycznie daje przewagę. W przypadku tak chłodnego CPU jak 5600X to AIO będzie działać głośniej od chłodzenia powietrznego, bo dochodzą dodatkowe decybele w postaci pracy pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki 12600K może nie być specjalnie droższy od 5600X (którego cenę już obniżono o 50$, ale nie widać tego w Polsce), za to będzie znacznie wydajniejszy.

Jeśli jednak wolisz kupować teraz to MSI B550 Tomahawk jest w promce MSI (np. na Morele) za 519zł.

RGB wg mnie lepiej wygląda w białych obudowach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc jednak na to, że Intel od dawana zapowiada problemy z dostępnością od III kwartału 2021, to żeby przypadkiem nie było podobnej sytuacji jak z GPU - mało i drogo na półkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Caps napisał:

Patrząc jednak na to, że Intel od dawana zapowiada problemy z dostępnością od III kwartału 2021, to żeby przypadkiem nie było podobnej sytuacji jak z GPU - mało i drogo na półkach. 

Z drugiej strony popyt na CPU (i ogólnie, podzespoły) też znacząco zmalał, no bo skoro nie ma kart to po co inwestować w nowy komputer?

Widać to po statystykach 90-dniowych na morele, czy chociażby pytając znajomych prowadzących / pracujących w sklepach ze sprzętem. Podejrzewam więc, że jakichś większych problemów z dostępnością nowych CPU Intela nie będzie - przynajmniej tych średniopółkowych pokroju i5 12600k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, oh,shut up napisał:

Za 2 miesiące ceny starych generacji polecą na łeb na szyje bo wszyscy będą się przesiadać na nowe.

Wrozysz z fusów czy szklanej kuli?

Nie będzie taniej, bo jest duży popyt, a mała podaż co powoje wzrost cen, a nic nie skazuje na to żeby miała się zmieć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba macie rację, że nie ma się teraz za to brać i spokojnie poczekać na nową generację. W sumie nie gram na PC w nim bardzo wymagającego, a do FHD to co mam styknie na razie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy wydawać. Oczywiście jak kupisz to będziesz mieć fajny sprzęt, no ale co z tego skoro będzie niepotrzebnie tracić na wartości czekając na nową kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co czytam to nowe procesory będą przeznaczone do laptopów.

Technicznie procesory Alder Laker to następcy nadchodzących dopiero Rocket Lake, jednak będą także przeznaczone dla laptopów i podobnych urządzeń przenośnych.

https://www.pcworld.pl/news/Intel-Alder-Lake-12-generacja-specyfikacja-ceny-testy-Aktualizacja-20-09-2021,425432.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...