Skocz do zawartości
DeXterro94

Pomoc w modernizacji komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po jakimś czasie chciałbym zmodernizować swojego PCta. Używam go w 95% do pracy 3d oraz renderów (cinema 4d, keyshot, octane, fusion, zbrush). Mój aktualny zestaw to:

- Gigabyte GA-Z170-D3H
- HyperX 32GB (2x16GB) 3466MHz
- i7 6700k + jakieś chłodzenie silentium
- Gigabyte Rtx 2080Super
- 1 tb ssd 
- 1 tb hdd
- zasilacz Silentium 600W

Ze starych rzeczy pozostaje na 100% karta graficzna i pamięć ram. Chciałbym dokupić z 2Tb w ssd. 

Czy jest jakiś sensowny procesor na sockecie 1151 który warto zakupić przy modernizacji? A może wymienić też płytę i przesiąść się na inny socket lub procesor od AMD? Wydaje mi się wtedy też, że będzie konieczność zmiany zasilacza na silniejszy. Byłbym również wdzięczny za polecenie cichej obudowy - aktualnie posiadam jakąś tanią obudowę firmy Silentium. Komputer jest strasznie głośny :( Co do ceny - to raczej kwestia drugorzędna

Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta wspiera maksymalnie czterordzeniowego 7700K, czyli to co masz teraz tylko z wyższym zegarem. Cinema 4D, Octane, Fusion czy Zbrush bazują głównie na jednym rdzeniu więc tu zmieniając platformę nie będzie wielkiego przeskoku tzn. jakiś będzie ale większa ilość rdzeni nie będzie zbyt często zaprzęgana do pracy. i5-11600K czy Ryzen 5600X mają dość mocny jeden wątek, Ryzen wyższą cenę nadrabia tańszymi płytami głównymi i mniejszym z użyciem prądu (nie trzeba zmieniać zasilacza).

Twój obecny dysk SSD to SATA czy M.2 nvme? I w jakim standardzie ma być ten nowy?

Cichą obudową jest np. Corsair 275R Airflow. Bardzo ciccha potrafi być SilentiumPC RG6V ale trzeba mieć płytę główną która "umie" sterować szybkością wentylatorów. Jaką budę masz teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon wielkie dzięki za odpowiedź

Co do procesora - nie mam zielonego pojęcia co zrobić. Mam już go z 7 lat, myślałem o zwykłej modernizacji. Zupełnie się na tym nie znam, byłem przekonany że po tylu latach mogę kupić coś o wiele wydajniejszego.

Co do dysków - tego SSDka mam w porcie M2. Leciwy już HDD oczywiście kończy swoją karierę

Moja aktualna obudowa to SilentiumPC Aquarius X70W - taki absolutny zwyklak. Przyznam że ogólnie zależy mi na cichym komputerze. Pracuję ze swoją dziewczyną w jednym pokoju gdzie mamy dwa komputery. Mój odrzutowiec przy jej macbooku i imacu to jakaś tragedia. Aktualnie trzeba pracować w słuchawkach kiedy odpalam program 3D :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo zapytam o procesor Procesor Intel Core i9-9900K - czy warto w niego inwestować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, DeXterro94 napisał:

Co do dysków - tego SSDka mam w porcie M2.

SATA czy NVME? 

1 minutę temu, DeXterro94 napisał:

dodatkowo zapytam o procesor Procesor Intel Core i9-9900K - czy warto w niego inwestować? 

Nie raczej już nie. 

Render w Cinema 4D potrafi zajechać wielowątkowe CPU. Sporo tego jest? 
Ile możesz, chcesz wydać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DeXterro94 napisał:

dodatkowo zapytam o procesor Procesor Intel Core i9-9900K - czy warto w niego inwestować? 

Absolutnie nie, i tak musisz zmieniać platformę a to starsza generacja która wciąż jest droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps 
dziękuję za odpowiedź :)

SATA czy NVME? - jednak to nie jest M2. W tym PC mam zwykłe SSD 500gb firmy Crucial. Chciałbym jednak dokupić M2 1/2 tb :)

Render w Cinema 4D potrafi zajechać wielowątkowe CPU. Sporo tego jest? - chodzi o ilość renderów? Renderuję bardzo dużo, codziennie. Używam do tego głównie Keyshota.

Ile możesz, chcesz wydać? - myślę ok 4/5k zł. Czyli:

- Obudowa (bardzo chciałbym coś wygluszającego) 
- M2 1/2TB
- Płyta główna 
- Procesor 
- chłodzenie procka
- Zasilacz (?)

@kalderon 
dzięki za odpowiedź!

Czy polecasz coś konkretnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wZIwlc5.jpg

10 rdzeni z zintegrowaną grafiką na wypadek gdyby program wspierał Quick Sync.

Mam nadzieję, że płyta umożliwia sterowanie wentylatorami obudowy, po boniżeniu obrotów RG6V jest bardzo cicha.

Zasilacz kup oddzielnie, z kodem "WIETRZ21" ważnym do dziś do północy jego cena spada do 450zł. Wprowadzony wyżej kod na płytę główną to "PBMBMSI". Jeśli przed złożeniem zamówienia zapiszesz się do newslettera to za każde wydane 500zł zostaniesz bon na 50zł na kolejne zakupy:

https://www.morele.net/50-za-500/

 

Alternatywy:

1. W ramach promocji "wyprz21" jest też szybki dysk PCI-E 4 PNY CS3040 za 1219zł:

https://www.morele.net/dysk-ssd-pny-xlr8-cs3040-2-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen4-nvme-m280cs3040-2tb-rb-7893108/

Ale Intele 10 generacji obsługują tylko PCI-E 3 więc wielkiej przewagi nie będzie.

2. Alternatywna obudowa be quiet 500DX:

https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-pure-base-500dx-bgw37-6726194/

Lub cicha ale droga i wielka Silent Base 802:

https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-silent-base-802-czarna-bg039-7625325/

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym wziąć 500DX i Freezera II 280 z wentylatorami 140mm. A najlepiej wspomnianego SB 802 + Freezer 280 / 360 i jest pikobelo.

Wyciszone obudowy to słaba opcja pod komp do wielogodzinnego renderu, bo pogarszając przepływ powietrza (zamknięta buda, słaba wentylacja z frontu) automatycznie podnosisz temperatury w środku i chłodzenie ma więcej do roboty - więc niekoniecznie musi być ciszej.

Wyciszone budy są fajne do wyciszenia cichych konfiguracji, typu to co mam w sygnaturce - chłodny i5, chłodna karta, wtedy wyciszona buda ma dużo sensu.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Freezera 280 nie wciśniesz do 500DX inaczej niż na front, a to ograniczy dopływ powietrza do karty, więc jej wentylatory będą musiały mocniej pracować. 802 nawet z meshowym frontem jest całkiem cicha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Caps wrzucał dwie fotki w którymś temacie i wynikało z nich, że Freezer II 280 wchodzi na top do 500DX. Ale mimo wszystko jak budżet pozwala, to warto wziąć 802.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @Dirian - bardzo dziękuję za pomoc! Nie do końca rozumiem co masz na mówiąc "Freezer 280 / 360"

@kalderon 

ogromne dzięki za propozycje i linki. Cały zestaw wygląda super. Zastanawiam się jedynie by zejść z ceny z dysku ssd i wziąć 1tb by zmieścić się w 5k i wziąć Silent Base 802 - obudowa wygląda solidnie. Mam 3 drobne pytania o zestaw:

Co do procesora - różnica będzie zauważalna w porównaniu do tego co mam? 
Zasilacz - rozumiem że wymiana już będzie konieczna przy takim zestawie?
I ostatnie - czy morele złożyłoby mi ten zestaw pomimo braku gpu i ramu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyfry to rozmiar chłodnicy (a więc i wentylatorów), wersja 240 ma dwa wentylatory 120mm, wersja 280mm ma dwa wentylatory 140mm, wersja 360 ma 3 wentylatory 120mm.

1. Zależy na ile obecny zestaw już nie wyrabia.

2. Wymiana zasilacza nie będzie konieczna.

3. Morele ma usługę składania bez GPU, musisz zapytać o RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon - niestety ale nie udało mi się dodać do koszyka płyty głównej - chodzi o podany przez Ciebie model MSI MPG Z490 GAMING PLUS. Morele nie ma już ich chyba na stanie. Czy jest może jakaś alternatywa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Gaming Plus wyszła. Alternatywy będą droższe np. MSI Z490 Tomahawk - 719zł po zniżkach, MSI Z590-A Pro - 669zł (nowszy chipset który niewiele Ci da, gorsze audio), MSI B560M Bazooka - 535zł (chipset nie umożliwia podkręcania procesora, ale 10900 i tak jest zablokowany, format mATX, audio jak w A-Pro).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon - dzięki za odpowiedź! Zastanawiam się jeszcze nad samym procesorem. Ten z odblokowanym mnożnikiem ma większą częstotliwość taktowania procesora (mają 2.8 i 3.7). Czy różnica w wydajności byłaby duża? Jest sens dopłacać do wersji K? Chciałbym w związku z tym dobrać odpowiednią płytę. Jeśli jest sens to wziąłbym  MSI Z490 Tomahawk + 10900K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja z "k" ma o 300 MHz wyższe taktowania na wszystkich rdzeniach w trybie Turbo. Nie jest to jakaś wielka różnica, no ale odrobinę jest. 

Jak dopłacać to do i9 10850k, bo 10900k jest fatalnie wyceniony a różni je tylko 100 MHz.

A czy warto? No kwestia dyskusyjna - jeden powie, że można, drugi, że nie. Sam zdecyduj.

Wersję z "k" oczywiscie można podkręcić, ale to raczej sztuka dla sztuki bo te procki są już mocno wyżyłowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10900K jest absolutnie bez sensu, jest dużo za drogi, za 2400zł kupuje się Ryzena 5900X. 10850K to dokładnie to samo tylko z niższych boostem na jednym rdzeniu (i to o zaledwie 100MHz), jest to niewykrywalna różnica.

2 godziny temu, DeXterro94 napisał:

Ten z odblokowanym mnożnikiem ma większą częstotliwość taktowania procesora (mają 2.8 i 3.7).

To jest taktowanie bazowe uwzględniające limity mocy itp. Faktycznie na wszystkich rdzeniach 10900 ma 4,5GHz, a 10850K 4,75-4,8GHz. Ale - do gier liczy się wysoki boost na pierwszych rdzeniach (a tu 10900 też ma piątkę z przodu), a przy renderowaniu robotę zrobi liczba rdzeni. I tak wydajesz dużo, jak chcesz się pobawić z podkręcanie to bierz 10850K, jak nie to 10900 tez zrobi robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W xkom jest z590 gaming x za 599zl albo z590 ud ac z kodem tydzien-gigabyte jeżeli chodzi o przyzwoite płyty w dobrej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon
@Dirian

Serdecznie dziękuję za pomoc. Aktualnie koszyk wygląda tak. 
Myślicie że będzie okej? Do tego będzie wspomniany:

- Gigabyte RTX 2080Super
- HyperX 32GB (2x16GB) 3466MHz
- 1 tb hdd 
- 500 gb ssd
- Zasilacz - jutro potwierdzę dokładnie co to za model, jeśli będziecie mogli rzucić jeszcze na to wszystko okiem to będę wdzięczny za pomoc :)

Sklep komputerowy Morele.net - Google Chrome 2021- kopia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucilbym jednak do Freezera w wersji 280 skoro bierzesz Silent Base 802. Wentyle 140mm w kwestii ciszy to lepsza opcja od 120 zamontowanych na 240. Plus wieksza, wydajniejsza chłodnica. Tutaj akurat nie warto oszczędzać przy i9.

 

SSD KC2500 masz 140 zł taniej, a różnic w wydajności przy i9 10gen nie będzie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dirian - dziękuję za odpowiedź. Zaraz zmienię w takim razie

@kalderon

Mam dodatkowo pytanie o kod rabatowy o wartości 400 zł który uzyskam za to zamówienie: czy orientujecie się czy będę go mógł dopiero użyć przy następnych zamówieniach? 
+pytanie o pastę: czy jeśli przejdzie możliwość złożenia przez nich kompa to czy potrzebuję kupować oddzielnie pastę tutaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko trochę nie ogarniam. Jak to ma być do gier, to mimo wszystko chyba lepiej 11700f.. a jak z jakiegoś powodu nie chcesz 11. gen, to chyba nawet przyoszczędzić i 10700 np kf... a jak do jakichś filmów itd to lepiej AMD... 10900 to dla mnie taki CPU dla nikogo trochę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pioy

Przeczytaj pierwszy post.

3 minuty temu, DeXterro94 napisał:

Mam dodatkowo pytanie o kod rabatowy o wartości 400 zł który uzyskam za to zamówienie: czy orientujecie się czy będę go mógł dopiero użyć przy następnych zamówieniach?

Tak.

4 minuty temu, DeXterro94 napisał:

+pytanie o pastę: czy jeśli przejdzie możliwość złożenia przez nich kompa to czy potrzebuję kupować oddzielnie pastę tutaj?

Pasta przyjdzie z chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...