Skocz do zawartości
Hantea

Wiatraki od karty graficznej kręcą się bez przerwy odrazu po przejściu do windowsa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem odnośnie karty graficznej.

Mianowicie gdy włączam komputer, nic się nie dzieje, przechodzi do windowsa i jest wszystko ok, ale po tym jak przejdzie do windowsa, po około 5-10 sekundach wiatraki karty graficznej dostają pierdolca i kręcą sie bez przerwy na 75% (co widać na załączonym obrazku odrazu po włączeniu komputera w MSI afterburner) https://imgur.com/a/uxTix1C

Mogę to naprawić jednym kliknięciem w afterburnerze klikając na automatyczną kontrole. Problem w tym że nigdy nie przechodziło to na manual, i to nie jest wina afterburnera, sprawdzałem oba przypadki gdy się włączał razem z systemem oraz gdy usunąłem go a autostartu. Zaczęło to się dziać kilka dni temu, pare dni po tym jak czyściłem komputer (nie kręciłem żadnymi wiatrakami, jedynie delikatnie je ruszałem żeby przejść do każdego skrzydła wiatraka i czyścić pędzelkiem). Nadmienie że to się stało KILKA DNI po tym jak wyczyściłem komputer, nie odrazu. 

Jedyne na co wpadłem to gdy zrobiłem 3/4 poradniku na youtubie na "lekki" windows 10 (https://www.youtube.com/watch?v=Oye94zZm5XI&t=2178s&ab_channel=RGBtech) to wiatraki zaczęły się zachowywać krótko po tym poradniku. 

Spróbuję zrobić przywracanie systemu, a potem odepne i podepne ostrożnie jeszcze GPU. Jeżeli macie jakieś pomysły co może być powodem to będę wdzięczny za pomoc.

Specyfikacja komputera:

GPU : Gigabyte RTX 2060 dwuwentylatorowa 

CPU Ryzen 5 3600

Płyta główna Gigabyte GA-A320M-H 

Zasilacz SilentumPC Vero 600W 

Wersja Windowsa 21H1 19043.1237

 

Edytowane przez Hantea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na screenie z msi ab widać że karta nie pracuje w spoczynku ale przy temperaturze 50*C nie powinna chodzić aż na 75 % wydajności wentylatorów . Więc coś jest namieszane z kontrolą pracy wentylatorów. Jeśli to nie zasługa tego poradnika z youtuba i nic nie da przywracanie systemu, widzę 3 możliwości. Problem ze sterownikiem, problem z msi ab (mimo że sprawdzałeś przy wyłączonym autostarcie) lub koparka w systemie. Napisz czy przywracanie systemu rozwiązało problem.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, toska78 napisał:

Na screenie z msi ab widać że karta nie pracuje w spoczynku ale przy temperaturze 50*C nie powinna chodzić aż na 75 % wydajności wentylatorów . Więc coś jest namieszane z kontrolą pracy wentylatorów. Jeśli to nie zasługa tego poradnika z youtuba i nic nie da przywracanie systemu, widzę 3 możliwości. Problem ze sterownikiem, problem z msi ab (mimo że sprawdzałeś przy wyłączonym autostarcie) lub koparka w systemie. Napisz czy przywracanie systemu rozwiązało problem.

Przywracanie systemu nic nie dało. Msi ab czyta to jako 75% pracy wentylatorów, jakbym ja to sam ustawił manualnie, nie ma tego procesu automatycznego wiatraków że przy np. 60°  będzie 40% że czym większa temperatura gpu tym większa moc wiatraków, czyli tak jak być powinno.

Malwarebytes nic nie wykrywa, spróbuję usunąć z autostartu różne programy i odpalić windowsa w trybie awaryjnym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem narazie rozwiązany.

Jeden z programów to była prawdopodobnie koparka, podejrzewam że z microsoft store, TranslucentTB 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz dać logi z FRST bo jeśli tylko wyłączyłeś to z autostartu to nie pozbyłeś się do końca infekcji i może powrócić (po którymś rozruchu systemu) to nadmierne użycie GPU w spoczynku.

Możesz też od razu przeskanować system przy użyciu adwcleaner. Poza tym uruchomienie systemu w trybie czystego rozruchu zazwyczaj pozwala ustalić problematyczną aplikację lub usługę niesystemową w autostarcie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest infekcja. Uruchom FRST a następnie (poprzez skrót klawiszowy CTRL + Y) otwórz notatnik systemowy. Wklej w nim poniższą zawartość:

Cytat

CloseProcesses:
Startup: C:\Users\Kuba\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\HoneygainUpdater.lnk [2021-08-13]
ShortcutTarget: HoneygainUpdater.lnk -> C:\Users\Kuba\AppData\Roaming\Honeygain\HoneygainUpdater.exe (OOO "XMAC" -> Honeygain)
BootExecute: autocheck autochk * SmartDefragBootTime.exe
GroupPolicy\User: Ograniczenia - Edge <==== UWAGA
Policies: C:\ProgramData\NTUSER.pol: Ograniczenia <==== UWAGA
HKU\S-1-5-21-1791041081-2939021285-780139431-1001\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge: Ograniczenia <==== UWAGA
HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Internet Explorer: Ograniczenia <==== UWAGA
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [glcimepnljoholdmjchkloafkggfoijh]
CHR HKLM-x32\...\Chrome\Extension: [makcojoppodhcgmmchohadhpkicoafka]
S3 mracsvc; C:\Windows\System32\mracsvc.exe [21753376 2021-04-14] (Mail.Ru LLC -> LLC Mail.Ru)
S3 mracdrv; C:\Windows\System32\drivers\mracdrv1.sys [20986200 2021-04-14] (Mail.Ru LLC -> LLC Mail.Ru)
2021-09-19 15:32 - 2021-09-19 15:32 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\Desktop\FRST-OlderVersion
C:\Windows\System32\mracsvc.exe
C:\Windows\System32\drivers\mracdrv1.sys
2021-08-26 19:13 - 2021-08-26 19:14 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\.lao_patch
2021-08-26 19:02 - 2021-09-13 20:34 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\AppData\Local\ExitLag
2021-08-26 19:02 - 2021-08-26 19:04 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\AppData\Roaming\ExitLag
2021-08-26 19:00 - 2021-08-26 19:00 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Mail.Ru
2021-08-26 18:55 - 2018-04-11 13:42 - 000048640 _____ (SKOWSAND SERVICOS DE PROVEDORES E INTERNET LTDA - ME) C:\Windows\system32\Drivers\ndextlag.sys
EmptyTemp:

Poprzez skrót klawiszowy CTRL + S (albo przez Plik -> Zapisz) zapisz zmiany w notatniku a następnie w FRST kliknij na Napraw. Na zakończenie naprawy FRST poprosi o restart systemu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 W nowych logach wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, powiesz coś więcej na temat tej infekcji? Co powodowała dokładnie?

I myślałem że honeygain to zaufana strona i aplikacja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o honeygain to nieopatrznie dałem do usunięcia skrót w folderze Startup (Autostart) do aktualizacji aplikacji, wraz z usunięciem pliku docelowego skrótu. Jeśli korzystasz z tej aplikacji a nie działa teraz poprawnie, po prostu przeinstaluj ją bo dopiero w Addition.txt widać aplikacje zainstalowane w systemie i można dojść czy to (w tym przypadku skrót) składnik czy pozostałość po aplikacji. Co do właściwej infekcji, w systemie były szkodliwe składniki (sterownik, usługa i folder w autostarcie) infekcji mail.ru:

Cytat

S3 mracsvc; C:\Windows\System32\mracsvc.exe [21753376 2021-04-14] (Mail.Ru LLC -> LLC Mail.Ru)
S3 mracdrv; C:\Windows\System32\drivers\mracdrv1.sys [20986200 2021-04-14] (Mail.Ru LLC -> LLC Mail.Ru)
2021-08-26 19:00 - 2021-08-26 19:00 - 000000000 ____D C:\Users\Kuba\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Mail.Ru

Plus jeszcze czyszczenie pozostałości (w formie folderów na partycji systemowej) po ExitLag i czyszczenie katalogów z plikami tymczasowymi (poleceniem EmptyTemp: w skrypcie naprawy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...