Skocz do zawartości
CziKs

Nawywijałem z dyskami, bootloader na D:

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

narobiłem syfu, aż wstyd. Grzebię i zakopuję się bardziej. Potrzebuję pomocy.
Problem dotyczy windowsa 10.

Historia:
Z poprzedniego lapka wyciągnąłem dysk i podłączyłem do stacjonarki. Odpaliłem bez wyboru źródła bootowania i zaskoczenie - system zbootował z tego podłączanego dysku (nowy dysk stał się C, a właściwy systemowy F). Znam hasło admina do systemu n z nowego dysku, nadal mogę się tam logować. Problem w tym, że po wyborze bootowania mojego właściwego dysku na pc, wszystko trafił szlag. (btw. dziwne bo dysk właściwy dla tego pc jest na ide 0 master, a ten podłączany również na ide 0 ale slave - nie mam pojęcia dlaczego system bootował ze slave!?).
Wracając do temat "wszystko trafił szlag" - początkowo sprawa wyglądała do rozwiązania. Recovery failuje i szuka pliku dziennika na F: (wtf). Ok, ustaliłem, że coś nagmerało i przeniosło bootloadera. Po odłączeniu innych dysków magazynów, ten szukał wspomnianego dziennika już nie na F ale na D, no ok. Sprawdzam komendą bcdedit. Okazuje się, że bootmenager jest na C a bootloader na D. Idiota przeniósł bootloadera na D. Więc pomyślałem, że trzeba go skierować z powrotem na C. Wszelkich komend typu bootsect fix restore etc. próbowałem, aż w końcu popełniłem poważny błąd dając komendę

bcdboot D:\windows /s C:

Myślałem, że zmuszę go do szukania bootloader na C:, ale widać, że nie wiem co robię :/. Od teraz są schody. Nadal mogę odpalić windę z tego drugiego "nowego" dysku. Natomiast przy próbie odpalenia właściwego dysku, już nie odpala się restore (więc mam związane ręce , nic nie mogę robić), bo pojawia się bluescreen 0xc000014c. Mam teraz odpaliś restore z dysku recovery. I tu kolejne zdziwienie, bootuję pena i zwisa na "Loading Operating System ...". Tragedia, nie mogę ruszyć dalej. Nie rozumie dlaczego nie bootuje recovery z tego pena.

Co mogę zrobić:
a) Odpalić system z tego "nowego dysku" i przygotować nowy dysk bootowalny. No ale jest problem, winda na nowym dysku to proffesional na którego nie mam licencji, a sam mam zainstalowaną wersję N.
b) Zastanawiam się czy można jeszcze naprawić ten dysk aby zbootował z właściwego C. Zauważyłem, że po użyciu wspomnianej komendy bcdboot, dysk D: stał się hmm partycją o pojemności jakiś 350mb. Czyli to była partycja recovery albo coś podobnego. Disk part widzi 3 partycje na tym dysku, z czego ja używałem ten dysk tylko z jedną systemową partycją. Dwie pozostałe to partycje na użytek windy (no i jedną z nich widocznie popsułem).

Jak się próbować z tego wygrzebać. Waham się przed formatem, ze względu na problem z bootowaniem z mojego pendrive instalacyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc nic z tego nie rozumiem; master-slave jest na dawnym ide z taśmą, czyli pata - masz jeszcze pata? niezależnie - nie ma znaczenia, tylko podaj, czy bootujesz uefi czy mbr; i 2 niezależnie - jeśli chcesz zabootować stary system po prostu możesz go dopisać do nowego, i powinien wystartować; bez znaczenia, co się na starym popsuło

jeśli chcesz dopisać - na nowym 10 cmd w trybie administratoratora, wpisz bcdedit, i wpisz

bcdedit /copy {default} /d windows10xxx

polecenie= skopiuj wpis dla systemu default z opisem (d = description) windows10xxx

powinien się wyświetlić id = identyfikator nowego systemu - zapisz go sobie

wpisz

bcdedit /set {id} device=x:

polecenie = ustaw device=partycję dla systemu z id na x:

id - oczywiście wyświetlony id, x: = partycja ze starym systemem

powinieneś mieć teraz wybór i po wyborze starego powinien startować

przed poleceniami wpisz bcdedit i sprawdź, jaki jest identyfikator nowego - jeśli będzie current a nie default wpisz {current}

jeśli chcesz startować niezależnie w zarządzaniu dyskami starego systemu sprawdź, jak widzi swój dysk- czy jest partycja system osobna, czy system i ta z 10 ta sama, itd, czy może w ogóle nie ma system, czyli aktywnej;czy na nowym dysku widzi system, jeśli tak to gdzie, itp; i w ogóle jak startujesz -uefi--mbr? - przyjmuje mbr; chyba trochę się orientujesz, ale dość chaotycznie, np boot manager i boot loader to to samo (bootmgr), itd; jeśli od razu wystartował nowy dysk - może po prostu podłączyłeś do sata 1, ma pierwszeństwo w bootowaniu; w poleceniu z /d, jeśli w opisie będzie spacja, weź opis w cudzysłów

ps  - jeśli masz 2 dyski z systemami nie ma "właściwego" c - każdy dysk widzi swój system jako c - litery są zapisane w rejestrze systemu i dla każdego systemu mogą być inne; czyli obowiązują tylko w obrębie systemu, nie komputera

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Biosie jako pierwsze urządzenie bootujące wybierz menadżer bootowania systemu czy jakoś tak. System będzie się uruchamiał 2 sekundy dłużej, ale sam sobie znajdzie bootloadera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale chodzi o to, żeby też bootował stary system - jeśli ma na osobnych dyskach są 2 bootloadery; jeśli stary system wejdzie po wyborze wpisz w nim bcdedit, sprawdź, czy widzi i jak swój bootloader; jeśliby były w nim 2 systemy wyświetla nowy bootloader, nie swój stary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest GPT to bez problemu menadżer bootowania powinien wykryć wszystkie systemy i odpalić ekran wyboru systemu. No chyba że przenosząc na siłę bootloader na C i tworząc automatycznie ukrytą partycję bootloadera uwalił jeden z nich i ma teraz tylko jeden. W zasadzie nie do końca rozumiem pierwszy post, czy chodzi właśnie o odpalanie 2 systemów na zmianę, czy o naprawę pierwotnej konfiguracji. 

Jak o naprawę pierwotnej konfiguracji to trzeba zostawić tylko jeden dysk, na którym jest system i próbować odpalić tak jak piszę. Jak nie zadziała, to trzeba odbudować całe BCD o czym w zasadzie świadczy kod bluescreena. Do tego będzie potrzebny pendrive instalacyjny by odpalić wiersz poleceń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy to tak działa - menedżer systemów jest na ekranie bootowania ( boot screen) - może? faktycznie działa automatycznie (a nie dopiero po naciśnięciu klawisza przy starcie), ale żeby zadziałał automatycznie w uefi musi być wpis obu systemów, bo stamtąd wyświetla je boot screen - jeśli podpiął dysk z nowym systemem to w uefi nie ma wpisu tego systemu i ten automatyzm nie zadziała

dodam, że łatwo sprawdzić, co jest w uefi - w cmd wpisać bcdedit /enum firmware

naprawić można także z systemu - 1, ewentualnie z 2, jeśli startuje - trzeba nadać literę efi na starym dysku i użyć polecenia dla bcdboot; 10 ma kopię bcd chyba? w system32\boot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, glauks napisał:

nie wiem, czy to tak działa - menedżer systemów jest na ekranie bootowania ( boot screen) - może? faktycznie działa automatycznie (a nie dopiero po naciśnięciu klawisza przy starcie), ale żeby zadziałał automatycznie w uefi musi być wpis obu systemów, bo stamtąd wyświetla je boot screen - jeśli podpiął dysk z nowym systemem to w uefi nie ma wpisu tego systemu i ten automatyzm nie zadziała

dodam, że łatwo sprawdzić, co jest w uefi - w cmd wpisać bcdedit /enum firmware

naprawić można także z systemu - 1, ewentualnie z 2, jeśli startuje - trzeba nadać literę efi na starym dysku i użyć polecenia dla bcdboot; 10 ma kopię bcd chyba? w system32\boot

Tak, ma kopię i można ją spokojnie przywrócić, tylko to trochę dłubania jest bo musisz znaleźć na dysku systemowym partycję 100 lub 350 mega, która powinna mieć dane bootowania, nadać jej literę, sformatować i dopiero wtedy przenieść cały bcd. Kończy się to tym, że i tak system może nie ruszyć, gdy ta partycja nie będzie partycją pierwszą na danym dysku.

Właśnie tu jest ważne czy to jest MBR czy GPT? W MBR bcd musi być na pierwszej partycji, w GPT może być gdziekolwiek, ale wtedy właśnie trzeba skorzystać z opcji biosu i wybrać jako pierwsze urządzenie do bootowania menadżer bootowania systemu. Wtedy BIOS sam wyszukuje wszystkie instalacje na wszystkich partycjach i szuka do nich bcd. Podejrzewam, że mówimy o tym samym, tylko używamy w pewnych momentach różnych określeń.

Zaraz wygrzebię w historii poradnik jak reanimować bcd z kopii, bo sam się z tym dłubałem przy wymianie systemowego ssd, bo klonowanie całego dysku (ze wszystkimi partycjami) nie zawsze daje zamierzony rezultat :P 

 

Edit: 5 Solutions to "Fixboot Access Denied" in Windows 10, 8, 7 (diskpart.com)

Metoda 1 powinna zadziałać, ale robisz to i tak na własną odpowiedzialność. Jeżeli nie wiesz co robisz, to tego nie rób, bo możesz utracić przypadkiem dane na którymś dysku.

Najpierw wypadałoby ogarnąć pierwszy system, właściwy dla tego pc, a dopiero potem ten z dysku laptopowego.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć @glauks @LeBomB Spróbuję sprostować.

Cytat

master-slave jest na dawnym ide z taśmą, czyli pata ...... czy bootujesz uefi czy mbr

To są dyski ssd, po sata. Jest jak @glauks ten nowy dysk podpiąłem do sata1. W biosie mam ustawioną obsługę kontrolera sata w trybie IDE zamiast AHCI, stąd pisałem o IDE. Musiałbym wykonać nową instalację jeżeli chcę przełączyć na AHCI. Nie mam UEFI, bios w trybie tekstowym, dyski w trybie MBR.
Sęk, niechcący podłączając do sata1 zbootował mój PC z dysku wyjętego z laptopa i zrobił się problem. Nie mogę odpalić systemu z mojego starego dysku bo szuka obecnie boot loadera na F:. Jeżeli odłączę kolejny dysk magazyn to będzie szukał na D:.

IMG-20210921-185208366.jpg

Próbowałem kombinować z komendami 

bootrec /FixMbr bootrec /FixBoot bootrec /RebuildBcd

Kolejna komenda

bootrec /scanos

- nie widzi systemu. Chyba, że podłączę ten "nowy" dysk, to tam system znajduje. no ale nie o to chodzi by odpalać system z tego nowego dysku.

Próbując naprawić problem, wpisał kompletnie bezsensowną komendę i namieszałem jeszcze bardziej. Nawet nie dałem C:/windows (bez myślenia) ? Obecnie nawet nie odpala trybu naprawiania, a wyświetla bluescreena 0xc000014c

bcdboot D:\windows /s C:

Na plus, załatwiłem sobie pena bootowalnego (poprzedni szlag trafił). Mogę znowu odpalić tryb naprawy i wejść w linię komend.

edit: dane jakoś tam po kopiowałem, więc można się bawić. Większy problem, nie mam pena bootowalnego do windows 10 N, dostałem pena do pro. No ale do pro nie mam klucza (póki co). A właściwie mam klucz, ale nie wiem czy zadziała.

edit2: dysk E to pendrive, D dysk magazyn, no a C,F,G partycje mojego dysku systemowego.

IMG-20210921-210156885.jpg

Edytowane przez CziKs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie problem, da się naprawić

masz oba dyski na ide - ahci można włączyć w rejestrze z instalatora, więc nie trzeba reinstalować

szkoda tylko, nie napisałeś, czy na starym dysku masz tak samo jak na nowym, tzn czy masz aktywne c, czy masz osobną partycję system - normalne w 10

musisz podejrzeć z pena - naprawa, wiersz polecenia i wpisz diskpart

potem

list disk

select disk 0

detail disk

przyjmuję, że podłączony tylko stary dysk, stąd 0

sprawdź, czy jest partycja system i gdzie jest 10 - jeśli partycja system jest c=ok

jeśli partycja system jest mała i bez litery musisz jej nadać literę - żeby nadać literę wpisz

select partition numer z detail disk

assign letter=k:

zakończ diskpart i wpisz

bootrec fixmbr

bootrec fixboot

to na wszelki wypadek- fixboot wpisujesz tylko, jeśli na dysku jest partycja system

teraz musisz zapisać bootloadera na system - wpisz do wiersza notepad, jak się pokaże kliknij plik- otwórz, komputer, i sprawdź, pod jaką literą widzi partycję z 10 - zamknij notatnik i wpisz te literę, przyjmuję x, czyli

x:

potem

cd  windows\system32

bcdboot c:\windows /l pl-PL /s x:

uwaga - jeśli system będzie k: wpisz oczywiście /s k: - zamiast x: najprawdopobniej c:, piszę x bo c z 2kropkiem wyrzuca emotikon! groza! czyli po /s w bcdboot c z 2kropkiem

spróbuj, czy bootuje

uwaga - przyjąłem, że 10 jest na 1 partycji z literą, więc jeśli jest na innej pisz, ewentualnie jeśliby bcdboot wyrzucił błąd  - twoje polecenie dla bcdboot nie zadziałało, bo użyłeś bcdboot z pena, a wtedy bcdboot zapisuje bootowanie dla dysku wirtualnego=pena, ewentualnie z tego dysku=naprawa inaczej widać litery

pisałeś o jakiejś partycji 350, itd, gdyby była i była system to jej nadaj literę k; jeśli w ogóle nie ma system na dysku zrób system c - w diskpart po detail disk wpisz

select partition numer c, tzn z 10

active

wtedy c będzie aktywna=system

gdyby nie zadziałało pisz -  da się zapisać bootloadera z pena, tylko potem trzeba skorygować wpis

gdyby z pena nie można było w wejść na 10 i polecenie bcdboot nie działało, bo na penie prof,  trzeba będzie dopisać n do prof i spróbować z systemu

twój zrzut z bcdedit dziwny, bo z pena- pen inaczej widzi litery, ale i tak b. dziwne- jeśli bootmgr jest na c to i 10 powinien być na c, jeśli na f to chyba c to mała partycja system - ale ona jest bez litery

co do ahci - jeśli 10 n wejdzie po prostu włączysz sterownik ahci\sata w rejestrze, przestawisz bootowanie na ahci i ok- 10 ma ahci, wystarczy włączyć

i jeszcze raz do liter- litery widzi tylko system, i obowiązują dla systemu- czyli i prof i n mogą widzieć swoje partycje jako c, wtedy 2emu systemowi nadają np d, itd - pen też inaczej może widzieć litery, więc litery nic nie mówią; prawdę powie tylko diskpart, czyli która partycja jest system, itd- dodam, że od visty partycja system może być osobna i bez litery, czyli nie musi być c i pokrywać się z tą z 10; bootloader, tzn menedżer bootowania plik bootmgr i folder boot z plikiem bcd= boot configuration data, czyli konfiguracja bootowania, jest zawsze na aktywnej, czyli system; partycja z 10 nazywa się wtedy rozruchowa, tzn z niej ładuje się 10

 

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił się twój zrzut z dyskami- to stary dysk, czyli z n? - jeśli tak wszystko ok, tylko c musisz zrobić aktywną, po prostu w diskpart wpisz

select disk 0

select partition 1

active

na wszelki wypadek wpisz jeszcze w wierszu bootrec fixmbr i fixboot po zrobieniu aktywną - zakładam, ze podłaczony tylko dysk z n

co do ahci - poszukaj jak w rejestrze włączyć sterownik ahci windows 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@glauks dzięki za szybką odpowiedź

Jeszcze pozostaje kwestia tej dziwnej komendy. Nadal mam błąd 0xc000014c. Trzeba to jakoś odkręcić, ale sam już wstrzymuję się od kombinowania. Po wpisaniu tego co napisałeś wyżej, ten błąd nadal występuje. Ale od początku, dysk systemowy to była jedna partycja, po prostu C. Oczywiście jedyna partycja widzialna dla mnie. Kolejna, już niewidzialna (ta 350mb), której istnienia byłem świadom, że istnieje na potrzeby systemu. O trzeciej, nawet nie wiedziałem. Czyli mamy C, F i G. Przy czym, ta partycja, która ma 350mb (obecnie z literką C) nigdy wcześniej nie była widoczna, a teraz jest.  To jest efekt wykonania poniższej komendy.

bcdboot D:\windows /s C:

Mam szereg pytań, aż ciężko ubrać to w zdania. Nie wiem czym właściwie są partycje z literami (obecnie) C, F i G ?
Ta, która ma 222GB to zawsze było, po prosty C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pena - wpisz do wiersza

bcdedit  /store c:\boot\bcd

sprawdź, co się teraz wyświetli  w moduł ładujący w linii device - jeśli będzie f wpisz

bcdedit /store c:\boot\bcd /set {default} device partition=d:

jeśli to zawiedzie próbuj innych liter, np g

sprawdź diskpart jeszcze raz, ale nie używaj list volume - to niedobre polecenie - użyj podanych, tzn list disk, select disk 0, i detail disk, sprawdź tam litery

ps - ewentualnie wpisz po device partition także c, bo może to c to przekłamanie, tak widzi dysk diskpart, ale z pena, z dysku może być inaczej

jeśli nie pomoże zmienimy litery na dysku, jeśli podziała

ps - gdyby nic nie dało - w 1 moim poście podałem, jak dopisać ten 10 n do prof- dopisz, i jeśli n wystartuje naprawisz z n - o wiele łatwiej, bo w n zobaczysz, jak naprawdę n widzi litery, tzn wyświetli ci je z rejestru- w tej chwili litery pokazuje tzw dysk wirtualny z pena, a one mogą być zupełnie dowolne; ponadto będzie dostęp do bcdboot na n, a tylko on może zapisać prawidłowy bootloader, itd; po naprawieniu n wpis n do bootloadera prof po prostu usuniesz; do tego z pena prof może się nie dać naprawić n

ps2 - ale chyba zmiana liter nic nie da - bootowanie wygląda w ten sposób, że bios znajduje partycję aktywną i uruchamia z niej bootmgr - bootmgr otwiera plik bcd, odczytuje, gdzie jest 10 i go ładuje, tzn w system32 uruchamia plik winload, który ładuje system - gdyby litera była zła powinien się wyświetlić komunikat nie znaleziono pliku winload, no bo pod złą litera go nie ma - jeśli takiego komunikatu nie ma chyba =nie problem litery i bootmgr w ogóle nie próbuje szukać systemu - dlaczego - prawdopodobnie sprawdza najpierw 1 wpis do bcd, czyli jak sam jest wpisany, u ciebie jest c:, ale to jest chyba zły wpis - ten wpis wzięty jest z wpisu pena, czyli odzyskiwania - nie wiem dlaczego, ale w 1 sekcji bcd, czyli w boot manager jest tam zawsze w device c - czyli bcdboot użyty z pena wpisał ci bcd dla pena, nie dla systemu na dysku, dlatego wyrzuca błąd - na dysku pewnie w ogóle c nie ma, albo c=10; normalnie wpis dla tej partycji system bez litery jest w rodzaju harddiskvolume0 albo 1; więc najlepiej dopisz n do prof i wtedy wszystko się sprawdzi i skoryguje, ewentualnie gdyby nie można skorygować i z pena; sprawdź ten wpis tym poleceniem bcdedit /store  .... i co się wyświetla w device pod bootmgr

ps3 - sorry za te ps, ale nie zauważyłem - jak pokaże to bcdedit /store... sprawdź linię path w module ładującym - powinno być windows\system32\winload.exe

ale w bcd z odzyskiwania może być windows\system32\boot\winload.exe i może stąd błąd  - raczej wątpliwe, ale sprawdź; gdyby to korekta

bcdedit /store c:\boot\bcd /set {default} path=windows\system32\winload.exe

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tego co opisałeś wyżej. Próbowałem różnych kombinacji. Bez rezultatu. W końcu przypisałem 10 n tak jak opisałeś w pierwszym poście. Mam teraz wybór, odpalić 10 lub 10xxx, gdzie pierwsza opcja to ten windows 10 pro z dysku z laptopa. Natomiast opcja 10xxx nie odpala bo nie widzi konta administratora. Nie widzi, żadnego konta. Nie mogę dalej ruszyć. W ogóle wszystko wskazuje jakby systemu on nie widział bootrec /scanos nie widzi tam systemu. Jak bcdedit wskażę, skąd ma bootowac to też dostaje komunikat nie ma tu system. Może jest już nakombinowane zbyt mocno. Zobaczę co jutro odpiszesz i podejmę decyzję co robić dalej. Mam pena z 10 pro, ale nie wiem czy klucz zadziała. Niestety nie mam pena do reinstalacji n-ki. Będę musiał się wysilić i odkopać cd z win7 i upgradować. Czy moja stacja cd w ogóle działa i w którym jest kartonie ... ehhh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bcd wskazujesz, skąd ma ładować system, czyli 10, nie skąd ma bootować - tzn to i to, ale może nie zrozumiałeś

bcd ma 2 sekcje - bootmgr u góry i moduł ładujący poniżej - literę dysku z 10 zmienisz w tym moduł ładujący- polecenie zmiany to /set, i dalej podajesz w której sekcji ma zmienić - bootmgr = w 1 sekcji, default albo current, albo identyfikator, w moduł ładujący - dalej w obu sekcjach to samo tzn device=dysk\partycja, i litera; prawdę mówiąc nie wiem, po co litera albo numer dysku w bootmgr, bo bootmgr uruchamia bios z partycji aktywnej, więc jaką rolę gra tu linia device nie wiem; czyli w przypadku dopisania do startu w prof podajesz literę partycji windows n, pod jaką widzi go prof; w ogóle szkoda, że nie napisałeś, jak dysk z n widzi prof - po prostu w zarządzaniu dyskami prof sprawdź, czy widzi system albo aktywną na dysku z n, jeśli tak czy ma literę, itd

tak samo w bcdedit możesz sprawdzić każdy bootloader, tzn plik bcd i jego wpisy, bez względu, gdzie się znajduje -

jak wpiszesz po prostu bcdedit wyświetli się plik bcd systemu, na którym używasz bcedit- żeby załadować inny plik bcd musisz wskazać za pomocą polecenia /store ścieżkę do niego - np jeśli bcd n jest na tej partycji c (w prof będzie miała oczywiście inną literę, bo c zajęte dla systemu) wpisujesz bcdedit /store c:\boot\bcd

bcd bootujący jest zawsze w folderze boot, który jest razem z plikiem bootmgr na partycji aktywnej

ten inny bcd też możesz zmieniać, po prostu po /store, ścieżce i spacji i podajesz normalne polecenie zmiany, czyli /set i dalej normalnie; piszę po to, żebyś ewentualnie podejrzał ten bcd na 2 dysku, dlatego że bcdedit z pena może przekłamywać, zwłaszcza litery; podejrzeć możesz zarówno z prof jak i z pena, tylko z użyciem /store, nie bezpośrednio; ponadto na dysku n powinna być kopia bcd w folderze windows\system32\boot- tak samo możesz ją podejrzeć; ewentualnie sprawdź partycje dysku n - jeśli z prof nie będzie chciał wejść użyj pena i notatnika - w wierszu wpisz notepad, potem kliknij plik - otwórz - komputer, klikaj na partycje dysku z n, i żeby pokazał wszytko u góry w notatniku tam gdzie jest pokaż pliki tekstowe zmień na wszystkie pliki - wtedy pokaże wszystkie pliki - sprawdź partycję z z bootloaderem, czyli rzekomą c ( może mieć inną literę), czy jest bootmgr, czy jest folder boot, kliknij na niego, i sprawdź, czy jest bcd, itd; tak samo sprawdź partycję z n, czy jest windows, czy jest folder user\użytkownicy z kontem, itd, czy w windows\system32\boot jest plik bcd w boot, itd; sprawdź, czy rejestr ok, jest w folderze system32\config - pliki system,software,default; jeśli wszystko będzie dziwne, że nie widać systemu; sprawdź też - ważne - inne partycje, zwłaszcza tę partycje 9xxmb, bo tam może jest partycja odzyskiwania - jeśli tak powinny być plik .sdi i plik boot.wim - boot.wim to właśnie odzyskiwanie, z niego ewentualnie można naprawić system - to praktycznie cały system, po rozpakowaniu ma 800mb i zawiera wszystkie najważniejsze pliki systemowe i sterowniki; ważne, bo jeśli odzyskiwanie jest można próbować uruchomić - albo z bootloadera prof, a jeśli się nie uda, z pena ratunkowego prof - zrobisz pena ratunkowego na prof i podmienisz pliki odzyskiwania na te z odzyskiwania n - powinno działać; dodatkowo sprawdź jeszcze, czy na partycji z n jest folder system volume information - w nim jest tzw przywracanie - gdyby miał wiele gb tzn ze ma punkty przywracania i wtedy z odzyskiwania można użyć tzw przywracania systemu - przywracanie ma wszytko, tzn najważniejsze pliki systemowe, i co ważne, także konta

dodam, że możesz spróbować sprawdzać dysk z n z prof- jeśli nie będzie chciał wejść i otwierać folderów spróbuj użyć notatnika - w folderze windows na notepad prawym, otwórz w trybie administratora, i dalej jak z pena - menu plik-otwórz, i można przeglądać, tylko wybierz wszystkie pliki w pokaż pliki..

dziwne z tym kontem - wygląda, że n się ładuje tylko jest jakiś problem - ewentualnie możesz z partycji n usunąć plik hiberfil, jeśli jest  - jeśli miałeś włączony szybki start 10 ładuje system z tego pliku, nie normalnie, a dopiero właśnie do ładowania konta przechodzi na normalny tryb - usunięcie tego pliku zmusi go do normalnego ładowania od początku i może będzie ok; plik hiberfil ładuje chyba winresume, natomiast konto później normalnie winload, i może jakieś problemy z przełączaniem się, itd - z prof chyba? nie da się usunąć hiberfil, jeśli nie spróbuj z pena - w wierszu polecenia notepad, sprawdź literę windowsa n, i wpisz tylko

litera:

del hiberfil.sys

mógłbyś też ewentualnie usunąć partycje aktywną na 2 dysku, czyli tę z bootloaderem, przyjmuje tę 350mb - sprawdź, czy w prof jest jako aktywna w zarządzaniu dyskami, jeśli tak prawym i usuń - ewentualnie zarządzanie uruchom w trybie administratora, cmd w trybie administratora i wpisz diskmgmt.msc; ale czy usunie nie wiem; jeśliby usunął partycja z n, czyli ta 222gb stałaby się 1 i wtedy mógłbyś znów użyć polecenia bcdboot jak w 1 twoim poście, i może by podziałało - oczywiście musisz to zrobić z odłączonym prof; jeślibyś z prof nie mógł usunąć możesz z diskpart z pena- list disk, select disk numer dysku z n, list partition, select partition 1, delete partition

sam zdecyduj, ale na usuniecie partycji zdecydowałbym się na końcu - dlatego, że jeśli jest odzyskiwanie spróbowałbym najpierw naprawić z odzyskiwania, a ono może mieć zapisane partycje, itd - nie powinno to być wielka przeszkoda w naprawie, ale kto wie - może dlatego programy nie mogą znaleźć os, bo szukają na 1 partycji, tzn tej 350, bo normalnie to ta z systemem jest 1 z literę

czyli sprawdź dokładnie 2 dysk, sprawdź bcd na partycji aktywnej 2 dysku, sprawdź odzyskiwanie, sprawdź to bcd w system32\boot (bo normalnie gdybyś zapisywał bootloader za pomocą bcdboot z windows n ta kopia bcd by została zaktualizowana, tzn zapisana z twoją zmianą, ale jeśli zmieniałeś z pena to chyba? zachowała się tam wersja bcd autentyczna, tzn sprzed zmiany); ewentualnie usuń plik hiberfil - może pomóc, bo ten komunikat z kontem dziwny - dlaczego miałoby zniknąć; ewentualnie mógłbyś zapisać start w trybie awaryjnym, problem w tym, że zapisuje się to w bcd, a startujesz z bcd prof, nie z bcd n

dodam, że istnieje coś takiego jak lazasoft recovery suite do naprawy 10 - podstawowa wersja jest darmowa, można ściągnąć , wgrać na pena i spróbować

ps - możesz także sprawdzić dysk z n za pomocą chkdsk - chkdsk litera: /f

/f= fix, napraw, w domyśle tablicę plików

ale z prof byłbym ostrożny, lepiej chyba użyć chkdsk z odzyskiwania

ps2  - zapomniałem - jeśliby w folderze system32\boot na dysku z n był plik bcd możesz go  przekopiować do bootloadera na n, czyli folderu boot na rzekomym c - jeśli po podejrzeniu pliku w bcdedit okaże się, że w bootmgr nie jest c, tylko coś w rodzaju hardiskvolume0 albo 1, a w moduł ładujący jest c to prawie pewne, że to prawidłowy plik, czyli  powstał po udanej instalacji systemu - z prof pewnie nie przekopiujesz, gdyby notatnik go widział zaznacz plik, naciśnij ctrl + c, czyli copy, powędruj do bootloadera, otwórz folder boot i ctrl + v, czyli wklej; jeśli się nie uda z prof spróbuj z pena, tak samo z notatnika, jeśli też nic w wierszu wpisz

copy źródło cel

źródło - ścieżka do bcd w system32\boot

cel - folder boot bootloadera

czyli np

copy f:\windows\system32\boot\bcd c:\boot

litery wg twojego zrzutu, kopiujesz z pena więc musisz dostosować jak widzi pen w notatniku; jeśli zapyta czy nadpisać plik bcd potwierdzasz (czyli klawisz t lub y = tak, i enter)

jeśli wpisy w bcd są inne może podziałać, bo to f dla systemu, itd fantastyczne, sam pisałeś, że było c, itd; litery nadał pen, a prawdziwe litery są w rejestrze n i są inne; oczywiście po tym bootujesz z 2 dysku, czyli albo odczepiasz prof albo przestawiasz bootowanie w biosie; od tego bym zaczął, bo raczej niczego nie popsuje ani skomplikuje a może zadziałać

chyba? również bcdedit można przekopiować i podmienić te pliki, ale poleceń musiałabyś poszukać

ps3 - sorry za te ps, ale za dużo tego - żeby zobaczyć w prof np plik hiberfil na 2 dysku i folder boot bootloadera na aktywnej, itp, musisz w organizuj - opcje folderów - widok zaznaczyć pokaż ukryte foldery, a także odhaczyć ukryj chronione pliki i foldery

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbowałem kilku rzeczy (nie wszystko), niestety nie dokonałem postępu. Zamiast tego, zaczynam rozumieć i poznawać skalę zniszczeń, no i sam powód dlaczego nie mogę ruszyć. Podstawowy problem to to, że nie widzi systemu na tym dysku z n Inie wiem dlaczego). Gdyby widział system to już by mi się udało odtworzyć dane rozruchowe komendami bootrec. W ogólnie nie widzi nawet bcd template na dysku z n.

Myślę, że tym ruchem 
bcdboot d:/windows /s c: przeniosłem dane rozruchowe z tego nowo podpiętego dysku na partycję EFI dysku z windows n. Dlatego nie mogę odbudować bcd. Skopane jest na EFI. Zgaduję, bo nie wiem jak dyski miały podpięte literki. W każdym razie operacja zakończyła się sukcesem, więc poszedł commit;

hiberfil.sys - zmieniłem nazwę tego pliku na dysku systemowym n (literka jego obecnie to e:). Dalej nie widzi userów. Czyli patrzy w złe miejsce. Czyżby wina danych w rejestrze?

Za pomocą bcdedit /store sprawdzałem bcd w różnych lokacjach. Późno już, a ja musze jeszcze poukładać sobie w głowie co zobaczyłem. Jutro się rozpiszę w tym temacie. No i nie do końca rozumiem ten zabieg z kopiowaniem. Jutro przeczytam ponownie i zadam właściwe pytania.

Na koniec załączam screena, który pomoże w ogólnym rozeznaniu. Dysk 0 to wind n. A dysk 1 to ten nowy. Oczywiście dla n punktu przywracania nie mam. W chwili obecnej próba rozruchu z dysku z win n, kończy się bsod 0xc000014c, nie znajduje \windows\system32\config\system

IMG-20210923-204156734.jpg


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomieszanie z poplątaniem to delikatne określenie na tę sytuacje

ale... może coś, albo wszystko, się wyjaśniło - zauważ, że w bcd na d masz 2 wpisy tego samego systemu- oba są na f, tylko w jednym wypadku masz w device literę f, w 2 masz numer voluminu - oba są prawidłowe, ale 2 chyba nie może być; może dlatego bootmgr nie widzi systemu, bo zanim załaduje system musi otworzyć rejestr, właśnie plik system, żeby wstępnie załadować sterowniki, np do dysku - w bcd widzi 2 wpisy dla 1 systemu i przyjmuje że z systemem coś nie tak

w zrzucie bcd masz dla 1 systemu tzw przyjazną nazwę, czyli default, dla 2 masz identyfikator- musisz sprawdzić, czy to to samo - wpisz bcdedit /store ścieżka /v

/v = verbose, czyli podaj dokładne informacje

teraz w obu windows boot loader wyświetlą się w identifier identyfikatory - sprawdź, czy te same  - jeśli będą różne raczej na pewno masz przyczynę - na tej samej partycji nie może być 2 różnych systemów, to oczywiste

musisz więc 1 usunąć - wpisz bcdedit /store ścieżka /delete {id}

usuń raczej drugi, czyli ten z identyfikatorem; problem polega jednak na tym, że wpis 2, wbrew temu co napisałem powyżej jest nieprawidłowy -  jeśli ładujesz system z d to f jest volumin 2, nie 3 - 3 jest natomiast z pena - jak wpisałeś polecenie dla bcdboot z pena to liczył c, d, i f jako 3, dlatego zapisał ci volume3 dla f, choć jeśli podpięty tylko 2 dysk powinno być 2 - dlatego może bootmgr szukał rejestru na 3, czyli na tym odzyskiwanie

jakkolwiek z tym jest usuń ten 2 system z id z bcd na d i spróbuj z 1 dyskiem - jeśli ciągle nic wróć do prof, i zmień wpisy w tym bcd na d

bcdedit /store ścieżka /set {bootmgr} device partition=\device\harddiskvolume1

ewentualnie \Device\HarddiskVolume1 - ale chyba wielkość liter nie ma znaczenia

zapisałeś położenie bootmgr na dysku - partycja 1=aktywna, nie jestem pewien, czy 1 czy 0 - gdyby 1 nie działało spróbuj 0 - to typowy ms chaos - to urodzeni tzw chaoci- w list volume partycje zaczyna się od 0, ale jak wpiszesz list partition od 1, itd

musisz jeszcze zmienić literę systemu, czyli przywrócić mu c - wpisz

bcdedit /store ścieżka /set {default} device partition=c:

i spróbuj zabootować z dysku z n

piszesz, że nie może znaleźć systemu, a zmieniłeś nazwę hiberfil- hiberfil jest na dysku z systemem, nie widać windows, users?, itd; najlepiej przywróć nazwę - hiberfil.sys

niepokojące, że zarządzanie dyskami wyświetla dla f tylko podstawowa, a nie rozruchowa (z windows, plik stronicowania, itd) - sam miałem taką sytuacje, tzn do 7 dodałem stary dysk z vistą, ale już nie pamiętam, czy wtedy wyświetlił dla visty rozruch, itd - chyba tak, ale nie jestem pewien

litery w prof nieważne - każdy system przydziela inaczej, ponieważ c przydzielił jak zawsze dla siebie 2 partycji na n przydzielił f, ale normalnie powinno być c; tylko niepokojąca ta d - normalnie ta partycja nie powinna mieć litery, jak odzyskiwanie, dlaczego jej przydzielił nie wiem, źle jest zapisana w tablicy?; ewentualnie można sprawdzić w rejestrze n, ale to jeśliby po tych korektach ciągle były problemy

i nie masz partycji efi - efi jest na uefi, a ty masz mbr, ponadto efi musi być fat32, a ty masz ntfs na obu aktywnych

problem prawdopodobnie powstał z tego, że zapisywałeś bootloader z pena?, i to na partycji bez litery - sam pisałeś, że ta partycja chyba wcześniej był bez litery - żeby zapisać bcdboot musiał nadać tej partycji literę- wpisałeś, że ma zapisać na c, a ponieważ zapisuje zawsze na aktywnej zrobił aktywną c; normalna procedura - nadaje się aktywnej literę w diskpart i dopiero używa bcdboot do zapisania na niej bootloadera

mam nadzieję, że będzie ok, ale rzeczywiście była to "zagwozdka"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nic z tego. Skasowałem dodatkowy wpis, wykonałem komendy. Wszystko opisałeś bardzo logicznie, szanuję i dziękuję za pomoc.

Myślę, że trop był dobry.

Już idzie format i instaluję pro. Cieszę się, że mogłem tyle wynieść wiedzy z tej przygody.

Edytowane przez CziKs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...