Skocz do zawartości
KaBaSZo

Drugi monitor do 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem drugiego monitora, ponieważ brakuje mi przestrzeni. Obecnie mam LG IPS 27''' 4k 60Hz.

Monitor głównie do pracy (czytanie, programowanie) i okazyjne granie (pc, xbox series x). Chociaż z graniem to zależy, mogę na jednym albo drugim w zależności co wybiorę.

Raczej na pewno nie chce setupu z dwoma obok siebie i ramką na środku, dlatego myślę o monitorze centralnym i drugim z boku. Chciałbym też, żeby ten monitor wniósł coś nowego - inna matryca albo wysokie odświeżanie.

Myślałem o monitorze 32'' VA 4k na środku i obecnym na bok. Z tego co patrzyłem to przewijają się takie modele:

 Philips 328E1CA    1700zł  zakrzywiony
 BENQ EW3270UE  1500zł  płaski

Czy VA nadają się do długiej pracy z tekstem? Ten benq na rtingsach ma wysoką ocenę dla text clarity, ale być może ktoś z was ma VA i używa go w tym celu, więc mógłby się wypowiedzieć.
Drugie pytanie, czy w przypadku VA 32'' lepiej mieć to zakrzywienie?

Myślałem też nad ultrawidem 1440p tylko nie wiem jak miałbym sparować 4k i 1440p. Trochę dziwne wydaje mi się mieć 1440p jako główny a 4k z boku. Z ultrawidem pewnie będzie trzeba też wyjść poza 2k.

Ostatnia opcja to kupno najtańszego, przyzwoitego ipsa 27'' jako monitor pomocniczy. Mógłby to być nawet 1440p wysokoherzowy, żeby sprawdzić czym to się ludzie jarają, ale tutaj nie mam pomysłu odnośnie modelu.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rx480 - miała być w tym roku wymieniona ale nastały złe czasy :)

Obecnie gram w większości na konsoli zwłaszcza w jakieś większe tytuły jak rdr2 i co tam game pass przyniesie jeżeli mnie zainteresuje.
Na kompie w strategie i stare klasyki xD. Nie gram multi.

Nie gram dużo, więc potrafię męczyć jedną grę tygodniami xD.

Nie ukrywam, że chciałbym spróbować czegoś innego niż po prostu kupić drugi taki sam.

Najważniejsze jest, żeby nie było problemów z czytelnością, bo jednak więcej czasu monitor będzie używany do pracy. Stąd pytania o VA, bo z jednej strony chciałbym się przekonać czy obraz jest fajniejszy od ipsa, ale jeżeli występują problemy z wyświetlaniem tekstu to taki panel odpada.

Ultrawide-y kuszą przestrzenią roboczą tylko są trochę droższe. Teraz trafiłem na takie iiyama G-Master GB3466WQSU (VA) i ACER Nitro XV340CK P (IPS). 
Dodam, że na swoim 27'' skaluje interfejs na 125%. Na 32'' 4k pewnie nie skalowałbym w ogóle, ale i tak wydaje mi się, że pomimo niższej rozdzielczości na 21:9 będzie więcej przestrzeni w poziomie. Na wysokość więcej mi nie potrzeba.
Przeważnie korzystam z podziału ekranu na 3/4 + 1/4 (w uproszczeniu, bo szerokie okno ma troche mniej). Na 32'' i 21:9 na pewno będzie to bardziej komfortowe (wąskie okno będzie szersze xD). Natomiast na 21:9 powinienem jeszcze uzyskać podobny schemat co teraz ale z jeszcze jednym skrawkiem po lewej co też mogłoby mi się przydać.
 

 

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dobre 21:9 są w rozdzielczości 3440x1440p. Poniżej tej wartości zagęszczenia pikseli raczej bym nie schodził. Do gier przy tej szerokości, to może zakrzywiony. Z nowości możesz zobaczyć  Huawei MateView GT Curved HDR SoundBar z soundbarem, lub bez. Z nowości monitory do gier Gigabyte wchodzą na rynek. Gigabyte G34WQC czarny Curved HDR

Z monitorów 4K UHD Samsung U32J590UQRX 4K powinien Ci wystarczyć. Z nieco smuklejszych Samsung S32A700NWUX. Alternatywnie zakrzywiony Samsung U32R591CWRX Curved 4K.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.09.2021 o 12:20, KaBaSZo napisał:

Zastanawiam się nad kupnem drugiego monitora, ponieważ brakuje mi przestrzeni. Obecnie mam LG IPS 27''' 4k 60Hz.

Monitor głównie do pracy (czytanie, programowanie) i okazyjne granie (pc, xbox series x). Chociaż z graniem to zależy, mogę na jednym albo drugim w zależności co wybiorę.

Raczej na pewno nie chce setupu z dwoma obok siebie i ramką na środku, dlatego myślę o monitorze centralnym i drugim z boku. Chciałbym też, żeby ten monitor wniósł coś nowego - inna matryca albo wysokie odświeżanie.

Myślałem o monitorze 32'' VA 4k na środku i obecnym na bok. Z tego co patrzyłem to przewijają się takie modele:

 Philips 328E1CA    1700zł  zakrzywiony
 BENQ EW3270UE  1500zł  płaski

Czy VA nadają się do długiej pracy z tekstem? Ten benq na rtingsach ma wysoką ocenę dla text clarity, ale być może ktoś z was ma VA i używa go w tym celu, więc mógłby się wypowiedzieć.
Drugie pytanie, czy w przypadku VA 32'' lepiej mieć to zakrzywienie?

Myślałem też nad ultrawidem 1440p tylko nie wiem jak miałbym sparować 4k i 1440p. Trochę dziwne wydaje mi się mieć 1440p jako główny a 4k z boku. Z ultrawidem pewnie będzie trzeba też wyjść poza 2k.

Ostatnia opcja to kupno najtańszego, przyzwoitego ipsa 27'' jako monitor pomocniczy. Mógłby to być nawet 1440p wysokoherzowy, żeby sprawdzić czym to się ludzie jarają, ale tutaj nie mam pomysłu odnośnie modelu.

Jeśli chodzi o to czy VA czy IPS lepszy do pracy przy teksie to zdania są podzielone. Inni nie dopuszczają do myśli zmianę IPS na VA zaś drudzy po przesiadce z IPS na VA bardzo sobie chwalą ten typ matrycy.
Naszym zdaniem monitor z matrycą VA jak najbardziej nadaje się do tego typu pracy.
Przy tylu calach lepsze byłoby zakrzywienie, dlatego, że wzrok nie będzie się tak męczył. 
Fajną opcją byłby ten model Samsung U32R591CWRX, który ma 4K, 60Hz, matrycę VA i jest w proporcjach 16:9. Dodatkowo ma dobre pokrycie przestrzeni barwnej sRGB i AdobeRGB 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Naprawdę ciężki wybór :D.

Mam jeszcze jedno pytanie do ultrawide, które też rozważam. Czy któryś jest wstanie wyświetlać obraz 2560x1440@120 po hdmi czy nie ma co na to liczyć? Mógłbym to wykorzystać z xboxem.

Iiyama ma tylko 60Hz, Gigabyte G34WQC 60 po hdmi 120 po dp

Wydaje się, że znalazłem Dell S3422DWG.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na nią, ale zarówno ona jak i gigabyte nie obsługują 2560x1440/120 po hdmi a jak mam brać 21:9 to fajnie byłoby mieć taka konfigurację pod xboxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...