Skocz do zawartości
Jundori

RTX 3090 Suprim X + Ryzen 5 3600 - bottleneck?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam dylemat czy ten procesor i karta beda dobrze wspolgrac z rozdzialka 1440p 165hz. Procesor nie bedzie ograniczal karty w tej rozdzielczosci? tzn bottleneck?

Ryzen 5 3600

RTX 3090 Supim X

16GB Ram Ballistix 3000mhz

Asus Tuf B550 gaming plus

Corsair RM850x

Rozdziałka 1440p 165hz monitor Della z gsync.

Bedzie okej czy zastanawiac sie nad upgradem proca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładamy dwóch takich samych wątków. 

Na pewno nie będzie 165 fps w każdej grze I na pewno będzie bottleneck momentami. Także ogólnie nie będzie to IMO działać źle, ale na 5600x działałoby lepiej. 

Inna sprawa, że rtx 3090 do grania to wręcz marnotrawstwo, a przy dzisiejszych cenach to już w ogóle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Do karty wartej 10k, warto zmienić procka na minimum 5600x

Przeciez on ma tylko taktowania wyzsze lekko i jak widzialem testy to ma 2-3 fpsy wiecej.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank będzie bottleneck, nawet przy 3080 ten cep nie wyrabia w niektórych tytułach. Przerabiałem temat osobiście więc jak chcesz wykorzystać pełen potencjał gpu to szykuj się na wymianę procka. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

Na bank będzie bottleneck, nawet przy 3080 ten cep nie wyrabia w niektórych tytułach. Przerabiałem temat osobiście więc jak chcesz wykorzystać pełen potencjał gpu to szykuj się na wymianę procka. 

Okej, ale co z podstawki AM4 byś polecił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być setup stricte pod gry to 5800x będzie optymalnym rozwiązaniem, natomiast jeśli dodatkowo jakiś poważniejszy workload typu renderowanie czy streaming to dopłata do 5900x wydaje się uzasadniona. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 5600X Gaming Performance

Ogólnie są gry gdzie nie ma różnicy w 1440p, ale jak już masz monitor 165 hz to przy grach bardziej siedzących na procku odczujesz różnice

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Jeżeli to ma być setup stricte pod gry to 5800x będzie optymalnym rozwiązaniem, natomiast jeśli dodatkowo jakiś poważniejszy workload typu renderowanie czy streaming to dopłata do 5900x wydaje się uzasadniona. 

Do grania zupełnie wystarczy 5600X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem z doswiadczenia, bo posiadalem 3600 spietego z 3080.

takie polaczenie nie ma sensu w rozdzielczosci ponizej 4K, o ile nie chcesz tracic fps-ow.

jezeli jestes sklonny pogodzic sie ze strata 15% i wiecej wydajnosci wzgledem np 5600x, to montuj 3090
 

dopiero w 4k roznica to 2-3fps tak jak napisales, im nizsza rozdzielczosc tym wieksze straty.

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Jundori napisał:

Przeciez on ma tylko taktowania wyzsze lekko i jak widzialem testy to ma 2-3 fpsy wiecej.

Wiadomo, ze nie ma roznicy :lol2:

Miejsca procesorowe i ten cpu mozna dac na smietnik przy tej karcie, w graficznych bedzie lepiej ale nadal min fps bedzie kulal. A jak odpalisz takiego Warzone na 3600 to sie cpu osra na mietko :szczerbaty:

9dqzhQE.png

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pioy napisał:

Do grania zupełnie wystarczy 5600X.

Dokladnie, po co przeplacac pod same gry za 5800, za pare lat gdy 5600x bedzie do gier niewystarczajacy, to 5800x wcale nie bedzie duzo szybszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jundori napisał:

Hej, mam dylemat czy ten procesor i karta beda dobrze wspolgrac z rozdzialka 1440p 165hz. Procesor nie bedzie ograniczal karty w tej rozdzielczosci? tzn bottleneck?

Ryzen 5 3600

RTX 3090 Supim X

16GB Ram Ballistix 3000mhz

Asus Tuf B550 gaming plus

Corsair RM850x

Rozdziałka 1440p 165hz monitor Della z gsync.

Bedzie okej czy zastanawiac sie nad upgradem proca?

5600X+plus ramy mozesz podkrecic na 3600-3733 jesli to te cruciale co sie kreca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Wiadomo, ze nie ma roznicy :lol2:

Miejsca procesorowe i ten cpu mozna dac na smietnik przy tej karcie, w graficznych bedzie lepiej ale nadal min fps bedzie kulal. A jak odpalisz takiego Warzone na 3600 to sie cpu osra na mietko

Akurat widzialem ten test i dales konkretnie test gry gdzie jest prawdopodobnie najwieksza przepasc. Zazwyczaj 3080 w tej rozdzialce z tym procesorem to roznica 10-25 klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poprzednicy, do 1440p zmienić procka na 5600X i wykręcić/wymienić ramy na co najmniej 3600 CL16. Sam mam 3080Ti przy 3600X ale gram praktycznie tylko w 4K więc nie odczuł bym aż takiej różnicy jak w 1440p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Jundori napisał:

Akurat widzialem ten test i dales konkretnie test gry gdzie jest prawdopodobnie najwieksza przepasc. Zazwyczaj 3080 w tej rozdzialce z tym procesorem to roznica 10-25 klatek.

Taka sama przepasc bedzie w innych grach w miejscach procesorowych, dalem to po to, zeby pokazac jakie potrafia byc roznice, a z czasem w nowych grach lepiej nie bedzie tylko gorzej. To jest tylko przyklad co czeka w innych grach i miejscowkach mocno procesorowych. Wiadomo, mozna dac miejsce graficzne i wykazac 10fsp roznicy ale chyba nie o to chodzi. Gry Multi to sie wylaza od razu na tym cpu.

05FROEM.png

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jundori napisał:

Zazwyczaj 3080 w tej rozdzialce z tym procesorem to roznica 10-25 klatek.

Jak Ci nie przeszkadza mieć np 120fps zamiast 140fps to wtedy nie zmieniaj

Sam do końca nie wierzyłem ale zmieniłem 3700x na 5800x do 3080 przy 3440x1440

Edytowane przez wrobel_krk
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jak Ci nie przeszkadza mieć np 120fps zamiast 140fps to wtedy nie zmieniaj

Sam do końca nie wierzyłem ale zmieniłem 3700x na 5800x do 3080 przy 3440x1440

No dobra zainteresuje sie tematem w takim razie bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Jundori napisał:

Przeciez on ma tylko taktowania wyzsze lekko i jak widzialem testy to ma 2-3 fpsy wiecej.

Wyczerpałeś temat tym :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

Wyczerpałeś temat tym :E 

Gosc jednoczesnie pyta o rade ale widac z drugiej strony, ze do niego to nie dociera i na sile szuka argumentow, zeby procka nie zmieniac :hahaha:

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ryzen 5 5600X Gaming Performance

Ogólnie są gry gdzie nie ma różnicy w 1440p, ale jak już masz monitor 165 hz to przy grach bardziej siedzących na procku odczujesz różnice

 

 

1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Gosc jednoczesnie pyta o rade ale widac z drugiej strony, ze do niego to nie dociera i na sile szuka argumentow, zeby procka nie zmieniac

Przemowil do mnie ten test bo tego nie widzialem, a nie sadzilem, ze ten 5600x jest taki mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko avg fps się liczy ale jesczcze min 1% low, jak ci nagle dropnie o 40fps w dół i karta będzie miała 60% utylizacji to odczujesz takie spadki, przy zen3 dropy będą o wiele mniej odczuwalne w miejscach cpu

optymalniej by bylo wziąć 5600x/5800x + 3080 + jeżeli nie chcesz nic grzebać przy ramie i interesuje cię tylko XMP to wersję 2x8 3600mhz cl16 tych cruciali chyba że już je masz to 3600/3800mhz jest realnie proste do zrobienia bez szlifowania tydzień każdego timingu do dechy :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2021 o 11:07, Bartekkx napisał:

Jak poprzednicy, do 1440p zmienić procka na 5600X i wykręcić/wymienić ramy na co najmniej 3600 CL16. Sam mam 3080Ti przy 3600X ale gram praktycznie tylko w 4K więc nie odczuł bym aż takiej różnicy jak w 1440p

 

Ja mam  3600 + rtx 3080...w sumie tez myslałem o 5600x ale....

 do 4k chyba dlugo nie zamieniam zmieniac procka,konfig idealny ,w  grach zuzycie procka smiesznie małe,a gpu caly czas hula.

a przy takim konfigu autorowi polecam kupic Tv 4k i granie stanie sie bajką:)

Edytowane przez Kubaś_30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bawić się w półśrodki w postaci 5600x tylko uderzyć w porządnego proca czyli 5800x, szczególnie z takim GPU.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...