Skocz do zawartości
Jundori

RTX 3090 Suprim X + Ryzen 5 3600 - bottleneck?

Rekomendowane odpowiedzi

To ze masz 3090 może oznaczać, ze raczej dopłata do lepszego procka przy sprzedaży obecnego nie powinna być dla Ciebie problemem. 
 

Druga sprawa to fakt żebyś tego forum i tych pseudo fachowców raczej nie czytał i nie słuchał. 
Digital foundry, kanał chyba z największa renoma robił jasno testy i wykazywał, ze w 1440p. Ryzen 3600 nie jest wąskim gardłem dla 3080. 3090 jest niewiele wydajniejsza w grach, wiec jeżeli jakiś botteneck jest, to naprawdę znikomy, a słuchając tych staskow i zbyszkow z forum to zawsze usłyszysz ze lepiej będzie wpakować następne 2000, zastanów się czy chcesz dopłacać 1000zl do takiego 5800x żeby zamiast 75 fpsow mieć 83.

W tych grach AAA w których jesteś w stanie osiągnąć te 130+ fpsow żeby wykorzystać monitor i tak osiągniesz a w tych w których nie, nie osiągniesz. Dla mnie różnica jest zerowa czy mam w takim cp czy rdr2 72 czy 81 klatek, ale wiem, ze jest tu wiele ludzi grających z odpalonymi afterburnerem. :)

swoja droga, wrzucanie filmu blacka z kanału xkom tez się mija kompletnie z celem jako dowód wykazania czegokolwiek. Przecież to sklep sprzedający sprzęt, oczywiście, ze wam wrzuca taki materiał który będzie wykazywał, ze warto kupić i przesiąść się na nowy sprzęt bo uwaga uwaga TO ONI GO WAM SPRZEDAJĄ. Wiec wybiera klatki szczególnie wrażliwe na cpu w grze szczególnie sprzyjającej czy to niebieskiej i czerwonej stronie i je wskazuje jako źródło tego legendarnego bottlenecka. 
 

W skrócie, jeżeli nie grasz z odpalonym afterburnerem uwierz mi, ze póki co różnicy po przesiadce nie uświadczysz, tym bardziej, ze za rogiem premiera ddr5 i nowych generacji. Zmienić na pewno się do tej karty proca przyda, tym bardziej jak ddr5 rozwinie skrzydła na 2 lub 3 generacji, natomiast do tego momentu ten 3600 starczy spokojnie. 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, domin2805 napisał:

wiec jeżeli jakiś botteneck jest, to naprawdę

W wielu grach nie ma ale jak już jest to i ponad 20fps, wybrałem gry gdzie jest:

btBhvakvu2UvzAgA7Ajm7S-1920-80.png

UZutQha3KW3s4hD5679T3X-1920-80.png

UZutQha3KW3s4hD5679T3X-1920-80.pngUiZyMvGaR8FiF2RLvXoRdn-1920-80.png

Kolejna sprawa to stabilność fps nie musisz patrzeć na klatki w msi żeby zauważyć że Ci nagle przytnie grę ale tego już na wykresach nie pokazują na 3700x to miałem nawet z ramem 32gb@3600 na 5800x nie zauważam:

 Średnia podobna 5600x i 3600 ale już tych wolniejszych poniżej 8 ns i 16ns klatek dużo więcej przy 3600:

Total-War-Three-Kingdoms-FPS-2560-x-1440

Total-War-Three-Kingdoms-FrameTimeVarian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, domin2805 napisał:

Druga sprawa to fakt żebyś tego forum i tych pseudo fachowców raczej nie czytał i nie słuchał. 

To co Ty tutaj robisz? Szufladkujesz ludzi z tego forum jakbyś był lepszy od innych.

Ja odnoszę zupełnie inne wrażenie - mnie to forum wiele razy pomogło, sam też mogłem pomagać i wiele się nauczyłem/dowiedziałem dzięki wypowiedziom mądrzejszych ode mnie - od tego przecież jest forum, by wymieniać się doświadczeniami i pomagać sobie nawzajem ale do tego trzeba dorosnąć i podchodzić do innych ludzi normalnie.

Wracając do tematu - wymianka na 5600x/5800x powinna załatwić sprawę.

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment trochę absurdalnie wygląda te gpu za kilkanaście patyków z dość budżetowym prockiem i niepodkręconymi ramami. Blaszak powinien być jakoś zbalansowany.  Dobrze ci radzą - idź w minimum 5600x. Do tego oc ram na 3600+ i z bani.  Chociaż z takim gpu, jeśli masz budżet, to można zapakować 5900x, mobo z pólki wyżej niż to co masz no i ramy dual ranki 2x16 pozwalające osiągnąć 3733-3800 cl14. I wtedy będziesz miał sprzęt pasujący do topowego gpu.  Czy będzie jakaś spora różnica vs 5600x i oc cruciali? No nie będzie, ale nie o to w tym chodzi, ale ocb powinien wiedzieć każdy, kto kupuje 3090 zamiast 3080. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, domin2805 napisał:

Ryzen 3600 nie jest wąskim gardłem dla 3080.
 

Dziecko uspokoj sie :lol2:

3 godziny temu, caleb59 napisał:

To co Ty tutaj robisz? Szufladkujesz ludzi z tego forum jakbyś był lepszy od innych.

 

To jest jakis dzieciak , najlepiej odpuscic ;)

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Dziecko uspokoj sie :lol2:

To jest jakis dzieciak , najlepiej odpuscic ;)

Jezeli ja jestem dzieckiem, to Ty "dziadku" wiesz lepiej, niz fachowcy zapraszani na imprezy microsoftu.Ale przecież, jak to dziadki, wszystko wiedzą najlepiej. Tylko czemu to oni cieszą się takim poważaniem i renomą a nie niejaki dziadziuś Phoenixsuple.

Oczywiscie, ze jest bottleneck, napisalem to, ale co to sa za wykresy, kogos interesuje czy w total warze masz 100 czy 110 fps. Serio? 

Ja nie mowie, ze te forum nie pomaga, ale gosc sie pyta czy bedzie bottleneck, to odpowiedzialem, ze bedzie, niewielki, tylko majac taka mocarna grafike po co ma sie ladowac teraz w jedna generacje do przodu, jak zaraz wychodzi intel na ddr5, po nim amd. I po premierze tych ddr5 ten gosc by tutaj wrocil z tym 5800x i byscie mu pisali, ze co to za procek do takiej grafiki, ło panie, minimum teraz 12700k.

Wy mu tutaj wciskacie(nie wszyscy) , ze z tym prockiem to ta grafika lezy i sie kurzy.

Inna sprawa to jasno sobie zdefiniować co dla kogo znaczy bottleneck. Bo dla mnie osobiscie to jezeli proc dusi karte i nie pozwala na plynna rozgrywke.

 

Dziadek, uspokój się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede kolejny raz obalal tego spartolonego testu, ktory wkleja kazdy laik nie majaycm pojecia, ze jest gwono wart ;) Takze i na ciebie dzieciaku nie bede marnowal czasu. EOT

Trzeba byc niezlym idiota , zeby wklejac test gdzie R3600 jest tak samo wydajny jak 10900k w 1080p z RTX 3080 w grze mocno procesorowej :boink:

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Nie bede kolejny raz obalal tego spartolonego testu, ktory wkleja kazdy laik nie majaycm pojecia, ze jest gwono wart ;) Takze i na ciebie dzieciaku nie bede marnowal czasu. EOT

Dlaczego ta odpowiedź mnie nawet nie dziwi, dziadziu.

5 godzin temu, caleb59 napisał:

To co Ty tutaj robisz? Szufladkujesz ludzi z tego forum jakbyś był lepszy od innych.

Ja odnoszę zupełnie inne wrażenie - mnie to forum wiele razy pomogło, sam też mogłem pomagać i wiele się nauczyłem/dowiedziałem dzięki wypowiedziom mądrzejszych ode mnie - od tego przecież jest forum, by wymieniać się doświadczeniami i pomagać sobie nawzajem ale do tego trzeba dorosnąć i podchodzić do innych ludzi normalnie.

Wracając do tematu - wymianka na 5600x/5800x powinna załatwić sprawę.

Fakt, moze troszke pojechałem za bardzo, przepraszam. Ale strasznie triggeruje mnie, gdy ludzie tutaj piszą, i wmawiają, że z takimi prockami nie ma co grać. Gdyby chłop nie miał w ogole proca, oczywiscie, ze lepiej by bylo brac serie 5000. W momencie gdy ma 3600, sam musi sobie ustalić priorytety.

Inna sprawa, ze no choćby ten ram mogłby podszlifować bo na tym 3000mhz, to i nawet ten 3600 nie da z siebie wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, domin2805 napisał:

Dlaczego ta odpowiedź mnie nawet nie dziwi, dziadziu.

Mnie tez nie dziwi, nie pierwszy i ostatni taki osobnik jak Ty forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bodaj jeden z gorszych filmików hwu, test cpu w miejscach graficznych, a nie procesorowych. Do tego sprzed premiery 5000, bez porównania do czegoś z tej serii. Najcenniejsza lekcja z niego jest taka, że nawet najlepszym zdarzają się takie wpadki że lepiej o nich zapomnieć, bo założenia testowe od początku są błędne - w związku z tym wnioski też 

Już dużo lepiej jest zrobiony ten https://youtu.be/AlfwXqODqp4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pioy napisał:

To jest bodaj jeden z gorszych filmików hwu, test cpu w miejscach graficznych, a nie procesorowych. Do tego sprzed premiery 5000, bez porównania do czegoś z tej serii. Najcenniejsza lekcja z niego jest taka, że nawet najlepszym zdarzają się takie wpadki że lepiej o nich zapomnieć, bo założenia testowe od początku są błędne - w związku z tym wnioski też 

Już dużo lepiej jest zrobiony ten https://youtu.be/AlfwXqODqp4

teraz spojrz na ich testy poprzednie cpu i porownaj sobie z tym gownem co wrzuciles, gdzie jest R3600 a 10900k jesli juz tak wierzych w ich testy ;) Wiec zanim zaczniesz mieczem wojowac to sie naucz nim machac.

sNRWX40.png

Porownaj sobie do tego badziewia co wrzuciles :lol2:

nPcOenD.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Phoenixsuple napisał:

teraz spojrz na ich testy poprzednie cpu i porownaj sobie z tym gownem co wrzuciles, gdzie jest R3600 a 10900k jesli juz tak wierzych w ich testy ;) Wiec zanim zaczniesz mieczem wojowac to sie naucz nim machac.

sNRWX40.png

Porownaj sobie do tego badziewia co wrzuciles :lol2:

nPcOenD.png

My tutaj mowimy o 1440p. A Ty wrzucasz wykresy z SoTD który bardziej lubi procki intela w 1080p. Zeby elegancko zgadzało się to z twoimi majakami. Jaka lokacja taki fps. Nie bede sie dalej o to kłócić, przecież jak ktoś lubi karmić koroporacje i zmieniać procka do grania co generacje to jego interes. 

Oj dziadziuś. Moge powrzucać zaraz wykresy w 1440p. Z Rdr2, valhalli, cp2077, control. I tam roznica bedzie w granicach błędu pomiarowego. Możemy się tak obrzucać błotem i argumentami, ale nie sądze by do czegoś nas to zaprowadziło.

Jak to mawia przysłowie, starego drzewa nie przesadzisz. :)

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w tych zestawieniach w grach nie ma 9600k, skoro on jest pod każdym względem w każdej istniejącej grze lepszy nawet od 3600X, że o podkręconym na 5 Ghz (wyprzedzającym stockowego 3600x o lata świetlne - 5ghz robi swoje) nie wspomnę ? Druga sprawa: kto gra od GTX'a 3070 w górę na innej rozdziałce niż 4K? 3090 do 1440p to tak trochę nie teges :P A jak nie masz monitora, to czym prędzej włączaj DSR i szybko przestawiaj na 4K. Skalowane i tak będzie dużo ładniejsze niż 1440, ale nawet nie o wygląd tu chodzi, bo na takim zestawieniu w 4K ... lepiej będzie wszystko chodzić niż na 1440p.  ;)

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

teraz spojrz na ich testy poprzednie cpu i porownaj sobnie z tym gownem co wrzuciles, gdzie jest R3600 a 10900k jesli juz tak wierzych w ich testy ;)

Wszystko się zgadza, na tyle na ile da się porównać, 14:20 masz SotTR 1080 max u mnie

5800X od Ciebie 165/138 FPS

5600X ode mnie 159/133

3600 od Ciebie 121/98

3600X ode mnie 120/102

2600 od Ciebie 100/87

2600X ode mnie 101/87

1600 od Ciebie 90/79

1600X ode mnie 90/77

Także póki co żadnej tezy o braku powtarzalności między ich testami nie udowodniłeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Pioy napisał:

Także póki co żadnej tezy o braku powtarzalności między ich testami nie udowodniłeś...

Jak nie rozumiesz co udowdnilem to po prostu nic nie pisz bo prosciej sie tego przestawic nie dalo a udowadnianie czegos poslugujac sie zwalonym testem tylko pokazuje jaka ktos ma wiedze ;)

i nie mam zamiaru dalej drazyc tego tematu, kazdy kumaty wnioski sobie wyciagnie Pozdro

 

10 minut temu, HDR'o napisał:

Dlaczego w tych zestawieniach w grach nie ma 9600k,

Ciekawe pytanie, fakt przydalby sie w zestawieniach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm niech kazdy fanboy amd rzuci pierwszy kamieniem jesli nie ma suba u HU??

3600 jest za słaby do 3090 i juz.Wystarczy uruchomić np batman knight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale trzeba dodać do tego wszystkiego że to iż cpu nie napędza karty na max jej możliwości to nie znaczy że nie da się grać w gry ;) bo oczywiście że się da, jednak ja preferuje mieć jak najbardziej zbalansowany sprzęt niż skupiać się tylko na karcie a o reszcie zapominać a robiłem tak przed laty dość długo hehe :E 

Edytowane przez Send1N
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CIezko znaleźć gre słabo chodzaca na ryzenie 3600.To mi np przychodzi na myśl .We Happy Few.Myśle ze spadki poniżej 60 fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wjedzie minciu ze starcraftem to będziesz biedny :D :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta te 60 fps.Tylko ze u mnie jest 250 na ultra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, jurekk napisał:

CIezko znaleźć gre słabo chodzaca na ryzenie 3600

Pewnie byle fps online gdzie celujemy w wyższy fps ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, domin2805 napisał:

Jaka lokacja taki fps. Nie bede sie dalej o to kłócić,

No właśnie od 2 stron staramy się Ci to wyperswadować, a Ty nie przyjmujesz tego do wiadomości po czym sam to piszesz :E

Godzinę temu, HDR'o napisał:

Dlaczego w tych zestawieniach w grach nie ma 9600k (...)

Dowolny CPU 6/6 jest już na początku końca swojej "zayebystosci" do gier, bez względu ile ma GHz

59 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jak nie rozumiesz co udowdnilem to po prostu nic nie pisz bo prosciej sie tego przestawic nie dalo a udowadnianie czegos poslugujac sie zwalonym testem tylko pokazuje jaka ktos ma wiedze ;)

Że Ty jesteś bardzo specyficznym osobnikiem to większość stałych bywalców tego forum na szczęście wie ;)

32 minuty temu, jurekk napisał:

hmm niech kazdy fanboy amd rzuci pierwszy kamieniem jesli nie ma suba u HU??

3600 jest za słaby do 3090 i juz.Wystarczy uruchomić np batman knight

Tacy z nich fanboye AMD, że pokazali że w FHD 5600X jest średnio o 20% szybszy od 3600X, ale co tam, przecież to takie same wyniki ;))

25 minut temu, jurekk napisał:

CIezko znaleźć gre słabo chodzaca na ryzenie 3600

Nie wiem, nigdy nie miałem. Ale w przypadku tak absurdalnie drogiego GPU jak 3090, a już tym bardziej przy obecnych cenach (!!!) to parowanie go z takim CPU to strata kasy. Zwyczajnie, lepiej będzie działać połączenie 3080(Ti) + 5600X czy dla tych co nie chcą być "fanboyami AMD" z jakimś 11600k@.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amd do tej gpu to minimum  5600x
z intela można by było wybrać i5 11400 i go odblokować
 

oczywiście wszystko zależy od gier i zastosowań
na pewno 3600 jest słabym wyborem do aż tak mocnego gpu 

mam też świadomość, że są gry w których 3600 będzie dawał rady, ale co raz więcej tytułów potrzebuje mocnego rdzenia którego po prostu ta generacja ryzenów nie posiada

zwłaszcza jak grasz w multiplayery to 5600x rozwinie skrzydła 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pioy napisał:

Tacy z nich fanboye AMD, że pokazali że w FHD 5600X jest średnio o 20% szybszy od 3600X, ale co tam, przecież to takie same wyniki ;))

Nie wiem o czym do mnie mówisz człowieku.

na Hu Ryzen 1700 był szybszy niż 8700k wiec nie dla mnie to kanał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pioy napisał:

No właśnie od 2 stron staramy się Ci to wyperswadować, a Ty nie przyjmujesz tego do wiadomości po czym sam to piszesz :E

 

Ale ja nigdzie się z tym nie sprzeczałem? Jedyne co starałem przekazać, to, ze jak najbardziej da się normalnie grać na takim zestawieniu bez zauwazalnych spadkow plynnosci.

Ja grajac w RPG czy praktycznie kazda gre AAA nigdy nie poczułem 0.1sekundowego dropu z 80 na 55, ale może to kwestia subiektywna. Gdybym mial afterburnera odpalonego pewnie bym odczuł. :D

Tylko widzisz, mozemy pokazywac wykresy z lokacji siedzacych mocniej na procku, po czym w lokacjach siedzacych na gpu (czyli jakies 80% rozgrywki). I wyniki jak i wnioski beda zupelnie inne.

Abstrahujac, tak 3600 z 3090 jest niedorzeczny. Ale czy zły? No niekoniecznie. Ja tez oczywiscie bym nigdy nie sparowal takiego gpu z takim cpu, ale jezeli juz jest warto dla takiego monstrum poczekac na te ddr5 niz teraz na wariata pchac sie w 5800x zeby miec te pare fps wiecej. Bo nie wiem czy co niektorzy niedoczytali, czy po prostu piszą tak, zeby zgadzało się z ich twierdzeniami, ale autor wątku jasno dał do zrozumienia, ze on juz tym zestawem operuje, a nie jest w trakcie jego skladania. Zupelnie inna bajka by byla gdyby on chcial taki zestaw dopiero skladac, tak wtedy 3600 bylby glupota.

Fanboyem amd nie jestem i nigdy nie byłem, sam poki co czaje sie na 12700k, czekajac co pokaze amd. Natomiast nie mozna chyba zaprzeczyć, że od premiery ryzenów 3000 AMD poki co jest troche z przodu. Ale nie jestem zabetonowany jak co niektórzy i jeżeli 12 lub 13 gen intela okaże się lepszy od ryzenów 6 7 czy 8000 to bez mrugniecia okiem przeskocze na intela. Po prostu biore to co w danym momencie uważam za najlepsze względem ceny. Współczuje ludziom którzy trzymają się danej marki i nie pozwolą sobie wmowic, ze w danym momencie konkurencja może być lepsza.

Edytowane przez domin2805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...