Skocz do zawartości
Andersen142

Chłodzenie do ryzena 7 5800x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Potrzebuję pomocy w dobraniu chłodzenia do wyżej wymienionej jednostki. Obecnie jestem w trakcie dobierania części zestawu do renderowania. W zestawie znajdować się będzie RTX 3060 Ti. Zastanawiałem się nad starym dobrym chłodzeniem Fortis 3 HE1425v2, lecz nie jestem pewien czy to wystarczy. Lepiej inwestować w chłodzenie wodne, czy zostać przy powietrznym, proszę o podanie konkretnych propozycji, dziękuję z góry za pomoc :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5800X to procesor który jest dość specyficzny jeśli chodzi o chłodzenia, realnie czego na nim nie posadzisz to choć wystarczy to wyniki nie będą wybitne. Jeśli masz tego Fortisa to po prostu przetestuj, powinien sobie poradzić. Jeśli dopiero kupujesz to warto byś podał ewentualnie w jakiej obudowie chcesz to założyć i ile chcesz na chłodzenie przeznaczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa be quiet! Pure Base 500, nie posiadam jeszcze żadnych części, obecnie dopiero tworzę listę. Wyślę ją, najlepiej do 10k się zmieścić. 

Zrzut ekranu 2021-09-24 o 11.35.49.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Andersen142 napisał:

Obudowa be quiet! Pure Base 500, nie posiadam jeszcze żadnych części, obecnie dopiero tworzę listę. Wyślę ją, najlepiej do 10k się zmieścić. 

Zrzut ekranu 2021-09-24 o 11.35.49.png

Wychodzi na to że dobrze że zapytałem. Pure Base 500 to kiepsko wentylowana obudowa z racji zamkniętego frontu, wymieniłbym ją na model RG6V/SG7V lub po prostu Pure Base 500DX jeśli musisz, alternatywnie z ciekawszych propozycji masz jeszcze Phanteksa P500A. Przyczepiłbym się do zasilacza, TX to stara i nieopłacalna już konstrukcja. Szczególnie że w podobnych pieniądzach dostaniesz znacznie lepszego RMx'a. Wywal Kryonauta, nawet tutaj na forum znajdziesz wątki gdzie pasta zostawiała dość głębokie ślady na stopie chłodzenia. Chłodzenie, w sumie wydajniejszy od Fortisa będzie Fera 5 Dual Fan, ewentualnie jak chcesz coś lepszego to NH-D15 aczkolwiek to już drogie chłodzenie. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, _KaBza_ napisał:

Wychodzi na to że dobrze że zapytałem. Pure Base 500 to kiepsko wentylowana obudowa z racji zamkniętego frontu, wymieniłbym ją na model RG6V/SG7V lub po prostu Pure Base 500DX jeśli musisz, alternatywnie z ciekawszych propozycji masz jeszcze Phanteksa P500A. Przyczepiłbym się do zasilacza, TX to stara i nieopłacalna już konstrukcja. Szczególnie że w podobnych pieniądzach dostaniesz znacznie lepszego RMx'a. Wywal Kryonauta, nawet tutaj na forum znajdziesz wątki gdzie chłodzenie zostawiało dość głębokie ślady na stopie chłodzenia. Chłodzenie, w sumie wydajniejszy od Fortisa będzie Fera 5 Dual Fan, ewentualnie jak chcesz coś lepszego to NH-D15 aczkolwiek to już drogie chłodzenie. 

Ok, Dobieram obudowę Pure Base 500DX, chłodzenie Fera, oraz tego RMx (rozumiem że jeśli stara konstrukcja TX jest... stara xd, to silentium fm2 też do Świerzych nie należy więc go pomijamy). Zainteresowałeś mnie tematem kryonauta, o co z tym chodzi?

Edytowane przez Andersen142

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Andersen142 napisał:

Ok, Dobieram obudowę Pure Base 500DX, chłodzenie Fera, oraz tego RMx (rozumiem że jeśli stara konstrukcja TX jest... stara xd, to silentium fm2 też do Świerzych nie należy więc go pomijamy). Zainteresowałeś mnie tematem kryonauta, o co z tym chodzi?

Realnie nawet Supremo FM2 będzie lepszym wyborem od starego TX'a (TX jest znacznie starszy). Co do Kryonauta to masz https://ibb.co/K2Nv5t4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, _KaBza_ napisał:

Realnie nawet Supremo FM2 będzie lepszym wyborem od starego TX'a (TX jest znacznie starszy). Co do Kryonauta to masz https://ibb.co/K2Nv5t4

Ohh, nie wygląda to ciekawie, w takim razie wystarczy ta pasta załączona do chłodzenia. Myślę aby tego Supremo FM2 wrzucić bo jest znacznie tańszy od RMx'a, lecz za pewne konstrukcyjnie ten drugi jest lepszy/nowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Andersen142 napisał:

Ohh, nie wygląda to ciekawie, w takim razie wystarczy ta pasta załączona do chłodzenia. Myślę aby tego Supremo FM2 wrzucić bo jest znacznie tańszy od RMx'a, lecz za pewne konstrukcyjnie ten drugi jest lepszy/nowszy.

Fakt, RMx jest wyraźnie lepszą konstrukcją względem FM2 i to nie ulega wątpliwości. Jednak jeśli zdecydujesz się na Supremo to także będzie w porządku, to dobry zasilacz w swoich pieniądzach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Andersen142 napisał:

Ohh, nie wygląda to ciekawie, w takim razie wystarczy ta pasta załączona do chłodzenia. Myślę aby tego Supremo FM2 wrzucić bo jest znacznie tańszy od RMx'a, lecz za pewne konstrukcyjnie ten drugi jest lepszy/nowszy.

W sumie to tylko 150 zł różnicy. Szybkie pytanko co do obudowy, na przodzie jest jeden wentylator, dokupić jeszcze dwa na przód czy jeden da sobie radę?

4 minuty temu, _KaBza_ napisał:

Realnie nawet Supremo FM2 będzie lepszym wyborem od starego TX'a (TX jest znacznie starszy). Co do Kryonauta to masz https://ibb.co/K2Nv5t4

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli piszesz o Pure Base 500DX to obudowa ma fabrycznie 3 wentylatory, jeden jest na topie więc polecam po prostu przekręcić go na front i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X dla Fera 5, nawet w wersji Dual to już taki max, z resztą @MarcoSimone może się wypowiedzieć na ten temat. Na stocku spokojnie poleci, ale na dokręcenie OC nie licz (inna sprawa ile z OC tych procków da się wyciągnąć).

Osobiście, w przypadku tego procka, pomyślałbym już nad chłodzeniem typu Fuma 2 jeśli planujesz mocniejsze OC. Jak ma lecieć na stocku to bierz Fera 5 Dual.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 5 Dual na luzie schłodzi 5800X, ale...

Procek prockowi nie równy. Chodzi tutaj o jakość krzemu i vcore przy sztywnym OC.

Nie przekraczać 1.3v i będzie w porządku.

 

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nikt nie zwrócił uwagi - ty chcesz tam wsadzić 1 moduł RAM 16GB?? Duży błąd

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2021 o 23:14, _rdk_ napisał:

Nie wiem dlaczego nikt nie zwrócił uwagi - ty chcesz tam wsadzić 1 moduł RAM 16GB?? Duży błąd

Wsadzane będą dwa moduły po 16 GB, w wykazie cen są dwie sztuki zaznaczone.

Zrzut ekranu 2021-09-27 o 08.06.42.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Andersen142 napisał:

Wsadzane będą dwa moduły po 16 GB, w wykazie cen są dwie sztuki zaznaczone.

Zrzut ekranu 2021-09-27 o 08.06.42.png

Ajjj my bad... PS po co ci aż 5,5g pasty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do fery dual to widziałem test który pokazuje że różnicy nie ma żadnej 1 vs 2 wentyle a jest tylko głośniej przez ciśnienie które się tworzy między finami, ten sam efekt miałem kiedyś na promilatech megahalems z jednym wentylaorem przyjemniej to działało niż z dwoma a ten drugi nie dawał kompletnie nic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze pamiętam to znaczna część chłodzeń powietrzem nie wykazuje różnicy między 1-2-3 wentylatorami  max 1c ale to wiadome jaki to może być efekt :-P  były bodajże nieliczne konstrukcje którym coś dawało założenie dodatkowego wentyla max 3c i to tyle z tej zabawy w dokładanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...