Skocz do zawartości
krzysztoflosinski

Zestaw na kilka lat

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Flik napisał:

Ciężko porównywać pojedynczą płytę na B 450 do kilku   na B 550. Jeśli już porównywać tak to chip do chipa.

Gdzieś dziś wrzucałem czym się różnią  te chipy (pierwszy ma PCI-E 3.0, drugi 4.0). Niekiedy lepszy kodek dźwięku i sekcja zasilania w tych drugich (ma znaczenie przy mocniejszych

procesorach).

Ten Asrock ok aczkolwiek ja bym wolał ATX. Tak jakoś przyzwyczaiłem się do pełnowymiarowych płyt.

Podrzuć najwyżej link do tej o ktorej wspominasz :) a ta co mowisz to co ma w sobie takiego dobrego?  
bo niby mialem brac zwykłą b560 d3 chyba ale mowil mi kalderon ,że brak tam radiatora na M.2
A którą kartę 3060 ti byś polecał bo chyba nie będę dopłacał do 3070 bo to jednak często tysiąc więcej.. 3060 Ti mi starczy skoro nie gram w Cyberpunki itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCI-E pozwala uzyskać szybszą prace dysków (nie pamiętam jak bardzo szybszą). Rożnica w prędkości kart grafiki jest marginalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Flik napisał:

PCI-E pozwala uzyskać szybszą prace dysków (nie pamiętam jak bardzo szybszą). Rożnica w prędkości kart grafiki jest marginalna.

podeślij najwyżej linka do tej przez Ciebie polecanej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, krzysztoflosinski napisał:

Czyli jakbym zaniosl kompa do sklepu w ktorym zawsze cos robie, naprawiam to oni by to ogarneli i wymieniliby mi na lepsza płytkę i procek?

Tak, czemu nie?

6 godzin temu, krzysztoflosinski napisał:

A co do karty jezeli 3060 ti to którą wybrać albo 3070 którą wybrać - masz jakieś konkretne modele? 

1. Dostępne.

2. Najtańsze.

3. Lepiej z 3 wentylatorami.

6 godzin temu, krzysztoflosinski napisał:

Czyli móglbym wziąc płytę z490 Gaminga ale wtedy musze powiedzieć zeby mi bios zaktualizowali a jak wezme te rozne 560 to nie ma z tym problemu? Co ta Gaminga ma lepszego - dzwiek czy co, oprócz radiatora?

Dźwięk, mocna sekcję zasilania, podkręcanie procesora (jeśli potem kupisz procesor 10/11 genereacji z serii K).

19 minut temu, krzysztoflosinski napisał:

bo niby mialem brac zwykłą b560 d3 chyba ale mowil mi kalderon ,że brak tam radiatora na M.2

Asus Prime B560-Plus? 399zł w X-komie.

49 minut temu, krzysztoflosinski napisał:

do tych 560 ale skoro niektórzy maja z nia problemy to chyba dołoze i wezme tego AsRocka Steel Legen b560 m - bedzie okej?

Dobra płyta.

29 minut temu, Flik napisał:

Ciężko porównywać pojedynczą płytę na B 450 do kilku   na B 550. Jeśli już porównywać tak to chip do chipa.

To płyty pod AMD...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostań przy tej Asrock. Sorki za pomieszanie chipów.? Za szybko...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kalderon napisał:

Tak, czemu nie?

1. Dostępne.

2. Najtańsze.

3. Lepiej z 3 wentylatorami.

Dźwięk, mocna sekcję zasilania, podkręcanie procesora (jeśli potem kupisz procesor 10/11 genereacji z serii K).

Asus Prime B560-Plus? 399zł w X-komie.

Dobra płyta.

To płyty pod AMD...

1.Czyli najtańsza 3 wentylatorowa - a konkretna firma? Któraś robi lepiej bo sa chyba Asus,Aorus,Gigabyte?
2.To te co mi polecasz czyli Asus Prime B560 Plus albo ten Steel Legend b560m ma gorsza sekcje zasilania? Procka nie będę podkręcał bo się na tym nie znam 
3. Czy jak procek ma początkowe 2,6 ghz a boost 4,2 ghz to on sam z siebie jak będzie potrzebował w grze duzej prędkości to ją sobie zrobi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Firma mniej ważna.

2. Asus może mieć ciut gorszą sekcję, ale dopóki nie będziesz tam pchać 8-10 rdzeni to nie będzie problemu.

3. 2,6GHz to zegar bazowy gdy procek leży odłogiem. Pod obciążeniem 11400 ma 4,2GHz na wszystkich rdzeniach i 4,4GHz na jednym. Ale - dopiero po zdjęciu limitów mocy w BIOSie. Limity trzymają zużycie prądu w ryzach żeby procek się trzymał specyfikacji (~65W), przez co zegar na wszystkich rdzeniach spada do ~3,4GHz. I tak, wydajność zostanie automatycznie dostosowana do obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

1. Firma mniej ważna.

2. Asus może mieć ciut gorszą sekcję, ale dopóki nie będziesz tam pchać 8-10 rdzeni to nie będzie problemu.

3. 2,6GHz to zegar bazowy gdy procek leży odłogiem. Pod obciążeniem 11400 ma 4,2GHz na wszystkich rdzeniach i 4,4GHz na jednym. Ale - dopiero po zdjęciu limitów mocy w BIOSie. Limity trzymają zużycie prądu w ryzach żeby procek się trzymał specyfikacji (~65W), przez co zegar na wszystkich rdzeniach spada do ~3,4GHz. I tak, wydajność zostanie automatycznie dostosowana do obciążenia.

2. Nie no nie będę pchał :)
3. Te 3,4 ghz starczy we wszystkich grach typu sportowe, strzelanki Far Cry,Sniper , wyscigowe jak Forza Horizon 4? 
Czy jakbym chciał odblokować limit w BIOSie to wtedy pewnie płyta jest za słaba? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,4GHz zdecydowanie obniży wydajność w grach procesorowych. Płyta będzie wystarczająca również po zdjęciu limitów mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kalderon napisał:

3,4GHz zdecydowanie obniży wydajność w grach procesorowych. Płyta będzie wystarczająca również po zdjęciu limitów mocy.

to samemu można zrobić w BIOSie czy lepiej zostawić to sklepowi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić samemu, zajmuje kilkanaście sekund. Podobnie jak aktywacja profilu XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kalderon napisał:

Można zrobić samemu, zajmuje kilkanaście sekund. Podobnie jak aktywacja profilu XMP.

a na tej płycie Asrock,Asus np. będzie mozna zrobić podwyzszenie taktowania ramu do 3600 mhz czy ono samo się ustawi? 
Czyli procka na tych 2 płytach mozna podkręcić? A czy podkręcenie nawet samemu nie spowoduje ze cos popsuje ? Nigdy sie nie biore za BIOSa :D potrafie usunac wirusa z usb, instalowac rozne rzeczy ale BIOS to dla mnie magia :D szczegolnie jak czytam ze ktos cos w biosie zrobił i po ptakach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb XMP "podkręci" pamięci do ustawień fabrycznych. To kwestia kliknięcia w jeden guzik w Biosie.   Nie wiem w sumie o jakich teraz myślisz RAM-ach.

To czy będziesz mógł iść wyżej zależy od konkretnego RAM-u i jego potencjału do OC ( i troche od płyty), ale na ogół da się wykrzesać  nieco więcej niż fabryka nakazała.

Jeśli cię to interesuje obejrzyj sobie poradniki o OC RAM na YT. To nie jest takie hop-siup. Ale też...bez przesady...?

Podkręcisz tylko Intele z literką K. Nie powinno się nic zepsuć. Chyba, że dasz jakieś masakryczne napięcie na procesor.  Teraz większe znaczenie (większy przyrost mocy) daje OC RAM niż procesora.

Gdzieś np słyszałem, że Ryzeny można OC-nąć tylko w niewielkim zakresie (szału nie ma). No, ale tu rozmawiamy o Intelu.

I pomyśl o jakimś chłodzeniu na procesor inne niż box.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, krzysztoflosinski napisał:

a na tej płycie Asrock,Asus np. będzie mozna zrobić podwyzszenie taktowania ramu do 3600 mhz czy ono samo się ustawi? 

Na żadnej płycie RAM się sam nie ustawia, trzeba ręcznie aktywować profil XMP.

59 minut temu, krzysztoflosinski napisał:

Czyli procka na tych 2 płytach mozna podkręcić?

Nie, zablokowanego procka nie podkręcisz na żadnej płycie, a na B560 nie podkręcisz nawet odblokowanego. W teorii 11400F ma TDP na poziomie 65W, tyle że gdyby mógł to chętnie wciągnie dwa razy więcej. Tyle że na ograniczeniu do 65W nie jest w stanie osiągnąć deklarowanych zegarów. Jak Intel to obszedł? Stoperem. Przez pierwsze 20-30 sekund (nie pamiętam dokładnie) procesor działa z pełną mocą pobierając 130W i osiągając maksymalne zegary, a po tym czasie płyta załącza kaganiec żeby Intel mógł wpisać 65W w specyfikacji. Co można zrobić to oszukać/zdjąć ów kaganiec. To nie jest podkręcanie bo nie zmieniamy fabrycznych zegarów, tylko umożliwiamy ich osiąganie przez cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Na żadnej płycie RAM się sam nie ustawia, trzeba ręcznie aktywować profil XMP.

Nie, zablokowanego procka nie podkręcisz na żadnej płycie, a na B560 nie podkręcisz nawet odblokowanego. W teorii 11400F ma TDP na poziomie 65W, tyle że gdyby mógł to chętnie wciągnie dwa razy więcej. Tyle że na ograniczeniu do 65W nie jest w stanie osiągnąć deklarowanych zegarów. Jak Intel to obszedł? Stoperem. Przez pierwsze 20-30 sekund (nie pamiętam dokładnie) procesor działa z pełną mocą pobierając 130W i osiągając maksymalne zegary, a po tym czasie płyta załącza kaganiec żeby Intel mógł wpisać 65W w specyfikacji. Co można zrobić to oszukać/zdjąć ów kaganiec. To nie jest podkręcanie bo nie zmieniamy fabrycznych zegarów, tylko umożliwiamy ich osiąganie przez cały czas.

Czyli Ramy trzeba w Biosie ogarnac zeby te 3600 miały. A płyta pozwoli na osiaganie np 3,7 ghz ciągle prockowi ale to tez trzeba w Biosie?

Czy kazda instalacja windowsa powoduje ze bios wraca do ustawien fabrycznych i trzeba od nowa zmieniać ramy do prędkości 3600?

 

Flik - bede bral ballistixy 3600 i bede mial silentium ferra 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną i drugą rzecz trzeba ogarnąć w BIOSie. Zajmie kilkanaście sekund, może 30.

Instalacja Windowsa nie rusza BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kalderon napisał:

Jedną i drugą rzecz trzeba ogarnąć w BIOSie. Zajmie kilkanaście sekund, może 30.

Instalacja Windowsa nie rusza BIOSu.

Najwyżej powiem zeby mi to ogarnęli w sklepie 

https://www.x-kom.pl/p/626721-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-11600k.html taki procek by poszedł na tej płycie co podawałem? Silentium ferra 5 by dawalo mu radę?

Edytowane przez krzysztoflosinski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2021 o 21:29, kalderon napisał:

Jedną i drugą rzecz trzeba ogarnąć w BIOSie. Zajmie kilkanaście sekund, może 30.

Instalacja Windowsa nie rusza BIOSu.

Bylem w sklepie u siebie i zastanawiają się czy starczy kabli bo jednak silentium to duza obudowa. Moj zasilacz to corsair cx 750. Jakby nie dalo rady to co wziąć w miarę dobrego i taniego co uciagnie moj zestaw w sensie zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą obudowe w koncu wybrales?

Ten zasilacz to jakiś nowszy czy stary sprzed kilku lat? Bo jak to drugie to i tak warto by go wymienić, tym bardziej że nie będzie to droga inwestycja po jego odsprzedaniu.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGV6 to dość mała buda, więc raczej nie będzie problemu.

7 lat to jeszcze bez tragedii, ale można nad wymianą pomyśleć.

Ostatnio Supremo L2 650W jest w niezłej cenie - https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-l2-gold-650w-spc222-4144365/

Jak chcesz coś topowego na długie lata to: https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-650w-cp-9020178-eu-4634525/ - z kodem "PSIKUS21" za 409 zł

A jak taniej - https://www.morele.net/zasilacz-asus-tuf-gaming-650w-90ye00d1-b0na00-7351414/ - też ten sam kod, za 279 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma po co wymieniać na Asusa. A Corsair w wersji 750W kosztuje 10zł więcej. Ale nie wiem czy warto ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kalderon napisał:

Nie ma po co wymieniać na Asusa. A Corsair w wersji 750W kosztuje 10zł więcej. Ale nie wiem czy warto ruszać.

To co bys polecał? Na ile teoretycznie powinien starczac zasilacz w sensie lat -10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kalderon napisał:

Nie ma po co wymieniać na Asusa

Corsair CX to budżetowy model, jeśli ma 7 lat to ja bym wolał wymienić dla świętego spokoju. Ale lepiej dorzucić przynajmniej do Supremo - Asusa podałem jako takie totalne minimum.

Corsair RMx ma 10 lat gwarancji, więc producent zakłada, że przynajmniej tyle lat posłuży bez awarii. W praktyce przejdzie pewnie jeszcze dłużej, może nawet 15-20 lat, zależnie od wielu warunków (obciążenia, jakości prądu u ciebie w gniazdku, długości pracy, itp).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus to też budżetowy model, tylko że z narzutem cenowym od firmy. Jeśli Corsair dalej działa dobrze to bym nie ruszał. Jak masz parcie na zmianę - Corsair 750W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...