Skocz do zawartości
Gronek31

Dysk SSD w laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie małe pytanie tylko. Jak sprawdzić parametry dysku SSD PCIe laptopa w sensie odczyt zapis. Bo nigdzie nie podają dokładnie jakie są, jest tylko pojemność i to wszystko, nawet nie jest napisane jaka to generacja 3 czy 4 już, choć można się domyśleć po CPU.

Na przykładzie np tego laptopa ->https://www.x-kom.pl/p/610802-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i5-1135g7-20gb-512-w10-ips-czarny.html

Bo on już ma 11gen intela a one mają wsparcie już PCIe gen4 a zaś jakbym wybrał jakiegoś ryzena 5xxx to one już tylko gen3.

Wiem jakie są różnice w prędkościach między gen3 a 4 ale właśnie jak to sprawdzić w laptopie jaki tam dysk w ogóle włożyli?

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CrystalDiskInfo, AIDA 64 Extreme też powinna wyświetlić interesujące cie infirmacje. Chodzi ci tylko o nazwę modelu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Flik napisał:

CrystalDiskInfo, AIDA 64 Extreme też powinna wyświetlić interesujące cie infirmacje. Chodzi ci tylko o nazwę modelu dysku?

Nazwę, firmę czy to samsung a może adata a może jakiś noname, odczyt i zapis prędkości. Ja wiem, że są takie programy ale mi chodzi jak to sprawdzić PRZED kupnem laptopa, żeby wiedzieć czy jest sens dopłacać do jakiegoś czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to zostaje chyba tylko sprzedawce zapytać, albo jak będziesz miał upatrzony konkretny model po prostu pogooglać. Może znajdziesz info o dokładnej specyfikacji.

Przecież nie będziesz go rozbierał przed zakupem, by sprawdzić jaki ma dysk.🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Flik napisał:

No to zostaje chyba tylko sprzedawce zapytać, albo jak będziesz miał upatrzony konkretny model po prostu pogooglać. Może znajdziesz info o dokładnej specyfikacji.

Dzięki za pomoc. No dokładnie, nie jest to w sumie coś bardzo ważnego bo to i tak będzie laptop do zastosowań biurowych i wybieram go dla kogoś kto mnie poprosił a się kompletnie na komputerach nie zna. Po prostu nigdy nie siedziałem w laptopach i ogólnie mnie zdziwiło to, że nie ma tam konkretnej informacji jaki to model. Ja sam i tak jeszcze mam 5 letniego kompa z SSD na SATA więc też nie orientuje się jak te PCIe ogólnie się sprawują, wtedy były to tylko gen 3 i sporo kosztowały.

Edytowane przez Gronek31

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.10.2021 o 06:59, Flik napisał:

Dokładnie. Zapytaj sprzedawcy i najlepiej przez e-mail, żebyś miał podkładkę jeśli bardzo zależy Ci na takich niuansach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi