Skocz do zawartości
Agrax

Połączenie Wi-Fi Netia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku lat posiadam router Technicolor TC7200 od Netii. Gdy miałem połączenie 150mbps to pobieranie po 5GHz osiągało ok 50mbps. Niedawno zwiększyłem przesył do 300mbps, co zwiększyło prędkość w urządzeniu oddalonym od routera o 2m (muszę po wifi przez bardzo specyficzny układ mieszkania i całkowity brak możliwości zastosowania kabla) do 130mbps. O ile dla mnie ta szybkość jest w miarę wystarczająca to w drugim pokoju w tym samym mieszkaniu prędkość spada do 32mbps. Technicolory jak czytam nie są porywające. Zacząłem zastanawiać się nad poprawą sieci. Rozmawiałem z Netią, ale oni routera wifi nie wymienią. Trudno.
Zacząłem się więc zastanawiać nad możliwymi opcjami tj.

1. Wymiana routera na https://techlord.pl/asus-rt-ac1200-v2-1200mbs-abgnac-dualband-p-126.html?utm_source=moneteasy.pl&utm_medium=referral albo https://www.x-kom.pl/p/515459-router-asus-rt-ac59u-v21500mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html#Promocja, ale z kolei Netia nie bardzo jest chętna do ustawiania obcych urządzeń

2. Ustawienie technicolora w tryb mostu i podłączenie https://www.x-kom.pl/p/515459-router-asus-rt-ac59u-v21500mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html#Promocja, który czysto teoretycznie powinien zwiększyć zasięg

3. WiFi repeater, ale to w zasadzie nie wiem nawet jaki.

 

Rysunek jest mocno schematyczny i nie oddaje odległości. Drugie urządzenie jest ca. 2,5 raza dalej od routera technicolor TC7200.

Proszę o radę. Dziękuję

schemat.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie z czego jest ten schowek, router zasadniczo nie jest urządzenie do trzymania w schowki. Czysto teoretycznie przy wymianie routera podłączenie do niego Technicolor nie ma większego sensu.
Natomiast jak już wymieniasz router to na pewno priorytetem będzie siec 2.4Ghz a więc musisz szukać routera w standardzie wi-fi 6 - AX najlepiej wyposażonego w technologie beamforming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

priorytetem będzie siec 2.4Ghz

2,4GHz używam tylko do pracy, dla stabilności. Wydawało mi się, że prio powinna być właśnie 5GHz, bo potrzebne mi są raczej wysokie prędkości na co dzień

Cytat

z czego jest ten schowek, router zasadniczo nie jest urządzenie do trzymania w schowki

To w zasadzie bardziej drewniana szafa we wnęce. Nie ma innej możliwości podłączenia, bo Netia się łączy koncentrycznym a ten nie został nigdzie indziej wyprowadzony. Teraz, 6 lat po wykończeniu nikt nie będzie kuł połowy mieszkania by przenieść koncentryczny na środek. Wszyscy wyszli z założenia, że normalnie Internet podłącza się RJ-45 i ten został wyprowadzony W tym drugim pokoju zaraz po prawej stronie od drzwi, patrząc od wejścia. No ale Netia nie lubi robić jak inni i idzie po koncentryku. Dlatego router musi zostać tam, gdzie jest i nic z tym się nie zrobi, choćby się chciało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Agrax napisał:

RJ-45 i ten został wyprowadzony W tym drugim pokoju zaraz po prawej stronie od drzwi, patrząc od wejścia.

Wszystko zostawiasz tak jak jest, a z ww punktu (tam gdzie masz 130Mbps?) wyciągasz skrętkę na korytarz i tam montujesz AP(AccessPointa). Na TC7200 wyłączasz WiFi. Cieszysz się WiFi w całym mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Qwinto napisał:

Wszystko zostawiasz tak jak jest, a z ww punktu (tam gdzie masz 130Mbps?) wyciągasz skrętkę na korytarz i tam montujesz AP(AccessPointa). Na TC7200 wyłączasz WiFi. Cieszysz się WiFi w całym mieszkaniu.

"Tam gdzie masz 130mbps" to jest https://www.x-kom.pl/p/624290-karta-sieciowa-tp-link-archer-t4u-plus-1300mb-s-a-b-g-n-ac-dualband.html. Skrętka jest po drugiej stronie ściany. Czyli tam- w połowie odległości między 2 odbiornikami powinienem wstawić coś takiego?

https://www.x-kom.pl/p/564029-access-point-asus-rp-ac51-80211a-b-g-n-ac-750mb-s-plug-repeater.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Agrax napisał:

Skrętka jest po drugiej stronie ściany. Czyli tam- w połowie odległości między 2 odbiornikami powinienem wstawić coś takiego?
https://www.x-kom.pl/p/564029-access-point-asus-rp-ac51-80211a-b-g-n-ac-750mb-s-plug-repeater.html

Żadnego repeatera. Nie chcesz tego mieć. Wstaw jakiś router w trybie AccessPointu, np. Archer AX1500. Ładniej by wyglądał AP AC Lite, ale jest dużo droższy. Fajnie byłoby mieć coś zasilane przez PoE, ale np. TP-Link TL-WA1201 jest czasowo niedostępny.

Reasumując, bierzesz router, robisz z niego AP (przełączasz w tryb AP, albo konfigurujesz tak) i podłączasz go kablem do Technicolora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Qwinto napisał:

Żadnego repeatera. Nie chcesz tego mieć. Wstaw jakiś router w trybie AccessPointu, np. Archer AX1500. Ładniej by wyglądał AP AC Lite, ale jest dużo droższy. Fajnie byłoby mieć coś zasilane przez PoE, ale np. TP-Link TL-WA1201 jest czasowo niedostępny.

Reasumując, bierzesz router, robisz z niego AP (przełączasz w tryb AP, albo konfigurujesz tak) i podłączasz go kablem do Technicolora.

W tamtym punkcie jest zarówno skrętka jak i zasilanie zaraz obok siebie, bo tam wczesniej był telewizor. Co więcej nie jest jakoś bardzo potrzebny "ładny" access point z prostej przyczyny, że w tamtym miejscu i tak jest szafa i zostanie postawiony na niej :D Także jeśli Twoim poleceniem jest Archer AX1500, to właśnie tenże kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Agrax napisał:

W tamtym punkcie jest zarówno skrętka jak i zasilanie zaraz obok siebie, bo tam wczesniej był telewizor. Co więcej nie jest jakoś bardzo potrzebny "ładny" access point z prostej przyczyny, że w tamtym miejscu i tak jest szafa i zostanie postawiony na niej :D Także jeśli Twoim poleceniem jest Archer AX1500, to właśnie tenże kupię

Jak ma stać na szafie to spoko. Aby nie stał na podłodze. Ten sprzęt za tę cenę jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Qwinto napisał:

Jak ma stać na szafie to spoko. Aby nie stał na podłodze. Ten sprzęt za tę cenę jest OK.

Ale jeszcze takie pytanie. Technicolor jest podłączony koncentrycznym do sieci Netii po okablowaniu Vectry w tej całej szafie. Wyłączę Wi-Fi z poziomu technicolora i podłączę Archera RJ-45 do... sieci? On się połączy? W sensie w tej szafie nie ma dojścia do skrętki, jest tylko koncentryczny. Skąd on odbierze sygnał z Technicolora? Sorki za debilne pytania, ale nie jestem sieciowcem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Agrax napisał:

Ale jeszcze takie pytanie. Technicolor jest podłączony koncentrycznym do sieci Netii po okablowaniu Vectry w tej całej szafie. Wyłączę Wi-Fi z poziomu technicolora i podłączę Archera RJ-45 do... sieci? On się połączy? W sensie w tej szafie nie ma dojścia do skrętki, jest tylko koncentryczny. Skąd on odbierze sygnał z Technicolora? Sorki za debilne pytania, ale nie jestem sieciowcem

Bardzo dobre pytanie. Założyłem że skrętka w przedpokoju idzie do skrzynki gdzie siedzi Technicolor. Jeśli tak nie jest to masz problem. Trzeba pociągnąć kabel...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Qwinto napisał:

Bardzo dobre pytanie. Założyłem że skrętka w przedpokoju idzie do skrzynki gdzie siedzi Technicolor. Jeśli tak nie jest to masz problem. Trzeba pociągnąć kabel...

https://zapodaj.net/7aa8022820800.jpg.html
https://zapodaj.net/cf7f51a5dcf37.jpg.html

W tym mieszkaniu zostało wykombinowane coś zasadniczo bardzo skomplikowanego, czego nie ogarniam zupełnie. TBH nie wiem czy ta skrętka, którą tutaj widać to jest ta sama skrętka, która wychodzi tam. Możemy jedynie mieć nadzieję, że tak... Bo nie wiem czy da się sprawdzić przed zakupem AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Agrax napisał:

 

Da się sprawdzić. Musiałbyś założyć wtyczkę i podłączyć w korytarzu jakiegoś laptopa kablem. Na korytarzu masz gniazdko RJ45?
A gdzie idzie ta skrętka wpięta do routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Qwinto napisał:

Da się sprawdzić. Musiałbyś założyć wtyczkę i podłączyć w korytarzu jakiegoś laptopa kablem. Na korytarzu masz gniazdko RJ45?
A gdzie idzie ta skrętka wpięta do routera?

Gniazdko RJ-45 jest tam w tamtym pokoju tylko. Właśnie zastanawiam się czy to jest skrętka OUT czy IN. Jeśli to jest OUT to 100% idzie do tamtego gniazdka. Jeśli IN to idzie z rozdzielni w bloku do mieszkania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Agrax napisał:

Gniazdko RJ-45 jest tam w tamtym pokoju tylko. Właśnie zastanawiam się czy to jest skrętka OUT czy IN. Jeśli to jest OUT to 100% idzie do tamtego gniazdka. Jeśli IN to idzie z rozdzielni w bloku do mieszkania

To trzeba podłączyć coś do tego gniazdka w domu i zobaczyć czy działa. Jeśli TC7200 będzie osiągalny, to to jest ten wpięty kabel :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Qwinto napisał:

To trzeba podłączyć coś do tego gniazdka w domu i zobaczyć czy działa. Jeśli TC7200 będzie osiągalny, to to jest ten wpięty kabel :D

Postaram się jutro sprawdzić. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test można łatwo zrobić na kilka sposobów przy użyciu rzeczy, które często są w domach. To są druty miedziane, więc przewodzą prąd. Będzie potrzebna bateryjka jakaś i coś, co pozwoli na sprawdzenie, czy płynie prąd z niej. Najlepiej miernik, ale często wystarczy żarówka, dioda czy coś w tym stylu.

Pamiętaj jednak, że są to cienkie przewody, więc wsadzanie tego w gniazdko 230V źle się skończy i pozostał bym na max 24V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...