Skocz do zawartości
zakk87

szyfrowanie dysku USB - wolne transfery

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, musiałem zaszyfrować jeden dysk twardy Bitlockerem i niestety transfery ze 70-100MB/s spadły do 8MB/s.

Obudowa dysku USB to natec rhino 3.0 na chipsecie JMS578, dysk w środku HGST HTS541010A9E680.

Czy zakup innej (taniej) obudowy np na chipsecie ASM235CM ominie ten problem? Czy problem jest z dyskiem?

Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii? Z góry dzięki.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia czy zamula sam dysk, czy transfer plików. Odpal jakiś program testujący szybkość dysku.

Do sprawdzenia, czy tak wolne transfery są na jednym komputerze, czy na wszystkich. Jak na jednym to do sprawdzenia czy procesor daje radę, może jakiś starszy bez sprzętowego wsparcia szyfrowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk co prawda już odszyfrowałem aczkolwiek:

- 8MB/s zapis 32MB/s odczyt jest na wielu stacjach przez USB 3.0.

Wydaje mi się, że bitlocker potrzebuje aby dysk wspierał sprzętowe szyfrowanie (ewentualnie kontroler usb).

testowane na ryzen 5 2600 oraz i5-7500.

po odszyfrowaniu zapis 40-70MB/s odczyt około 80MB/s.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w firmie? Może antywirus dodatkowo obciąża? U mnie Mcafee + milion innych zabezpieczeń to jakaś tragedia, potrzebujesz przerzucić kilka plików po 300kB a kopiuje się kilka minut.

Dysk ani kieszeń nie powinny brać udziału w szyfrowaniu, chyba że o czymś nie wiem. Mam w firmie peny zaszyfrowane bitlockerem i nie zauważyłem jakiegoś spadku wydajności.
Procesory wyglądają ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłączałem antywirusy (F-secure, McAfee). Niestety nic to nie zmieniło. 

Co prawda też mam kilka pendrive tylko tam zapis raczej jest marny sam w sobie. 

Jeżeli chodzi o samego Bitlockera to nie wymaga on jakiegoś specjalnego dysku aby to działało. Transfery na zwykłym sata spadają o jakieś 20-30%. Chyba kupię jakąś inną kieszeń na próbę.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test, bo mam tą samą obudowę (chyba, na 2,5" dyski).

HDD WD3200BEKT, na testowanej partycji wyciągał zapis i odczyt na poziomie 100MB/s.
Po zaszyfrowaniu 50-60MB/s, na laptopie ze słabszym procesorem i generalnie innymi zawiłościami konfiguracji (wewnętrzny dysk z którym testowałem, prawdopodobnie też jest połączony po usb), odczyt też okolice 100MB/s, zapis 30-40MB/s ale... jak się pobawiłem trochę i podbiłem zegar, to zapis skoczył do 60MB/s. Już nie sprawdzałem na stacjonarce, czy by tak samo nie wzrósł.

Zapis na zaszyfrowany był wolniejszy ale nie tak drastycznie jak u ciebie.
Nie wiem na ile to istotne ale szyfrowanie było zrobione jakąś metodą z zachowaniem kompatybilności. Być może to mniej wymagający algorytm niż najnowszy z Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twój poświęcony czas. Możliwe, że metoda szyfrowania tutaj jest problemem ale wydaje mi się, że zaznaczyłem opcję kompatybilności

szyfrowanie_dysk_k6b.png

znajdę czas wieczorem to zaszyfruję jeszcze raz. Jeszcze raz dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdź jeszcze czy dysk nie ma jakichś problemów. Może wywaliło mu jakieś błędy i przez to tak zamula?
Warto też pamiętać, że małe pliki będą wolniej się kopiować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pliki kopiowałem duże więc nie to jest problemem. Dysk jest sprawny. Po rozszyfrowaniu ma normalny I/O. Smart w porządku. Używam go bardzo rzadko, ma kilkadziesiąt włączeń i tylko kilka godzin pracy.

Teraz ciekawa sprawa, mam inny stary dysk 320MB i inny kontroler usb. Zrobiłem nawet partycję 10GB na końcu, zaszyfrowałem na 4 sposoby (szybki kompatybilny, całość kompatybilny, szybki nowy, cały nowy), za każdym razem na początku dysku miał zapis 50MB/s a na ostatniej partycji ~30MB/s. Ciekawa sprawa. Może chodzi tutaj także o zapełnienie, tamten ma 200GB z 1TB wolne.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno zapełnionego zaszyfrowanego nie miałem okazji używać.
Teoretycznie może to wpłynąć na wydajność, zwłaszcza jak fragmentacja plików się zwiększy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma fragmentacji plików na nim. Jak się do niego dostanę to go ponownie zaszyfruję, ewentualnie podepnę pod inny kontroler.

 

edit: wydzieliłem 100GB partycję na końcu dysku i prędkość w czasie szyfrowania wygląda ok.

image.png.f3fa6fe4469ba966d5e9777a3d9d0a05.png

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jest wszystko OK, zaszyfrowane 100GB mi wystarczy. Nie wiem co było problemem. Podmieniałem nawet kieszenie ale na tej transfery były najszybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...