Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Chciałbym się dowiedzieć czy lepiej dla osoby która raczej nie bawiła się w OC, będzie kręcić Ryzena 5 3600 przez bios czy przez AMD Ryzen Master. Płyta to msi b450 gaming plus max. Dodam że kiedyś próbowałem swoich sił przez bios ale max co udało mi sie stabilnie osiągnąc to 4.1 ghz na 1,31v. Troche to dziwne zważywszy że nie dociągnął na tym napięciu nawet do taktowania boostowego. Temperatury jak i kultura pracy stoją na bardzo zadawalającym poziomie, rzadko kiedy procek czuje ponad 60 stopni (pewnie też dlatego że nie gram w mocno obciążające tytuły). Chłodzenie SPC Fera 5 120mm. Słyszałem wiele na temat bezpiecznego napięcia dla tych procków i uznałem że dalej nie będę się w to bawił. Czekam na wasze opinie i ewentualne wskazówki.

Edytowane przez Robsoneq

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapewne trafiłeś słabą sztukę, ja sam miałem kupiony na premierę czyli padlinę :E robiłem ma 4175mhz stabilne na 1.35v w dodatku to bylo stabilne w cinebenchu i pod grami, w cięższych testach się wywalał ;) robiąc oc ustawiasz to na wszystkich rdzeniach a te pudełkowe 4.2ghz nie oznacza boosta na wszystkich  obciążonych rdzeniach. Po czasie wyszły sztuki gdzie ludzie ustawiali magicznie 4.4/4.5ghz poniżej 1.3v a zdążały się nawet perełka co zrobiła 4.6ghz tylko że to były nowsze "batche" niż te premierowe można powiedzieć beta zeny2 :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Clock Tuner for Ryzen to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Raz że program sam sobie znajdzie najlepsze ustawienia. Dwa, pozwala wykorzystać Ryzena optymalnie, dzięki kilku profilom OC w zależności od rodzaju obciążenia.

Owszem, trzeba na początek się przebić przez spory opis co i jak, ale efekt końcowy jest tego warty.

Przykładowo statystyka wykorzystania mojego Ryzena:
obraz.png.5b7c41241f4aa007d1426cb8b94e48ff.png

gdzie PX HIGH to 4.525GHz (1.325V) na 1-2 najszybszych rdzeniach, a P2 to 4.425GHz (1.275V) przy MT. Jak widać znacznie częściej jest wykorzystywany ten pierwszy profil z wyższym taktowaniem, gdzie obciążane są pojedyncze rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PX lubi być często niestabilny, przynajmniej u mnie tak bylo jak jeszcze bawiłem się ctr'em w tych nowszych wersjach w których wrzucili ten 3 profil, pózniej z tego co pamiętam to go olałem i używałem standardowo tylko P1 i P2 :E tzn o jest kwestia ustabilizowania ręcznie PX'a ale nie chciało mi się już bawić :P 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PX ustawiałem ręcznie i stabilizowałem w OCCT. Tam jest taki test, gdzie można wybrać liczbę obciążanych rdzeni. To się przekłada na uruchamianie poszczególnych profili PX w CTR.

I powiedziałbym, że to głównie te profile PX działają (nawet w części gier, gdzie nie ma odpowiedniego obciążenia wszystkich rdzeni) co pozwala na wyższe taktowania niż w MT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nową zabawką od yuriego "project hydra" się bawiłeś? :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Send1N napisał:

A nową zabawką od yuriego "project hydra" się bawiłeś? :) 

Widziałem że jest, ale to chyba nie dla Zen2?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A no możliwe 😜 nie bawiłem się tym zbyt świeży program niebezpieczny xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Send1N napisał:

A no możliwe 😜 nie bawiłem się tym zbyt świeży program niebezpieczny xD 

Owszem, lepiej niech inni testują :)

Zresztą realnie, dla Zen 2 co tam jeszcze może być na plus względem CTR?
Za mało rdzeni per CCX żeby coś tam dało radę pomyśleć.

Ale kumpel ma 5800x, to u niego nawet P2/P1 niespecjalnie są ruszane (grane jakieś 2 gry MMO):
unknown.png

a PX HIGH to ma 4850MHz przy 1.4V

W sumie to mam lekką zagwozdkę z moim Ryzenem. Teoretycznie jest prawidłowość przy obciążeniu ST: +50MHz/+25mV.
Ale dochodzę do 4525MHz dla ST i dalej nie idzie, przy testach OCCT wywala już po kilku sekundach błędy na czymkolwiek wyżej. Mogę dowolnie podnosić napięcie do 1.4V, nic to nie daje. Minimalne w pełni stabilne to 1.325V.

Ostatecznie coś takiego:
obraz.png.2b5cf2d2ae8def1497e2c7668dbec3fa.png

ale jestem sam ciekawy, z czego to wynika.

Rzecz jasna nawet ten rezultat jest BDB i nie mam pretensji :)

Edytowane przez GregM00
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi