Skocz do zawartości
Robsoneq

Ryzen 5 3600 OC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Chciałbym się dowiedzieć czy lepiej dla osoby która raczej nie bawiła się w OC, będzie kręcić Ryzena 5 3600 przez bios czy przez AMD Ryzen Master. Płyta to msi b450 gaming plus max. Dodam że kiedyś próbowałem swoich sił przez bios ale max co udało mi sie stabilnie osiągnąc to 4.1 ghz na 1,31v. Troche to dziwne zważywszy że nie dociągnął na tym napięciu nawet do taktowania boostowego. Temperatury jak i kultura pracy stoją na bardzo zadawalającym poziomie, rzadko kiedy procek czuje ponad 60 stopni (pewnie też dlatego że nie gram w mocno obciążające tytuły). Chłodzenie SPC Fera 5 120mm. Słyszałem wiele na temat bezpiecznego napięcia dla tych procków i uznałem że dalej nie będę się w to bawił. Czekam na wasze opinie i ewentualne wskazówki.

Edytowane przez Robsoneq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne trafiłeś słabą sztukę, ja sam miałem kupiony na premierę czyli padlinę :E robiłem ma 4175mhz stabilne na 1.35v w dodatku to bylo stabilne w cinebenchu i pod grami, w cięższych testach się wywalał ;) robiąc oc ustawiasz to na wszystkich rdzeniach a te pudełkowe 4.2ghz nie oznacza boosta na wszystkich  obciążonych rdzeniach. Po czasie wyszły sztuki gdzie ludzie ustawiali magicznie 4.4/4.5ghz poniżej 1.3v a zdążały się nawet perełka co zrobiła 4.6ghz tylko że to były nowsze "batche" niż te premierowe można powiedzieć beta zeny2 :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clock Tuner for Ryzen to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Raz że program sam sobie znajdzie najlepsze ustawienia. Dwa, pozwala wykorzystać Ryzena optymalnie, dzięki kilku profilom OC w zależności od rodzaju obciążenia.

Owszem, trzeba na początek się przebić przez spory opis co i jak, ale efekt końcowy jest tego warty.

Przykładowo statystyka wykorzystania mojego Ryzena:
obraz.png.5b7c41241f4aa007d1426cb8b94e48ff.png

gdzie PX HIGH to 4.525GHz (1.325V) na 1-2 najszybszych rdzeniach, a P2 to 4.425GHz (1.275V) przy MT. Jak widać znacznie częściej jest wykorzystywany ten pierwszy profil z wyższym taktowaniem, gdzie obciążane są pojedyncze rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PX lubi być często niestabilny, przynajmniej u mnie tak bylo jak jeszcze bawiłem się ctr'em w tych nowszych wersjach w których wrzucili ten 3 profil, pózniej z tego co pamiętam to go olałem i używałem standardowo tylko P1 i P2 :E tzn o jest kwestia ustabilizowania ręcznie PX'a ale nie chciało mi się już bawić :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PX ustawiałem ręcznie i stabilizowałem w OCCT. Tam jest taki test, gdzie można wybrać liczbę obciążanych rdzeni. To się przekłada na uruchamianie poszczególnych profili PX w CTR.

I powiedziałbym, że to głównie te profile PX działają (nawet w części gier, gdzie nie ma odpowiedniego obciążenia wszystkich rdzeni) co pozwala na wyższe taktowania niż w MT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nową zabawką od yuriego "project hydra" się bawiłeś? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Send1N napisał:

A nową zabawką od yuriego "project hydra" się bawiłeś? :) 

Widziałem że jest, ale to chyba nie dla Zen2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no możliwe ? nie bawiłem się tym zbyt świeży program niebezpieczny xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Send1N napisał:

A no możliwe ? nie bawiłem się tym zbyt świeży program niebezpieczny xD 

Owszem, lepiej niech inni testują :)

Zresztą realnie, dla Zen 2 co tam jeszcze może być na plus względem CTR?
Za mało rdzeni per CCX żeby coś tam dało radę pomyśleć.

Ale kumpel ma 5800x, to u niego nawet P2/P1 niespecjalnie są ruszane (grane jakieś 2 gry MMO):
unknown.png

a PX HIGH to ma 4850MHz przy 1.4V

 

W sumie to mam lekką zagwozdkę z moim Ryzenem. Teoretycznie jest prawidłowość przy obciążeniu ST: +50MHz/+25mV.
Ale dochodzę do 4525MHz dla ST i dalej nie idzie, przy testach OCCT wywala już po kilku sekundach błędy na czymkolwiek wyżej. Mogę dowolnie podnosić napięcie do 1.4V, nic to nie daje. Minimalne w pełni stabilne to 1.325V.

Ostatecznie coś takiego:
obraz.png.2b5cf2d2ae8def1497e2c7668dbec3fa.png

ale jestem sam ciekawy, z czego to wynika.

Rzecz jasna nawet ten rezultat jest BDB i nie mam pretensji :)

 

Edytowane przez GregM00
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś pomysł dlaczego u mnie ten programik się wysypuje? Robi test w nieskończoność, schodząc coraz niżej z napięciem w każdym kroku gdy de facto widzę w innym programie, że pozostaje ono na tym samym poziomie? Zmieniałem w biose właściwie wszystko, ktoś wie co to mogą być za dokładne ustawienia na płycie MSI B450 A PRO MAX?

 

  • BIOS configured without manual CPU Voltage and CPU Multiplier settings, without PBO (so set to  auto or disabled), without Curve Optimizer and without Performance Enhancer (or other similar technologies).
  • Configured VRM (Important! CPU LLC - Level 3 for ASUS, Mode 4 for MSI, High for Gigabyte and Level 2 for Asrock generally work best). These values are approximate and may vary depending on the motherboard.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLC ustaw takie aby trzymało jak najlepsze vcore (bez podbicia i dropu) u mnie na b450 tomahaw najlepiej działało llc3 bo był tylko minimalny drop pod sporym obciążeniem 0.06mv , LLC2 już podbijało wyżej a 4 dropiło już o 0.12mv. Teraz np na b550A  PRO ustawiam LLC2 bo 3 dropi jak na tomahawku ze starszym chipsetem 4 :E 

na sztywno ustawiasz tylko napięcie ramu jeżeli go ustawiałeś manualnie lub wbijasz profil XMP no i oczywiście SOC volage też ustawiasz manualnie taki aby ram był stabilny np 1.1v to jest takie napięcie na którym uniwersalnie działa nawet if 1900/ram 3800mhz :P reszta zostaje na auto czyli cpu vcore i cpu ratio + nie dotykasz curve optimizer i innych bajerów w opcjach cpu.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jakiś pomysł dlaczego u mnie ten programik się wysypuje?

Za niska wersja AGESA?

Którą wersję CTR wziąłeś (poszczególne mają różne wymagania)?

Jaki masz CPU?

PBO bym zostawił na auto albo advanced z domyślnymi nastawami. Jest z tym trochę zamieszania (jak powinno być), ogólnie PBO ma działać dla obciążenia CPU poniżej progu profili CTR. Dlatego szkoda robić disabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 3600, najnowsza wersja bios pod win11 (może to stanowi problem?)? CTR-wersja najnowsza v2.1.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla R5 3600 mniej problemów robi wersja 2.0 (jest u mnie jakaś niestabilność związana ze zbyt częstym przełączaniem profilów), ostatnia RC 5 do ściągnięcia stąd:
https://www.igorslab.de/en/clock-tuner-for-ryzen-2-0-tutorial-new-version-with-support-for-ryzen-5000-hybrid-oc-phoenix-mode-and-much-more/4/

 

najnowsza wersja bios

Jak mamy być precyzyjni, to unikamy nieokreślonego zwrotu "najnowsza" a posługujemy się oznaczeniem cyfrowym :)
Z tego co widzę, to najnowszy BIOS ma
AGESA 1.2.0.3c, czyli powinno być OK.

Odpalasz CTR na prawach administracyjnych?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z CTR to Ty traktuj jako mniej więcej zakres od jakiego możesz startować, dowiesz się swoje i wtedy wywal po prostu CTR i paszoł do BIOSu ustawiać wszystko jak człowiek, nie rozumiem tego opierania się i ślepej wiary w CTR kiedy ten program został przecież porzucony przez twórcę na rzecz nadchodzącego Project Hydra.

Tak na marginesie wersja 2.1 to dalej release candidate, czyli nawet tego stabilną nazwać nie można tak do końca.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Wyniki z CTR to Ty traktuj jako mniej więcej zakres od jakiego możesz startować, dowiesz się swoje i wtedy wywal po prostu CTR i paszoł do BIOSu ustawiać wszystko jak człowiek, nie rozumiem tego opierania się i ślepej wiary w CTR kiedy ten program został przecież porzucony przez twórcę na rzecz nadchodzącego Project Hydra.

W BIOSie nie zrobisz profili, tylko płaskie OC. Poza tym program jest całkowicie funkcjonalny (w stosunku do tego co ma robić), więc za bardzo nie ma czego zmieniać.

 

Tak na marginesie wersja 2.1 to dalej release candidate, czyli nawet tego stabilną nazwać nie można tak do końca.

Każda zmiana w danej linii dostawała kolejny numerek RC, wersja najbardziej stabilna to ta z najwyższym oznaczeniem. Oznaczanie nie jest jakąś ogólnie przyjętą nomenklaturą, a zależy od twórców, jaki system sobie przyjmą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test leciał prawie godzinę i na wersji 2.0 rzeczywiście udało się go dokończyć. Czy te wskazania, że mamy golden/silver sample są cokolwiek warte? Właściwie co z tą informacją powinienem teraz zrobić, zapisać ręcznie te sugerowane wartości jako profile? 

Zrzut ekranu 2021-10-21 210003.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości spróbowałem manualnego OC. Rysiek przeszedł test w primie na 4.3 przy napięciu 1.25, allcore, temperatury lepsze niż przy nastawach domyślnych bo nie mam tych dziwnych skoków napięcia z których te procesory słyną. Próbować coś więcej? 4.4 przy tym samym napięciu czy gra nie warta świeczki i lepiej cisnąć w dół z napięciem? W biosie ustawiłem ten MODE 4 i wyłączyłem global c state z innych ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Czy te wskazania, że mamy golden/silver sample są cokolwiek warte?

To jest ogólne wskazanie na podatność danego egzemplarza na OC.

 

Właściwie co z tą informacją powinienem teraz zrobić, zapisać ręcznie te sugerowane wartości jako profile? 

Nie, to co dostałeś to wartości szacowane. Teraz ustawiasz te parametry i przechodzisz do Tune, gdzie program zacznie testować realną możliwość/stabilność OC.

Od ciebie zależy które wartości przyjmiesz. Nomenklatura programu jest następująca:
profil P1 to taktowanie przy obciążeniu bliskim 100% (a dokładnie wg domyślnych nastaw od 82% obciążenia), gdzie trzeba liczyć się z wysokimi temperaturami. Czyli tutaj OC powinno być niższe.

P2 to OC dla standardowego obciążenia (od 18%) - więc tu wartości mogą być wyższe bo Ryzen nie będzie katowany.

Poniżej obciążenia 18% CTR wyłącza profile OC, działa PBO i zrzucanie taktów/napięcia do minimum przy bezczynności.

U siebie użyłem nastaw do UV jako P1, a to co program wyliczył jako P1 zastosowałem do P2. Tune, potem wpisanie do profilów i włączenie hybrydowego OC:

obraz.thumb.png.c0e282ce6ce6d0a62c3c5b6edd4091c6.png

 

W biosie ustawiłem ten MODE 4 i wyłączyłem global c state z innych ustawień.

No to z pierwszego podbiłeś sporo napięcie, a z drugiego mocno ograniczyłeś zrzucanie parametrów przy braku obciążenia. Jak dla mnie obie rzeczy zrobiłeś dokładnie na odwrót :)

Tu masz nastawy dla CTR 2.0 https://www.guru3d.com/articles_pages/clocktuner_2_for_ryzen_(ctr)_guide,6.html

Rekomendacja dla CTR 2.0 to LLC ustawione na Auto.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała idea programu CTR to ten wykres:
index.php?ct=articles&action=file&id=688

Różne OC w zależności czy obciążenie jest all-core czy nie. W drugim przypadku da się więcej wycisnąć. A przy obciążeniu minimalnym OC się wyłącza i działają standardowe mechanizmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, łapię ale chyba ten program sobie odpuszczę. Rozumiem koncept ale chyba nie chce mi się w to bawić. Aktualnie testuje OCCT 4.4 ustawione manualnie w biosie przy napięciu 1.25. Wydaje mi się, że to bdb wynik i wyżej już raczej nie chce wchodzić. To napięcie gwarantuje dosyć niskie temperatury z tego co wstępnie widzę. Myślicie że w codziennym użytkowaniu będzie ok? Wcześniej obserwowałem skoki nawet do 1.4V więc pod kątem żywotności ten wybór ma dla mnie więcej sensu. C State i LLC ustawiłem pod kątem manualnego OC, widzę właśnie że program w wersji 2.0 ma inne wymagania. Btw Greg, dzięki wielkie za pomoc i wyjaśnienia, trochę mi to rozjaśniło całą sytuację z CTR :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

[...] 4.4 ustawione manualnie w biosie przy napięciu 1.25

 

 

Wcześniej obserwowałem skoki nawet do 1.4V więc pod kątem żywotności ten wybór ma dla mnie więcej sensu.

No to jest to, co może nie jest zrozumiałe.

W maksymalnym skrócie: to co jest limitem w Ryzenie, to moc pobierana przez CPU, co się przekłada na temperatury.
Teraz leci ważne: jeśli przykładowo giera wykorzystuje tylko 2 rdzenie (z 6-ciu w twoim R5 3600) to wtedy cała max moc może być wzięta przez te dwa rdzenie, bo pozostałe pracują na minimum. Czyli np. PBO podbije napięcie na 1.4V i taktowanie ustawi wysoko, ale to nie jest groźne, bo procek nie działa w all-core.

Jeśli inna gra obciąża wszystkie rdzenie równomiernie, to wtedy moc się podzieli na równo na 6 rdzeni, każdy z nich będzie w efekcie pracować wolniej niż w przypadku pierwszym, na niższym taktowaniu i napięciu. W tym trybie faktycznie zalecane jest nie więcej niż 1.35V.

Edytowane przez GregM00
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ilustracji powyższego, to granie kilka godzin w jakiś tytuł DX11, wykorzystanie profili na moim R5 3600:
unknown.png

PX HIGH to obciążenie na max 2 rdzeniach, u mnie to chodziło na 4525MHz/1.35V
dla porównania all-core czyli P1 (praktycznie nie używane w granym tytule) miałem ustawione na 4325MHz/1.175V

Jakbym to ostatnie ustawił płasko w BIOS, no to na tej gierce mocno nieoptymalne. Owszem, jakiś czas jechałem na BIOSie, ale to w efekcie pozostałości z intelowego myślenia :) Z Ryzenami jest inna bajka po prostu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja początkowo robiłem OC w AMD ryzen Master i działało ok ale denerwowalo mnie ze przy każdym uruchomieniu kompa muszę to zalaczyc żeby było OC. Pogrzebalem trochę w biosie i ustawiłem na 4.4 GHz przy napięciu 1.25V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, MrKetiw napisał:

Ja początkowo robiłem OC w AMD ryzen Master i działało ok ale denerwowalo mnie ze przy każdym uruchomieniu kompa muszę to zalaczyc żeby było OC.

No, gdybym tak miał robić za każdym razem, to pewnie też zdecydowałbym się na BIOS.
Zamiast tego korzystam z autoładowania profili, co powoduje że CTR startuje razem z "windą":
obraz.png.a905f85baa155052f16decbcfa33fbca.png

22 minuty temu, MrKetiw napisał:

Pogrzebalem trochę w biosie i ustawiłem na 4.4 GHz przy napięciu 1.25V

To masz prawie identyczny efekt co na moim R5 3600 (mam 4.375 GHz przy 1.225V). U mnie to jest profil bazowy P1, który załącza się przy obciążeniu >80%. Przy niższych obciążeniach mam poustawiane wyższe taktowania aż do 4.625 GHz przy 1.35V.

Testowane wszystko zgodnie z sugestiami 1usmus'a: Intel Burn Test (do obciążania konkretnej liczby rdzeni, czyli profile PX) i Blender + classrom (do full MT).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...