Skocz do zawartości
santaangelo

numer tele przeniesiony do Orange - SPAM

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

w skrócie - jakiś czas temu przeniosłem numer z virgin do Orange, bo miałem problemy z zasięgiem i netem. Numer przeniosłem do flex i wszystko git, no prawie... Odkąd przeniosłem numer do Orange, zaczął się niesamowity spam. Codziennie po kilka razy wydzwaniają do mnie boty, które z automatu mówią coś o zadłużeniach i innych pierdołach ( o dziwo nikt z fotowoltaiki nie dzwonił :D) - czym jest to spowodowane? Jak przenosiłem numer, nie wyrażałem żadnych zgód marketingowych itp. Co mogę z tym zrobić? Blokuje jeden numer, dzwoni inny

I tak w koło Macieju ._.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem starter orange w kiosku i zarejestrowałem numer w salonie orange, po kilku miesiącach zaczęło się wydzwanianie firm windykacyjnych. Trwa to już z półtora roku a telefony i smsy są przynajmniej raz na tydzień. Na razie olewam to bo karta siedzi w routerze ale jakby to dotyczyło głównego numeru to byłoby naprawdę wkurzające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luckd, to trochę inna sytuacja niż autora tematu. Numery po wygaśnięciu ich ważności na połączenia przychodzące są po jakimś czasie wyłączane, okres ten trwa zwykle przynajmniej rok-dwa, po czym stają się ponownie dostępne na nowych starterach. Owe czasowe "wyłączenie" ma na celu to, by zminimalizować szansę, że ktoś będzie próbował skontaktować się z poprzednim właścicielem numeru. W praktyce bywa z tym różnie. I najprawdopodobniej trafiłeś akurat na numer jakiegoś dłużnika. I stąd te telefony i SMS-y.

Natomiast sprawa autora tematu jest inna, bo okazało się, że wystarczyło przenieść numer, by pojawił się "zalew" spamu. Być może w międzyczasie pojawił się wyciek danych zawierający ów numer z jakiegoś serwisu internetowego (sklepu, numer mógł być używany do 2FA, itp.), co poskutkowało "zdobyciem" numeru przez spamerów i rozpoczęciem "wydzwaniania", a przeniesienie numeru było przypadkowo zbieżne w czasie. Mógłbym polecić sprawdzić na stronie HaveIBeenPwned, czy dane (e-mail lub numer telefonu) gdzieś wyciekły, ale ta baza wraz jest niepełna, bo zawiera dane dotyczące tylko tych wycieków, które są publicznie znane i których zawartość udało się autorowi strony zdobyć. Więc nie mamy i niestety nigdy nie będziemy mieć pełnej wiedzy, co i gdzie Nam "wyciekło". Ale jeśli przyczyna byłaby rzeczywiście zlokalizowana u operatora "oddającego" lub "przyjmującego" numer i o zaistnieniu wycieku nie byłoby dostępnych publicznie informacji (oświadczenia operatora, itp.), to sytuacja byłaby bardziej niepokojąca.

@santaangelo

To może mieć związek z wyciekiem w Virgin Mobile, który miał miejsce około 2 lata temu.

https://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-a-raczej-kradziez-danych-klientow-virgin-mobile/

Warto byłoby upewnić się, czy dostałeś SMS-a o "ujawnieniu danych części klientów". Jeśli tak, to faktycznie ów wyciek mógł (choć nie musiał) być przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, pamiętam, że była taka akcja z wyciekiem.

Sprawa wygląda tak, że telefon w virgin miałem z 5 lat, jak nie lepiej, i dopiero w tym roku postanowiłem przenieść numer. Za czasów virgin, ten spam był praktycznie niezauważalny - raz na ruski rok, ktoś zadzwonił, ale odkąd mam numer w orange, to przynajmniej kilka razy w tygodniu dostaje takie durne telefony.

Też ostatnio się dowiedziałem, że to może mieć coś w związku z niedawną awarią FB(numer telefonu mam przypisany do konta).

Zrobiłem "skan" powyższą stronką, ale mój numer jest czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że podczas zakładania kont na www, ro ieniu zamówień, rejestracji gdzieś po chwili zasypuje nas spam.

Kwestia chyba zgód marketingowych, gdzie zazwalamy na przetwarznaie danych również u podmiotów zależnych itp. 

Ogólnie dzisiaj strach otwierać przeglądarkę www.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Telepolis jest cały wątek na ten temat.

Redakcja zmieniła tytuł. Pierwotny brzmiał: „Czy Orange odsprzedaje nasze dane/numery?”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...