Skocz do zawartości
Mały Miki

Chłodzenie procesora do 300pln

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam chłodzenie do procesora,ma być zarówno do AMD jak i Intela,na różne podstawki,także te co wyjdą w najbliższej przyszłości.Chłodzenie ma być dobrze wyposażone,ciche ,z możliwością zmiany wentylatora na inny niż fabryczny.Sam montaż ma być w miarę łatwy.

Co do wysokości to w granicach 160mm,taki się spokojnie zmieści.

Z marek które biorę pod uwagę do be quiet! ,Noctua, Scythe.

Edytowane przez Mały Miki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tanszych: Fera 5 (1-2 wentylatory zależnie od tego co Ci pasuje), z droższych: Fuma 2. Oba są równie dobre i mniejsze, niższe, niż 160mm.

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ze wsparciem producenta, w postaci nowych zapinek pod nowe procesory?

Wolę jednak coś bardziej markowego niz Fera,SPC jakoś mnie nie przekonuje,chociaż obserwuję że np taki Grandis jest często polecany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPC ze wsparciem nie ma problemu, płaci się tylko za wysyłkę i wysyłają zapinki pod nowe gniazda (z tego co pamiętam, w razie czego mnie poprawcie). Ja ostatnio uszkodzilem sobie jedna nóżkę w klawiaturze GK530 - napisałem, zapłaciłem za nowe nóżki i wysłali, tak więc problemu nie ma. Fera 5 jest na równi z grandisem 3, do tego mniejsza i tańsza, z resztą zobacz sobie testy. To najlepsze chłodzenie w tej kasie na rynku, pozamiatało cała konkurencje. Co do supportu Scythe - nie miałem okazji korzystać, więc się nie wypowiem.

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, Mały Miki napisał:

Jak ze wsparciem producenta, w postaci nowych zapinek pod nowe procesory?

Wolę jednak coś bardziej markowego niz Fera,SPC jakoś mnie nie przekonuje,chociaż obserwuję że np taki Grandis jest często polecany.

Realnie Fera 5 Dual oferuje wydajność lepszą niż wiele powietrznych chłodzeń poniżej 300 złotych, na pewno BQ nie ma w tym budżecie nic do powiedzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuma 2 jak najbardziej spoko - bardzo dobre chłodzenie.

Co do supportu, to najlepszy ma Noctua, bo bez problemu dosyłają nowe zapinki za free do 6 lat po zakupie ich chłodzenia jeśli tylko podrzucisz im dowód zakupu. NH-D15S byłoby dobrym rozwiązaniem, ale nie mieści się w Twoim budżecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Thermalright Macho Rev C. Całkiem fajne chłodzenie. Przy braku obciążenia niesłyszalne (310 rpm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Fuma 2 jak najbardziej spoko - bardzo dobre chłodzenie.

Co do supportu, to najlepszy ma Noctua, bo bez problemu dosyłają nowe zapinki za free do 6 lat po zakupie ich chłodzenia jeśli tylko podrzucisz im dowód zakupu. NH-D15S byłoby dobrym rozwiązaniem, ale nie mieści się w Twoim budżecie. 

Noctua to wiadomo,że ma najlepszy support,dziwne że nikt oprócz Ciebie nie polecił tego producenta. 140 mm chłodzenie do obudowy mi wejdzie,więc nie ma problemu,gorzej z ceną fakt drogawo ale to starcza na dobre 10 lat jak nie więcej.

19 godzin temu, TDK99 napisał:

Ja mam Thermalright Macho Rev C. Całkiem fajne chłodzenie. Przy braku obciążenia niesłyszalne (310 rpm).

Również brałem pod uwagę,gdzieś na YT oglądałem test i recenzent narzekał na sposób montażu na płycie głównej.

Dostałem dziś propozycję zakupu chłodzenia od Noctua NH-D15 za 300 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 10 lat? to tylko kawałek metalu, jakiekolwiek chłodzenie starczy na dużo więcej lat jak nie będziesz nim rzucał. Chyba że chodzi o wiatraczki, same z siebie się nie psują więc też starczą na długi okres czasu, a jak się zabrudzą to cóż. Wszystko się pobrudzi czy to boxowe intele czy noctua 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wydaje sporo kasy na chłodzenie,to nie po to aby takim klockiem rzucać.Co do wentylatorów, to z czyszczeniem nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie powietrzne wystarczy tak długo jak producent zapewnia support na nowe podstawi, a pod tym względem Noctua deklasuje rywali. Jedyna rzecz do wymiany "eksploatacyjnej" to wentylatory, ale pod tym względem nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Michał2008 napisał:

a co powiecie o:

https://www.alpenfoehn.de/en/products/cpu-cooler/brocken-3-en

ktoś miał? testował?

Ja się kiedyś mocno zastanawiałem, ale nie znalazłem zbyt wielu testów, a te które widziałem, były na starych procesorach, a taka metodologia taka, że Grandis 2 był kilka stopni chłodniejszy niż Noctua NH-D15S...

Na x-kom z kodem urodziny jest biała wersja za 199zł.

https://www.x-kom.pl/p/642505-chlodzenie-procesora-alpenfohn-brocken-3-white-2x140mm.html

 

W dniu 17.10.2021 o 11:58, _KaBza_ napisał:

Realnie Fera 5 Dual oferuje wydajność lepszą niż wiele powietrznych chłodzeń poniżej 300 złotych, na pewno BQ nie ma w tym budżecie nic do powiedzenia. 

Nawet pomijając budżet, to taki Dark Rock 4 Pro jest bardzo nieprzyjemny w montażu (trzeba usunąć kartę graficzną), dodatkowo środkowy wentylator jest niestandardowy (135mm i 16 mm grubości), a 2 z 3 kompletów zapinek są na przystosowane tylko do wentylatorów z otworem montażowym na środku grubości. Za to śrubokręt jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

a co powiecie o:

https://www.alpenfoehn.de/en/products/cpu-cooler/brocken-3-en

ktoś miał? testował?

Bardzo fajne chłodzenie, swego czasu chwalone i polecane. Natomiast przeglądając kiedyś testy doszedłem do wniosku, że ma ono jeden problem. Wentylator na tym chłodzeniu kręci się tylko do 1050 RPM. To sprawia, że chłodzenie jest naprawdę ciche i przez pewien czas brylowało w testach. Jednocześnie z tego samego powodu chłodzenie nie ma "zapasu" do obsługi wydajniejszych procesorów. Wentylator kręci się z pełną prędkością, a temperatura już tylko rośnie. Porównując je do Macho i Mugena, to Brocken spisuje się lepiej przy niższych obciążeniach, ale przy wyższych (OC) zaczyna im ustępować. 

Macho i Mugen też mają niskoobrotowe wentylatory, więc będą się zachowywać podobnie, ale następuje to trochę później. Nie kupowałbym tego chłodzenia do procka pobierającego np. 200W. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Bardzo fajne chłodzenie, swego czasu chwalone i polecane.

Nie ukrywam, że podobają mi się duże chłodzenia powietrzne wypełniające obudowę i przy okazji nie zasłaniające pierwszego slotu pamięci ram. Planuje zakup 5600x wiec te chłodzenie to przerost formy nad treścią, ale w grę wchodzi też 5800x, czy do 5800x bez OC da radę? I czy w przyszłości istnieje możliwość wymiany wentylatora na coś "sprawniejszego"? gdyby pojawił się mocniejszy procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie też czarna wersja kolorystyczna.

Ciekawi mnie tylko po co dołożyli dodatkowy wentylator wyciągający? Czyżby pomalowanie coolera obniżyło jego sprawność...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy to farba, czy po prostu anodowany metal. Jeśli to pierwsze to tak, mogło to w nieznacznym stopniu wpłynąć na wydajność, natomiast dołożenie drugiego wentylatora niekoniecznie musiało być tym spowodowane. Z 5800X bez OC powinien sobie dobrze poradzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie drugiego wentylatora w przypadku niektórych chłodzeń daje mało lub prawie nic - jednym z takich przykładów był Prolimatech Megahalems, który, przynajmniej w moim przypadku, zyskiwał bardzo mało z drugim wentylatorem.

W razie czego Fuma 2 nie przesłania slotów na RAM dzięki wentylatorowi slim na froncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często jest gorzej nawet :E bo tylko hałas wzrasta a wydajność nic, ja na powyższego prolimatecha megahalems też zakładałem dwa i mimo że były to BQ silent wings 3 to w trybie push pull utworzył się tylko nieprzyjemny dla ucha dziwny elektryczny dzwięk ? z jednym SW3 to pracowało zdecydowanie lepiej np na 1200rpm pull było ciszej niż 1000rpm push/pull.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta fuma 2 jest lepsza od bequiet dark pro 2? Wczoraj miałem temp 100 stopni na moim procku chyba spc aio navis mi pada... Nie chcę już aio...

 

Ups... Nie ta cena.. co możecie polecić do 200zl?

Może ta fera 5?

Edytowane przez raul_ole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuma 2 to mniej więcej ten ten sam poziom wydajności co Dark Rock Pro 2.

Navisa reklamuj jeśli masz jeszcze gwarancję. Blokopompa chyba wszystkich Navisów jest zasilana z SATA i nie ma podłączenia pod płytę w celi sprawdzenia obrotów - to byłaby najprostsza opcja, żeby sprawdzić czy pompa działa. Jak miałeś chłodnicę w obudowie? Na topie czy na froncie?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na froncie

Rozumiem że fera 5 będzie lepsza od

 

be quiet! Pure Rock 2 120mm

 

Tak?

Edytowane przez raul_ole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na froncie wężami do góry? Góra chłodnicy była wyżej jak blokopompka? Pytam, ponieważ jeśli blokopompka jest najwyższym elementem pętli, to w niej zbiera się powietrze z układu i wtedy pompa nie ma jak pracować.

Tak, Fera 5 będzie lepsza od Pure Rock 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @_rdk_A zebrało się, bo generalnie jestem może nie przeciwnikiem kupna nówek, ale orędownikiem wykorzystania sprzętu aż faktycznie padnie a nie zmian w imię wypełnienia ego entuzjasty. Wolę korzystać ze sprzętu używanego, jeżeli jest sprawny, niż wydawać cenę MSRP + podatek od nowości na nówki, które zwyczajnie nie są tego warte. Teraz wpadł mi w ręce 3070 w nietuzinkowej wersji ichill x4 w dobrej kasie. To nie znaczy że złomuję poprzedniego 2060s, mam z jakieś 2-3 kompy na starszych gen gdzie ta karta będzie jak znalazł. A jak nie, to ją sprzedam za jakieś rozsądne pieniądze żeby komuś posłużyła kolejne 2-3 lata. Ergo chcialbym powrotu do tego co było kiedyś, nowe GPU co dwa-trzy lata, ale z odpowiednim przyrostem wydajności i za rozsądniejszą kwotę. To co się dzisiaj dzieje w kategoriach sprzętu jest dla mnie nie do zaakceptowania. Dojdzie do tego, że jak ze smartfonami będą dwie premiery flagowców w tym samym roku  
    • Święta racja Sned Sam u siebie swego czasu montowałem z palca komplet wentylatorów w obudowie i potem zaskoczony, że komputer słyszalny. W końcu zabrałem się za testowanie i obecnie (w zależności od obudowy i systemu chłodzenia  karty i procesora) mam tylko jeden wentylator wywiewowy 140mm BQ z tyłu, a na przodzie nie ma nic Jak montuje na przodzie dwa 140mm BQ to temperatura na GPU i procesorze spadają około 2 stC więc gra nie warta świeczki. Ten tylny wentylator wymusza napływ powietrza z zewnątrz poprzez siatkę na froncie i w ten sposób jest wymuszony obieg w środku budy. No i ta cisza, bo tylny wentylator stoi na chłodnicy od GPU. To jeszcze nic... tylny wentylator w delikatny sposób wyciąga ciepło z radiatora na procesorze, bo jest od niego zaledwie 2cm Teraz jak piszę i w tle leci film, wentylatory stoją, bo kręcą od 40stC tył i od 50stC procesor. Jak się w środku nieco podniesie temperatura (mowa o idle) to pierwszy startuje tylny na chłodnicy 140mm BQ a jak to za mało, to zaczyna kręcić na procesorze. Pod obciążeniem wiadomo oba lecą na swoich krzywych z FC. Tak, że zanim zaczniemy montować najmocniejsze wentylatory do obudowy, warto porobić testy na własną rękę zanim napchamy za dużo i całkowicie niepotrzebnie  
    • Dlatego był 300 zł droższy 😜
    • Można. Po prostu nie wyszła żadna
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...