Skocz do zawartości
Bulbon

Stary procesor - jakie instrukcje powinien mieć

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad złożeniem sobie kompa, ale raczej ze starszych używanych części. Myślałem  o platformie x79/99 tylko nie bardzo wiem które instrukcje w procesorze są dziś niezbędne żeby gierki/programy działały bez problemu. Podpowiecie?

 

Ewentualnie jak bardzo "stary" sprzęt ma jeszcze sens kupna? Czy może nie kombinować za bardzo i nastawić się na I/II gen Ryzen'a ?

Edytowane przez Bulbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc strikte o potrzebnych instrukcjach (nie o opłacalności itd), to spory problem od paru lat to brak SSE4, ale to juz miały Core 2 drugiej generacji, ale za to nie miały Phenomy II, stąd problemy z choćby odpaleniem co nowszych produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Borok rozum... Poczytaj, wyciągnij wnioski i użyj mózgu. A wszystko stanie się łatwe i przyjemne ? to na przyszłość ?

@AndrzejTrg

"Borok rozum.." to pokazujesz pisząc to co napisałeś. Czy nie po to jest forum komputerowe żeby zadawać między innymi takie pytania? I bardzo proszę sam użyj mózgu zanim cokolwiek napiszesz. Sugerujesz że zakup sprzętu x x79/99 to zły pomysł? Dlaczego?

@blubaju

Dzięki o to mi chodziło.

 

Edytowane przez Bulbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Dlatego, że za zakup takie sprzętu, zapłacisz tyle ,a nawet więcej, niż kupisz nową i3 lub nawet i5 serii 1xxx, z nowym mobo i ramem.

Tak? No nie wiem czy nowa i3 + płyta + RAMy kupisz w cenie choćby do 700zł.

https://www.x-kom.pl/g-5/c/1908-procesory-intel-core-i3.html?sort_by=price_asc    399zł
https://www.x-kom.pl/p/532583-pamiec-ram-ddr4-team-group-16gb-2x8gb-3000mhz-cl16-t-force-vulcanz-gray.html     270zł
https://www.x-kom.pl/p/569257-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-h410m-s2.html      259zł  
Znalezione najtańsze możliwe w tym sklepie, gdzie indziej różnica nie wielka w dół co daje na dzień dzisiejszy +/- 928zł.  I to z płyta H410 gdzie RAMu nie pogonisz. Najtańsza B560 to wydatek 390zł.
A tymczasem jak ktoś szuka faktycznie taniego zestawu to warto uderzyć  do Huanan Polska , tam za zestaw z Xeonem 8/16 + 16 GB RAM  kupisz za 650zł, a z procesorem 6/12 nawet za 500zł.   Kupiłem kilka zestawów z tej strony dla znajomych i sobie chwalą. Dodatkowo z gwarancją w razie W. Wiec jak ktos liczy każdą złotówkę to warto rozważyć, a nie pchać się tylko i wyłącznie w nowe.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Spoko, kupić chińskiego xenona z mobo z ddr3, jak można w tej cenie  kupić nowego intela, z ddr 4 . Już nie odpisze bo to sensu nie ma. Produkuj się dalej, mamy nowe czasy, obudź się. Pozdro 致以我的祝福并告诉他们我很想念他们

Nie, nie w tej cenie.
Miej to na uwadze, że ktoś może nie mieć dołożyć tych 200 zł do nowej i3, mobo i RAM.  Ale pewnie w tej kwestii wyznajesz zasadę:  https://www.youtube.com/watch?v=hHk_Si27BJo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejTrg

Wiesz, X99 ma więcej fajnych funkcjonalności. Nie można patrzeć tylko powierzchownie. Czepnąłeś się że DDR3 będzie na płycie? No to co? Zerknij na quadchannel ddr3 vs dual channel ddr4. A swoją drogą x99 ma też quadchannel ddr4. Xeony X99 mają lutowane czapki - choć tu nie wiem czy 10gen i wyżej ma glut czy lut pod czapką. Nie chce mi się bawić w Delid. Linie PCIe też mają znaczenie. Jest sporo rzeczy które przemawiają za starszymi X99. Mi chodziło jedynie o informację o instrukcjach, bo nie wiedziałem na co zwrócić uwagę. 

Mamy "nowe czasy obudź się"... Powinieneś spróbować powiedzieć to do siebie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie może na ceny płyt na x99... Rzuciłem okiem na allegro to tańszej sensownej płyty niż 500 zł nie znalazłem.

Jaki masz budżet? Bo cis sensownego na x99 , złożysz oczywiście, ale w cenie nowego intela. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

Popatrzcie może na ceny płyt na x99... Rzuciłem okiem na allegro to tańszej sensownej płyty niż 500 zł nie znalazłem.

Jak szukasz znanych renomowanych producentów jak Asrock, Gigabyte MSI to owszem nie najdziesz taniej, natomiast  chińską płytę  na X99  z czterema bankami  na RAM DDR4 już kupisz na 300zł. Może nie wygląda tak bajerancko jak jakiś MSI czy Asus, ale swoje zadanie spełnia.  I masz płytę nową a nie starą siedmioletnią co może w każdej chwili wyzionąć ducha.  Nie wiem skąd to uprzedzenie do chińskich płyt, tak jakby Asrock, czy Gigabyte u nich nie produkowali swoich produktów. Być może nawet w tej samej fabryce ?.  Serwerowe DDR4 za to kupisz dużo taniej niż ich zwykłe odpowiedniki, a procesory Haswell-E na X99 już na portalach aukcyjnych latają za czapkę śliwek. Tylko jak mówię, jest to oferta dla osób co się liczą z każdą złotówką i na pewno wyjdzie taniej niż i3 10100 +płyta H410 + RAM DDR4 16GB i wydajniej.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, blubaju napisał:

Jak szukasz znanych renomowanych producentów jak Asrock, Gigabyte MSI to owszem nie najdziesz taniej, natomiast  chińską płytę  na X99  z czterema bankami  na RAM DDR4 już kupisz na 300zł. Może nie wygląda tak bajerancko jak jakiś MSI czy Asus, ale swoje zadanie spełnia.  I masz płytę nową a nie starą siedmioletnią co może w każdej chwili wyzionąć ducha.  Nie wiem skąd to uprzedzenie do chińskich płyt, tak jakby Asrock, czy Gigabyte u nich nie produkowali swoich produktów. Być może nawet w tej samej fabryce ?.  Serwerowe DDR4 za to kupisz dużo taniej niż ich zwykłe odpowiedniki, a procesory Haswell-E na X99 już na portalach aukcyjnych latają za czapkę śliwek. Tylko jak mówię, jest to oferta dla osób co się liczą z każdą złotówką i na pewno wyjdzie taniej niż i3 10100 +płyta H410 + RAM DDR4 16GB i wydajniej.

Nie wiesz nawet jakie instrukcje powinien mieć dzisiejszy procesor, a chcesz się pchać w profesjonalną platformę sprzed lat :E

Kup w swoim budżecie coś nowego - zapewniam cię, że oboje z nowym sprzętem będziecie bardziej zadowoleni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatni raz sprawdzałem(a było to rok lub dwa lata temu) to najstarszym procesorem który ma współczesne instrukcje jest Haswell.

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Czeryboj napisał:

Nie wiesz nawet jakie instrukcje powinien mieć dzisiejszy procesor...

Haswell ma wszystkie potrzebne na dzisiaj instrukcje, dlatego poddałem platformę X99 jako propozycję. Chciałeś zabłysnąć ale się nie udało, sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, blubaju napisał:

Haswell ma wszystkie potrzebne na dzisiaj instrukcje, dlatego poddałem platformę X99 jako propozycję. Chciałeś zabłysnąć ale się nie udało, sorry.

Nom, zwłaszcza wektorowe si.

Skoro wiesz, to po co zakładałeś post? Trzeba było od początku skorzystać z rady Andrzeja i poszukać, tak jak uczyniłeś to teraz?

A może po prostu jesteś już po zakupie klamota x99 sprzed lat na chińskiej ( :E ) mobo? To tego jeszcze SLI z GTXów 970? 

Edytowane przez Czeryboj
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Czeryboj napisał:

Skoro wiesz, to po co zakładałeś post?

Przecież to nie ja założyłem ten temat tylko @Bulbon, który chce złożyć kompa ze starszych używanych części i zadał w związku z tym pytanie,  jaki  najstarszy procesor obsługuje wszystkie współczesne instrukcje. Więc od razu poddałem propozycje aby rozejrzeć się za platformą x99 i tanimi Xeonami na nią.  Wyjdzie takiej niż nowa i3 z płytą H410 i nowym RAMem DDR4.
Radzę jeszcze raz przeczytać ten temat od początku, bo chyba go czytałeś od tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, blubaju napisał:

Przecież to nie ja założyłem ten temat tylko @Bulbon, który chce złożyć kompa ze starszych używanych części i zadał w związku z tym pytanie,  jaki  najstarszy procesor obsługuje wszystkie współczesne instrukcje. Więc od razu poddałem propozycje aby rozejrzeć się za platformą x99 i tanimi Xeonami na nią.  Wyjdzie takiej niż nowa i3 z płytą H410 i nowym RAMem DDR4.
Radzę jeszcze raz przeczytać ten temat od początku, bo chyba go czytałeś od tyłu.

Ok, to już mu odpowiedziałeś. Jesteś świetny. To teraz mi powiedz co z tego, że wyjdzie taniej niż nowa i3, skoro mniej wydajnie/bez gwarancji/bardziej problematycznie/bardziej prądożernie? Teraz wejdz na allegro i zobacz ceny płyt. No nie wiem czy będzie taniej :E Chyba, że mówisz dalej o tych chińskich XiongUngach? Stuprocentowo bezpieczna inwestycja.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasza dwójka to akurat pokazuje dlaczego fora dyskusyjne umierają. Wchodzą "spece" którzy na sprzęcie się nie znają i wyśmiewają innych. Jak ktoś zadaje specjalistyczne pytanie to odpowiadacie nie na temat i proponujecie rozwiązania droższe, a tańszy sprzęt krytykujecie nawet jeśli go w rękach nie mieliście(np. nie macie pojęcia o chińskich płytach na x79/x99 i czy są dobre/złe, jakie firmy i modele polecić, itd.). Pomijam że nie rozumiecie tego że ktoś np. ma 500 zł do wydania i jest to dla niego majątek, a wy: "Wydaj 1000 zł!". Dramat. Sam na innych specjalistycznych forach jestem i właśnie takie dzbany powodują że trzeba wertować czasami setki postów, bo merytorycznych wypowiedzi nie ma.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, forfun napisał:

Wasza dwójka to akurat pokazuje dlaczego fora dyskusyjne umierają. Wchodzą "spece" którzy na sprzęcie się nie znają i wyśmiewają innych. Jak ktoś zadaje specjalistyczne pytanie to odpowiadacie nie na temat i proponujecie rozwiązania droższe, a tańszy sprzęt krytykujecie nawet jeśli go w rękach nie mieliście(np. nie macie pojęcia o chińskich płytach na x79/x99 i czy są dobre/złe, jakie firmy i modele polecić, itd.). Pomijam że nie rozumiecie tego że ktoś np. ma 500 zł do wydania i jest to dla niego majątek, a wy: "Wydaj 1000 zł!". Dramat. Sam na innych specjalistycznych forach jestem i właśnie takie dzbany powodują że trzeba wertować czasami setki postów, bo merytorycznych wypowiedzi nie ma.

A powiem Ci tak, jak siedzisz na "specjalistycznych forach" to tam siedź. Jakbyś przeczytał OP to byś zauważył zdanie, specjalnie zacytuję

"Ewentualnie jak bardzo "stary" sprzęt ma jeszcze sens kupna? Czy może nie kombinować za bardzo i nastawić się na I/II gen Ryzen'a ?"

I się autorowi próbowało się przetłumaczyć, że kombinowanie nie ma sensu. Zakładając, że autor myślał o 1/2 gen ryzana, można sądzić, że ma spokojnie 1000 zł do wydania, a Ty wyskakujesz z 500 zł i majątkiem ??.

Wyżej pewien użytkownik sugerował zestaw z huanan, gdzie za 800 zł jest bieda zestaw, z prockiem na 3,2 ghz z turbo. Dopiero powyżej 1tys , można nad czymś się porządnie zastanowić... Kupić starego chińczyka, czy w tej samej cenie nowego intela i3? Specjalisto co Ty na to? Tylko nie wyskakuj mi z 500 zł, i polowaniem na allegro czy ali...

Tu i teraz masz ok 1000 zł +- 100 zł kupisz, starego chińczyka czy np to https://www.morele.net/inventory/info/9850e568/ odejmij bude, zasilacz, dysk.

No czekam na odpowiedź ?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sam widzisz kim jesteś... agresja i znowu bzdury :). Chłopie, gdybyś cokolwiek wiedział o sprzęcie to wiedziałbyś również za jakie pieniądze można kupić Ryzena I/II generacji + płyta główna + RAM, jakie są alternatywy(i i3 Intela która nadaje się do niczego na pewno nią nie jest), itd. Wyskakujesz z kwotami z przysłowiowej dupy, a ja podałem jedynie przykład z tego i z innych tematów gdzie ktoś szuka w określonej kwocie, a ktoś wyskakuje ze stwierdzeniem: "Dołóż". Tak to można w nieskończoność.

Albo siebie nie czytasz, albo jesteś nietrzeźwy. Przecież Ty w tym temacie atakowałeś inne osoby które mają inne zdanie od Ciebie. Merytoryki u Ciebie żadnej. Na tym kończę, bo odpisywanie komuś takiemu to strata czasu. Dobrze że dotarło że takie osoby są zakałą for dyskusyjnych. Rozbiliście elektrodę, a tutaj was trzeba prostować na każdym kroku.

P.S - I cytuj na przyszłość całość z pierwszego posta, gdzie użytkownik jasno zasugerował(pewnie po przemyśleniu) jaka platforma go interesuje.

Borok rozum... Poczytaj, wyciągnij wnioski i użyj mózgu. A wszystko stanie się łatwe i przyjemne

? to na przyszłość ?

Przecież takie coś mógł napisać tylko cymbał i to właśnie miałem na myśli. Człowiek szuka fachowej pomocy, wchodzi na forum i musi wertować tego typu posty("Użyj móźgu głupolu!") zanim trafi na coś sensownego.

 

 
Edytowane przez forfun
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oho, ludzie temat o takich pierdołach, a wy zachowujecie się jakby jakiś kataklizm się stał. Luzujcie worki, Spytałem o o instrukcje, bo chciałem się tego dowiedzieć szybko, nie miałem czasu szukać w necie bo na bank bym znalazł. Po to są fora żeby pytać i rozmawiać tak? Dostałem odpowiedź, dziękuję i temat można zamknąć. Czy ja pytam o zasadność zakupu x 79/x99? Nie. Czy zadaje pytanie typu "mam 1000zł co polecacie?" Nie. To po co tyle krzyku?

Rozumiem, że chcecie dobrze podpowiedzieć i oczywiście aprobata społeczna jest ważna i fajnie jak wszyscy zgodnie poklepią kogoś po plecach za super radę, ale ja zadałem konkretne pytanie i chciałem konkretną odpowiedź. Dostałem, dziękuję do zobaczenia w innym poście. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to cieszy, ja bardziej chciałem uświadomić , że pchanie się w stare platformy mija się z celem i tylko tyle. A tu przyszedł jegomość @forfun zaczynający gadkę od obrazy typu dzban, cymbał... No sory, mam nadzieję że zpp poszło, bo się uważa za niewidomo jakiego specjalistę i sam pisze że orzez takich ludzi jak ja forumy upadają, nosz śmiech na sali, a sam zaczyna od dzbanów i cymbałów, hahah to trza mieć tupet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2021 o 14:58, forfun napisał:

Wasza dwójka to akurat pokazuje dlaczego fora dyskusyjne umierają. Wchodzą "spece" którzy na sprzęcie się nie znają i wyśmiewają innych. Jak ktoś zadaje specjalistyczne pytanie to odpowiadacie nie na temat i proponujecie rozwiązania droższe, a tańszy sprzęt krytykujecie nawet jeśli go w rękach nie mieliście(np. nie macie pojęcia o chińskich płytach na x79/x99 i czy są dobre/złe, jakie firmy i modele polecić, itd.). Pomijam że nie rozumiecie tego że ktoś np. ma 500 zł do wydania i jest to dla niego majątek, a wy: "Wydaj 1000 zł!". Dramat. Sam na innych specjalistycznych forach jestem i właśnie takie dzbany powodują że trzeba wertować czasami setki postów, bo merytorycznych wypowiedzi nie ma.

 

W dniu 25.10.2021 o 18:49, forfun napisał:

I sam widzisz kim jesteś... agresja i znowu bzdury :). Chłopie, gdybyś cokolwiek wiedział o sprzęcie to wiedziałbyś również za jakie pieniądze można kupić Ryzena I/II generacji + płyta główna + RAM, jakie są alternatywy(i i3 Intela która nadaje się do niczego na pewno nią nie jest), itd. Wyskakujesz z kwotami z przysłowiowej dupy, a ja podałem jedynie przykład z tego i z innych tematów gdzie ktoś szuka w określonej kwocie, a ktoś wyskakuje ze stwierdzeniem: "Dołóż". Tak to można w nieskończoność.

Albo siebie nie czytasz, albo jesteś nietrzeźwy. Przecież Ty w tym temacie atakowałeś inne osoby które mają inne zdanie od Ciebie. Merytoryki u Ciebie żadnej. Na tym kończę, bo odpisywanie komuś takiemu to strata czasu. Dobrze że dotarło że takie osoby są zakałą for dyskusyjnych. Rozbiliście elektrodę, a tutaj was trzeba prostować na każdym kroku.

P.S - I cytuj na przyszłość całość z pierwszego posta, gdzie użytkownik jasno zasugerował(pewnie po przemyśleniu) jaka platforma go interesuje.

Przecież takie coś mógł napisać tylko cymbał i to właśnie miałem na myśli. Człowiek szuka fachowej pomocy, wchodzi na forum i musi wertować tego typu posty("Użyj móźgu głupolu!") zanim trafi na coś sensownego.

Szkoda gadać, sam widzę odpisałeś bardzo merytorycznie oskarżając kogoś o agresje piszesz takie obelgi.

http://838e0a4e40f4e6f67fb154acc4b1f8b0.jpg

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2021 o 14:58, forfun napisał:

Wasza dwójka to akurat pokazuje dlaczego fora dyskusyjne umierają. Wchodzą "spece" którzy na sprzęcie się nie znają i wyśmiewają innych. Jak ktoś zadaje specjalistyczne pytanie to odpowiadacie nie na temat i proponujecie rozwiązania droższe, a tańszy sprzęt krytykujecie nawet jeśli go w rękach nie mieliście(np. nie macie pojęcia o chińskich płytach na x79/x99 i czy są dobre/złe, jakie firmy i modele polecić, itd.). Pomijam że nie rozumiecie tego że ktoś np. ma 500 zł do wydania i jest to dla niego majątek, a wy: "Wydaj 1000 zł!". Dramat. Sam na innych specjalistycznych forach jestem i właśnie takie dzbany powodują że trzeba wertować czasami setki postów, bo merytorycznych wypowiedzi nie ma.

Też tego nie rozumiem. Tak to po prostu już jest w życiu. Komuś kto ma, może podwoić budżet, po prostu nie jest w stanie pomieścić się w makówce fakt, że można nie mieć.

Edytowane przez Suchy211
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż ze wstydu chłopy musiały edytować i usuwać posty :D. O czytaniu ze zrozumieniem nie wspominam, bo o to akurat ciężko :).

  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...