Skocz do zawartości
akodo

Bash w Ubuntu - jak ustawić Shift + Insert do wklejania z clipboard?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pytanie od nooba :) 

Dopiero od niedawna przesiadłem się z terminala Windows na basha na Ubuntu(WSL2) i bardzo przeszkadza mi, że standardowy skrót klawiaturowy do wklejania ze schowka (Shift + Insert) nie działa w tej konsoli.

Czy znacie jakiś sposób na zmianę tego obecnego skrótu(Shift + Ctrl + V) na ten, którego używam od zawsze? Szukałem rozwiązania ale wszędzie są jakies propozycje dla X-Windows, a ja używam tylko terminala.

Bardzo by mi to pomogło w pracy, nawet nie muszę zmieniać tego obecnego skrótu ale gdyby dało się łatwo dodać drugi do tej funkcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa i jeden i drugi skrót, ewentualnie środkowy klawisz myszy. Co prawda nie pod WSL, a natywnie. KDE Plasma, Konsole. Jeśli chcesz zmienić skrót to - Ustawienia systemowe\Skróty\Skróty. U mnie wygląda to tak:

 

2021-10-18_13-27.jpg

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wejść w Ustawienia systemowe\Skróty\Skróty z terminala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. To są ustawienia KDE Plasma. Zapewne w jakimś pliku w ~/.config są zapisane, ale nie wiem dokładnie gdzie. WSL uruchamia całe środowisko Linuksa, czy klikasz sobie konsolę i wyświetla Ci się windowsowe okno z shellem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem powyzej uzywam tylko terminala, znalazlem w sieci duzo rozwiazan ktore pod X-Windows podmieniaja to, ale ja potrzebuję i uzywam tylko basha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ale to oznacza, że problem nie jest linuksowy, tylko windowsowy. Z tego co pamiętam w Windowsowych emulatorach terminala działa jeszcze prawy klawisz myszy jako "Paste". Właśnie poczytałem, że ludzie mają podobne problemy, ale Microsoft nie przewidział czegoś takiego i masz w konfiguracji tylko "fajkę" do zaznaczenia czy chcesz Ctrl-Sshift-C/V czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma to raczej nic wspolnego z windows, to temat ktory jest na stackoverflow poruszany dla konsoli w ubuntu(czy innych linuxach) a nie subsystemu, zwyczajnie nie dziala ten skrot.

Tak, dziala prawy przycisk, oraz shiftt+ctrl+v. A ja chce tylko ustawic inny skrot klawiaturowy, nie ma znaczenia czy to wsl2 czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tematy na stackoverflow i reddicie. Ctrl-Shift-V włącza/wyłącza się w ustawieniach WSL czy tam konsoli WSL, i tam nie ma wyboru skrótu. W natywnym linuksie problemu nie ma. W terminalu GNOME, xfce, w KDE, można zmienić skrót, czy to w menu, czy w plikach konfiguracyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...