Skocz do zawartości
demode78

Zestaw komputerowy z procesorem Ryzen 9 5900X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Palnuje po latach zmienic komputer na nowy. Zeby zestaw mi posłużył po wielu przemysleniach w pierwszej kolejnosci wybór padł na Ryzena 9 5900x. I tutaj... Problem jak dla mnie na chwile obecna jest wybór chłodzenia. Procesor prawdopodobnie bedzie ustawiony na fabryczne podkrecenie w BIOS. Poczatkowo zastanawialem sie nad Powietrzem Sielentium PC Grandis 3 czy Fortisem 3 ale nie wiem czy z tym procesorem te chlodzenia sobie poradza i czy nie bedzie kolizji z kosciami pamieci ect. Wiele osob poleca mi chłodzenie wodne ze jest ono o wiele lepsze bardziej wydajne ect. Problem tkwi w kluturze pracy takich chłodzen. Czytałem o Navisach 240 czy 280 ale okazuje sie ze "klekaja" po kilku miesiacach, lozyska zaczynaja halasowac i wiatraki zyja swoim zyciem. Podczas Stresu ponoc nie idzie spokojnie usiedziec takie jest to irytujace. Znajomy juz wymienil 3 sztuki i wlaczy dalej. Ja takiej cierpliwosci nei mam. Jestm zielony w tym temacie wiec prosze o pomoc. Dodam ze zastanawialem sie nad jeszcze nad Arctic Liquid Freezer II 280 (ACFRE00066A) ale jak mowie nigdy nei mialem do czynienia z coolerami wodnymi

 

 

Wstepnie wybrany zestaw ( pytanie czy wszystki i co ew. sie pomiesci )

 

  • Obudowa – Sielntium Armis AR6X EVO TG ARGB

  • Płyta Główna - Gigabyte X570 AORUS ELITE

  • Procesor - Ryzen 9 5900X

  • Pamięć – G.SKILL DDR4 RipjawsV 32GB ( 2x16GB )

  • Karta - Gigabyte GeForce RTX 3060 AORUS ELITE LHR 12GB GDDR6

  • Dysk - ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro

  • Zasilacz - be quiet! Straight Power 11 750 W

 

Prosze o pomoc i ewentualne doradztwo z góry dzieki !!!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ma zamnkięty front i z tego powodu bym jej nie polecał (spójrz np. na RG6V). Nie wejdzie też do niej Liquid Freezer 280 bo ma grubą chłodnicę.

5900X na podwyższonym limicie mocy potrzebuje mocniejszego chłodzenia, z powietrznych np. Noctua NH-D15, z AIO Liquid Freezer 240 powinien dać radę, choć nie zaszkodzi coś większego. Niestety coolery 280mm z wystarczającą kulturą pracy kosztują bliżej 600zł. A do AIO 360mm lub Arctica 280mm trzeba znacznie większą budę np. SG7V.

Ryzeny mogą nieco potanieć po premierze u Intela.

Potrzebna jest Ci płyta X570? Będziesz podłączał dwa dyski PCI-E 4?

Jaka szybkość RAMu?

Dysk do zmiany, ADATA kantuje na komponentach. Do wyboru masz np. Kingstona KC2500 1TB (520zł w Proline), a na urodzinowej promocji X-komu dostaniesz dysk PCI-E 4 Silicon Power US70 za 599zł.

Na tej samej promocji jest zasilacz Corsair RM750x za 399zł. Link do promocji:

https://promocje.x-kom.pl/urodziny

Mają też RTX-a 3060Ti za 3399zł, karta jest o 25% szybsza od zwykłej 3060.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kalderon napisał:

Obudowa ma zamnkięty front i z tego powodu bym jej nie polecał (spójrz np. na RG6V). Nie wejdzie też do niej Liquid Freezer 280 bo ma grubą chłodnicę.

5900X na podwyższonym limicie mocy potrzebuje mocniejszego chłodzenia, z powietrznych np. Noctua NH-D15, z AIO Liquid Freezer 240 powinien dać radę, choć nie zaszkodzi coś większego. Niestety coolery 280mm z wystarczającą kulturą pracy kosztują bliżej 600zł. A do AIO 360mm lub Arctica 280mm trzeba znacznie większą budę np. SG7V.

Ryzeny mogą nieco potanieć po premierze u Intela.

Potrzebna jest Ci płyta X570? Będziesz podłączał dwa dyski PCI-E 4?

Jaka szybkość RAMu?

Dysk do zmiany, ADATA kantuje na komponentach. Do wyboru masz np. Kingstona KC2500 1TB (520zł w Proline), a na urodzinowej promocji X-komu dostaniesz dysk PCI-E 4 Silicon Power US70 za 599zł.

Na tej samej promocji jest zasilacz Corsair RM750x za 399zł. Link do promocji:

https://promocje.x-kom.pl/urodziny

Mają też RTX-a 3060Ti za 3399zł, karta jest o 25% szybsza od zwykłej 3060.

Obudowe wybrałem taka, bo ta co napisałes ( brałem ja pod uwage ) ma porty usb na górze a ja potrzebuje ich na froncie. Jednosta bedzie stala w w takim miejscu ze nie bedzie do nich dostepu :(, ani do USB ani do zasilania. Chyba ze Armis AR7X była by ok ? Tam to AIO 360mm czy Arctica 280mm wejdą ? mozesz zerknac ?

Co do płyty to polecił mi ja znajomy mowil zeby brac cos na chipsecie x570 bo jest bardziej przyszłościowy. RAM ma taktowanie 3200 MHz. Co do dysku nie upieram sie. Tez mi go Kumpel polecil i jest zadowolony z niego stad ten wybór. Moze byc i kingston. Co do zasilacza to słyszałem ze te Corsiary lubią "piszczeć" nie wiem czy akurat ten model. Wezme go tez pod uwage. Co do karty to masz na mysli ta ? Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle LHR 8 GB 2.0. jezeli tak to ta ma mniej RAM co ja wybrałem u ale szersza ma szyne chyba nie powinna byc szybsza ale moze sie myle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AR7X też ma zamknięty front.

X570 nie jest bardziej przyszłościowy, tzn jest tak samo przyszłościowy jak B550. Główna różnica jest taka, że obsłuży dwa dyski M.2 PCI-E 4, tymczasem B550 obsługuje jeden dysk M.2 PCI-E 4 a drugi PCI-E 3.

SX8200 Pro był bardzo dobrym dyskiem 2 lata temu gdy miał topowe podzespoły. Od tamtej pory wiele się zmieniło.

Ryzeny lubią szybszy RAM np. taki:

https://www.ceneo.pl/90024351

Lub jeśli zostajemy przy Ripjawsach:

https://www.ceneo.pl/88302830

Korsarze RMx to topowe zasilacze o najwyższej kulturze pracy.

24 minuty temu, demode78 napisał:

Co do karty to masz na mysli ta ? Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle LHR 8 GB 2.0. jezeli tak to ta ma mniej RAM co ja wybrałem u ale szersza ma szyne chyba nie powinna byc szybsza ale moze sie myle

Tak, mam na myśli tą. "ti" jest ok. 25% szybsza. Szerokość szyny ma niewielkie znaczenie.

 

Do czego będzie służył komputer? Jaki masz monitor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy to musze sprawdzic czy jak usune cokół spod biurka to mi sie zmiesci ten model. Komputer będzie głownie do tworzenia grafiki 2/3D. Myslalem o pamieciach 3600MHz ale nie wiem jak sie wyrobie z budzetem bo widze ze z tym moze byc ciezko. Za monitorem sie rozgladam. Rozwazalem cos 4k. Miałem na oku jeden model Philipsa ale ten producent ponoc ma kiepski serwis i moatryce lubia sie wypalac gdzies nawet podczas właczania monitora pojawia sie jakas taka informacja https://www.x-kom.pl/p/457453-monitor-led-27-philips-276e8vjsb-00-4k.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, demode78 napisał:

Komputer będzie głownie do tworzenia grafiki 2/3D

Powoli. Nie ma co polecać na zaś. Jaki soft? Praca w 3D samo modelowanie, projektowanie? Jeżeli dodatkowo render, to na jakich silnikach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Caps napisał:

Powoli. Nie ma co polecać na zaś. Jaki soft? Praca w 3D samo modelowanie, projektowanie? Jeżeli dodatkowo render, to na jakich silnikach? 

Mocy obliczeniowej nigdy dosc. Głównie chodzi o renderowanie scen w KRay i VRay. Akurat aplikacjia z której korzytam wykorzystuje renderer KRay i główna moc obliczeniowa jest wspierana przez CPU. Ale w przypadku VRay bede rowniez chcial korzystac z GPU. 

Obecnie po zmianach:

  • Obudowa – SilentiumPC Signum SG7V TG - Do tej obudowy chyba ładnie wszystko sie zmiesci łacznie z chłodzeniem ( Biurko do przebudowy )

  • Płyta Główna - Gigabyte X570 AORUS ELITE - Zostane przy X570

  • Procesor - Ryzen 9 5900X

  • Chłodzenie AIO - .........................................................

  • Pamięć – G.SKILL DDR4 RipjawsV 32GB 3200 MHz ( 2x16GB ) - Chyba przy nich zostanę ( budżet )

  • Karta - Gigabyte GeForce RTX 3060 AORUS ELITE LHR 12GB GDDR6 ( Czytałem o tamtej Karcie - Eagle TI - ma więcej rdzeni CUDA, na pewno jest szybsza ale kiepskie miala opinie ze bardzo sie grzeje i trzeba ja ustawic wg wlasnych konfiguracji - Jak pisalem wczesniej nie wykluczam jej ) 

  • Dysk - Silicon Power US70 - Zdecydowanie lepszy wybór niz ADATA

  • Zasilacz - be quiet! Straight Power 11 750 W lub Corsair RMx 750W 80 Plus Gold ( Corsair z tego co czytałem maja problemy z cewkami - trafiaja sie modele co "piszcza" ale chyba nie ta seria RMX)

 

Edytowane przez demode78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EAGLE się nie grzeje, ale potrafi być głośna pod obciążeniem dlatego kosztem kilku stopni można tak zmodyfikować krzywą wentylatorów żeby później wchodziły na obroty i żeby było ciszej (przy 1300 obrotów temperatura to wciąz przyzwoite 74 stopnie). Undervolting też nie zaszkodzi.

24 minuty temu, demode78 napisał:

Corsair z tego co czytałem maja problemy z cewkami - trafiaja sie modele co "piszcza" ale chyba nie ta seria RMX

Be quiet też potrafi robić paździerzowe zasilacze. RMx to topowa seria o świetnych właściwościach elektrycznych i na bardzo dobrych komponentach. Za 399zł tylko brać.

25 minut temu, demode78 napisał:

Chłodzenie AIO - .........................................................

Arctic Liquid Freezer 280. Jedni piszą że wejdzie:

Inni że nie:

I bądź tu człowieku mądry...

Lub 360mm. Jak złożysz sam to z wysyłką wychodzi w tej samej cenie co 280 w promocji (!) w X-komie...

https://buy-it.pl/arctic-vodn-chladi-liquid-freezer-ii-360-rev-4-p417513

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh dokładnie badz tu madry.  Jutro bede na YT cos lukał moze sa jakies filmiki z montazu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj opinie, często mają towar w niskiej cenie a nie mają go na magazynie - coś ala nets.pl.

W dodatku to coś nowego gdzie co druga ostatnio opinia na ceneo jest negatywna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy do tego dysku PCI-E 4 Silicon Power US70 potrzebne jest chłodzenie. Budę mam z 4 wentylami ale dysk jest dość szybki i nie wiem czy się nie będzie grzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do plyty głównej masz dołączony radiator na M.2, więc po prostu go użyj. Pamiętaj tylko żeby nie zrywać naklejki fabrycznej z dysku, bo ona też służy jako wymiennik ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Dirian napisał:

Pamiętaj tylko żeby nie zrywać naklejki fabrycznej z dysku, bo ona też służy jako wymiennik ciepła.

Ale przypadku radiatora chyba mimo wszystko lepiej ją ściągnąć i niech termopad ma bezpośrednio styk z tym, co ma schłodzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I stracić gwarancję? Ta "naklejka" jest wykonana z metalu i przewodzi ciepło, wystarczy jakikolwiek radiator żeby dysk się nie grzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...