Skocz do zawartości
lukaszgos

Z390 Aorus Pro jakby nieco słabszy niż Z370 Strix-H?

Rekomendowane odpowiedzi

Reszta sprzętu: 9600kf, 1070ti, 2x8 GB Ripjaws V 3000/14, 2xSSD NVM, x-Fi Titanium. PSU Corsair RM750 (żółta etykieta).

Chłodzenie CPU: TC14PE z trzema wentylami (2xP14 po bokach i SW3HS 14 cm środkiem), Conductonaut.

Chłodzenie budy: Wlot przedni 2xP14, wlot dolny 1xP14, wylot górny 1xPhanteks fabryczny, wylot tylny 1xSW3HS 14 cm. Prime95 robiłem z wszystkimi na 100%.

Stara płyta: Asus Z370 Strix Gaming-H

Nowa płyta: Gigabyte Z390 Aorus Pro

Rezultat wymiany: przy tych samych (albo prawie zupełnie tych samych) ustawieniach spadek wydajności o w przybliżeniu kilka procent.

Odpaliłem Kingdom Come: Deliverance. Spadek jest chyba wręcz o kilka fps. Zauważyłem od razu, bo wskazania poniżej 30 fps trudno byłoby nie zauważyć. Oczywiście miałem spadki poniżej 40 fps, ale spadki poniżej 30 fps to inna historia — do tej pory zdarzały mi się tylko przy galopowaniu przez Rataje. Na dworze jest podobnie jak było,  czyli ok. 55 fps, z tym że czasami chyba jednak bliżej 50 niż 55, co sugeruje, że możemy mówić o kilkuprocentowym spadku. Pod palcami czuć rwanie w tych obszarach otwartych świata gry i w tego typu pomieszczeniach, w których wcześniej nigdy go nie było.

Wyniki w Valley są niezłe — byłem w stanie podkręcić pamięć karty graficznej wyżej, niż dawał Asus. Na Striksie nie przekroczyłem +200 GPU i +200 VRAM, natomiast na Aorusie GPU wyżej nie pójdzie, ale VRAM przyjmie nawet +550.

W TimeSpy wyciągam w okolicach 7500 na Aorusie (co jest określane jako „Excellent”, znaczy że dużo powyżej średniej dla tego sprzętu), ale na Striksie tych testów wcześniej nie robiłem, więc nie mam porównania.

Siłą rzeczy ustawienia BIOS-u dla procka i napięć mogą się między płytami nieco różnić (tak czy owak jadę na 4,7 GHz @ 1,35 V z AVX -2), ale z Afterburnera ustawienia GPU mam te same.

Przy okazji takie spostrzeżenia, że:

  • Włączenie XMP na RAM-ie bardzo utrudnia utrzymanie stabilności na OC CPU na obu płytach. Na Aorusie trzeba poluzować zegar z 5.1 do nawet 4.7, a 4.8 chyba mi się nie udało obronić.
  • Im wyższy wynik CPU w TimeSpy, tym niższy wynik GPU, a przy wyższym OC CPU wydajność GPU potrafi spaść o 5%.
  • Przechodzący godzinę Prime95 overclock 5.1 GHz na Aorusie daje gorszy wynik za CPU niż skromniejsze OC 4.7 i niewiele lepsze niż stock.

Dodatkową kwestią jest to, że na auto OC Aorus dawał 4.6 na single'u i 4,3 na all, natomiast Strix wykrywał i nabijał 4.7. Nie chciał potem ręcznie dać wyżej, ale z automatu dawał więcej. Aorus niby da radę manualnie ustawić i obronić 5,1 (dające jednak słabsze wyniki w benczach mimo zaliczenia stabilności), ale z automatu daje mniej. Taka między nimi różnica.

O ile się orientuję, Strix-H jest low-endem wśród Striksów Z370. Wyprzedzałby jednak Aorusa Z390 Pro?

Biorąc wszystko razem pod uwagę — coś z szyną może? Albo może amperów brak na 12V (61A jest na zasilaczu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...