Skocz do zawartości
mrdol

Format dysku systemowego Win10 w kieszeni USB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam taki problem. Przesiadam się właśnie ze starego komputera na nowy. W zasadzie to się już przesiadłem, ale został mi dysk systemowy NVME 500GB z zainstalowanym Windowsem 10 Pro.

Niewiele się nad tym zastanawiając, nie formatowałem go przed rozkręceniem komputera na części. Wsadziłem go do zewnętrznej kieszeni USB-C, żeby służył jako zapas. No i teraz klops - nie mogę go nigdzie sformatować.
Próbowałem cmd -> diskpart -> list disk -> clean i/lub "attributes disk clear readonly". Ale wyskakuje jakiś błąd.
Aha - pomijam opis próby formatu z poziomu 'Zarządzania Dyskami' windowsowego. Tam dysk widać, ale nie da się go zainicjować. Wyskakuje "Niepoprawna funckja".

Zainstalowałem AOMEI Partition Assistant i ten wyświetlił komunikat, że ten dysk/partycję mogę sformatować tylko ze środowiska WinPE.
Odpaliłem komputer z pendrive'a instalacyjnego Windowsa, doszedłem do momentu wybory dysku/partycji instalacji i próbowałem zainicjować ten dysk, ale WinPE wyświetlił komunikat, że nie można tego zrobić na urządzeniach podpiętych przez USB.... 💀 

Myślałem, że może sformatuje ten nieszczęsny dysk na macbooku, ale Mac OS w ogóle nie widzi dysku w swoim narzędziu dyskowym.

Tak - najlepiej by było podpiąć ten dysk do z powrotem do płyty i wystartować z niego kompa, ale nie chce mi się strasznie podmieniać teraz mojego głównego dysku systemowego, z tym zapasowym, tylko po to żeby go wyczyścić.

Nie ma jakiegoś prostszego sposobu?

Zrzut ekranu 2021-10-18 201854.png

Zrzut ekranu 2021-10-18 201942.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak podepniesz i wystartujesz to go nie sformatujesz- ciekawe, jak chcesz zmusić system do samobójstwa

oczywiście wtedy tylko z pena - jeśli się da

spróbuj np partition wizard

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

cześć. dzięki za odp.

"Złamałem się" i w nocy rozkręciłem nowego kompa, podmieniłem obecny dysk systemowy na ten nieszczęsny z kieszeni USB i próbowałem zainstalować system. Instalator pozwolił mi usunąć obecne tam partycje.
Po ich usunięciu stworzyłem nową (nowe, bo w zasadzie dwie z automatu robi), ale nie kontynuowałem instalacji Windowsa, po prostu opuściłem kreator. Wsadziłem z powrotem dysk do kieszeni USB i ciągle to samo - nie widać dysku w żadnym systemie oraz nie da się go zainicjować w Menedżerze Dysków.
Dobra, pomyślałem, że spróbuję na nim w takim razie zainstalować testowo Windows. Ponownie wsadziłem dysk do nowego kompa i spróbowałem zainstalować, ale się nie dało - kreator wypluł coś, że na tym dysku nie możliwe będzie zainstalowanie Windowsa 😵

Zainstalowałem tego Partition Wizarda - dysk widać, ale nie bardzo mogę wykonać jakąkolwiek operację na nim.

Nie wiem - może jakaś mobilna dystrybucja Linuxa, która będzie w stanie wyczyścić ten dysk i sformatować do stanu używalności (?)

Edytowane przez mrdol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem, z takim problemem się nie spotkałem; nie wiem, co dokładnie oznacza inicjalizacja - wg google

The Initialize-Disk cmdlet initializes a Disk object with the RAW partition style to either the MBR or GPT partition styles. The default partition style is...

ale co to jest raw partition style

wizard nie oferuje inicjalizacji - o ile pamiętam tak, ewentualnie spróbuj wymazać cały sektor\y tablicy partycji, też ma chyba takie polecenie, i potem użyć inicjalizacji - inicjalizację miał dawny test disk, i o ile pamiętam, inicjalizowało się normalny dysk jako dysk w stylu intel, coś takiego; teraz podobno podaje się styl tablicy partycji, czyli mbr albo gpt

możliwe uszkodzenie dysku - However, if your disk 1, disk 2, or another disk becomes "Not Initialized" without any details about the disk storage, the causes are connection issues, disk driver issues, and physical corruption on the disk - czyli nawet bez inicjalizacji powinien pokazywać pojemność, w tym wypadku, jak usunąłeś partycje, jako obszar nieprzydzielony, jeśli nie pokazuje podejrzane

spróbuj użyć w diskpart polecenia convert gpt albo mbr (jeśli widzi dysk), ewentualnie w wizard

prawdopodobnie 1 sektory uległy jakiemuś uszkodzeniu i nie może określić typu tablicy partycji -

w wizard chyba jest też coś takiego sprawdź fizycznie dysk, itp - ale wersji angielskiej nie pamiętam, chyba coś w stylu check disk integrity, itp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, glauks napisał:

nie wiem, z takim problemem się nie spotkałem; nie wiem, co dokładnie oznacza inicjalizacja - wg google

The Initialize-Disk cmdlet initializes a Disk object with the RAW partition style to either the MBR or GPT partition styles. The default partition style is...

ale co to jest raw partition style

wizard nie oferuje inicjalizacji - o ile pamiętam tak, ewentualnie spróbuj wymazać cały sektor\y tablicy partycji, też ma chyba takie polecenie, i potem użyć inicjalizacji - inicjalizację miał dawny test disk, i o ile pamiętam, inicjalizowało się normalny dysk jako dysk w stylu intel, coś takiego; teraz podobno podaje się styl tablicy partycji, czyli mbr albo gpt

możliwe uszkodzenie dysku - However, if your disk 1, disk 2, or another disk becomes "Not Initialized" without any details about the disk storage, the causes are connection issues, disk driver issues, and physical corruption on the disk - czyli nawet bez inicjalizacji powinien pokazywać pojemność, w tym wypadku, jak usunąłeś partycje, jako obszar nieprzydzielony, jeśli nie pokazuje podejrzane

spróbuj użyć w diskpart polecenia convert gpt albo mbr (jeśli widzi dysk), ewentualnie w wizard

prawdopodobnie 1 sektory uległy jakiemuś uszkodzeniu i nie może określić typu tablicy partycji -

w wizard chyba jest też coś takiego sprawdź fizycznie dysk, itp - ale wersji angielskiej nie pamiętam, chyba coś w stylu check disk integrity, itp

wszystkie możliwe operacje diskpartem już zrobiłem - łącznie z czyszczeniem, sprawdzaniem, usuwaniem parametru 'readonly' itp.

Co ciekawe - okazało się że mój stary dysk M.2 to SATA. A moja kieszeń jest na dyski Nvme. Nie sprawdziłem tego, ale też założyłem że kieszenie Nvme działają z dyskami Sata. Okazuje się że nie (albo przynajmniej moja nie).

To by wiele tłumaczyło, gdyby nie fakt, że wszystkie te same problemy mam też po podłączeniu dysku bezpośrednio do komputera, do gniazda Nvme.
A na płycie głównej złącza Nvme w większości przypadków obsługują również dyski m.2 Sata. Więc ciągle nie wiem o co kaman.
Chyba zabiorę gdzieś ten dysk do jakiegoś serwisu żeby sprawdzili w bardziej pro sposób niż ja potrafię 😕

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co się okazuje... że oczywiście moje gapiostwo.

W błąd Was wprowadziłem pisząc na samym początku że ów dysk jest dyskiem nvme. Oczywiście jest to dysk m.2 sata. I ani moja kieszeń na usb, ani (jak się okazuje) port m.2 nvme na płycie głównej nowego komputera po prostu nie obsługują dysków m.2 sata.

Dzisiaj przyszła mi kieszeń USB na dyski m.2 Sata (B+M key) i po wsadzeniu do środka - voila! wszystko działa.

Także tak... 😖 dzięki za pomoc @glauks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi