Skocz do zawartości
JaworRS

PC sam się wyłącza.

Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim otóż od 2tyg mam problem z pc.

Specyfikacja:
Ryzen 3 1200 ae 14nm (OC)
Płyta główna Gigabyte AB350M-Ds3H V2-CF
2x4gb ram ddr4 3200mhz
Grafika Gigabyte Rx 470 4gb 
ZM700-GLX zasilacz

Problem-> Od tygodnia mam taką sytuacje, że komputer podczas grania wyłącza się, a dokładniej, że ekran gaśnie jakby prąd wywaliło, ale cała obudowa itp dalej działa wiatraki się kręcą diody led itp. natomiast sam już się nie włączy konieczny jest całkowity restart.
Sprawdzałem temperatury i wszystko w normie cpu max 65C gpu max 70C.
Nie mam miernika, ani od kogo pożyczyć płytę/zasilacz dlatego chce zdiagnozować problem i od razu zamówić gotową część.
Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że dzieje się tak nie tylko jak gram w jakieś bardziej wymagające tytuły lecz również podczas grania np w lola gdzie zużycie cpu czy gpu jest praktycznie znikome.
Raz zresetuje się po 5godzinach raz po 2 a w kolejny dzień wcale. 
nawet nie wiem jak za bardzo ten błąd pobudzić, żeby zdiagnozować co nawala.
Może ktoś już gdzieś widział na forum podobną sytuacje sam widziałem kilka tematów które pasują 1:1 ale niestety tematy były zamykane a odpowiedź od strony pytającego po rozwiązaniu problemu nie widniała
Pzdr!

Edytowane przez JaworRS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie problem z GPU lub z zasilaczem.

Niestety nie ma jednakowego stwierdzenia, skąd problem się w ogóle bierze - na forach są różne domysły:
 

1. Punktowe przegrzewanie się rdzenia GPU (źle rozprowadzona / skruszona pasta), problemy z chłodzeniem sekcji zasilania, uszkodzony rdzeń GPU
2. Skoki napięcia w zasilaczu, głównie na linii 12V
3. Niedopięte okablowanie


Co możesz zrobić najpierw to odpalić furmark i znaleźć metodę na odtworzenie błędu.

Edytowane przez TheEazy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz dokładny model. 

Zwiększ ręcznie obroty wentylatorów na GPU i testuj. 

Czy zasilacz nie ma np zatkanego dopływu powietrza do wentylatora? Ze zdjętym bokiem obudowy też się tak dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zasilacz dokładny model. 

Zwiększ ręcznie obroty wentylatorów na GPU i testuj. 

Czy zasilacz nie ma np zatkanego dopływu powietrza do wentylatora? Ze zdjętym bokiem obudowy też się tak dzieje?

Przepraszam za wprowadzenie w błąd zasilacz to jednak ZM700-GLX (zalman) (O ile pamięć mnie nie myli jest najstarszą częścią pcta)
RPM grafiki nie wiem czy ruszać mogę jutro przetestuje a bok obudowy przy okazji testów też zdejmę nie potrafię określić kiedy ten błąd wychodzi komputer ma taki o reset randomowo totalnie.
Może wina systemu :/
Dodam, że zasilacz dmucha chłodnym powietrzem dodatkowo nie ma kurzu dbam o ten panel i staram się tą wkładkę ( obudowa zalman z3) często wyciągać. ew mogę przedmuchać kompresorrem co też robiłem kilka msc temu.
@TheEazy komputer nie jest ruszany nie ma opcji nawet go kopnąć gdyby coś było z kablem to raczej wcześniej dużo by wyszło, ale na wszelki podociskałem wszystkie wejścia. Karta jest stara już ale z 3msc temu wymieniałem w niej pastę, poprzednia była już tragiczna ale działała super z nie najgorszymi temp.

Naprawdę nie wiem o co chodzi moze pierw zamówie zasilacz i najwyżej gdyby było okej to go zwrócę po prostu :/ irytujące jest savowanie gry co 5 minut bo wywali....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

W BIOS masz włączony profil XMP? Wyłączyłbym go na próbę. 

Mam włączony xmp od 2 lat wątpię, lecz też mogę sprawdzić.
grafika nigdy nie była podkręcana

Edytowane przez JaworRS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić, a jak nie, to albo uszkodzony zasilacz albo GPU. A kartę grafiki masz od początku nową czy gdzieś okazyjnie kupiłeś, te modele kopały na potęgę w koparkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Warto sprawdzić, a jak nie, to albo uszkodzony zasilacz albo GPU. A kartę grafiki masz od początku nową czy gdzieś okazyjnie kupiłeś, te modele kopały na potęgę w koparkach. 

Mam od początku nową.
Możliwe ma też swoje lata wszystko ma prawo się rozwalić tylko tu wszystko działa grałem dzisiaj 2h w New worlda i było super po czym wróciłem 1h komputer był, że tak powiem na pulpicie odpaliłem inną grę mniej wymagającą i nagle off chyba faktycznie ten zasilacz szkoda ze nie mam jak wymusić błędu, albo podmienić zasilacz na 2 dni mega dziwne. bardzo bym chciał aby to nie była grafika przy obecnych cenach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Bios aktualny?

najnowszy jest z 08.2020 z tego co widzę na stronie.
Ale było dobrze nagle by mu bios nie odpowiadał? zaktualizowac moge nic nie szkodzi ?

Screenshot_1.png

Edytowane przez JaworRS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, JaworRS napisał:

zaktualizowac moge nic nie szkodzi

Zrób to i napisz czy pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz napiecia zasilacza w biosie. 12, 5, 3.3

Odpal 3d marka niech pokatuje kompa z 20-30 min. Patrz wtedy na napiecia, temperatury. np w occt

Moja filozofia jest prosta. Na 70% jest cos z systemem i wystarczy zrobic format, jednak ludzie wola poswiecic kilka dni tylko zeby nie kasowac C/

Ja mam teorie jesli szukanie przyczyny zabiera mi wiecej czasu niz format to formatuje. Chyba ze mi sie mega nie spieszy.

Moze byc 10 rzeczy. Nawet poluzowany kabelek czy kurz. Problem raczej do rozwiazania.

Jesli programy diagnostyczne/bios nie pokazuje od razu problemu zaczal bym od formatu (nie mylic z reinstalacja)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Ryszawy A jak się sprawuje ten Windforce V2? Jak z kulturą pracy i temperaturami na biosie silent?
    • Mieszkańcom też ułatwiają, bo o tyle mniej samochodów do tego Wrocławia dojeżdża. Z tego co znalazłem, to nie ma jeszcze żadnych konkretów w tym planowanego przebiegu, bo blokadą jest linia kolejowa i jej przebudowa (projektu zdaje się, że nadal nie ma). Z luźnych planów też to za dobrze nie wyglądało, bo po opłotkach dzielnic/osiedli. https://www.wroclaw.pl/komunikacja/tramwaj-na-oltaszyn-moze-powstac-dopiero-w-latach-30
    • Nie mam tej gry, nie sprawdzałem jej u siebie więc to pomyłka, ktoś inny musiał zabrać głos w tej sprawie. Chociaż nie powiem - z chęcią sprawdziłbym jak sobie gra radzi u mnie, przede wszystkim czy w cutscenkach nie spadają fps no i jak tam wydajność ogólna + Burning Shores po dłuższym czasie grania. Jako, że uniwersum tej gry ani mnie nie jara ani nie ziębi odpuściłem i kiedyś na pewno kupię ale jak mocniej spadnie z ceny i nie będę miał totalnie w co grać.
    • Pobierz, odinstaluj obecny sterownik i zainstaluj ten https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15084/intel-ethernet-adapter-complete-driver-pack.html
    • U mnie ten zaśmierdziały port z konsoli wyrzygany przez rockstar odstawiał następujące szopki: 1. Kiedyś zabrali mi prąd w czasie grania i wcięło mi 70% postęp zapisu z grania, ten ich oszczania godny "launcher" przywrócił mi z chmury autosejwa z prologu gry.   2. Dźwięk losowo pierdzi i trzeszczy, szczególnie podczas kwestii mówionych w cutscenkach. 3. Mapa świata gry przycina się podczas jej przesuwania, to samo małe menu po wywołaniu pauzy - przełączanie góra/dół przymula i działa wolno. Swego czasu myślałem, że pomoże zmiana Vulkana na DX 12 czy też włączenie v-sync i tripple buffering ale się pomyliłem, problem wrócił jak bumerang. Opisywanych przez kolegę wyżej problemów nigdy nie zauważyłem u siebie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...