Skocz do zawartości
niksu

S21 a może IP12?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Myślę nad kupnem nowego smartfona względnie z wysokiej półki.

Obecnie mam mi5s plus od ponad 3 lat i kompletnie wymięka. Android 8, ogromny throttling powodujący kilkusekundowe przycinki.

W oko wpadły mi samsung s21 i iphone 12. Oczekuję długiego czasu pracy na baterii, przy jednocześnie bardzo wysokiej wydajności. Lubię robić zdjęcia, więc na jak najlepszym aparacie też mi zależy. Ekran preferuję w okolicy 6 cali, dlatego odpychają mnie ogromne telefony powyżej 6,5 cala.. Użytkuję w bardzo zróżnicowany sposób, głównie przeglądanie internetu, wysyłanie wiadomości, youtube, okazjonalnie gry. Podsumowując, oczekuję smartfona niezawodnego w każdej sytuacji.

 

Wydajność? Oba prezentują topową. (ponoć iphone12 łapie throttling przy intensywnym użyciu, nie wiem jak s21)

Bateria? Iphone ma mniejszą pojemność, ale potrafi wyciągnąć niezły sot. S21 również, po ustawieniu 60hz można zyskać jakąś dodatkową godzinę.

Aparaty? Oba robią świetne zdjęcia. Ale słyszałem, że ostrość zdjęć iphone nawet po nawet lekkim przybliżeniu pozostawia wiele do życzenia.

System? Nie zależy mi na jakimś konkretnym. Cenię sobie prostotę i funkcjonalność. (Dodam, że nie mam innych urządzeń od apple i póki co nie planuję).

Cena? Na dzień dzisiejszy s21 8/128gb 2999zł, iphone 12 64gb 3599zł.

 

Jak myślicie, warto dopłacić te 600zł dla jabłka? A może są inne dobre smartfony w podobnej cenie? Niby są jakieś tanie "flagship killery" typu poco f3, ale jakoś sceptycznie jestem nastawiony do tego typu telefonów. Widzę po moim obecnym jak szybko stracił wsparcie...

 

 

Edytowane przez niksu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S21 ma tragiczny SoT, skąd te informacje? Przy normalnym używaniu 4h to jest maksimum jaki wyciągniesz
Dodatkowo S21 throttluje częściej podczas używania niż Iphone - z racji grzałki zwanym Exynosem. 

W iphonie brakuje wyższego odświeżania. 

Jak nie potrzebujesz indukcji to na twoim miejscu zainteresowałbym się nad Vivo X60 Pro skoro chcesz smartfona niezawodnego od sytuacji. Więcej pamięci, lepszy procesor, lepsze wykonanie, lepszy aparat, stabilniejszy soft.. 

 

A flagship killery skończyły się na Oneplusie 3. Teraz to po prostu mocne podzespoły wpakowane w gówniany software i zerowe wsparcie po zakupowe. 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

S21 ma tragiczny SoT, skąd te informacje? Przy normalnym używaniu 4h to jest maksimum jaki wyciągniesz
Dodatkowo S21 throttluje częściej podczas używania niż Iphone - z racji grzałki zwanym Exynosem. 

W iphonie brakuje wyższego odświeżania. 

Jak nie potrzebujesz indukcji to na twoim miejscu zainteresowałbym się nad Vivo X60 Pro skoro chcesz smartfona niezawodnego od sytuacji. Więcej pamięci, lepszy procesor, lepsze wykonanie, lepszy aparat, stabilniejszy soft.. 

 

A flagship killery skończyły się na Oneplusie 3. Teraz to po prostu mocne podzespoły wpakowane w gówniany software i zerowe wsparcie po zakupowe. 

Czytałem informacje że nowy exynos 2100 jest poprawiony względem poprzedników, które faktycznie były marne..(nie wiem ile w tym prawdy)

Co do Vivo x60pro, ciekawa propozycja, widziałem że też powoli wchodzą na rynek nowe x70, których jeszcze w Polsce nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Czytałem informacje że nowy exynos 2100 jest poprawiony względem poprzedników, które faktycznie były marne..(nie wiem ile w tym prawdy)

Co do Vivo x60pro, ciekawa propozycja, widziałem że też powoli wchodzą na rynek nowe x70, których jeszcze w Polsce nie ma

poprawiony względem poprzedników, ale nadal mu daleko do snapdragonów, zwłaszcza tak udanego jak 870. 
To "powoli" to pewnie będzie kilka miesięcy. Jeśli możesz czekać to czekaj, spoko telefon się szykuje. Takie połączenie starszego X51 z nowym X60 Pro. 

Prywatnie używam X51 i sobie chwalę, ale widać, że X60 Pro to wyższa półka - jednak brakuje mu kilka rzeczy względem poprzednika (np wykonania ceramicznego czy obiektywu teleskopowego) - co nie zmienia faktu, że nadal jest dobrym telefonem w swoim przedziale cenowym.

Prywatnie chyba będę zmieniał X51 na X70 Pro ale zobaczymy jak wyjdzie :P Z X60 Pro nie widziałbym większego sensu. 
 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze masz Pixela 6 lub jeśli akceptujesz rozmiary 6 Pro. Bateria powinna być mocarna,cbo ogniwa są bardzo duże, optymalizacja najlepsza na rynku, aparat prawdopodobnie też najlepszy na rynku. No i tego nie ma tam braków jak w VIVO.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oo a ten nowy exynos miał być taki super i niszczyć snapdragona a wyszło jak zwykle.

Badziewny proc wciskany na rynek europejski.

Galaxy S20 FE na snapdragonie z 4G był bardzo dobrze wycienionym telefonem jak na swoje możliwości. Niecałe 2000zł kosztował ale to już może być za stary telefon dla Ciebie.

Wg mnie albo iphonoe albo pixel 6 z tym, że pixel nie ma oficjalnej dystrybucji w Polsce i zapewne będzie bardzo drogi.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wybór Samsung, a IPhone to jest właśnie wybór Android vs iOS. One są po prostu różne. Po męczarniach z S6 i S9 od Samsunga spróbowałem konkurencji spod znaku nadgryzionego jabłka. Po roku czasu wiem, że mój kolejny telefon to będzie IPhone. Nie jest to jednak ślepe rzucanie się na "produkt premium" dla szpanu, ale rachunek plusów i minusów. Przekopiuję swoje obserwacje z innych tematów. Zaznacza też, że moja przygoda z Samsungiem zakończyła się na S9, więc porównuję go ze sporo nowszym IP12Pro.

Na plus:

  • Aktualizacje systemu przez 6-7 lat.
  • Przy zakupie nowego IPhone kilkoma kliknięciami sprawisz, że będzie on skonfigurowany dokładnie tak, jak poprzedni. Tak samo ułożone ikonki, te same ustawienia. Ten sam telefon z nowym hardware.
  • Android jest pofragmentowany i w aplikacjach, których ja używam, jest sporo bugów. Na jabłku po prostu działają lepiej.
  • Obsługa gestami jest genialna.
  • AirPlay zjada Chromecast.
  • Spójność całego ekosystemu Apple. Look & Feel prawie wszędzie jest taki sam, zgodny na wszystkich urządzeniach Apple.
  • iOS lepiej zarządza zasobami. Ma mniej RAMu i mniej pojemną baterię, a działa szybciej i dłużej. Po czasie moje Samsungi były mułami i wiecznie myślałem, co wyłączyć w tle, włączałem/wyłączałem BT, LTE i inne. IPhone mnie nauczył, że ja jako użytkownik nie muszę się tym martwić, bo system to dobrze ogarnie za mnie.
  • ApplePay jest wygodniejsze od Androidowego odpowiednika. Klikasz dwa razy guzik i bez rozblokowywania płacisz zbliżeniowo. Zakupy W App Store tak samo. Problemem są jednak maseczki.
  • System subskrypcji jest super czytelny. W jednym miejscu masz ile, za co i kiedy zabulisz. Nie mam porównania z Androidem, bo tam nie używałem. W Apple wziąłem, bo sporo dają za darmo. Dostałem rok Apple TV i kwartał Apple Music. Anulowanie jednym klikiem.
  • Siri działa świetnie. Po roku używania nie mam pojęcia, co gdzie jest w IPhone. Mówię, co Siri ma zrobić i tyle. Nie mam porównania z Googlowym asystentem - nie korzystałem.
  • Safari ma wbudowany AdBlock, który skutecznie wycina reklamy bez kombinowania.

Jest natomiast też cała fura wad:

  • Aplikacja budzika jest idiotyczna. Można mieć tylko jeden budzik. Pozostałe to są alarmy. W czym problem? W tym, że alarm ma regulację głośności spiętą z dzwonkiem. Więc albo nie słyszysz telefonu, albo rano dostajesz zawału.
  • W Androidzie, żeby coś (np. zdjęcie) wybrać, przytrzymujesz je chwilę palcem i jest. W IPhone trzeba kliknąć select i dopiero zaznaczać - niewygodne
  • Włączenie usług FaceTime oraz iMessage wysyła niewidocznego SMS za granicę, za co część operatorów pobiera opłatę. W ten sposób każda aktualizacja iOS kosztuje mnie 31gr.
  • Rozdzielczość zdjęć jest tragicznie niska. Za kilka lat na ekranach 8K dzisiejsze zdjęcia z IP się nie obronią jakością
  • IPhone robi zdjęcia w formacie 4:3, który wyszedł z mody ponad dekadę temu. Da się to zmienić, ale jest to mocno nietrywialne. Jabłko bardzo mocno się przy tym upiera. Nieświadomie można sobie uwalić jakość zdjęć o połowę przy niefortunnie dobranych ustawieniach. Niby ustawia się to raz i zapomina, ale i tak zasługuje na krytykę
  • Nadal trzeba korzystać z usług Google, bo ich mapy i chmura są znacznie lepsze od jabłkowych. Świetnie się one natomiast uzupełniają. Chmura Apple synchronizuje dane między wszystkimi moimi urządzeniami, a Google robi za Backup.

Mogę powiedzieć, że obecne rozwiązanie w pełni spełnia moje oczekiwania, ale pewnym kosztem - subskrypcja iCloud w celu synchronizacji danych oraz subskrypcja chmury Google w celu trzymania zdjęć i backupów. Do tego w chmurę Googla wrzucam wszystko ręcznie, bo przy włączonej jednocześnie synchronizacji Apple i Google, wszystko się rozjeżdża. Dla mnie kluczowymi argumentami za IPhone to obsługa gestami, spójny Look & Feel oraz AirPlay. No i przede wszystkim nokaut w kwestii czasu wsparcia producenta. Mój S6 nieco ponad dwa lata po zakupie przestał dostawać aktualizację systemu. Kpina. Na bardzo leciwego IPhone 6 wciąż wgrasz najnowszy iOS.

Nie piszę o rzeczach subiektywnych typu wygląd, wygoda w obsłudze, itp. Kwestia gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Oo a ten nowy exynos miał być taki super i niszczyć snapdragona a wyszło jak zwykle.

Badziewny proc wciskany na rynek europejski.

Galaxy S20 FE na snapdragonie z 4G był bardzo dobrze wycienionym telefonem jak na swoje możliwości. Niecałe 2000zł kosztował ale to już może być za stary telefon dla Ciebie.

Wg mnie albo iphonoe albo pixel 6 z tym, że pixel nie ma oficjalnej dystrybucji w Polsce i zapewne będzie bardzo drogi.

Mam s20 FE 4G na Snapie 865 i telefon trzyma jak gówno. Użytkuje około 5 tygodni już i jeszcze nigdy nie dobilem nawet do 4h SoT. Zazwyczaj jest 3h, czasem się zdarzy 3.5h. Optymalizacja baterii u Samsung to żart. Dla porównania przy identycznym użytkowaniu p30 pro z którego się przesiadłem 4h osiągał, a telefon miał już półtora roku. Użytkuje telefon intensywnie, ale przepaść na niekorzyść Samsunga jest ogromna. 

 

Edytowane przez Chelsey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jeszcze masz Pixela 6 lub jeśli akceptujesz rozmiary 6 Pro. Bateria powinna być mocarna,cbo ogniwa są bardzo duże, optymalizacja najlepsza na rynku, aparat prawdopodobnie też najlepszy na rynku. No i tego nie ma tam braków jak w VIVO.

 

Pixel 6 ciekawa propozycja, ale jak wyżej zaznaczono, w Polsce pewnie będzie bardzo drogi...

 

Wg mnie wybór Samsung, a IPhone to jest właśnie wybór Android vs iOS. One są po prostu różne. Po męczarniach z S6 i S9 od Samsunga spróbowałem konkurencji spod znaku nadgryzionego jabłka. Po roku czasu wiem, że mój kolejny telefon to będzie IPhone. Nie jest to jednak ślepe rzucanie się na "produkt premium" dla szpanu, ale rachunek plusów i minusów. Przekopiuję swoje obserwacje z innych tematów. Zaznacza też, że moja przygoda z Samsungiem zakończyła się na S9, więc porównuję go ze sporo nowszym IP12Pro.

Co do aparatu to fakt, IP potrafią cykać ładne zdjęcia, ale ostrość po przybliżeniu trochę kiepska, zapewne dlatego że apple twardo stoi przy 12mpx...  Niby brakuje 90/120hz, ale czy to takie potrzebne? Prawdopodobnie i tak bym wyłączył dla lepszego SoT. Ogromny plus za długotrwałe wsparcie, więc myślę że iphone 12 spokojnie powinien wystarczyć na te 3-4 lata (ma 5g, oleda, dobrą wydajność). Po czasie jedynie baterie wymienić, ale to normalna sprawa. Android/IOS -każdy ma swoje plusy i minusy, ale pod względem optymalizacji jabłko wygrywa.. Co do ekosystemu, nie planuję budować, działam na solidnej jednostce z windowsem, a inne gadżety są mi zbędne.

Możesz się wypowiedzieć jak wygląda SoT dla takiego typowo mieszanego użytku? -przeglądanie mediów, jakiś yt, korzystanie z danych mobilnych itp. Niby są testy na necie, ale tam magicznie smartfony wyciągają po 8-10-12h SoT, a normalnie to ledwo 4-5..

Zastanawiam się też, czy przy tak szybkim postępie warto wydawać ponad 3000 na smartfona. Niby iphony nie tracą tak szybko na wartości, nawet po kilku latach można odsprzedać za sensowne pieniądze. Androidowa konkurencja? kosztuje grosze.. Jest jeszcze ip11 o 1000zł tańszy od 12, ale wydaje mi się że ten telefon już jest zacofany technologicznie, a co dopiero za 2-3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O SoT nie napiszę, bo nie katuję telefonu jakoś mocno. Bank, InPost, Safari, WhatsApp, pół h rozmowy i sterowanie odtwarzaniem muzyki. W ten sposób przez dzień bierze jakieś 20-30% baterii. Raz przez dwie godziny dusiłem go w pociągu bez przerwy z nudów, to wzięło niecałe pół baterii. Ale to też zależy do tego, co robisz - ja na nim nie grałem. Granie przez kilka raczej go zabije.

To czy i ile warto wydawać na smartfon to kwestia bardzo indywidualna. Przez pierwszy rok IP Pro traci jakieś 2-2,5k na wartości. Odsprzedajesz i kupujesz nowy. W ten sposób masz cały czas najnowszego flagowca za ~200PLN miesięcznie. Czy warto? Każdy musi ocenić sam.

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Pixel 6 ciekawa propozycja, ale jak wyżej zaznaczono, w Polsce pewnie będzie bardzo drogi...

Co do aparatu to fakt, IP potrafią cykać ładne zdjęcia, ale ostrość po przybliżeniu trochę kiepska, zapewne dlatego że apple twardo stoi przy 12mpx...  Niby brakuje 90/120hz, ale czy to takie potrzebne? Prawdopodobnie i tak bym wyłączył dla lepszego SoT. Ogromny plus za długotrwałe wsparcie, więc myślę że iphone 12 spokojnie powinien wystarczyć na te 3-4 lata (ma 5g, oleda, dobrą wydajność). Po czasie jedynie baterie wymienić, ale to normalna sprawa. Android/IOS -każdy ma swoje plusy i minusy, ale pod względem optymalizacji jabłko wygrywa.. Co do ekosystemu, nie planuję budować, działam na solidnej jednostce z windowsem, a inne gadżety są mi zbędne.

Możesz się wypowiedzieć jak wygląda SoT dla takiego typowo mieszanego użytku? -przeglądanie mediów, jakiś yt, korzystanie z danych mobilnych itp. Niby są testy na necie, ale tam magicznie smartfony wyciągają po 8-10-12h SoT, a normalnie to ledwo 4-5..

Zastanawiam się też, czy przy tak szybkim postępie warto wydawać ponad 3000 na smartfona. Niby iphony nie tracą tak szybko na wartości, nawet po kilku latach można odsprzedać za sensowne pieniądze. Androidowa konkurencja? kosztuje grosze.. Jest jeszcze ip11 o 1000zł tańszy od 12, ale wydaje mi się że ten telefon już jest zacofany technologicznie, a co dopiero za 2-3 lata.

Ogólnie jestem antyapple ale z tych dwóch na chwilę obecną, jako posiadacz S21 chyba jednak wybrał bym Iphona. 

Aparat w S21 może i daje lepsze jakościowo foty to uważam go za porażkę. Bardziej byłem zadowolony z aparatów w S7 i S9 (jakoś drastycznych różnic w jakości fot nie ma ale rzadziej dawały ciała niż ten w S21). Po drodze był jeszcze Iphone 11 i nawet jeśli z tej całej bandy był najsłabszym aparatem to bił całą trójcę pewnością działania i niezawodnością, do tego ku*wsko powtarzalny w wynikach.

Bateria w Iphonie 11 mimo, że słabsza niż w S21 trzymała o wiele lepiej i równiej. Iphona ładowałem co 3 dni a S21 przy identycznych czynnościach jak dociągnę do 2 dni to sukces.

Gdyby tylko chodziło o te dwa czynniki to bym wybrał jabłko ale nie potrafiłem się przyzwyczaić do różnych drobnych różnic miedzy systemami. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iphone 12 ze 128 mozna kupic taniej niz w oficjalnych cenach, wystarczy na pepperze promke upolowac ;)

jak rozpatrujesz iphone to idz w niego bo to spokoj na min. 4 lata z wymiana telefonu, chyba ze go zniszczysz fizycznie

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego S21+ jestem zadowolony. Bateria ładowana co 3 dni, ale nie gram na nim i nie oglądam seriali.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brac iphone'a, ale wersje z ekranem 120 Hz.

Mialem S21, kupile iphone i wrocilem do S21. Brak 120 hz robi zamula z systemu.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

branie iphone 13pro kiedy budzet autora mowi o ip12 moze ip13 to pomysl typu, biore za 100k i ktos mowi dorzuc do audicy za 200k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...