Skocz do zawartości
Haskell

Solidny laptop do programowania pod Linuxem do 10k

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jak w temacie - potrzebuję laptopa pod programowanie.

Oczekiwania:

  1.  Procek i7 z Iris Xe - mam teraz Iris Plus i mi wystarcza, ale chciałbym coś więcej.
  2. Brak dedykowanej karty graficznej - do moich potrzeb to overkill, a Linux i Nvidia na Optimusie to z tego co wiem siedzenie na bombie ;-) 
  3. 32GB ram - teraz też tyle mam, więc nie chcę downgrade'u.
  4. Dobrej jakości ekran, mile widziane 100% sRGB. Full HD powinno mi wystarczyć.
  5. Karta sieciowa Intela (kompatybilność z Linuxem).
  6. Dysk SSD o pojemności co najmniej 500GB, mile widziane więcej.
  7. Solidna obudowa - chciałbym móc wziąć go na kanapę i w pozycji półsiedzącej pisać kod albo przeglądać internet. 
  8. Sensowna klawiatura i touchpad. 
  9. Rozmiar - im mniejszy, tym lepszy. Mam pod ręką Zephyrusa G14 i bardzo pasuje mi jego kompaktowość.

Budżet: 10k, ale to nie sztywny limit.

Co rozważałem?

Idealnym rozwiązaniem wydawał mi się ThinkPad T14 Gen 2 w wersji z ekranem 400 nit sRGB, ale niestety czekam już prawie drugi miesiąc i postanowiłem wycofać zamówienie. W związku z tym, moja uwaga przeniosła się na Delle, ale bardzo słabo je znam. Myślałem też o HP, ale te znam jeszcze słabiej.

Nie chciałbym wpakować jakiejś ogromnej kasy w laptopik do czytania pdfów i pisania kodu poza godzinami pracy, ale nie chcę też wpakować się w coś o słabej konstrukcji. Chcę coś prostego i wytrzymałego, najlepiej biznesowego. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Envy, tylko w wersji z Win10 Pro. Wykorzystują go do projektowania grafiki do druku.

Ekran ma ok. 95-96% pokrycia palety Adobe RGB, a przy jasności ustawionej na 100% osiąga 420 nitów (zmierzone kolorymetrem X-Rite i1 Display Pro Plus oraz programami DisplayCAL i CC Profiler). 

Jego słabą stroną jest czas pracy na baterii. Nawet przy jasności ustawionej na 19% (80 nitów - kalibracja pod druk) i maksymalnym oszczędzaniu energii nie jestem w stanie wyciągnąć więcej niż 5-6 godz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

HP ENVY 15 x360 i7-1165G7/32GB/1TB/Win10 Silver 6949 złotych

Trochę większy niż byś chciał, ale nadal jest dość kompaktowy. Ma świetną, chociaż błyszczącą matrycę, solidną obudowę i fajny design. 

Ciekawy model, w ogóle go początkowo nie rozważałem. Zastanawia mnie tylko dotykowy ekran, bo w sumie nie potrzebuję takiego ficzera.

 

Jego słabą stroną jest czas pracy na baterii. Nawet przy jasności ustawionej na 19% (80 nitów - kalibracja pod druk) i maksymalnym oszczędzaniu energii nie jestem w stanie wyciągnąć więcej niż 5-6 godz.

To trochę niepokojące, bo na Linuxie zużycie baterii jest z reguły tylko gorsze.

Czy macie może jakieś bardziej "konserwatywne" propozycje? Zaproponowany sprzęt jest naprawdę ciekawy, ale wolałbym jednak lepszą żywotność baterii, kosztem ekranu dotykowego czy nawet okolic 100% Adobe RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2021 o 10:58, Haskell napisał:

A gdyby to nie był ultrabook, tylko bardziej standardowe 14-15.6 cala?

Już takich praktycznie nie ma. Tylko Ultrabooki i laptopy gamingowe, zwłaszcza w sektorze premium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak jest z dostępnością laptopów. Jeszcze jest taki Thinkbook z obsługą do 32GB ramu i znacznie poniżej budżetu.

Lenovo ThinkBook 15p i5-10300H/16GB/512/Win10P GTX1650Ti

Jest tu świetna matryca 4K z jasnością na poziomie 600nitów, 100% aRGB i HDR400. Procesor to co prawda i5, ale nie jest to wersja niskonapięciowa. Laptop waży 1,9kg i jest całkiem nieźle wykonany. Jest tu jednak dedykowana karta w postaci GTX'a 1650Ti, co prawda w wersji MAX-Q, ale jednak oddzielna.

Tu masz test: https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkBook-15p-4K-laptop-review-Multimedia-allrounder-with-a-great-4K-display-but-weak-connections.528822.0.html

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2021 o 10:48, Haskell napisał:

Ciekawy model, w ogóle go początkowo nie rozważałem. Zastanawia mnie tylko dotykowy ekran, bo w sumie nie potrzebuję takiego ficzera.

To trochę niepokojące, bo na Linuxie zużycie baterii jest z reguły tylko gorsze.

Czy macie może jakieś bardziej "konserwatywne" propozycje? Zaproponowany sprzęt jest naprawdę ciekawy, ale wolałbym jednak lepszą żywotność baterii, kosztem ekranu dotykowego czy nawet okolic 100% Adobe RGB.

Można wybrać laptop z ekranem o wyższej 4k rozdzielczości, tylko dotykowy ekran jest często błyszczący i warto przed zakupem zwrócić uwagę, czy oświetlenie się nie odbija. 

HP Envy 14 i7-11370H/16GB/960/Win10 6199zł >Mniejsza 14-stka jest z matowym ekranem FHD, który ma 100% barw sRGB będzie dobrym wyborem, jeśli wystarczy Ci 16GB RAM, bo ma wlutowany.

Jeśli ram nie jest wlutowany, to 32gb można samemu wstawić a fabrycznie montowany moduł wystawić w dziale sprzedam. Ciężko znaleźć ultrabook 13,3-14, który ma mały ekran ze 100% barw sRGB, 32GB RAM i jest bez Windowsa, natomiast klasycznych 15,6" laptopów jest bardzo dużo z takimi parametrami. Kolejnym utrudnieniem jest dołączony do większości ultrabook-ów Windows, którego nie potrzebujesz.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...