Skocz do zawartości
CreativeOne

(Przyszłościowy) upgrade do grania w 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
lata temu kupiłem PC:


SSD -- mam dwa, systemowe 500Gb SATA + gierkowe 1TB M.2 , nie rozważam żadnej zmiany,
buda SilentiumPC Pax M70, -- jej też bym nie zmieniał
MSI GF 1060 6GB,
Ryzen 1600,
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16),
Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140),
Płyta główna ASRock AB350 GAMING K4

W międzyczasie zmieniłem monitor na 1440p 144Hz i niedostatek mocy to mało powiedziane.

Myślałem o zaktualizowaniu zestawu tymi komponentami:
Zasilacz Corsair RM750x 750W (CP-9020179-EU)
Pamięć Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)
Płyta główna Gigabyte B550 GAMING X V2
Procesor AMD Ryzen 5 5600X, 3.7GHz, 32 MB, BOX (100-100000065BOX)
+ szukanie Radeona 6900XT w cenie około 7000-7500 PLN -- tutaj usprawiedliwiam to umiarkowaną obawą, że sytuacja na rynku GPU pozostanie co najmniej tak samo słaba jak obecnie przez parę lat więc odraczanie zakupu nowej karty jak najdłużej jest najrozsądniejsze.

Przeciwko Radeonowi trochę przemawia to, że (odrobinę .. oszukanym, ale nie mniej istniejącym) zabezpieczeniem na przyszłość obecnie wydaje się być DLSS. Nie wiem jaki RTX powinien się natomiast wtedy tu pojawić.
Proszę o opinie co do mojego pomysłu i ewentualne rady.
Budżet: no obecnie wychodzi prawie 11k, ale jak to przekroczymy 1-2k to nic się nie stanie.

Edytowane przez CreativeOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram w 1440p na RTX 3060ti tylko nie można suwaków trzymać na maksa w prawo. Jeżeli chcesz grać na ultra to musisz polować na RTX 3080/ti. Ceny od 6000 do 8500zl. Reszta części ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadając ram 3200cl16 jakoś nie miał bym parcia na jego zmianę choć z takim budżetem można.

Rx6900xt jest niewiele lepszy od rx6800xt, a wolałbym jednak w tej cenie poszukać rtx 3080.

Co z chłodzeniem procka? Do 5600x w zasadzie styknie fera 5 jak coś.

Nad bardziej przewiewna obudowa można też pomyśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, CreativeOne napisał:

W promo jest teraz Gigabyte B550 Aorus Elite V2 w cenie 489zł, ma lepsze audio i radiator na dysk M.2.

2 godziny temu, CreativeOne napisał:

+ szukanie Radeona 6900XT w cenie około 7000-7500 PLN

6800XT, 6900XT i RTX3080 są bardzo podobne wydajnościowo. Bierz co znajdziesz najtaniej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Bobson89 napisał:

Co z chłodzeniem procka? Do 5600x w zasadzie styknie fera 5 jak coś.

Chłodzenie które mam obecnie to Macho Rev. B

Edytowane przez CreativeOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, CreativeOne napisał:

Przeciwko Radeonowi trochę przemawia to, że (odrobinę .. oszukanym, ale nie mniej istniejącym) zabezpieczeniem na przyszłość obecnie wydaje się być DLSS. Nie wiem jaki RTX powinien się natomiast wtedy tu pojawić.

Ale przecież AMD ma swoje fidelityfx czyli odpowiednik DLSS od zielonych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na któreś modele GPU trzeba szczególnie uważać? Pod kątem, nie wiem, temperatur? Hałasu? Awaryjności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, przy tak prądożernych kartach producenci nie mogli sobie pzowolić na oszczędności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Caps napisał:

Ale przecież AMD ma swoje fidelityfx czyli odpowiednik DLSS od zielonych

Które obecnie działa dużo gorzej od DLSS.

Po serii RX 5XXX i jazdach ze sterownikami to osobiście całkowicie straciłem zaufanie do Radeonów i za cholerę nie kupiłbym od nich karty za 5-6-7 tysięcy. Niby teraz jest lepiej, ale też użytkowników serii RX 6XXX jest tak mało, że ciężko o jakieś sensowne wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jazda ze sterownikami była jednorazowa i została zakończona jeszcze za czarów RXów 5000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

Jazda ze sterownikami była jednorazowa i została zakończona jeszcze za czarów RXów 5000.

O zakończeniu tej jazdy pisali chyba tylko fanboje lub ci co tych kart nie widzieli na oczy. Fakt, że z czasem się sytuacja nieco wyklarowała i można było uznać, że jest lepiej niż tragicznie, ale sytuacja była nadal daleka od ideału - mój kumpel użerał się z RX 5700 XT przez 1.5 roku, a pozbył się karty jakoś w kwietniu bodajże. Nadal są zresztą świeże wątki o różnych problemach na tej serii, więc nie, jazda wcale się nie skończyła.

Na serii RX 6000 jest ponoć lepiej, choć też sporo wątków na Reddit o różnych problemach się przewija. 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 
to znowu ja.
Mierzę się z wybiórczą dostępnością podzespołów które sobie obrałem, długo czekam na potwierdzenie zamówienia i zaczyna mnie to irytować, więc zacząłem się zastanawiać czy po prostu nie kupić ... całego, złożonego PCta.
Z tego co widziałem, to polecane są komputery od Actiny i prosiłbym o wyklarowanie, na jakie ustępstwo idę wybierając np. ten zestaw. Mierne mobo? Gorące GPU? Brak możliwości aktualizacji komponentów w przyszłości (jakieś proprietary przewody, czy coś?)?

Edytowane przez CreativeOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Actina bazuje swoje komputery na porządnych podzespołach, dlatego z reguły są droższe niż inne składaki. W tym przypadku być może jest przeciętny RAM (jeśli są to kości 3600CL18).

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między CL16 i CL18 przy 3600 MT/s jest raczej kwestią zauważalną głównie w benchmarkach, czy nie?
Edit:
tak patrzę po testach wideo, i jest też zauważalna różnica w 1% FPS, co pewnie jest zauważalne jako lekki stuttering?

Edytowane przez CreativeOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stuttering dopiero gdy fps spadnie poniżej określonej wartości. W tym kompie siedzi pewnie coś takiego:

https://www.sferis.pl/corsair-vengeance-rgb-pro-sl-32gb2x16gb-ddr4-3600-cmh32gx4m2d3600c18-p710269

Tylko w wariancie 4x8GB.  Możesz zapytać czy zamienią np. na coś takiego:

https://www.sferis.pl/kingston-f-ddr4-32gb-3600mhz-cl16-x2-ren-rgb-kf436c16rb1ak2-32-p716888

Tak czy owak jak na gotowca Actina prezentuje się bardzo dobrze.

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...