Skocz do zawartości
Lameismyname

Sens zmiany Ryzena 2600 na coś innego w 1440p

Zmiana AMD Ryzen R5 2600 na coś mocniejszego przy 1440p  

22 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jest sens zmieniać Ryzena R5 2600 na coś mocniejszego w 1440p?

    • Kompletnie brak. Czekaj na Zen 4, 5.... 198
    • Sprzedaj, dołóż grosze do używki R5 3500/R3500x/R3600
    • Szarpnij się na R5 5600x


Rekomendowane odpowiedzi

Robię ostatnio modernizację kompa. Z grubsza wygląda to tak:

Proc: Ryzen R5 2600
Chłodzenie CPU: SPC Fortis 3
Mobo: Gigabyte B450 Aorus Elite
Ram: Goodram IRDM 16GB @ 2933MHz (single channel)
GPU: MSI RX 6600 XT GAMING X
SSD M.2: A-Data XPG SX8200 Pro 512GB + inne na SATA3
Buda: Jakiś przewiewny full tower od TT
Zasiłka: Seasonic S12II-650GB

Użytkuje to w 1440p. Dla odprężenia głównie CS:GO (który ma kopa na Zen 2 i Zen 3), mam ochotę też na Far Cry 6 w najbliższym czasie.

Jest sens upgrade CPU?

 

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szarpnij się na 5600x. Ram masz w jednej kości, bo na to wygląda? Dołóż drugą kostkę lub sprzedaj obecną i zainwestuj w 2x8gb, dual da również co nie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 6600XT wielkiej różnicy nie będzie. I przede wszystkim druga kość RAMu, tracisz na tym nawet ponad 10% wydajności procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up: Z ramem macie rację. W sumie zastanawiałem się nad drugą kością jakiś czas temu. Zamówiona druga kostka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytanie, czy czegoś Ci brakuje? Zmienić możesz w każdej chwili, a gdy wyjdzie nowa platforma AMD to ceny jeszcze polecą w dół.
Dołożenie ramu do dual channel będzie tańsze, a da Ci jakąś poprawę. Może lepiej zmień 16GB na 2x8GB 3200MHz?

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, organiser napisał:

Też gram głównie w cs go i przeszedlem z 1700x na 3100 i to była przepaśc ze względu na mocniejszy single core, ja na Twoim miejscu poczekał bym aż pojawią się zen3 3d cache tylko narazie nie wiadomo czy wejdą na b450/470, tak czy siak jak brać to 5600x, może stanieje po premierze 12 gen intela, sam mam ochote na 5600x pomimo gtx 970 :)

Dlatego myślałem, żeby sprzedać 2600 (mam boxa do zestawu i jeszcze koło 2 lat gwary) i kupić używkę oem R5 3500/3500x
Boost we wszystkim byłby lekki, w csie znaczny, a zabieg kosztowałby raptem ekstra 100-200zł. Do 5600x dopłata byłaby spora i z tego co widziałem w 1440p 2600/3600/5600 zachowują się podobnie...
 

Godzinę temu, musichunter1x napisał:

Odpowiedz sobie na pytanie, czy czegoś Ci brakuje? Zmienić możesz w każdej chwili, a gdy wyjdzie nowa platforma AMD to ceny jeszcze polecą w dół.
Dołożenie ramu do dual channel będzie tańsze, a da Ci jakąś poprawę. Może lepiej zmień 16GB na 2x8GB 3200MHz?

Ram już zamówiłem następną kość 16GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego w co grasz, znajomy zmieniał 1600af/2600 na 5600x i różnica potężna w multi mimo słabej grafiki i maks fps ograniczonego przez gpu (w multi dropy są kluczowe przy akcji).

5600x też kupisz tanio używkę (ponizej lub okolice 1k) i jak zmieniać to pomiń 3600 bo niedługo znowu będziesz dokładał ekstra stówkę-dwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2600 słabiutko sobie radzi w csie który z aktualizacji na aktualizację działał coraz gorzej na tym cpu jak obserwowałem historię u znajomego który posiada ten cep ;) w tej grze to nawet taki 5600G z wyłączonym boostem da kosmicznego kopa.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.10.2021 o 16:34, Send1N napisał:

2600 słabiutko sobie radzi w csie który z aktualizacji na aktualizację działał coraz gorzej na tym cpu jak obserwowałem historię u znajomego który posiada ten cep ;) w tej grze to nawet taki 5600G z wyłączonym boostem da kosmicznego kopa.

Właśnie to zaobserwowałem. Na mapach przestrzennych typu Blacksite miejscami są dropy do 60 FPS, a podobnie było na mojej starej RX 580 więc wina na bank procka.
W tym momencie dopłaciłbym ok 100-150zł do wymiany na 3500X i z tego co patrzę testy przepaść byłaby ogromna na csie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2021 o 02:15, Lameismyname napisał:

Zamówiłem R7 5800X bo w nienajgorszej cenie jest na allegro (ok 1670zl). Mysle ze na chwile wystarczy ?

Znajomy właśnie go zwracał i kupił 5600X - z Fumą 2 łapał spore skoki temperatur i napięcia, w uv nie chciał się bawić. Daj znać jak wyrabia sekcja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ronin69 napisał:

Znajomy właśnie go zwracał i kupił 5600X - z Fumą 2 łapał spore skoki temperatur i napięcia, w uv nie chciał się bawić. Daj znać jak wyrabia sekcja. 

Jutro sprzedawca powinien nadać więc będę go miał czwartek max piątek.
Sam jestem ciekaw, bo to trochę był przypadkowy strzał z mojej strony... Patrzyłem, że 5600X są raptem tańsze 200-250zł względem 5800X z tej aukcji (a sklep niby legitny, od 9 lat działa, sprzedał trochę tych procków i generalnie ma bardzo dużo pozytywów).
Ja tam nie planuję ani OC ani ewentualnego UV więc moim głównym założeniem jest to aby działał OUT OF THE BOX.

Budę niby mam przewiewną (tu trochę popłynąłem bo to niby jakiś powiększony midi-tower): Thermaltake Core V31
Do tego 2 wiatraki 12" AAB Cooling z przodu i z tyłu budy. Grafa też chłodna (jak w pierwszym poście).
Co do sekcji zasilania płyty jest to Aorus Elite V1, producent niby od początku przewidział, że ten mobas poradzi sobie z prockami o TDP 105W (Ryzen 7 2700X i nowsze).
Ale jak będzie naprawdę zobaczymy w praktyce. Najwyżej będę sobie pluł w brodę, że kupiłem grzałkę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy cep się da tak ustawić że będzie chłodny i oszczędny ustawisz 4.4ghz na 1.1v i będzie na boxie działać jak należy :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Send1N napisał:

Każdy cep się da tak ustawić że będzie chłodny i oszczędny ustawisz 4.4ghz na 1.1v i będzie na boxie działać jak należy :E 

Sęk w tym, że skoro istnieje kompatybilność proca z płytą, którą deklaruje producent płyty (a ta jest ze średniej/średnio-wysokiej półki), po co mam kiwać palcem, tym bardziej przy dobrze wentylowanej budzie pozbawionej elementów podnoszących mocno temperaturę i chłodzeniu które jest niezłym kawałkiem miedzi i aluminium. Ryzen 7 to w końcu procesor, który jest odpowiedzią na intelowskie i7.... to może przy następnych seriach z wejścia trzeba będzie wodne chłodzenie mieć bo już powietrzne żadne nie wyrobi na stocku? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ja tylko mowie ze wszystko da sie ujazmic ? ja np bym wolal takiego 5800x skręconego do 4.4 niz 5600x wykręconego na 4.8 :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2021 o 11:43, organiser napisał:

Daj znać jakie efekty w cs go

Dzisiaj dotarł procek. Generalnie wrażenie mam jakby ktoś pomnożył liczbę FPS 3-4 krotnie (1440p max ustawienia).
Co najważniejsze, nie mam już mikro-ścinek które raz na jakiś czas zawsze się pojawiały, co strasznie psuło rozgrywkę.
Temperatura w budzie wzrosła, co widzę m.in. po temperaturze GPU.
Temperatury? Idle ok. 35*C, stress (pograłem chwilę w DOOMa Eternala) max 60*C. Chłodzenie Fortis 3, pasta z zestawu Pactum PT-2.
Kultura pracy? Wentylator od chłodzenia w stresie trochę się zaczął odzywać ale nic szczególnego. Po prostu trochę bardziej go słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, organiser napisał:

Ja gram w cs w 1440p ale ustawienia najniższe :) ciekawe czy coś by mi dał 5600x przy gtx 970.jak chcesz możemy zagrać razem rankeda

Poszukaj porównań 2600x 3600x i 5600x w CS:GO na youtube. Zobaczysz jaka jest różnica i będziesz w stanie oszacować.
Ja widzę boosta totalnego, a najważniejszy brak tych cholernych mikrościnek (miałem wcześniej na i5 4690 więc coś z optymalizacją).

A co do rankeda to ja lamka jestem (rank LE, standardowo skaczę między LE a DMG) więc tylko Ci rangę popsuję.
Może gdzieś na weekendzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...