Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Intel Core i9-14900KS oraz Core i9-14900HX - topowe procesory dla desktopów i laptopów zaoferują ekstremalnie wysokie zegary

3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

150W, to jest PL1 ... jeśli używasz procesora zgodnie ze specyfikacją (ustawisz takie limity mocy w UEFI).

To jakim cudem na 14900k Black ustawił limit 250W, a potem rozkręcił procesor do wartości defaultowych i było blisko 300W, dla mnie to jest nie pojęte, czemu oni nie podają prawdziwego zapotrzebowania na energię u AMD wygląda to bardziej wiarygodnie, mój CPU ma TDP 75W i w tych granicach oscyluje zapotrzebowania na prąd, w grach bierze 50W np. :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Stjepan666 napisał:

To jakim cudem na 14900k Black ustawił limit 250W, a potem rozkręcił procesor do wartości defaultowych i było blisko 300W,

Zgodnie ze specyfikacją "Black" powinien ustawić dla 14900K PowerLimit1=125W, PowerLimit2=253W, TAU=56s (czas po którym przy pełnym obciążeniu następuje przełączenie z PL2 na PL1).

Natomiast co do "cudu" - limity możesz sobie w UEFI ustawić jakie chcesz - 250W, 300W, 4095W - nie ma problemu. "Black" sobie ustawił 250W ... bo sobie tak ustawił. Później ściągnął limity (ustawienia "defaultowe", czyli w praktyce bez limitów - bo domyślnie większość producentów płyt tak to ustawia) i pobór mógł dojechać w rejony 300W ... a gdyby odpalił Prime95 SmallFFT (tak dla zabawy) to pewnie by przekroczył te 300W.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda, że nie pokazali jakie wyniki OC i napięcia osiąga i9 z SP 121.

Dla modelu K  SP wyniosło od 99, do 121. Ciekawe na jakiego kasztana będzie można trafić w KS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam mam gdzieś spuszczanie z kagańca proca.  Mam ustawione PL1=150W, PL2=253W, TAU=56s, cvo na -0.095v. Nie jest gorąco, a wyniki naprawdę zadowalające. CB R23 ~ 38800. Po co to ustawiać proca tak żeby wbijać do 40000 i więcej, jak wiadomo, że w codziennej pracy to nie ma sensu. 

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, RTX4090 napisał:

Intela ma kilka stanów PL od 1 do 4.

Najistotniejszy jest PL1 i PL2. PL4 to może to przekroczenie PL2 na czas do 2ms?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.11.2023 o 19:11, Stjepan666 napisał:

300W kontra 75W około, ja pierdziu. :E

Przebijam! 1750 W vs 75 W, nie mogło być inaczej!!!!

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Phoenix. napisał:

W x-kom 14700k 1899zl strzał.

Chwilę po premierze już mamy obniżki cenowe 14600k (był za 1400zł) i 14700k... Coś tu chyba nie pykło Intelowi😂 A za chwilę black-frajer i pewnie będzie pełno promek na te cuda😆

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież można wbić pełny mnożnik dla E-core nie trzeba do tego specjalnego softu od Intela 🤣 To samo tyczy się parkowania rdzeni.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielka technologia warta 14 generacji. :szczerbaty:

Edytowane przez Grandal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ryzen Master przy tej popierdółce rządzi, działa z Ryzenem 1XXX oraz Ryzenem 7XXX i robi swoje dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generacja do zapomnienia, teraz to juz tylko czekac na nowa podstawke i nowosci.

• Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 14.11.2023 o 17:04, Stjepan666 napisał:

Ryzen Master przy tej popierdółce rządzi, działa z Ryzenem 1XXX oraz Ryzenem 7XXX i robi swoje dobrze.

A na co komu ten wynalazek :E W BIOS-ie wszystko się ustawia i koniec.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sideband, według CapFrameX daje, w Metro Exodus EE. Ja w innych grach czegoś takiego nie zaobserwowałem a w Metro Exodus EE zaraz sprawdzę.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi